Прескочи до съдържание

Искам да попитам...


Георги
Георги
Съобщението е добавено от Георги

Темата е за общи въпроси, несвързани с пътешествията. Ако имате пътешественически въпрос, използвайте останалата част от форума :)

Препоръчани мнения

преди 28 минути , maia_sg каза:

Това би довело до дисциплинарно уволнение на лицето.

Това не може да доведе до дисциплинарно уволнение. Чисто практически естествено може да доведе до напрежение в отношенията с работодателя, но това не е основание за уволнение.

преди 52 минути , Lyubina каза:

98% от българските работници/служители смятат, че могат да си спестят (удължат) отпуската и да си вземат болнични, особено около празнични дни. 

Нека си стиснем ръцете на 74,32%? 🤭

преди 28 минути , maia_sg каза:

В случая, говорим за действителен болничен и най-вече се интересувах дали наистина са свързали системите и НОИ ще бъде уведомен, че се излиза извън страната.

А какво би било, ако твоята приятелка е решила вместо да си седи вкъщи, докато й е счупена ръката, да отиде в Гърция например, където е открила, че има супер рехабилитационен център за счупени крайници?! Хората в болничен не са под домашен арест! 🙂 

  • Харесвам 4
  • Благодаря 1
  • Смея се 1
Връзка към коментар
Преди 1 час, maia_sg каза:

НОИ ще бъде уведомен, че се излиза извън страната. Това би довело до дисциплинарно уволнение на лицето.

Това не мога да го разбера? Ако си със счупена ръка и не работиш на бюро, където държиш само мишката защо да нямаш право да пътуваш.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

По закон има такава възможност за отказ от обезщетение. Нямам желание да тълкувам дали, защо, как и т.н. казуси. 

Имаше проект граничните органи да имат достъп до електронния регистър на болничните листове и да подават незабавно информация към НОИ, когато някой напуска България докато е в болнични. Това е една от мерките за ограничаване на злоупотребите с болнични. 

Понеже знаем в каква държава живеем ( страната ни си е много хубава, но държавата ...) едва ли този проект е изпълнен в своята цялост. Ако пък е изпълнен, едва ли всички служители са преминали нужното обучение. Ако пък са минали обучение, то едва ли всички имат достъп до тази система и т.н. - Това малко в кръга на шегата. 

Определено не винаги се съобщава на НОИ, че дадено лице е напуснало страната по време на болничен. Преди време и аз се интересувах относно пътуванията в чужбина по време на болничен,  Оказа се обаче че във фирмата има случаи на отказано изплащане на болничен поради такива причини.  Не успях да разбера обаче как точно се е стигнало до такова решение от страна на НОИ, но не е било по искане на работодателя или някакъв вид оспорване.  

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 5 часа, Pantelej Putnik каза:

А какво би било, ако твоята приятелка е решила вместо да си седи вкъщи, докато й е счупена ръката, да отиде в Гърция например, където е открила, че има супер рехабилитационен център за счупени крайници?! Хората в болничен не са под домашен арест! 🙂 

Със сигурност такъв вариант трябва да го има в закона (или правилника на НОИ, знам ли, но предвид че касае граничен контрол трябва да е в закон) със съответните изключения и възможност да се възползваш от тях, ако излизането не е с цел тарикатлък.

Сега, предвид, че това е България не знам така ли е и доколко работи...

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Това решение за болничните и напускането на страната е меко казано несериозно..

Брат ми си счупи десния крак миналата година и два месеца беше в гипсова обувка. Работи като шофьор на голям камион. Да, през тези два месеца + още 25 дена рехабилитация не можеше да изпълнява служебните си задължения и беше в болнични, но го взехме с нас в Гърция. Возеше се, седеше на шезлонга до морето.

Защо трябва да е заложник в България? Дали някого от управляващите ни, който си вземат болничен като ги уличат в нещо ще бъде погнат или пак ще важи ограничението само за обикновените граждани на България?

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Със сигурност българите взимат много повече болничен, а и е много по-лесно, самите лекари направо питат колко да дадат.

Мен през живота си не са ме питали дали искам болничен, за 15 години в Испания  един единствен път са ми давали, при Варицела. Колегите ми за толкова години също изключително рядко са липсвали и то не на една работа. Тук когато съм ходил, директно ме пита колко или ще ти дам седмица, та съм казвал не искам толкова, дай 2 или 3 дни.

 

Аз не знам за страни, където когато детето ти кашля или има сопол и взимаш официално болничен и това е примерно поне в 50% от времето през периода  есен -пролет , понякога 75%.

Дори да са двама родители, всеки отсъства поне седмица до 10 дни на месец, масово наблюдавам такова чудо, ако са две деца да не говорим.

Пред  мен са десетки хора най-вече с дете/ца, които имат минимум 2-2,5 месеца болничен на година, като добавя и техния личния, като сложим отпуски и празници отиват на 3,5-4 месеца, ама живи да ги оплачеш. В държавните учреждения е направо х2 всичко, лелки в общини и всякакви институции се оливат.

В чужбина е модерно да ти дават дълги болнични за депресии и други, но това не е масово срещано.

 

Особено, ако са осигурени на реална заплата, съвсем си взимат хората болничен най-редовно. Не забравяйте, че и в момента има мнооого хора, които ги осигуряват на минимума за длъжността и получават пликове с пари, България не е само София и още 1-2 града.

 

Колкото и да се жалват хората от системата в Бг, за някои неща тя няма равна, да спомена и 2 години майчинство +1  неплатена и излизане още в 4-5-ия месец в отделен болничен, ами ако са две деца?

Никъде няма нищо подобно, дори в много  пъти по-малко няма.

 

В подкрепа на всичко това, България е последна в момента  и е била винаги последна по БВП в Европа и то по всички варианти по пазарни цени, по текущи цени и т.н.

 

 

Редактирано от Георги
  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 37 минути , ВениК каза:

Това решение за болничните и напускането на страната е меко казано несериозно..

Брат ми си счупи десния крак миналата година и два месеца беше в гипсова обувка. Работи като шофьор на голям камион. Да, през тези два месеца + още 25 дена рехабилитация не можеше да изпълнява служебните си задължения и беше в болнични, но го взехме с нас в Гърция. Возеше се, седеше на шезлонга до морето.

Защо трябва да е заложник в България? Дали някого от управляващите ни, който си вземат болничен като ги уличат в нещо ще бъде погнат или пак ще важи ограничението само за обикновените граждани на България?

Кое е несериозното? Такива са законите в държавата,колкото и да не са ни удачни някои.В болничния лист е упоменато какъв вид е болничния и къде ще се проведе-домашно лечение,хоспитализиране,физиотерапия.Когато си болничен за провеждане на физиотерапия,процедури,операции и т.н зад граница,трябва да се мине по необходима процедура и да е описано в цялата документация.
Ако не си по надлежния ред в болничен зад граница,трябва да си наясно,че ако се разбере може да бъдеш санкциониран  от НОИ със сигурност,за работодателя какво и как може да те глоби или уволни е по скоро за юрист да каже.

А въпроса беше има ли връзка системата на граничния контрол с НОИ ,не няма,проверено лично.

  • Харесвам 11
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Може би темата ми е за оплакване, но понеже искам съвет за това реших да пиша тук. Та. След 27 години вярна служба вградената ни съдомиялна сдаде. Отказа циркулационната помпа и до тук. От днес стартираме търсене и проучване за нов уред, защото сме свикнали с това удобство. Още повече като се съберат внуците и става малко жега. Та искам да попитам някой ако скоро се е занимавал със закупуването на съдомиялна за вграждане ( малкият размер) да изкаже някакво мнение и препоръка към какво да се насочим. Дъщерите са с Горение и Бош, но техникът, който установи края на нашия уред каза, че Горение са купени от Китай и само името е словенско. А за Бош да съм гледал да не е произведен в Полша. Ще бъде благодарен за всяка помощ и съвет! Лек ден!

Връзка към коментар

Не съм капацитет по въпроса, но нашата е 10-годишна Eurolux. Нямам никаква представа къде е произведена, да не говорим, че тази фирма ми звучи леко странно. Майсторът на кухнята ми я донесе, заедно със шкафовете навремето. За момента работи (не е спирала тези 10 години). Е, понякога не я пускам всеки ден 😉 за сметка на дните, когато се налага да я пълня по няколко пъти. 

  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Имам Бош произведен в Германия. Беше последната бройка в магазина понеже е от старата серия. Никакви драми. Без конструктивни проблеми.

Рафта за приборите ми е любим. Мога само да препоръчам.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Купувах преди няколко месеца. В БГ МАМА, където са най- големите спец. 😁, са изцяло за Бош, мезнам там каква си серия. Може да погледнеш там. Аз обаче си взех от тези с транспортни дефекти внесени от Германия. За сега съм доста доволна. Слагам снимка.

IMG_20230420_121525.jpg

IMG_20230420_121550.jpg

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

И аз съм с Eurolux, работи си вече повече от четири години безотказно. Преди това обаче бях с Бош, много повече ми харесваше, и тя още си работи, вече трябва да е на десетина години. И двете са базови модели.

Към самото миене забележки нямам, там е според избора на капсули, според мен.

Бош си личи, че е с по-високо качество материали направена (метал и пластмаса), също така при всички програми измитите съдове са по-сухи.

  • Благодаря 1
Връзка към коментар
Преди 1 час, дядо Пепи каза:

Може би темата ми е за оплакване, но понеже искам съвет за това реших да пиша тук. Та. След 27 години вярна служба вградената ни съдомиялна сдаде. Отказа циркулационната помпа и до тук. От днес стартираме търсене и проучване за нов уред, защото сме свикнали с това удобство. Още повече като се съберат внуците и става малко жега. Та искам да попитам някой ако скоро се е занимавал със закупуването на съдомиялна за вграждане ( малкият размер) да изкаже някакво мнение и препоръка към какво да се насочим. Дъщерите са с Горение и Бош, но техникът, който установи края на нашия уред каза, че Горение са купени от Китай и само името е словенско. А за Бош да съм гледал да не е произведен в Полша. Ще бъде благодарен за всяка помощ и съвет! Лек ден!

NEFF- на Боша по - високия клас. А и Бош защо не. Аз пък работя това (не точно в магазина, но в офиса на една от големите вериги), та на познати последно това "продавам". Общо взето това търсят. Както и Беко, като по- евтин вариант. Има един модел на Candy за вграждане, правен в Турция (не Китай), който също е ОК.

Ако мога да помогна с нещо по- конкретно- например колебание между 2-3-5 модела, ще се радвам. 🙂 

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

На различни места ползваме Бош и Беко. За мое съжаление добра дума за Бош не мога да кажа - не измива добре съдовете да изпреваря някои коментари - добре съм запознат с различните програми, препарати и не на последно място третираме (изплакавме) съдовете предварително. Отделно сервизния им отдел в София е .... с доста претенции относно сроковете за изпълнение на елементарни поддържащи услуги. 

Беко се справя чудесно и предвид разликата в цената за мен лично е добър избор.

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
  • Замислям се 1
Връзка към коментар
преди 20 минути , DryGuy каза:

 и не на последно място третираме (изплакавме) съдовете предварително.

Специално за Бош от колегите знам, че съдовете трябва да се поставят мръсни, а не изплакнати, защото миялните са умни и решават, че са достатъчно чисти, за да ги мият както трябва и пускали по- кратка програма. Нямам идея така ли е наистина, но може да опитате. 🙂

Иначе за Беко (внасяме ги ние) - там им знам и цикъла на производство, а и съдейки по количеството, което се продава... Направо са си чудесни. Мой близък даже ми каза, че от нас Беко само си купувал. Последно взе миялна за вграждане, а преди това пералня, която ходил да слуша дали пере, защото била мега тиха. 🙂 

  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 1 час, дядо Пепи каза:

Може би темата ми е за оплакване, но понеже искам съвет за това реших да пиша тук. Та. След 27 години вярна служба вградената ни съдомиялна сдаде. Отказа циркулационната помпа и до тук. От днес стартираме търсене и проучване за нов уред, защото сме свикнали с това удобство. Още повече като се съберат внуците и става малко жега. Та искам да попитам някой ако скоро се е занимавал със закупуването на съдомиялна за вграждане ( малкият размер) да изкаже някакво мнение и препоръка към какво да се насочим. Дъщерите са с Горение и Бош, но техникът, който установи края на нашия уред каза, че Горение са купени от Китай и само името е словенско. А за Бош да съм гледал да не е произведен в Полша. Ще бъде благодарен за всяка помощ и съвет! Лек ден!

Миялната машина като цяло не е особено сложен уред за да изисква задължително купуване на премиум марка и модел, т.е. ако ти допада даден модел, дори да не върви със стикер "произведено там, където случаен техник ми казва, че не трябва да се произвежда от марка, която баба ми е ползвала 50 години, ама няма нищо общо с днешното ѝ състояние" аз лично не бих се притеснявал грам. А и гледам подозрително на доста съвети от майстори, които често страдат от тунелно зрение и им е много трудно да са обективни веднъж като си създадат някаква идея в главата. Нещата са твърде сложни за да се редуцират в едно изречение тип купи това, а не онова. 

 

Моите съвети са следните:

 

- гледай да е максимално голяма. Ние сме двама+дете и се родихме като вдигнахме размера, вече не е нужно тави и големи тенджери да се мият отделно

- не се прехласвай по многото програми. Една миялна, колкото и да е "умна", оперира с 2-3 параметъра, които може да варира, а и личния ми опит и този на приятели е че ако ще да има 15 програми какъвто и да е уред, то се ползват редовно максимум 2. 

- смятам отделното хоризонтално рафтче за прибори за добра екстра, вертикалното отнемаше прекалено много място. 

- има разни екстри, които са добър гъдел - отварянето на врата след приключване на миенето, разни интензивни зони, светлинен индикатор на пода и т.н., смятам че като цяло не си заслужават премиума в цената, до който водят. 

- относно марките е много дълга тема, но общо взето пазарът е много консолидиран и внимавай колко би платил за марка, десетките марки които виждаш са на 3-4 производителя и преизползват много от чарковете. Например много машини на AEG и Electrolux са абсолютно едни и същи, компонент по компонент, а имат разлика от 200лв в цената. Miele са ясни, след това от групата на Bosch бих избрал точно Bosch, от групата на Electrolux също тях, по-надолу Беко. Ето тук може да се информираш коя е компанията майка на всеки бранд, който си харесал: https://www.ukwhitegoods.co.uk/help/about-the-appliance-industry/manufacturer-information/ Целият сайт има доста полезна информация

- лично аз не разбирам фиксацията върху държавата производител и защо толкова много хора се фокусират върху това, за мен има нулева стойност. 

- периодично различните марки въртят промоции с удължена гаранция, може би това е от по-голямо значение от колкото дали пералнята ще е LG или Samsung, аз лично бих му сложил повече тежест

 

През последната година и нещо минах през обзавеждане от 0 и с моите разстройства видими при планирането на пътувания, проведох и доста задълбочено проучване за всякакви уреди. Но както и при пътуванията, всеки си има собствени виждания. Ако дадеш 2-3 модела, които да се сравнят може да е по-лесно да се дадат съвети. 

  • Харесвам 6
  • Благодаря 2
  • Браво 1
Връзка към коментар

Ние сме с AEG , но не бих препоръчала. На две години е, и в момента чакам техник да дойде и да каже дали може да се поправи или трябва нова. В предното ни жилище беше същата и се чупеше на всеки 2-3 месеца, накрая я смениха( беше на около 3 години).

Връзка към коментар

Имаме една 45 см. съдомиялна в апартамент, който се използва вече повече от година, но е купена от Икея заедно с кухнята и не съм сигурна кой е точният производител. По форуми бях чела, когато трябваше да се купува, че е Електролукс. Знам, че се използва всеки ден и засега е ок. Няма проблем с измиването или с функционирането.

Просто като съвет - разходете се из магазините и огледайте добре вътрешния обем на уреда, че някои съдомиялни са с умален вътрешен обем.

И вижте за такава с чекмедже за прибори, а не с кошница. Така ще побирате повече. Освен това е добре средната кошница да е подвижна, за да може да се слагат високи чаши в нея, а долната да се използва за по-обемни съдове.

И не на последно място е гаранцията. Имаше преди време промоции като 5 години гаранция и подобни. А, както и кой е гаранционният сервиз на марката. В старото ни жилище, което се използваше само при връщането ни в БГ за няколко дни, трябваше да се подмени пералнята и да сложим сушилня. Избрахме Беко, заради специфичните размери, с които разполагахме. Хем бяха от по-скъпите им модели, но и двата уреда дадоха дефект в гаранционния им срок. Използвахме сервиза, който е оторизираният за тази марка и двата пъти останахме много доволни, както от бързината на извършване на ремонтите, така и от самите техници и обслужване. Дойдоха с калцуни, униформи и т.н., а след посещението получихме смс с анкета дали сме останали доволни. Така че и това има значение, защото вечни уреди няма и все някога се налага да извикаш техник.

Иначе сега сме с 60 см на Мийле, желязна машина е.

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 24 минути , Velyana каза:

Ние сме с AEG , но не бих препоръчала. На две години е, и в момента чакам техник да дойде и да каже дали може да се поправи или трябва нова. В предното ни жилище беше същата и се чупеше на всеки 2-3 месеца, накрая я смениха( беше на около 3 години).

Странно, аз пък съм с AEG и не само миялна, ами и пералня/сушилня, печка, котлони, адсорбатор...няма никакви проблеми с тях, даже като си ги регистрираш си имат 5 години гаранция, което също е доста важен критерий, когато си купуваш нов уред. Ако има голяма гаранция, според мен е качествен...иначе не би излезнала сметката на производителя 🙂 

И все пак, ако питаме 50 човека ще има 61 мнения поне за марката 🙂 

То имаше нещо с тия Electrolux и AEG, едните са собственост на другите, ама кои на кого съм забравил.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 5 минути , boogy83 каза:

Странно, аз пък съм с AEG и не само миялна, ами и пералня/сушилня, печка, котлони, адсорбатор...няма никакви проблеми с тях, даже като си ги регистрираш си имат 5 години гаранция, което също е доста важен критерий, когато си купуваш нов уред. Ако има голяма гаранция, според мен е качествен...иначе не би излезнала сметката на производителя 🙂 

И все пак, ако питаме 50 човека ще има 61 мнения поне за марката 🙂 

То имаше нещо с тия Electrolux и AEG, едните са собственост на другите, ама кои на кого съм забравил.

Пералнята и сушилнята ни май пак са от тях и не сме имали проблем, но съдомиялната абсолютна щета. Верно, че доста я ползвам. Но я почиствам редовно- 2-3 седмично всички цедки и тем подобни, 1 път месечно със специален препарат на фирмата, абе всичко както е написано. Но или в Швейцария партидите им са кофти или ние нямаме късмет.

Връзка към коментар

Като заключение (за който си спомня "Армагедон"):

 

All spare parts are made in Taiwan. 

 

Вероятно и за по-голямата част от бялата домакинска техника (а вероятно и за черната) ще важи, че всички са направени от (Китай, Турция, Полша, Румъния... -) 

Затова, един приятел навремето ме посъветва: "Вземи си по-евтиното, че като се развали поне да не те е яд" 😄

  • Харесвам 1
  • Замислям се 1
Връзка към коментар
В момента, Lyubina каза:

Затова, един приятел навремето ме посъветва: "Вземи си по-евтиното, че като се развали поне да не те е яд

Чул съм подобна теория и тя хич не е далеч от истината. Ще трябва да отделим малко време за разходка по магазините и... накрая Главата на семейството 😀 ще вземе решение. Но тук получих и получавам много ценни съвети, за което най-искрено БЛАГОДАРЯ!!!

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 8 минути , дядо Пепи каза:

Чул съм подобна теория и тя хич не е далеч от истината. Ще трябва да отделим малко време за разходка по магазините и... накрая Главата на семейството 😀 ще вземе решение. Но тук получих и получавам много ценни съвети, за което най-искрено БЛАГОДАРЯ!!!

Отиваш в магазина и се почва едно: "Среден клас, висок клас, бюджетни.... Вие какъв бюджет сте отделили за миялната?" А ти отговаряш: "Ами, знаете ли, дошъл съм да си купя миялна за точно 563,86 лева. Имате ли такава, или ще трябва да правя компромиси?" 🤣🤣🤣

След като ще ти избират миялна по показател цена, хайде да намерят за точно тази сума. 🤣

  • Благодаря 1
  • Смея се 4
Връзка към коментар

На късмет си е в голяма степен. Принципно съм си карък и нещата ми се случват от къде третия път. Старата ми Amica, не я бях чувала тази марка беше бетон 12-13 години ме изкара без проблеми. Тази я взех заради цената. Ходих по магазини гледах ги, чудих се - повечето като правени в час по трудово. Тази доста стабилна ми изглаждаше за 700те лв. Оказа се, че се прави от фирмата, която прави и Беко, за австрийския пазар /поне така чегох из нета/ отзивите - от осанна до разпни го. Сагам всичко както си е от масата, без едри неща разбира се, не и слугувам /нали тя трябва да слугува на мен/. Има 2 години гаранция и сервиза е в магазина /дано не ми се налага/. Миенето зависи в голяма степен от препарата. Има 3 въртележки и една допълнетилна долу за много мръсно. Пълна е в момента, но като я изпразня, ако някой се интересува мога да я снимам от вътре.

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 2 часа, DryGuy каза:

На различни места ползваме Бош и Беко. За мое съжаление добра дума за Бош не мога да кажа - не измива добре съдовете да изпреваря някои коментари - добре съм запознат с различните програми, препарати и не на последно място третираме (изплакавме) съдовете предварително. Отделно сервизния им отдел в София е .... с доста претенции относно сроковете за изпълнение на елементарни поддържащи услуги. 

Беко се справя чудесно и предвид разликата в цената за мен лично е добър избор.

Изплакването на съдовете предварително ти е проблема. Не остава нищо, което да активира препарата. Отделно умната съдомиялна решава, че не са много мръсни и намаля температурата и продължителността на програмата.

Препарата за да има и ензими и избелители - прах или таблетки. В гел не може и двете.

  • Харесвам 4
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.