Прескочи до съдържание

Искам да попитам...


Георги
Георги
Съобщението е добавено от Георги

Темата е за общи въпроси, несвързани с пътешествията. Ако имате пътешественически въпрос, използвайте останалата част от форума :)

Препоръчани мнения

преди 7 минути , antea каза:

към публични wi-fi мрежи ли не можеш да се вържеш или нямаш интернет от мобилните данни на роуминга?

Към Wi-Fi се връзвам. Нямам мобилен интернет.

Връзка към коментар
Преди 1 час, Цвете каза:

От вчера съм в Стокхолм и в Хелзинки днес. Никъде не мога да се вържа към мобилен интернет. Някой има ли идея каква е причината, за да направя нещо, че е много неудобно? С iPhone съм. Благодаря!

Аз имах подобен проблем там, излизаше ми някакво странно съобщение, че съм напуснал страната си без активиран роуминг, което не беше вярно.  Пробвай restart на телефона, не знам по каква логика/причина, но при мен помогна. 

Връзка към коментар

Roaming, mobile data, имаше едни неща, дето винаги ги изключвам, за да не ме чарджва, тях ги виж. Виж дали се връзва към мрежа въобще, за да можеш говориш , а само интернета не работи

Връзка към коментар

Всички предложения съм ги пробвала. Към мрежа се връзвам малко трудно, особено в Стокхолм и говоря по телефон. Получих от оператора А 1 колко МВ  имам в роуминг, значи е включен. Рестартирах 10 пити и нищо. 
Много е гадно, щото явно съм зависима, а и най- вече за навигация ми е нужно.

Връзка към коментар

Ами трябва да получиш съобщение с настройките за интернет, ама явно не идва. Иначе настройките трябва да ги има затрупани някъде из сайта на оператора (шведския).

Връзка към коментар
преди 2 часа, Цвете каза:

Всички предложения съм ги пробвала. Към мрежа се връзвам малко трудно, особено в Стокхолм и говоря по телефон. Получих от оператора А 1 колко МВ  имам в роуминг, значи е включен. Рестартирах 10 пити и нищо. 
Много е гадно, щото явно съм зависима, а и най- вече за навигация ми е нужно.

Ако не успееш да си решиш проблема, докато си някъде на уай фай можеш да си изтеглиш карта на града/региона в Гугъл мапс.

Пишеш Хелзинки, примерно, разпъваш инфото на цял екран, избираш трите точки горе вдясно и избираш изтегляне. Поне на Андроид е така, на айфон сигурно е аналогично.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 6 часа, Цвете каза:

От вчера съм в Стокхолм и в Хелзинки днес. Никъде не мога да се вържа към мобилен интернет. Някой има ли идея каква е причината, за да направя нещо, че е много неудобно? С iPhone съм. Благодаря!

Имах подобен проблем като пресичах граници на различни държави (става дума за прибалтийските), обаче след време или само се оправяше или като сменя на друг оператор хващаше. Макар, че аз имам две сим карти (виваком и yettel) и май и между тях превключвах на места...

Връзка към коментар
преди 11 часа, Цвете каза:

Всички предложения съм ги пробвала. Към мрежа се връзвам малко трудно, особено в Стокхолм и говоря по телефон. Получих от оператора А 1 колко МВ  имам в роуминг, значи е включен. Рестартирах 10 пити и нищо. 
Много е гадно, щото явно съм зависима, а и най- вече за навигация ми е нужно.

Опитай превключване между автоматичен и ръчен избор на мрежа и рестарт. При преминаване между различни оператори, при мен с рестарт се решава проблема. Андроид.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Интересно, аз нямах никакъв проблем с това, нито в Упсала, нито преди години (точно преди пандемията) в Хелсинки. Ако има значение, аз съм на Yettel /Теленор беше май преди/. 

Връзка към коментар

Оказа се , че при ползване на e-sim при последното ми пътуване е изключен роуминга. Добре, че @Ивайла ми показа къде са забутани настройките за това, та вече всичко е ок. Благодаря на всички!

  • Харесвам 7
Връзка към коментар

Здравейте, не намерих с търсачката подобна тема - във връзка с инцидент на круизен кораб /счупване на крак/ и наложила се операция в Испания , която разбира се не е покрита напълно от застраховката, някой да има опит с иск за обезщетение срещу круизната компания? 

Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Какво е към момента положението с поръчки от Aliexpress? Не знам дали е типично за всички продукти там, но поне за нещата, които аз търся има следните характеристики:

 

- няма ги налични в европейски складове, въпреки че по банерчетата им пише "available from RU, PL, ES". Избера ли държава на доставка България, всякакви варианти изчезват и ми дава само китайски складове. 

 

image.png

 

 

 

- цените варират много в зависимост от държавата на доставка, явно има различни промота за различните държави. Например едно нещо с доставка в България струва 30лв:

 

image.png

 

 

а същото с доставка в Германия е под 11 евро: 

image.png

 

 

И въобще, чувствам се много объркан. Ето въпросите ми:

 

  • Има ли някаква стратегия, която да ми помогне да се оправя в морето от предложения? Едни и същи неща се предлагат от десетки продавачи на почти еднакви цени. Освен това да търся тези с многото продажби и високите рейтинги има ли нещо друго?
  • Как е положението към днешно време с освобождаването от митница, все още ли ти иде да се гръмнеш? Май някъде имам заврян EORI номер...
  • Какво да очаквам като мита, 20% ДДС, нещо друго? Интересуват ме джвъчките посочени от скриншота - смарт сензори на Aqara. 
  • С оглед на немските цени, някой правил ли е врътка да поръча например до Gabco в Германия, би ли сработило? Предполагам, че с ДДС и мита ще е тегаво по този начин...

 

 

Връзка към коментар
преди 4 минути , Георги каза:

Какво е към момента положението с поръчки от Aliexpress? Не знам дали е типично за всички продукти там, но поне за нещата, които аз търся има следните характеристики:

 

- няма ги налични в европейски складове, въпреки че по банерчетата им пише "available from RU, PL, ES". Избера ли държава на доставка България, всякакви варианти изчезват и ми дава само китайски складове. 

 

image.png

 

 

 

- цените варират много в зависимост от държавата на доставка, явно има различни промота за различните държави. Например едно нещо с доставка в България струва 30лв:

 

image.png

 

 

а същото с доставка в Германия е под 11 евро: 

image.png

 

 

И въобще, чувствам се много объркан. Ето въпросите ми:

 

  • Има ли някаква стратегия, която да ми помогне да се оправя в морето от предложения? Едни и същи неща се предлагат от десетки продавачи на почти еднакви цени. Освен това да търся тези с многото продажби и високите рейтинги има ли нещо друго?
  • Как е положението към днешно време с освобождаването от митница, все още ли ти иде да се гръмнеш? Май някъде имам заврян EORI номер...
  • Какво да очаквам като мита, 20% ДДС, нещо друго? Интересуват ме джвъчките посочени от скриншота - смарт сензори на Aqara. 
  • С оглед на немските цени, някой правил ли е врътка да поръча например до Gabco в Германия, би ли сработило? Предполагам, че с ДДС и мита ще е тегаво по този начин...

 

 

ДДСто си плащаш на Али при поръчка. Няма мито на техника. Не ходиш по митници. Поръчвам до превозвач понякога, защото често надуват цената за доставката до България, а до Германия е безплатна или смешни пари.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 8 минути , Marisha каза:

ДДСто си плащаш на Али при поръчка. Няма мито на техника. Не ходиш по митници. Поръчвам до превозвач понякога, защото често надуват цената за доставката до България, а до Германия е безплатна или смешни пари.

Звучи супер, утре явно ще засиля голяма поръчка към Габко и Германия, да се надяваме всичко да е наред. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 7 минути , Георги каза:

Звучи супер, утре явно ще засиля голяма поръчка към Габко и Германия, да се надяваме всичко да е наред. 

Ползвам Габиели, никога не съм имала проблеми.

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
8 hours ago, Георги said:

Какво е към момента положението с поръчки от Aliexpress? Не знам дали е типично за всички продукти там, но поне за нещата, които аз търся има следните характеристики:

 

- няма ги налични в европейски складове, въпреки че по банерчетата им пише "available from RU, PL, ES". Избера ли държава на доставка България, всякакви варианти изчезват и ми дава само китайски складове. 

 

image.png

 

 

 

- цените варират много в зависимост от държавата на доставка, явно има различни промота за различните държави. Например едно нещо с доставка в България струва 30лв:

 

image.png

 

 

а същото с доставка в Германия е под 11 евро: 

image.png

 

 

И въобще, чувствам се много объркан. Ето въпросите ми:

 

  • Има ли някаква стратегия, която да ми помогне да се оправя в морето от предложения? Едни и същи неща се предлагат от десетки продавачи на почти еднакви цени. Освен това да търся тези с многото продажби и високите рейтинги има ли нещо друго?
  • Как е положението към днешно време с освобождаването от митница, все още ли ти иде да се гръмнеш? Май някъде имам заврян EORI номер...
  • Какво да очаквам като мита, 20% ДДС, нещо друго? Интересуват ме джвъчките посочени от скриншота - смарт сензори на Aqara. 
  • С оглед на немските цени, някой правил ли е врътка да поръча например до Gabco в Германия, би ли сработило? Предполагам, че с ДДС и мита ще е тегаво по този начин...

 

 

Аз лично избирам търговец с висок рейтинг и много продажби. Там обикновено има и ревюта от купувачи.ДДС за стоки под 150€ вече се начислява при източника и не се занимаваш с митници.Имам десетки поръчки и дори тези над 150€ не са спирани на митница , но в огромния брой случаи при тях китайците декларират по-ниска стойност.За по-дребни неща нямам никакви притеснения.

Точно вчера се заговорихме обаче с познат пазарувал наскоро от eBay и спряна пратка от Индия на стойност под 150€

На теория не би трябвало да я спират , но все пак е Индия , кой знае там какво са декларирали.Та звънял до Български пощи - те са и митнически агент.Митницата праща към тях информацията за задържана пратка , пощите пращат SMS/ e-mail на клиента с искане за определени данни. Таксата на пощата е 12 лв и си получаваш пратката директно от тях,  без да се занимаваш лично с митница ( заплащайки и начисленото ДДС). 

 

Такова нещо с китайците никога не ми се е случвало., нито на други за които съм поръчвал разни неща, но  все пак го отбелязвам като възможен проблем.

 

Тук в началото е описано как работи и наистина работи.Още при поръчката в разбивката на цената виждаш и начисленото от китайците ДДС  :

 

https://buyoutside.com/advices-buyoutside/dds-aliexpress/

 

 

П.П. Директно от Китай пратките пристигат за около 12-40 дни в локалния ми пощенски клон / куриер , но напоследък средно за 20-на дни.За София ще е 1-2 дни по-бързо. От склад в Европа за 5-6 дни.

 

Пример с произволна моя поръчка  

IMG_20230607_075720.jpg

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Само да добавя, че освен десетки неща между 1 и 50 долара, съм купувал и два робота прахосмукачки на цена 350-400. Единия го засилих директно в Нидерландия от Германия, а другия дойде тук от Китай. Никога никакви проблеми.

  • Харесвам 6
  • Браво 1
Връзка към коментар

ОК, все пак значи да внимавам да не надвишавам 150 евро...от една страна заради проблеми с ДДС, от друга заради проблеми вкъщи заради много изхарчени пари за нещо, което в същината си е просто мъжка играчка 🙂

  • Смея се 9
Връзка към коментар
преди 36 минути , Георги каза:

ОК, все пак значи да внимавам да не надвишавам 150 евро...от една страна заради проблеми с ДДС, от друга заради проблеми вкъщи заради много изхарчени пари за нещо, което в същината си е просто мъжка играчка 🙂

Ако твоята покупка е между две други (напр. токчета и рокличка) няма да имаш проблеми... Личен опит.

  • Харесвам 1
  • Смея се 15
  • Замислям се 1
Връзка към коментар

Много е вероятно стоката, която ти показва, че е за доставка в Германия на по-добра цена, вече да е в тамошен, немски склад и ще пристигне по-бързо, отколкото от Китай до България. Много търговци складират в държави в които има локален Амазон, но е по-евтино да държат нещата си във външни складове, вместо амазонските. 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Някой има ли положителен опит със забравени вещи в НДК? Тази вечер си забравих кожено яке в Зала 1. 
На сайта им видях има телефон за забравени вещи, но доколко е ефективно? Как сте процедирали в такава ситуация? 

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.