Прескочи до съдържание

Искам да попитам...


Георги
Георги
Съобщението е добавено от Георги

Темата е за общи въпроси, несвързани с пътешествията. Ако имате пътешественически въпрос, използвайте останалата част от форума :)

Препоръчани мнения

преди 3 часа, Pepi Popova каза:

Здравейте, искам да попитам дали може да взема лютив спрей със себе си в самолета? Само с раница съм, и доколкото прочетох не може, но все пак дали някой има опит?  Как биха го различили от обикновен дезодорант?

Веднъж на едно летище, след като багажът ми мина през скенер, го отделиха, извадиха мини дезодрантчето и напръскаха с него някакво листче. Само веднъж ми се е случвало, но предполагам това е начинът да се провери и има как да се провери какво е.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Улавям се напоследък, че влизам в контакт и правя забележки на пушещи в транспорта, слушащи музика без слушалки, палещи огън в гората, възрастни мъже, говорещи с непознати деца. Чудя се това поведение на заядливи лелки или на членове на общество е присъщо. Макар че какъвто и да е отговорът, действието ми помага да не е нервирам, че не правя нищо.

И е успокояващо, че още никой не ми е ударил един шамар за нахалството.

 

Та въпросът...вие правите ли така? 

  • Харесвам 17
  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 10 минути , Lindt каза:

Улавям се напоследък, че влизам в контакт и правя забележки на пушещи в транспорта, слушащи музика без слушалки, палещи огън в гората, възрастни мъже, говорещи с непознати деца. Чудя се това поведение на заядливи лелки или на членове на общество е присъщо

Винаги, когато сметна, че нещо не е в рамките на нормалното поведение, правя забележка. При мен не е от годините, а от характера. И аз съм си мислила, че ще изям шамарите някъде.:girl_crazy:

  • Харесвам 9
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 48 минути , Lindt каза:

Улавям се напоследък, че влизам в контакт и правя забележки на пушещи в транспорта, слушащи музика без слушалки, палещи огън в гората, възрастни мъже, говорещи с непознати деца. Чудя се това поведение на заядливи лелки или на членове на общество е присъщо. Макар че какъвто и да е отговорът, действието ми помага да не е нервирам, че не правя нищо.

И е успокояващо, че още никой не ми е ударил един шамар за нахалството.

 

Та въпросът...вие правите ли така? 

Предполагам, че незаплашителният ти миловиден външен вид обезоръжава и най-злобният чичак да ти отвърти един шамар 🙂 

 

И аз правя забележки, но за по-сериозни наглости. Ама понякога влизам в едно полу-Дзен състояние на “все-ми-е-тая-избийте-се” по принцип и тогава само наблюдавам със злобен интерес.

  • Смея се 3
Връзка към коментар
Преди 1 час, Lindt каза:

Улавям се напоследък, че влизам в контакт и правя забележки на пушещи в транспорта, слушащи музика без слушалки, палещи огън в гората, възрастни мъже, говорещи с непознати деца. Чудя се това поведение на заядливи лелки или на членове на общество е присъщо. Макар че какъвто и да е отговорът, действието ми помага да не е нервирам, че не правя нищо.

И е успокояващо, че още никой не ми е ударил един шамар за нахалството.

 

Та въпросът...вие правите ли така? 

Интересен ти е въпросът, та заради това ми се ще да взема отношение. Даже мисля, че е много интересен.

И аз се улавям понякога, че сякаш се опитвам да "проповядвам", като правя разни забележки - "Госпожо, моля да кажете на детето си да не рита топка срещу прозореца на заведението, защото може да го счупи и да нарани някой вътре.", "Господине, моля да не пушите на детската площадка, защото едно че е забранено, а освен това димът се диша от децата, което не е желателно", "Господине, моля да не псувате в раздразнението си, защото около Вас има деца и не бива да слушат това". По принцип сме прави, нали?! Правим го, защото бихме желали да живеем в един по-добър свят, в който никой няма да пречи на никого, а впоследствие дори ще се старае не само да не пречи, а да кара хората да се чувстват добре, защото когато хората около нас се чувстват добре, то и ние ще се чувстваме добре. Това обаче трябва да се осъзнае от обществото. Днес българите сме едно изостанало общество, съставено от егоисти, които не съзнават какво означава свободата. Да си свободен не означава да правиш каквото ти скимне. Светът не е сцената на нашия живот, а останалите хора не са статисти. Има и други хора на света и ние трябва да ги уважаваме. В едно общество винаги има хора, които се намират на различно ниво на развитие. Хората, които са осъзнали повече неща в живота искат да споделят опита си, за да може "неосъзнатите" да се замислят и да се "осъзнаят". Да разберат например, че егоизмът не ни издига, а ни прави самотници. Че животът ни би бил далеч по смислен и удовлетворяващ, ако не се взираме само в собствения си комфорт, а се опитваме да създаваме усмивки.

Едно общество се нуждае от предпоставки, за да може да се "осъзнае". Какви са предпоставките? Просто е - дайте му работа, сигурност и спокойствие и след няма и няколко века всичко в това общество ще е ОК. 

Днес може и някои от нас да се опитват да правят забележки, защото ги е яд защо нормални неща са неразбираеми сякаш за множеството. "Най ми е трудно да обяснявам на прости хора очевидни неща." - казваше Радой Ралин. Не сме грешни, че правим забележки. Дали обаче тези забележки са ползотворни, дали има смисъл от тях?! Дали пък тези забележки не засилват само повече това, което на всички никак не ни допада - отчуждението между хората, противопоставянето, омразата. Дали можем да излекуваме "неосъзнатите" със забележки?! От опит знам, че хората различно приемат забележките. Простият човек приема забележката като нападение срещу него и нормалната му реакция е отбрана. Интелигентният човек ще ти благодари за забележката, защото явно ти пука за него, за да му правиш забележка, погрижил си се да коригираш нещо грешно при него, за да бъде той по-добър, или най-малкото - дава му друга гледна точка. И какъв е изводът - след като се опитваме да поправим обикновено прости хора, то забележките явно не биха помогнали. Или пък трябва много внимателно да подбираме начините за отправяне на забележка. Може би трябва да бъде в дух на добронамереност и без пряк укорителен елемент. Знам ли как се прави това!

И в отговор на този въпрос ще ти препоръчам да гледаш един филм, който има известен отговор на въпроса ти - "Човек на име Ото" с Том Ханкс. Когато го гледах, аз открих някои отговори за самия мен. 

  • Харесвам 11
  • Благодаря 1
  • Браво 1
  • Замислям се 1
Връзка към коментар

Вчера на касата в един столичен супер, хипер, мега магазин направих забележка на една родителка, за неприличното поведение на отрочето, което бе с нея. Детето така силно кашляше без да постави ръка на устата си, че стана обект на не много дружелюбни погледи на цялата опашка на касата. А през това време маминка си блееше в телефона за нещо много важно и неотложно.  И след направената от мен забележка ми бе отвътрнато с един тъп, овчи поглед, който ми даде отговор на много въпроси. И най-вече на "къф е тоя да прави забележка на нас големото добрутру"? За опасните, заразни болести има специални клиники и отделения. Но за простотията....... Какъв лек да приложим? 

  • Харесвам 9
  • Замислям се 2
Връзка към коментар
преди 13 минути , дядо Пепи каза:

Вчера на касата в един столичен супер, хипер, мега магазин направих забележка на една родителка, за неприличното поведение на отрочето, което бе с нея. Детето така силно кашляше без да постави ръка на устата си, че стана обект на не много дружелюбни погледи на цялата опашка на касата. А през това време маминка си блееше в телефона за нещо много важно и неотложно.  И след направената от мен забележка ми бе отвътрнато с един тъп, овчи поглед, който ми даде отговор на много въпроси. И най-вече на "къф е тоя да прави забележка на нас големото добрутру"? За опасните, заразни болести има специални клиники и отделения. Но за простотията....... Какъв лек да приложим? 

Аз пък побеснявам, когато някой родител вкара отрочето си в количката за пазаруване. Правя забележки и макар че има много други клиенти, не срещам подкрепа. Сигурно не съм прав.:ohmy: И имам предвид вътре в количката, а не на определеното място.

 

  • Харесвам 10
Връзка към коментар

Правя, но с добронамерен тон и досега никой не ми е се е репчил особено. 

По-интересното е, че като ходихме наскоро в Лондон за ден, във вече кацналия там самолет доживях циганка да ми направи забележка. :lol:
Какво се смеете, бе, госпожо? :diablo:

Казах ѝ, че се радвам на живота, и тя нямаше ответна реплика. 

 

  • Харесвам 2
  • Браво 1
  • Смея се 17
Връзка към коментар
преди 55 минути , Argentique каза:

Казах ѝ, че се радвам на живота, и тя нямаше ответна реплика. 

В главата на циганката - "К'во му съ радва на това живот?! Много луди хора има, ей! Ич не е радостно т'ва живота! Ся от Лъвов мост ши тряааа а крадем на Гара Виктория. Се кражба. Се таааа. Защоооооооо няма радооооооост......"

  • Смея се 9
Връзка към коментар

И в този форум изведнъж всички станаха интелигенти, добре възпитани и много над хорските сплетни... 😄 

 

А пък аз си оставам красив, умен и скромен... 😛 

  • Харесвам 1
  • Смея се 9
Връзка към коментар
преди 6 минути , Duke каза:

И в този форум изведнъж всички станаха интелигенти, добре възпитани и много над хорските сплетни... 😄

 

Не и аз! Все някой трябва да поддържа Старата школа на мракобесието! Най-малкото праха да чисти всяка седмица ... 🙂

  • Браво 3
  • Смея се 1
Връзка към коментар
преди 40 минути , Pantelej Putnik каза:

Интересен ти е въпросът, та заради това ми се ще да взема отношение. Даже мисля, че е много интересен.

И аз се улавям понякога, че сякаш се опитвам да "проповядвам", като правя разни забележки - "Госпожо, моля да кажете на детето си да не рита топка срещу прозореца на заведението, защото може да го счупи и да нарани някой вътре.", "Господине, моля да не пушите на детската площадка, защото едно че е забранено, а освен това димът се диша от децата, което не е желателно", "Господине, моля да не псувате в раздразнението си, защото около Вас има деца и не бива да слушат това". По принцип сме прави, нали?! Правим го, защото бихме желали да живеем в един по-добър свят, в който никой няма да пречи на никого, а впоследствие дори ще се старае не само да не пречи, а да кара хората да се чувстват добре, защото когато хората около нас се чувстват добре, то и ние ще се чувстваме добре. Това обаче трябва да се осъзнае от обществото. Днес българите сме едно изостанало общество, съставено от егоисти, които не съзнават какво означава свободата. Да си свободен не означава да правиш каквото ти скимне. Светът не е сцената на нашия живот, а останалите хора не са статисти. Има и други хора на света и ние трябва да ги уважаваме. В едно общество винаги има хора, които се намират на различно ниво на развитие. Хората, които са осъзнали повече неща в живота искат да споделят опита си, за да може "неосъзнатите" да се замислят и да се "осъзнаят". Да разберат например, че егоизмът не ни издига, а ни прави самотници. Че животът ни би бил далеч по смислен и удовлетворяващ, ако не се взираме само в собствения си комфорт, а се опитваме да създаваме усмивки.

Едно общество се нуждае от предпоставки, за да може да се "осъзнае". Какви са предпоставките? Просто е - дайте му работа, сигурност и спокойствие и след няма и няколко века всичко в това общество ще е ОК. 

Днес може и някои от нас да се опитват да правят забележки, защото ги е яд защо нормални неща са неразбираеми сякаш за множеството. "Най ми е трудно да обяснявам на прости хора очевидни неща." - казваше Радой Ралин. Не сме грешни, че правим забележки. Дали обаче тези забележки са ползотворни, дали има смисъл от тях?! Дали пък тези забележки не засилват само повече това, което на всички никак не ни допада - отчуждението между хората, противопоставянето, омразата. Дали можем да излекуваме "неосъзнатите" със забележки?! От опит знам, че хората различно приемат забележките. Простият човек приема забележката като нападение срещу него и нормалната му реакция е отбрана. Интелигентният човек ще ти благодари за забележката, защото явно ти пука за него, за да му правиш забележка, погрижил си се да коригираш нещо грешно при него, за да бъде той по-добър, или най-малкото - дава му друга гледна точка. И какъв е изводът - след като се опитваме да поправим обикновено прости хора, то забележките явно не биха помогнали. Или пък трябва много внимателно да подбираме начините за отправяне на забележка. Може би трябва да бъде в дух на добронамереност и без пряк укорителен елемент. Знам ли как се прави това!

И в отговор на този въпрос ще ти препоръчам да гледаш един филм, който има известен отговор на въпроса ти - "Човек на име Ото" с Том Ханкс. Когато го гледах, аз открих някои отговори за самия мен. 

Мда, и аз това си мислех, ама с по-малко думи 😉

Не ми се иска да засилвам отчуждението между хората, даже се старая да не се включвам в "ние, българите" и прочие неща, подкопаващи самочувствието ни като общество и усещането, че сме заедно в тази лодка. Но наистина моите обекти често се чувстват нападнати, при това с право. А аз изпитвам трудности да намаля укора в гласа си когато буквално ми се гади от айкос, а те нямат право да ми причиняват това. Вярно, че имам чувствителен нос, но едва ли само на мен пречат тези хора и може пък да помогна на другите в автобуса. 

Предполагам, че специално при тийнейджърите е важно да разберат, че не им е позволено да правят всичко на обществено място и от това мое включване може и да излезе нещо добро. При по-възрастните може и да е загубена кауза вече и просто и те на свой ред да се разгневят от това, че им преча да си "преценят" сами. 

 

Ще видя дали ще намеря време за този филм или ще забравя за него, но ти благодаря!

  • Харесвам 2
  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 16 минути , Lindt каза:

даже се старая да не се включвам в "ние, българите" и прочие неща, подкопаващи самочувствието ни като общество и усещането, че сме заедно в тази лодка.

Нашето общество определено има проблеми. За да се тръгне по пътя на решаването им, на първо място тези проблеми трябва да се конкретизират. "Самочувствието на обществото" трябва да се гради на стабилни основи. Ще намерим стабилните основи, когато отсеем фалшивите ценности и изгоним фалшивите герои. Май няма да минем без забележките!

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 3 минути , Брани каза:

Не сме.

Донякъде си прав, защото аз честно казано, не виждам общество, а група хора, говорещи един език и затворени в едни географски граници. Това е моето усещане. 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 4 минути , Брани каза:

Не сме.

Съгласна. Нищо, което се случва в България, не е чуждо на глобалния свят. Даже напротив, нашите тинейджъри копират поведението на "по-напредналите" чрез популярните канали в смартфоните.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 2 минути , ДиянаВ каза:

Нищо, което се случва в България, не е чуждо на глобалния свят. Даже напротив, нашите тинейджъри копират поведението на по-напредналите.

Това, че караме немски и японски коли, не ни прави германци, нито японци. Не говоря за технологичното ни развитие, а за развитието на общественото ни чувство, тоест - доколко сме разбрали ползата от обществото. 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 3 минути , Pantelej Putnik каза:

Това, че караме немски и японски коли, не ни прави германци, нито японци. 

А не ми хвали японците, че и те си имат кусури :laugh:. Ти ли не знаеш, хаха.

Имах предвид нещо друго. Например: видя ли в Япония в метрото всички - младежи и големи, забили глава в телефоните си? Тук е същото, но не японците са го прихванали от нас, а ние от тях. Глобализация:smile3:

  • Харесвам 3
  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 3 минути , ДиянаВ каза:

А не ми хвали японците, че и те си имат кусури :laugh:. Ти ли не знаеш, хаха.

Имах предвид нещо друго. Например: видя ли в Япония в метрото всички - младежи и големи, забили глава в телефоните си. Тук е същото, но не японците са го прихванали от нас, а ние от тях. Глобализация:smile3:

Да, но видя ли колко много японски младежи са облекли традиционни облекла и с радост и гордост се снимат на красиви места в градовете си? За това говоря. Не искам да правя сравнения с други народи. Иска ми се просто да сме наясно със себе си, с проблемите си и да имаме силата и упоритостта да се променим така, че самите ние да се харесваме. 

  • Харесвам 1
  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 3 минути , ДиянаВ каза:

А не ми хвали японците, че и те си имат кусури :laugh:. Ти ли не знаеш, хаха.

Имах предвид нещо друго. Например: видя ли в Япония в метрото всички - младежи и големи, забили глава в телефоните си? Тук е същото, но не японците са го прихванали от нас, а ние от тях. Глобализация:smile3:

Не само младежите поне 90% процента от хората в метрото "чешат" телефоните

  • Харесвам 3
  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 1 минута , Pantelej Putnik каза:

Да, но видя ли колко много японски младежи са облекли традиционни облекла и с радост и гордост се снимат на красиви места в градовете си? За това говоря. 

А ти видя ли колко младежи в България ходят на народни танци, съвсем доброволно. Правят го с радост и гордост

  • Харесвам 6
Връзка към коментар

Аз пък тотално не разбирам целта на репликата „ние, българите, + негатив“, никога не се чувствам част от Злото и Лошо Племе и ако някой малко по-близък я изрече и се разпени, му правя забележка!!! :lol: 
Добре, че обикновено моите хора не говорят така.  :smile3:

 

С изказването си не репликирам никого от писалите по-горе. :smile3:

  • Харесвам 13
  • Смея се 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.