Прескочи до съдържание

София - Берлин/Росток/ и обратно с кола - идеи за маршрут.


bay_kolio

Препоръчани мнения

Здравейте приятели,

Може би вече е станало ясно, че предпочитам автотуризма, пред фърчането, та в тая връзка искам вашите съвети и предложения. Ще пътуваме до Рос/ш/ток Германия около 25 август, точната дата е 27, и ще се връщаме оттам около 10 септември. Основната ми идея е да използвам два различни маршрута за повече кеф естествено. Като целта не е бързо достигане на крайната точка, а ПЪТЯТ. 
Зная че стандартния най-къс и бърз минава през Унгария, Словакия, Чехия и Германия и понеже в частта му до Дрезден съм минавал няколко пъти, познатото естествено вече не ме влече така.

Как си го представям: Около два, три, четири дни(най-много) в посока с интересни места за престой. Да се има предвид, че в Берлин никога не сме ходили и това е едното място което бихме искали да видим поне за ден два. Също така не сме минавали през Полша.
Основните параметри са това и ще се радвам на ваши съвети за това къде и какво да видим по пътя. Логистични съвети също са добре дошли, къде да се приютим и какво да похапнем. Много си падам по австрийската и немската провинции и пътуването през тях, но си давам сметка, че ако избера само такива пътища то всичкото време ще мине в возене, а не бива.

 

За това моля споделете какво ви е харесало или какво да избягвам с оглед датите, гастърбайтърите, посещение на Нато и ли Папата?

 

Благодаря 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Ники,откъдето и да минеш все ще се слееш с хилядите немски,холандски и белгийски лимузини,пътуващи от Босфора.Така че,моят съвет е ако ще минавате през Полша,да е на отиване.

Връзка към коментар

Някъде тук във форума някой споменаваше някакво посещение на Папата. Ама забравих датите. А имаш ли нещо в Полският път предвид, някоя зла забележителност?

Връзка към коментар

Папата ще бъде в Краков заради Световния ден на младежта, а това са последните дни на юли.

Често ми се случва тази дилема, по кой маршрут точно по този път. Криволича и аз по същата причина. Ако трябва да има и Полша не е трудно. От Унгария тръгвате към Краков и Катовице, през Вроцлав пристигате към желания Берлин. После към целта.

На връщане може да изпълните желанието си като потеглите към Шверин, Ерфурт, Регенсбург. И през Грац и Загреб се прибирате.

Навсякъде по тези маршрути е красиво и любопитно.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Точно щях да предложа да минете през Австрия, влизате през Пасау, спирате в Нюрнберг и след това хващате леко на североизток за Берлин (ако е част от маршрута ви). Доста дългичко ви става пътуването, но можете да се "шматнете" по някои алпийски пътища, ако имате време и средства.

Искрено препоръчвам Rothenburg ob der Tauber. Намира се някъде по пътя между Мюнхен и Нюрнберг.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

 някоя зла забележителност?

Ако минете през Полша можете да разгледате Краков-супер зла забележителност,също така солната мина Величка и Освиенцим-отново топ забележителности.След това продължаваш на север и стигаш Вроцлав-страхотен град,който съм сигурен,че ще ви допадне.

Щом си ходил в Дрезден,в Германия ще влезеш по магистрала А18 минаваща близо до Котбус.Ако искате спрете там.Площадът е симпатичен и малък.

След това вече си в Берлин,а от там нататък си знаеш. ;)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Благодаря на всички, ще продължавам.

 

 

Криволича и аз по същата причина. Ако трябва да има и Полша не е трудно. От Унгария тръгвате към Краков и Катовице, през Вроцлав пристигате към желания Берлин. После към целта.

Пътят за там през Братислава? А там в Полша кое е интересното място за престой. Аз си мисля, че първият ден мога да стигна най-много до Братислава или Брно, ако мина от тази страна.

 

Искрено препоръчвам Rothenburg ob der Tauber. Намира се някъде по пътя между Мюнхен и Нюрнберг.

Да интересно звучи и не е чак извън маршрута. А там какво по-точно? 

 

Ако минете през Полша можете да разгледате Краков-супер зла забележителност,също така солната мина Величка и Освиенцим-отново топ забележителности.След това продължаваш на север и стигаш Вроцлав-страхотен град,който съм сигурен,че ще ви допадне.

Щом си ходил в Дрезден,в Германия ще влезеш по магистрала А18 минаваща близо до Котбус.Ако искате спрете там.Площадът е симпатичен и малък.

След това вече си в Берлин,а от там нататък си знаеш. ;)

 

Добре де ама два са ми много, Вроцлав или Краков?

Връзка към коментар
  •  

Lyubina, на 15 Юли 2016 - 21:10, написа:snapback.png

Искрено препоръчвам Rothenburg ob der Tauber. Намира се някъде по пътя между Мюнхен и Нюрнберг.

Да интересно звучи и не е чак извън маршрута. А там какво по-точно? 

 

Градчето е красиво, от там минава не-безизвестния Romantische Strasse, има добри места за нощувка и хапване, ние се мотахме по крепостните стени, по централните улици, пълно беше с азиатци (вероятно китайци, но знае ли човек) и какви ли още не.

 

За да не преповтарям написаното по нета, ето ти wikipedia

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Добре де ама два са ми много, Вроцлав или Краков?

Краков е топ-топ-топ забележителност и ако не си ходил това е мястото.Имай предвид,че ще има и много туристи.И един ден/нощ/ няма да ви стигне за всички забележителности.Ако не искаш да претупваш набързо Краков,а и не искаш да се буташ в тълпи туристи,тогава избери Вроцлав.

Избора трябва да направиш сам,а ние ще помагаме с каквото можем. ;)

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
  • 3 седмици по-късно ...

Да си подбутна темата с напредъка. Ето как изглежда отиването. 
map1.jpg

 

Избрал съм маршрут "Дискъвъри" за по - интересно. Тръгване през Видин-Калафат да тествам новият мост а и да избегна голямо гастърбайтерско струпване по граници и шосета. Надявам се че през Румъния ще е по-малко натоварено. Без бързане, като на пашалък ще нощуваме в Oradea. До там са грубо 700 км. и 12ч. След това през североизточна Унгария през Словакия в Полша и там до Вроцлав. До там са 740 км. неясно колко часа. Както стана ясно по-горе това е за един - втория ден /хвала ти Красене/. Оттам Берлин не е далеч имаме 2 дни и за там. Колкото толкова. Поне ще бъдем в центъра. Следва придвижване до Рощок където ще търсим къде да зарежем автомобила.

Сега въпросите:

Очаквам от минавалите по тези места съвети. Дали има някакви трудности, най-мразя да вися по граници, задръствания или тегави марщрути. Кажете според вас къде е по добре да избягвам или къде е по-добре се качвам на магистрала?

Има ли по интересни места които да избера за нощувка и евентуално разглеждане?

Има ли места по маршрута който се вижда, които мога да поспра и да разгледаме?

Има ли някой идея къде може да се паркира в Германия - по-точна Рощок дългосрочно и евентуално евтинко?

За връщането през Германия имам само едно нещо за сега ще очаквам още идеи.

Връзка към коментар

По този маршрут в Словакия обърни внимание на Кошице и Прешов.В който и от двата града да спреш няма да съжаляваш.Кошице е по-голям,но и има повече интересни места.След Прешов ако можеш да си позволиш малко отклонение мини през Бардейов.Малко градче със страхотен център-в списъка на ЮНЕСКО.

Мисля,че вторият ден ти е много оптимистичен.Не съм сигурен дали ще можеш да направиш прехода минавайки през Унгария Словакия и Полша и то през планините им.Ще видиш доста зор а и скоростта ти на предвижване ще е ниска,така че ще ти е нужно доста повече време.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

За румънско да кажа, че част от тази отсечка сме я минавали точно по това време на годината преди няколко лета - стори ми се беееееезкрайно тегаво - еднолентов път в кукуруза, натоварено с тирове, няма изпреварване, пек... Вече не си спомням, но от сръбската граница до Орадя ни излезе над 6-7 часа с една почивка за 7-8 минути. Дори да няма проблеми с трафика, пътят е доста монотонен и няма кой знае колко запомнящо се нещо по маршрута

 

Отсечката през Унгария, Словакия и Полша е много ценителска, но си трябва поне тройно повече време на отделеното, за да се разгледа нещо, при това бегло... 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

За румънско да кажа, че част от тази отсечка сме я минавали точно по това време на годината преди няколко лета - стори ми се беееееезкрайно тегаво - еднолентов път в кукуруза, натоварено с тирове, няма изпреварване, пек... Вече не си спомням, но от сръбската граница до Орадя ни излезе над 6-7 часа с една почивка за 7-8 минути. Дори да няма проблеми с трафика, пътят е доста монотонен и няма кой знае колко запомнящо се нещо по маршрута

 

Отсечката през Унгария, Словакия и Полша е много ценителска, но си трябва поне тройно повече време на отделеното, за да се разгледа нещо, при това бегло...

Благодаря Мейдж,

Аз си мислех, че през Румъния ще има по-малко трафик. Минавал съм част от този път в далечната 82 година с Москвич, тогава за ден стигнахме от Видин до Будапеща. Е бяхме млади влюбени гугутки тогава. Сякаш тази романтика да ме е провокирала. Може би Румъния ще отпадне по технически причини. 

Редактирано от bay_kolio
Връзка към коментар

Благодар Красене. Тогава може да изместим първата спирка, която е в Румъния. Аз това Кошице го гледах ама ми се видя далеко за един ден. Високи ли са там планините?

Колко да са високи- "Високи Татри"-около 2600 м.Но това само ако пътя ви е през Закопане.Ако минете по на изток планините не са като Татрите но пак са си бая височки.Тогава пътя щя ви закара до Нови сач.Оглеждай се за дървените църкви в този регион на Полша-много са и са различни като архитектура.Истинска наслада за окото. В Криница-Здруй има една църква подобна на дървените в Кижи/Русия/.Покрива е направен с ламаринено покритие/ако не се лъжа/ но "луковиците" са интересни. :mad:

 

Искам пак да ти кажа,че пътя от там където си го намислил е "адски дълъг" и освен ако не си направил някаква специална програма за опознаване и разглеждане на региона,не е за минаване.Целта ти е Росток и ще загубиш поне един ден над това което си предвидил ако минеш от там.Предлагам ти стандартният маршрут до Краков с цел спестяване на поне 24 часа.

Редактирано от krasen_denev
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Предлагам ти стандартният маршрут до Краков с цел спестяване на поне 24 часа.

Добре бе, майната и на Румъния. А кой e стандартен за Краков? През Братислава или през Кошице, или директно през планината на Банска Бистрица? Редактирано от bay_kolio
Връзка към коментар

 или директно през планината на Банска Бистрица?

За мене през Банска Бистрица е пътя. ;)  Спиране задължително в градчето и разглеждане на страхотната му старинна част.След това може да спрете и в Оравски Подзамок и да разгледате най-впечатляващият замък в Словакия.След това само газ до Вроцлав.Пътя не е толкова тегав и ще се справите лесно особено ако сте спали първата нощ някъде в Унгария по възможност в района около Вац.Уточнявам,че със замъка се прави отклонение и се минава през Ниски Татри  и Ружомберок.

По бързият вариант е,след Банска Бистрица да продължите в посока Жилина,след това не влизайте в Чехия въпреки че от там ще е най-пряко.Влезте в Полша през границата при Skalite-Zwardon,така ще спестите от чешката винетка а и разстоянието се увеличава минимално.Пътят те води към Бьелско-Бяла и на север към Вроцлав.Тук искам да вмъкна нещо.Ако не сте ходили в Освиенцим да знаете,че сега е момента!  ;) По път вие и ще е "пропуска на годината" ако не отидете. :)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Краков е топ-топ-топ забележителност и ако не си ходил това е мястото.Имай предвид,че ще има и много туристи.И един ден/нощ/ няма да ви стигне за всички забележителности.Ако не искаш да претупваш набързо Краков,а и не искаш да се буташ в тълпи туристи,тогава избери Вроцлав.

Избора трябва да направиш сам,а ние ще помагаме с каквото можем. ;)

 

Аз пък няма да спра да агитирам магеланското народонаселение за Вроцлав. За мен лично, Краков бледнее пред Вроцлав. Изключваме замъка и Краков се превръща в съвсем обикновен град. Вроцлав има свой собствен дух, но явно е до лично усещане...

Бай Кольо, гледам осъзнал си се относно Румъния, но и аз да кажа, че пътуването в тези части на Унгария, Словакия и Полша е доста тегаво. Излизаш и директно влизаш в населено място, трафик, планински участък в Словакия, въобще и изобщо. Много е красиво в Татрите, но имай едно наум с графика и не се насилвай излишно...

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Да приложа предпоследният вариант. Значи съседна Румъния отпадна. Ще караме по утъпкани пътеки за начало и за съжаление. Километрите го изискват.
Така първа нощувка в Банска Бистрица. Изглежда постижимо 951 км. 12-13 часа. Силно се притеснявам от Сръбско-Унгарската граница да не се забия в тапа "Немски" туристи, и се чудя има ли алтернатива. Има ли идеи?
А Даже хотелчето е букнато. Ето как изглежда:
start.jpg

 

 

На следващия ден участъкът от Банска Бистрица през злият замък до Вроцлав. Тук  вече бягаме от магистралите и се впускаме в приключението - 480 км за около 6 часа и кусур. Издържа се. Спазвам правилото да намалявам пробега на всеки следващ ден. Хотелчето е Свети Дороти някоя си избрано поради централност и добра оценка. Ето го маршрута:
Wroclav.jpg

 

 

 

На следващия ден по обяд посока Берлин отново извън магистралите. Вече 380 км за 5 - 6 часа изглежда лесно на картата. Ето вижте я и вие тук :

berlin.jpg

 

Сега за Берлин ако някой има препоръки за ден и половина ще почерпя?! 

 

Последният участък е право на север ще го пусна за обща култура, той е най - кратък и ще се радвам на отбивки ако знаете и има нещо за гледане, изяждане и изпиване ...

final.jpg

 

Това е първа част съвсем скоро и втора ще подам. Сиреч голямото завръщане.

Чакам критика /градивна/

Благодаря

Редактирано от bay_kolio
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Така ми изглежда добре. Питанката е сръбско-унгарската граница, но ти това си го знаеш предварително. Имаше някакъв обходен маршрут след Нови Сад през едно старо КПП, но не помня подробности...

Връзка към коментар

Само да вметна, Вроцлав е столица на културата тази година. Вероятно наситена със събития програма със съответния калабалък.

 

Ще гледаме на това като на бонус. Хем Вроцлав хем столица...

 

Да продължа с маршрута за връщане. Такааа

Живот и здраве на връщане от Рощок ще се спуснем през Германията на юг до градчето Бамберг, там някакви местни бирени уикенд фестове да опитаме. За този участък няма колебания повече от 600 км ще се следват утъпканите и скучни магистрали. По-интересното е след това когато отново започваме яваш, яваш да го караме.

От Бамберг, и по-конкретно - Хотел в Scheßlitz не съм сигурен как се произнася...

На другият ден леко, леко хващаме към Регенсбург и там няма чуденки относно пътуването - Баварска провинция един, два пъти съм се возил там и много ми допадна. Тук се мушкаме в центърът на града, че е по-голям и да не губим време в това местенце . Естествено за ден и отново на юг и леко на изток. Ето така: ger-aust.jpg

Това води до едно австрийско село недалеч от езерото Халщатен покрай Санкт Гален. настаняване примерно тук. По този маршрут ще ми е интересно някой минава ли е, какво  и откъде е по-добре да се мине и пътува. 240 км. 4 часа има ли предложения?

 

Естествено за ден и продължаваме отново на юг и изток. Тук имам известни колебания и ще се радвам на съвети и предложения. Целта е да се измъкнем от Австрия и навлезем в Словения като финтирам Словенската винетка. Ето маршрута за сега: ptuj.jpg

Там съм си харесал едно местенце около езерото на Птуй ето го от което после ще го дадем директно и с мръсна газ към дома.

 

За сега изглежда така мога да закача опорните точки тук да се добие представа и да се получи другарска критика:tochki.jpg

 

Още малко внимание моля за един сайт : http://www.gratisparken.de/mecklenburg_vorp/rostock/  някой ползвал ли е тези услуги? За немско четящите бих искал да кажат може ли да се използва достоверно това което пише за оставяне на колата примерно 10 - 13 дни?

 

Благодаря предварително

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.