Прескочи до съдържание

Балкани 2016


Препоръчани мнения

Понеже не си падаме по почивките на едно място,решихме да направим балканска обиколка след 6-ти септември.Някаква предварителна програма съм спретнал,нощувките са резервирани,остават детайлите.Знам,че времето е късо,а разстоянията големи,минават се много граници.

post-1326-0-33217500-1468683344_thumb.png

Давайте идеи за интересни места по пътя,в това число ресторантчета и капанчета.

Конкретен въпрос за Дрвенград.Ще спим в Мокра гора.Повечето места за спане са в дървени къщи в нищото.Имат кухни,но на мен не ми се готви и то точно в Сърбия.Идеи за вечеря в района,може и спането да сменим.

Редактирано от Emil Chakalov
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Понеже не си падаме по почивките на едно място,решихме да направим балканска обиколка след 6-ти септември.Някаква предварителна програма съм спретнал,нощувките са резервирани,остават детайлите.Знам,че времето е късо,а разстоянията големи,минават се много граници.

attachicon.gif20160716153437794.png

Давайте идеи за интересни места по пътя,в това число ресторантчета и капанчета.

Конкретен въпрос за Дрвенград.Ще спим в Мокра гора.Повечето места за спане са в дървени къщи в нищото.Имат кухни,но на мен не ми се готви и то точно в Сърбия.Идеи за вечеря в района,може и спането да сменим.

 

В Дрвенград има поне 2 ресторанта, може и повече да са. Гладни няма да останете, макар че в пикови часове за хранене може да няма места. Ние бяхме по обяд там и всичко беше пълно, но нямаше проблем, в близкото градче (вече забравих как се казва, дали пък то не беше Мокра Гора?) си имаше предостатъчно и ресторанти и всичко. 

 

Пропускайки Сараево, пропускаш и агнешкото покрай Ябланица, друго като кръчма не се сещам там. В Мостар сякаш сладоледа е на мода, това може да хапнете там. Има и ресторанти с много красив изглед към моста, но не мога ти препоръчам конкретен, на мен лично ми създаваха малко излъчване на мутренски псевдо-традиционен български ресторант по морето. 

Връзка към коментар

В Дрвенград има поне 2 ресторанта, може и повече да са. Гладни няма да останете, макар че в пикови часове за хранене може да няма места. Ние бяхме по обяд там и всичко беше пълно, но нямаше проблем, в близкото градче (вече забравих как се казва, дали пък то не беше Мокра Гора?) си имаше предостатъчно и ресторанти и всичко. 

 

Пропускайки Сараево, пропускаш и агнешкото покрай Ябланица, друго като кръчма не се сещам там. В Мостар сякаш сладоледа е на мода, това може да хапнете там. Има и ресторанти с много красив изглед към моста, но не мога ти препоръчам конкретен, на мен лично ми създаваха малко излъчване на мутренски псевдо-традиционен български ресторант по морето.

 

Кой е ресторанта?От Мостар до Вишеград през Сараево или не е почти едно и също.

Първият ден транзит ли ти е пътя до Саранда или ще спираш да разглеждаш?

Транзит.

Връзка към коментар
Публикувано: (редактирано)

В Подгорица няма нищо за разглеждане

Като няма за гледане дано пък има за ядене.

Програмата я правих по-скоро на разстояния и нощувки.Сега почвам да чета дали ще гледаме нещо и къде.Може пък и само кулинарно-развлекателна програма.

Редактирано от Emil Chakalov
  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Кой е ресторанта?От Мостар до Вишеград през Сараево или не е почти едно и също.

 

Транзит.

 

Да, не знаех дали умишлено не гледаш да избегнеш Сараево. Аз минах през този път и беше супер красив и живописен, но може и алтернативния да е такъв. Най-добрата част, по поречието на Дрина, изглежда се дублира и в двата маршрута. 

 

А иначе около Ябланица има 3-4 ресторанта, където правят агнешко на чеверме. Това е местният специалитет. Ние бяхме в този: http://www.zdravavoda.co.ba/en/index.html, но по ревюта и проучвания, които бях правил, едва ли може да сбъркаш с всеки от тях. Месото наистина беше крехко и вкусно, картофите за гарнитура не чак толкова. Поръчва се на грамаж. 

Връзка към коментар

Не,не избягвам умишлено Сараево.Правя си маршрута с ViaMichelin и ми дава Мостар-Вишеград по-бързо като не се минава през Сараево.А и време нямаме,та затова реших да не е през Сараево.

Връзка към коментар

Първият ден транзит ли ти е пътя до Саранда или ще спираш да разглеждаш?

Сега четох в друга тема,че си писал за каньона Викос.Колко време ще ни отнеме да се отбием от пътя за Какавиа?

Връзка към коментар

Преди 10 дни се върнахме от сходна балканска обиколка.

Ние тръгнахме петък вечерта и разделихме пътя до Саранда с една нощувка в Солун.

Магистралата до Игуменица мисля че ориентировъчно към 6 евра излизаше.

В Албания горивата са по-скъпи от колкото в съседните държави.

В Саранда се яде рибна чорба.
Има и крепост над града - чудесна гледка, особено на свечеряване. Има и ресторант (крепоста е направена наресторант) - но не го изпробвахме - качихме се точно след вечеря.

Пътувахме по албанското крайбрежие и изпуснахме нарочно Тирана.
Дурес според мен не става за нищо ... и водата е мръсна и мътна. Пренаселен курорт. Има и стар град.

В Черна гора (противно на писаниците по-горе, а и другаде съм срещала подобни изказвания) не сме плащали нищо и влязохме съвсем без проблемно.

В Черна гора се ядат чибапци.
От Сплит към Неум вие връщане по пътя. Самият Неум е малко градче, ние се канехме да спрем там - но нещо ни се размина.
Иначе пътя до Сплит го минахме през Хвар.

В Дубровник е скъпо и с доста надути цени - но си заслужава града! Както и старите градове на Будва и Котор!
Хърватската магистрала е скъпа, но вие май няма да успеете да стъпите на нея ... поне ние я карачме след Сплит.
Сърбия пътните такси са от порядъка на 7-8 евра. То зависи и къде точно ще стъпите на магистралата.
Това на прима виста.

Редактирано от temporary
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Предстои ми пътуване до Черна Гора, като няколкото навигации до които се допитах ме прекарват през територията на Косово. Доколкото знам обаче там ни е необходима ГО, защото зелените карти не важат. Имате ли идея, колко струва ГО и какво мислите за минаване от Македония директно към Албания ?

Имате ли спомен за тол такси и т.н. ВиаМишлен ми калкулира някакви, но не знам за кой участък от пътя става въпрос.

Връзка към коментар

Предстои ми пътуване до Черна Гора, като няколкото навигации до които се допитах ме прекарват през територията на Косово. Доколкото знам обаче там ни е необходима ГО, защото зелените карти не важат. Имате ли идея, колко струва ГО и какво мислите за минаване от Македония директно към Албания ?

Имате ли спомен за тол такси и т.н. ВиаМишлен ми калкулира някакви, но не знам за кой участък от пътя става въпрос.

А сега нямаш ли ГО? :)

Връзка към коментар

Косово има винетка, да. Не знам дали това имаш предвид. Надявам се скоро да се включат хора да споделят как е пътя между Албания и Македония, минаха наскоро от там :)

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Преди границата на влизане в Косово има пункт за сключване на застраховка за автомобила. Цената е 15 евро. Задължително е да сте с паспорти. С лични карти не пускат. Информацията е от онзи ден.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Пътят през Охрид за Тирана е ОК. Не препоръчвам нощувка в различно място от Тирана в Албания. Ако минавате през Прищина в Албания е магистрала, нова е и се кара нормално. Албанците имат политика по отношение контрола по пътищата. Има полиция през 10на километра, така че спазвайте ограниченията. За пътищата в Косово не мога да дам мнение, не ни пуснаха заради липса на паспорт на един човек от единадесет, независимо от опитите ни за преговори. В Шкодра не открих нищо интересно, все пак имам добри отзиви за ресторантите по реката. Албанските полицаи се опитват да създадат някаква организация, но въпреки(или заради) тях се набутахме в някакво задръстване на качване на магистралата и минахме 10км за 80 минути.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Преди границата на влизане в Косово има пункт за сключване на застраховка за автомобила. Цената е 15 евро. Задължително е да сте с паспорти. С лични карти не пускат. Информацията е от онзи ден.

Благодаря за полезната и изчерпателна информация

Връзка към коментар

За Черна гора не сме плащали нищо. Будва и Котор са срахотни.

 

Потвърждавам за таксите. В Босна и Херцеговина също няма пътни такси. 

 

За Котор съм напълно съгласен, Будва - не точно. :)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Така да споделя. Наистина в Македония се плаща някаква дребна сума на магистралата от сорта на 1.50 евро. Навлизане в Косово задължително се прави застраховка - 15 евро. В Албания, Черна Гора, Хърватска и Босна нищо не платихме. Навлизане в Сърбия - 1 евро екотакса и тол такса на магистралата край Ниш.

 

Бележка: Връщането ни, което беше в неделя съвпадна с това на много други летовници и на немско - турски гастербайтери. На граничните пунктове има сериозни опашки и се радвам, че минахме през Босна и Сърбия, с по малко гранични пунктове...иначе не ми се мислеше, колко трябва да чакаме.

 

Само на Гюешево висяхме 2 часа, другите ни отнеха по 1 час и около 1:30 часа

 

На отиване граничния пункт между Албания и Черна Гора беше доста натоварен отне ни поне 1 час минимум. Пазете се от просещите цигани там.

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.