Прескочи до съдържание

дневник Около Пиза за няколко дни - юни 2016


Mary

Препоръчани мнения

След едно, видяло ми се доста продължително заседяване в София, отпразнувах края на учебната година с билети до Пиза. :)

Прилична цена на билетите, полет с Райън, който излетя и се приземи навреме.

 

1.JPG

 

Понеже в Пиза вече съм била повече от веднъж, реших да избера място за нощуване някъде наоколо.

Исках да има плаж, удобна гара и пристанище .

Така се спрях на град Виареджо(Viareggio).

 

Полета кацна навреме и се отправихме към автобусната спирка за да се придвижим до гарата(възможно е това да стане и пеша, но в жегата, с багажа ...).

Спирката на автобуса е пред летището, леко в дясно.

Предварително си купихме билети от информацията.

 

2.JPG

 

Ето и маршрута на автобуса:

 

3.JPG

 

Хотела ни беше в района между гарата и плажа, почти срещу църквата:

 

4.JPG

 

Виареджо е типичен курортен град, но е доста оживен, има хубави магазини и ресторанти.

 

5.JPG

 

6.JPG

 

Метнахме багажа в хотела и тръгнахме да поразгледаме.

По улицата, на която беше хотела ни, се излизаше директно на входа към плажа, който не се затваря.

 

7.JPG

 

Плажната ивица е доста широка и много дълга - не съм проверила колко, но вероятно е сравнима с Римини.

 

8.JPG

 

9.JPG

 

Понеже полета е вечерен, то пристигнахме на плажа точно за залеза, но ... ах, какви залези имаше там! Невероятни!

 

10.JPG

 

12.JPG

 

И знамето беше документирано с този изглед:

 

11.JPG

 

После продължихме по алеята, която следва брега, но там не е като при нас, брега почти не се вижда от заведения и затворени частни плажове. Под затворени да се разбира, такива, които ги затварят вечерта...

 

Разбира се, какво ще е Италия без сладолед? :lol:

 

14.JPG

 

Лека-полека по алеята

 

13.JPG

 

стигнахме до пристанището

 

15.JPG

 

16.JPG

 

Откъдето на другия ден бях планирала да пътуваме. :)

 

Интересна скулптура има там:

 

17.JPG

 

Последен поглед към нощния плаж:

 

18.JPG

 

И отидохме да вечеряме и да направим подготовка за другия ден.

 

Следва...

Редактирано от Mary
  • Харесвам 34
Връзка към мнение

За следващия ден бях планирала посоката да е Cinque Terre.

Като казвам посоката, да се разбира буквално. :)

Нямахме достатъчно време за разглеждане на 5-те селца, но и малкото е по-добре от хич...

 

Избрах екскурзия с кораб, който тръгва от Виареджо.

Сайта е този.

Ето и подробностите. Ето и в pdf: Boad.pdf

Корабчето тръгва в 9 часа от Виареджо и се връща отново там в 18,30. Тръгнахме точно навреме и се върнахме в указания час.

Плана, по който се движи е следния:

Тръгва от пристанището на Viareggio, след което спира за да качи пътници на още три места: Forte dei Marmi, Marina di Massa и Marina di Carrara. Навръщане по обратния ред, отново спира в тези градчета и оставя пътници.

 

И така в 8,50 часа, сме пред корабчето, купуваме билети на място и се настаняваме.

 

Корабчето и двамата, които го управляват са на линия:

2-1.jpg

 

Потегляме

2-7.JPG

 

Едва потеглили и в далечината виждаме делфини. Докато извадя фотоапарата и вече съвсем се бяхме отдалечили, но малките точици на следващите две снимки са делфини. :)  

 

2-11.JPG

 

2-12.JPG

 

Откъм водата чудесно се вижда брега на Виареджо

 

2-13.JPG

 

Стигнахме до първото място, където спира корабчето - Forte dei Marmi:

 

2-15.JPG

 

2-16.JPG

 

2-19.JPG

 

Давам по няколко снимки на плажа, за да се вижда какъв е.

 

Следваща спирка - Marina di Massa 

 

2-25.JPG

 

2-24.JPG

 

Тук вече се виждаха по-големи хотели, но плажа е доста голям:

 

2-29.JPG

 

2-30.JPG

 

2-31.JPG

 

Насочваме се и към третото градче - Marina di Carrara. Нищо не мога да кажа за него, но доста голямо пристанище има там с много кранове и т.н.

 

2-33.JPG

 

2-34.JPG

 

Пътувайки срещнахме различни лодки, корабчета, платноходки и т.н., които придаваха още повече цвят:

 

2-36.JPG

 

Минахме покрай малки градчета, кокетно кацнали на склоновете:

 

2-37.JPG

 

2-39.JPG

 

От далеч се виждаше и пристанището на Ла Специя:

 

2-40.JPG

 

И неусетно, любувайки се на красотата, стигнахме до първата спирка, на която можехме да слезем от корабчето: Portovenere!

 

2-45.JPG

 

Имахме един час на разположение за кратка обиколка.

 

За нея ще ви разкажа утре...

 

  • Харесвам 34
Връзка към мнение

Имахме един час на разположение за кратка обиколка.

 

За нея ще ви разкажа утре...

 

 

Освен, че е красиво като в приказка, и завършва като Приказките от 1001 нощ - "just wait till tomorrow night"...:)

 

Така че - чакаме....:)

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Ооо,Мари, много ти благодаря, направо ти вземам идеята, чудесна е.Ние нали скоро тръгваме натам и тъкмо се чудех как да направя организацията.Имаме 4 нощувки в Пиза и един ден ще скокнем до Виладжио , за да направим като вас.Чакам нетърпеливо продължението.☺

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Мари - невероятна си. Много полезна информация  - всичко ни го поднасяш наготово. Само трябва да си купим самолетни билети  и хотелски резервации. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Продължавам с Портовенере.

 

1.JPG

 

Портовенере е древен град, разположен на кръстопът между Генуа и Пиза, затова в миналото често е бил атакуван. От тогава са останали крепостни стени и замък. Уличките са малки и тесни с цел по-лесното отбраняване.

Сега уличките са изпълнени с малки магазинчета за сувенири, ресторантчета и занаятчийски ателиета.

 

3.JPG

 

4.JPG

 

5.JPG

 

Основните забележителности са:

Църквата "Свети Петър"

Църквата "Сан Лоренцо"

Замъка на Дория

 

Главната улица на града е Виа Капелини - минава от пристанището до църквата "Свети Петър".

 

Ние успяхме да посетим само църквата "Свети Петър" - тръгнахме по Виа Капелини и се върнахме на пристанището по крайбрежната улица.

Църквата "Свети Петър" е разположена на носа на Портовенере и се вижда отдалеч.

 

6.JPG

 

7.JPG

 

 Построена е на мястото на храм от 5-ти век, като самата църква е построена през 11-12 век и достроена през 13-ти век в генуезки стил - черно-белите камъни.

Вътре има бронзова фигура на Свети Петър:

 

9.JPG

 

Вътрешността е семпла, но въздействаща: 

 

10.JPG

 

Интересна е вратата на църквата с разположени върху нея фигури на апостоли:

 

10-1.JPG

 

 

От височината на църквата се открива чудесен изглед към Залива на поетите от едната страна

 

8.JPG

 

и към Пещерата на Байрон от другата страна:

 

11.JPG

 

Ще кажа няколко думи и за катедралната църква "Сан Лоренцо" - датира от 11-12 век. В нея има рисунка на Бялата Мадона(Мадона Бианка), която се смяна за защитник на Портовенере. Всяка година на 17-ти август се отбелязва нейния празник с факелно шествие.

На следващата снимка се вижда църквата:

 

12-1.JPG

 

За голямо мое съжаление не успяхме да отидем и до Замъкът на Дория - построен през 12-ти век и разширен през 15-ти и 16-ти век. Разположен е на височина и от него се открива чудесна гледка към църквата "Свети Петър" и морето. По времето на Наполеон, част от замъка е използвана за затвор.

В днешно време там са провеждат сватбени церемонии. :) Можете да се възползвате. :)    

 

12.JPG

 

За плаж в Портовенере е трудно да се говори, но ето къде плажуват хората:

 

13.JPG

 

14.JPG

 

Отново сме на корабчето и отправяме поглед към красивата църква "Свети Петър" от водата:

 

15.JPG

 

Минаваме покрай останалите селца от Cinque Terre.

 

Първото е Riomaggiore:

 

17-Riomaggiore.JPG

 

След него е Manarola:

 

18-Manarola.JPG

 

Следва Corniglia:

 

19-Corniglia.JPG

 

Корабчето специално се доближи до Vernazza за да можем да го снимаме:

 

20-Vernazza.JPG

 

На следващата снимка виждате опашката от хора, които чакат за са качат на корабче там! И това е извън сезона(месец юни)...

 

21-Vernazza.JPG

 

След много видяни красоти, стигнахме и до мястото, където щяхме да спрем за три часа - Monterosso

 

22-Monterosso al Mare.JPG

 

23-Monterosso al Mare.JPG

 

Какво видяхме там, ще научите в продължението...

 

  • Харесвам 35
Връзка към мнение

Много красиви места! Бих желал някой ден и аз да мога да съм там. Като човек, който не чак толкова обиколил, но с огромно желание, ми се струва много подходящо място за есенна екскурзия.  :)

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Много красиви места! Бих желал някой ден и аз да мога да съм там. Като човек, който не чак толкова обиколил, но с огромно желание, ми се струва много подходящо място за есенна екскурзия.  :)

Мисля, че цяла Италия е подходяща за есенно пътуване. 

За пътуванията с корабчета е хубаво предварително да се види дали са сезонни.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ооо,Мари, много ти благодаря, направо ти вземам идеята, чудесна е.Ние нали скоро тръгваме натам и тъкмо се чудех как да направя организацията.Имаме 4 нощувки в Пиза и един ден ще скокнем до Виладжио , за да направим като вас.Чакам нетърпеливо продължението.☺

AlexandraKo, забрави да го напиша, но ... знаеш ли, каква асоциация направих с теб и съпруга ти(не визуално, а стилово) с една двойка, която за малко да изпусне кораба от  Forte dei Marmi?! :)

 

Кораба вече беше тръгнал, когато ги видяха, че тичат и спряха, върнаха се назад, за да ги качат и тях.

Още тогава някак ми напомниха на вас. ;)

Ето ги:

2-20.JPG

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

AlexandraKo, забрави да го напиша, но ... знаеш ли, каква асоциация направих с теб и съпруга ти(не визуално, а стилово) с една двойка, която за малко да изпусне кораба от  Forte dei Marmi?! :)

 

Кораба вече беше тръгнал, когато ги видяха, че тичат и спряха, върнаха се назад, за да ги качат и тях.

Още тогава някак ми напомниха на вас. ;)

Ето ги:

attachicon.gif2-20.JPG

Значи, трябва да си чукнем една срещичка нейде по света, че да имаш и реална представа за нас. ;)

А и ние за теб. ;)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Публикувано: (редактирано)

Продължавам с Монтеросо. :)

Наближихме пристанището, което има изглед към стария град:

 

2-1.JPG

 

Бърза снимка на знамето

 

2-2.JPG

 

Пред нас стоеше дилемата - коя посока да хванем - към стария град - за него се отива през тези тунелчета

 

2-4.JPG

 

или към новия - към него се върви по по-дълъг тунел

 

2-5.JPG

 

Избрахме да отидем в новия град.

Излизайки от тунела пред нас се откри тази гледка:

 

2-6.JPG

 

2-7.JPG

 

Продължихме по крайбрежната в търсене на заведение за обяд.

 

2-8.JPG

 

Имаше много заведения, но повечето бяха пълни.

Избрахме едно, в което също имаше много хора и повечето бяха местни.

Ето избора ни:

 

2-9.JPG

 

Яденето беше великолепно! Бирата ... не съвсем. :)

 

2-10.jpg

 

Разходихме се по плажа:

 

2-14.JPG

 

2-15.JPG

 

После продължихме към една от забележителностите на Монтеросо - статуята на Гиганта

 

2-16.JPG

 

Статуята е направена през 1910г., като част от украсата на вила. В оригинал статуята е държала на раменете си раковина, с площадка за танци на нея. Към момента има липсващи части от статуята, а раковината я няма. Статуята е пострадала при бомбардировките през Втората световна война - тогава е разрушена и вилата - а по-късно статуята е пострадала и при силна буря в района.

 

След като се насладихме отново на невероятния цвят на морето в района

 

2-17.JPG

 

продължихме към стария град

 

Основан е около 11 век, като както и всички градчета в района е попадал под контрола на Пиза и Генуа.

Сградите са пъстри и колоритни:

 

2-20.JPG

 

Често са свързани от тесни улици и арки:

 

2-18.JPG

 

Тук посетихме църквата "Свети Йоан Баптист" и "Oratorio dei Neri e Oratorio dei Bianchi"

 

2-23.JPG

 

2-24.JPG

 

2-21.JPG

 

2-22.JPG

 

Църквата е от 12-13 век, реставрирана и допълвана през 17-ти и 18-ти век. Много изящна и красива розетка има на стената, а под нея фреска, изобразяваща кръщението на Христос.

 

Наред с лозовите насаждения, кацнали по хълмовете около града, в центъра му се отглеждат и други култури. :)

 

2-25.jpg

 

За съжаление, времето ни притискаше и не остана време за едно от най-интересните места в Монтеросо - Църквата "Свети Франциск" - Chiesa di San Francesco. Тъкмо ще имаме повод да се върнем отново там...

 

Казваме довиждане на Монтеросо с една снимка от морето към хълма, на който е разположена Църквата "Св.Франциск".

 

2-27.JPG

 

В обратната посока корабчето се движи по-бързо, но гледките, които се разкриват пред нас отново са изумителни. Мисля, че не споменах досега, че за по-интересните места, около които минавахме даваха информация на италиански и английски.

 

2-28.JPG

 

2-29.JPG

 

Следва ... 

Редактирано от Mary
  • Харесвам 26
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Мари, тука пише "следва", пък следването го няма.:(Рекох да си преговори туй-онуй, ама преговорих само туй:)))

Връзка към мнение

Мари, тука пише "следва", пък следването го няма.:(Рекох да си преговори туй-онуй, ама преговорих само туй:)))

Не съм забравила, че имам да дописвам, но нямах време. :(

Като се прибера, ще се постарая бързо да допиша, преди да хукна отново...

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Продължавам разказа с Лука(Lucca). :)

 

Лука е леснодостъпна от цялата област.

Ние, както знаете, бяхме отседнали във Виареджо и взехме влак, който пътува около 20 минути на цена от 3,50 евро.

 

Лука не е нов за мен град, затова си направихме една лежерна разходка.

 

Тук ще изброя основните забележителности:

- Duomo di San Martino  - основите на катедралата са от 6-ти век, но е осветена през 11 век в типичния за града романски стил. Посветена е на Св.Мартин(римски войник), който е изобразен на фасадата на църквата в момент на споделяне на скъпоценното си наметало с просяк. Оригинала на тази скулптура се пази вътре в катедралата.

Постройката е с изнесена камбанария, която е отворена за посещение. Качвала съм се на нея при предишно ходене, затова сега само направихме няколко снимки отвън.

Ако се вгледате в снимката ще забележите, че всички колони на фасадата са различни. Според предание, жителите на града обявили конкурс за да изберат вида на колоните, но накрая решили да използват всички участващи в конкурса мостри без да ги плащат. :)

Посещението на катедралата е платено. Може да се комбинира с музея, кулата и др.

Самата катедрала е доста интересна и има ценни експонати в нея.

В нея се съхранява il Volto Santo - Светото лице - това е една от важните реликви в католическата вяра. Прочетох, че това не е оригинала на разпятието, което е било силно увредено, а после и укривано. Има легенда, как архиепископа е имал видиние за намирането на това разпятие на изоставен кораб.

В катедралата има още произведения на Тинторето, Гирландайо, Фра Бартоломео, Филипо Липи и др.

 

1.JPG

 

- Piazza dell'Anfiteatro - изграден е върху руини на древен римски амфитеатър, като запазва оригиналната елипсовидна форма.

В последствие е рекунструиран, като нивото е повдигнато. Достъп до площада има от 4 порти, като само една е запазила оригиналното си ниво(източната). В средата на площада има поставена плочка на пресечната точка на линиите на портите.

Към днешна дата площата е осеян със заведения, където да отморите и се насладите на красотата с чаша вино или друга напитка.

 

16.JPG

 

17.JPG

 

 

- Torre dei Guinigi - една от малкото запазени кули от Средновековието. Тогава в града е имало повече от 250 кули, а семейство Гуиниджи решават да засадят дъбове на върха на тяхната кула. Тя е единствената кула, която не е била разрушавана.

Посещението е платено. Височината на кулата е около 44 метра, изкачват се 230 стъпала. Особено в долната си част са лесни и одобни за изкачване.

На покрива има засадени 7 дъба, които се виждат и на летописи от 15-ти век.

 

Ние бяхме измежду първите качили се при отварянето и доста време бяхме сами на върха.

 

Снимки отдолу:

 

5.JPG

 

6.JPG

 

7.JPG

 

Стълбите:

 

8.JPG

 

Снимки от кулата:

 

9.JPG

 

10.JPG

 

11.JPG

 

- Chiesa di San Michele in Foro - датираща от 8-ми век и възстановена през 11-ти век. Поради доста голямото време на изграждане има смесване на различни стилове. Интересна е 4-метровата скулптура поставена на върха на предната фасада, изобразяваща Архангел Михаил, който държи в едната си ръка копие, а в другата глобус с кръст на него.

 

19.JPG

 

20.JPG

 

21.JPG

 

- Basilica di San Frediano - датира от 6-ти век, но осветена през 12-ти век. Интересното при нея е мозайката на фасадата, която изобразява Христос, който се издига в небето от ангели, а под него са разположени апостолите. Това е една от малкото църкви в романски стил, която има мозайка за украса. Вътре също има интересни неща, които да се видят. Мумифицираното тяло на Свети Зита, който е живял през 13-ти век. Легенда гласи, че е крадял хляб от богатите и го е раздавал на бедните - той се почита всяка година на 27-ми април.

 

15.JPG

 

15-2.JPG

 

- Palazzo Pfanner - платен вход. Изграждането на къщата е започнало през 17-ти век от семейство Moriconi, които не успяват да я запазят е става собственост на семейство Controni, които правят достроявания и изграждат прекрасната градина, която може да се види и денс. В началото на 19-ти век къщата става собственост на австрийската фамилия Pfanner, които са производители на бира и наемат първоначално помещение за производството на бира. Сградата все още е собственост на семейство Pfanner.  

Нямам снимки от това пътуване.

 

- Puccini Museum - Casa Natale - това е родната къща на Пучини, превърната сега в музей. Основно ремонтиран през 2011г. В тази къща композитора е живял през детството и младостта си. Там се съхраняват оригинални мебели и предмети принадлежали на Пучини и семейството му.

Също нямам снимки от сега.

 

- Parohia Ortodoxă Română Lucca - много добри стенописи има в нея и затова я споменавам.

 

2.JPG

 

3.JPG

 

4.JPG

 

 

Това беше краткото ни посещение в Лука. Града е очарователен и е прекрасно да се види рано сутринта, преди да са дошли всички групи туристи...

 

Следва ... Пиза.

 

  • Харесвам 17
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Продължавам с Портовенере.

 

attachicon.gif11.JPG

 

Ще кажа няколко думи и за катедралната църква "Сан Лоренцо" - датира от 11-12 век. В нея има рисунка на Бялата Мадона(Мадона Бианка), която се смяна за защитник на Портовенере. Всяка година на 17-ти август се отбелязва нейния празник с факелно шествие.

На следващата снимка се вижда църквата:

Mary, искам да ти кажа едно голямо Благодаря :) Твойта информация ме накара да потърся по-подробно за този празник. По стечение на обстоятелствата точно на 17 август бяхме в Ла Специя и успяхме да отидем с корабче до Портовенере. Гледката беше невероятна, имаше запалени хиляди свещи, а капитана на връщане обиколи крепостта от всичките и страни. Беше вълшебно и го препоръчвам на всички :) Един съвет, закупете си билети предварително, защото ние имахме оргомен късмет...

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Mary, искам да ти кажа едно голямо Благодаря :) Твойта информация ме накара да потърся по-подробно за този празник. По стечение на обстоятелствата точно на 17 август бяхме в Ла Специя и успяхме да отидем с корабче до Портовенере. Гледката беше невероятна, имаше запалени хиляди свещи, а капитана на връщане обиколи крепостта от всичките и страни. Беше вълшебно и го препоръчвам на всички :) Един съвет, закупете си билети предварително, защото ние имахме оргомен късмет...

Винаги се радвам, когато съм била полезна.

Ако има снимки с удоволствие ще ги видим. :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

За да завърша тази тема - и да започна да пиша за някоя друга  :), ще покажа и моя последен поглед към Пиза.

Още забележителности и много интересен поглед към Пиза има разбиращия Италия - Spqr  в тази тема: Пиза - фотодневник

 

Със сигурност аз няма да покажа всички забележителности, но при това ми пътуване, съм видяла тези:

Първо ще кажа нещо за транспорта към летището. Ето я спирката и гарата на заден план:

 

IMG_6650.JPG

 

Разписанието не винаги се спазва, та не разчитайте да гоните автобус в последния момент.

 

Какво ще е Пиза, без "Площада на чудесата"? Сигурно пак ще е много красива! Даже точно заради него, много от останалите красоти остават в сянка...

 

IMG_6371.JPG

 

IMG_6391.JPG

 

Един поглед към вътрешността на Катедралата:

 

IMG_6471.JPG

 

IMG_6474.JPG

 

Следва разбира се ... Наклонената кула!

И ако ме питате ... Не, не съм я подпирала! :lol: Нито сега, нито предишните пъти... Винаги оставам изумена от всички хора, които я "подпират", "бутат" и т.н. Отстрани изглежда доста комично. Още повече, когато слънцето възпрепятства снимащия. ;)

Качвала съм се два пъти на кулата. Сега го направих привечер и мога да кажа, че това беше по-добрия вариант. Хората бяха значително по-малко и можеше да се насладя на гледката отгоре.

 

IMG_6559.JPG

 

IMG_6565.JPG

 

IMG_6587.JPG

 

Заведенията бяха препълнени в този ден, че играеше Италия с Ирландия на Европейското първенство по футбол. Жалко, че не можах да видя как се радват италианците...

 

IMG_6619.JPG

 

Продължавам с една бърза разходка на Piazza dei Cavalieri:

 

Palazzo della Carovana(dei Cavalieri)

 

IMG_6622.JPG

 

Chiesa di Santo Stefano dei Cavalieri

 

IMG_6625.JPG

 

IMG_6629.JPG

 

Torre della Muda o della Fame

 

IMG_6626.JPG

 

Преместваме се малко и стигаме до Saint Micheal in Borgo:

 

IMG_6635.JPG

 

Разбира се, че там е и река Арно:

 

IMG_6642.JPG

 

Приключвам разходката с една снимка, направена от кулата по залез:

 

IMG_6671.JPG

 

 

Надявам се, че всеки ще открие тук нещо полезно или поне нещо красиво! :)

  • Харесвам 17
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.