Прескочи до съдържание

4-5 дни в Исландия около Коледа


Oshko

Препоръчани мнения

И понеже има 2 теми за Исландия, все не знам в коя да пиша. Нали тази е 'следващ взвод' та нека да е тя.

Изчетох ги и 2-те за кой ли път, но все пак ще помоля за помощ с графика.

Кацаме на 23.12 в 14:40, излитаме на 28.12 в 07:15

Основен приоритет е сиянието. Денят ще е много кратък, така че гледането на природа трябва да е съобразено(изгрев 11:30 залез 15:30). В това време трябва да вместяgolden circle, blue lagoon, Reykjavik, всичко друго е пожелателно.(също не намерих инфо кои забележителности са достижими през зимата)

Не съм сигурен дали е добра идея да го карам без резервации и в зависимост от прогнозата да ударя на север или на юг?

Или ми трябват резервации с free cancellation 24h, не знам дали им атакива?

Още едно усложнение за плана е, че може би е най-добре на Бъдни вечер 24-ти да бъдем в Рейкявик, за да може да се усети някакво коледно настроение. Ако сме някъде в пустоща, не знам....

Идеи как да го сглобя?

Връзка към коментар

Ако останеш за Бъдни вечер в Рейкиявик, губиш цял ден. Ти ще ходиш на юг, така, че едва ли ще има затворени пътища, проблемния път е в планините на север, но все пак нищо не може да се каже със сигурност, проверявай преди да тръгнеш, има и електронни табла на пътя, ако пише, че е затворено, има телефони, обаждаш се и ти дават точна информация кога ще отворят, или от къде да заобиколиш. Ние имахме такъв случай, но в северната част и минахме по фиорда. За нощувките, аз не бих рискувала без предварителна резервация, в Букинг има много с безплатно канцелиране, ако се притесняваш.

Редактирано от slujitel
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

В tripadvisor в две различни теми се споменава за публикуване на списък в началото на декември с всички магазини и заведения в Рейкявик, които ще работят в коледните дни. Но като цяло се почива тогава, така казват, на 23-ти пазаруват яко подаръци, може би ще е лудница из града.

 

Затова аз бих започнала с изпращането на няколко запитвания - дали Blue Lagoon щe е отворена около коледните празници (или @Георги Матеев да ги пита тези дни направо :) ). Това е може би едно от малкото места, за които се плаща нещо като вход (нали така??), всички останали забележителности не са ти обвързани с работно време. Е, и Jokulsarlon (ледената лагуна), но само в случай, че искате да се качвате на лодка сред ледовете, иначе и там е безплатно. Та, ако Blue Lagoon е затворена по Коледа, можеш да я имаш предвид за 27 декември, тя не изглежда да е далече от Рейкявик.

 

После бих пратила запитвания до някои от къщите, разположени около главния път 1. Причината е, че много от тях представляват нещо като ферми насред пустошта. Понякога собствениците живеят в съседната къща, следователно ако празнуват семейно там, може да не искат да се занимават с гости и да не предлагат нощувки. Другият пък хубав вариант би бил ако ви поканят да празнувате Коледа с тях. Затова ги питай предварително и от там реши дали и къде да резервираш спане.

 

post-2019-0-10462800-1415189347.jpg

 

Има места за спане, които са само и единствено за спане, без място за хранене, без обслужващ персонал, там може и да предлагат нощувки като ви оставят ключове и се оправяте сами, как ще празнувате и какво ще хапвате, това ще трябва предварително да го подготвите.

 

Ние не сме критерий, тъй като пътувахме в прекрасно време, спирахме много често за снимки и похапване, дори пропуснахме някои забележителности, но маршрута от златния кръг ни отне около 6-7 часа и е важно да уточня, че сме спазвали ограниченията на скоростта от 90 км/ч. Т.е. не сме бързали изобщо. Гледам си инфото на снимките, щом сме се измъкнали от града, около 1.30 часа ни е отнело стигането до Thingvellir. Тръгвате към 9-9.30 ч. и слънцето е изгряло докато стигнете до там. До гейзерите сме стигнали след около 2.30ч. включително с времето, прекарано в Thingvellir. Така че светлата част от деня поне първия ден за това ще ви стигне. От там зависи дали продължавате в посока Вик или се връщате към Рейкявик.

Редактирано от Сю_
  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Не знам каква е действителната заетост на къщите,но аз като резервирах за май догодина почти всичко беше заето.Това наложи малки промени в маршрута и програмата.Ние също мислим да правим пълна обиколка на острова по А1.

Връзка към коментар

И понеже има 2 теми за Исландия, все не знам в коя да пиша. Нали тази е 'следващ взвод' та нека да е тя.

Изчетох ги и 2-те за кой ли път, но все пак ще помоля за помощ с графика.

Кацаме на 23.12 в 14:40, излитаме на 28.12 в 07:15

Основен приоритет е сиянието. Денят ще е много кратък, така че гледането на природа трябва да е съобразено(изгрев 11:30 залез 15:30). В това време трябва да вместяgolden circle, blue lagoon, Reykjavik, всичко друго е пожелателно.(също не намерих инфо кои забележителности са достижими през зимата)

Не съм сигурен дали е добра идея да го карам без резервации и в зависимост от прогнозата да ударя на север или на юг?

Или ми трябват резервации с free cancellation 24h, не знам дали им атакива?

Още едно усложнение за плана е, че може би е най-добре на Бъдни вечер 24-ти да бъдем в Рейкявик, за да може да се усети някакво коледно настроение. Ако сме някъде в пустоща, не знам....

Идеи как да го сглобя?

 

Най-добре пиши в нова тема, такива като тази като пораснат и стават трудни за контролиране :)

 

Основния път в Исландия, номер 1 се поддържа чист и проходим. Можеш да следиш ей този сайт, показва в почти реално време какви са условията на всички пътища: http://www.vegagerdin.is/english/road-conditions-and-weather/

 

Синята Лагуна си работи, забележителностите по южния бряг са лесно достижими и проходими. Лагуната препоръчвам да я посетите веднага след кацане. Близо е до летището и кефа след умората от полет да се бухнеш във водата е несравним! Вечерта действайте за сиянието. Нощувка в Рейкявик. 

 

На 24.12 си направете Golden Circle отново с нощувка в Рейкявик, да посрещнете Коледа там. 

 

25/26 - южния бряг. Имате време да стигнете до Jokulsarlon, във http://farmholidays.is са изброени местата, които работят целогодишно. Пиши им предварително за да те очакват. На нас ни се случи два пъти да сме абсолютно сами в цялата хижа/ферма и т.н. Т.е. вероятно няма да стане с почукване на вратата на място. Почти няма хотели в чистия смисъл извън Рейкявик, а фермичките според мен си заслужават заради атмосферата. Ако не ви се ходи до Jokulsarlon и ви е претрупано, то въобще зарежете спане извън Рейкявик, стигнете до Вик и се върнете в същия ден. 

 

На 27 се приберете в Рейкявик, вижте там каквото не сте видели, макар че първият ден ви е достатъчен според мен. Вечерта спете в Кефлавик. Тъй като имате ранен полет на другия ден ще спечелите поне час сън, пък и ако случайно се извие снежна буря точно тогава е добре да сте по-близо до летището. 

 

Аз поне така бих го направил. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.