Прескочи до съдържание

Моето Бали + бонус: Вечният град за 3 дни


Препоръчани мнения

Хах, никой да не се комплексира, щото и аз не съм била на места, дето другите са били.

 

Евгения, сега пред Пиета можеш да ревнеш само, защото някой в тарапаната те е ръгнал яко в бъбреците. Иначе изобщо нищо не можеш да усетиш. Рим е много променен и ако говорим за Куба, Камбоджа и др., които трябва да бъдат видени преди изцяло да се променят, то в този списък задължително трябва да влезе Рим. Спомням си 1995 год, когато изкарах един месец в Рим. Сравнявах го с Рим 2012 год, когато усетих началото на промяната в Сан Пиетро, в посока не към добро. Е, днес Рим е тотално различен. Като казвам това нямам предвид, че не се забавлявам, а това, че просто светът е друг...

За себе си взех окончателно решение кракът ми повече да не стъпи в Сан Пиетро. Предполагам, че създателите на Базиликата гледат от небето безкрайно недоволни от това, в което този величествен проект е превърнат. Полощадът и Базиликата представляват един грандиозен и много мащабен проект, който е трябвало да покаже мощта на храма. Такъв е бил замисъла на строителството им - грандиозност. Днес и площада и храма са преградени и превърнати в нещо лишено от смисъл. Всички гениални и майсторски произведения на изкуството са недостъпни за обикновения човек, закрити от грозни заграждения. През 1995 г. можеше да се види всичко свободно. 2012 г. вече доста от параклисите бяха преградени и недостъпни, но все още човек можеше да види балдахина отблизо и един параклис, който е направен от розов мрамор /нямам време да търся името му, но представлява великолепно творение на изкуството/.SPQR ако чете сигурно ще се сети, за какво говоря. Днес те се гледат от мноооого далеч и въобще се чудя защо не спрат изцяло достъпа до Базиликата, след като така или иначе имаш достъп до една никаква част от нея и освен да се разочароваш друго чувство не можеш да изпиташ. Приятелката ми е екскурзовод в Рим и тя сподели, че все повече туристите посетили Ватикана остават силно разочаровани.Тя дори е започнала да отказва да води групи там.

Рим е претъпкан от туристи и направо се чудя как изобщо римляни живеят в този град. Градът се пука и според мен лимитът му отдавна е надхвърлен. От два дни, докато съм по улиците на града наблюдавам тълпите от туристи, които вършеят из града като накакви орди. Предполагам, че градът е далеч от "претъпкания" си период. Просто на места се върви като на манифестация и се редиш за всичко... Сан Пиетро, Пантенона, църквата Санта Агата и къде ли още не. Опашката за Пантеона се вие из целия площад и площад просто няма.

Единственото положително нещо е, че са разкарали мафията от гладиатори и други изнудвачи пред забележителностите. Сега се продават само селфи стикове.

Из цял Рим е пръсната полиция и части на армията с автомати. Същото е в метрото, като и непрекъснато се затварят части от него. Не съм била в Изрел, ама си го представям подобен. На доста места по улиците има проверки на багажите. Въобще градът Рим е в очакване на терор. На мен тази ситуация ми дава сигурност, ама за първи път виждам нещо подобно някъде.

 

Иначе освен, че се претрепах от обикаляне днес ходих на политически митинг с песни и танци, присъствах на сватбата на лордско семейство, обикалях от църква на църква, зяпах покривите на Рим и като цяло се забавлявах.

post-514-0-97761700-1477770628_thumb.jpg

post-514-0-97956300-1477770683_thumb.jpg

post-514-0-46156100-1477770745_thumb.jpg

post-514-0-78214000-1477770790_thumb.jpg

post-514-0-37338600-1477770849_thumb.jpg

post-514-0-67997600-1477770898_thumb.jpg

post-514-0-69065100-1477770928_thumb.jpg

Редактирано от mililia
  • Харесвам 7
Връзка към коментар

Е, днес Рим е тотално различен. Като казвам това нямам предвид, че не се забавлявам, а това, че просто светът е друг...

 

Полощадът и Базиликата представляват един грандиозен и много мащабен проект, който е трябвало да покаже мощта на храма.

 

Защо да е различен? Няма как да се кичиш с даден етикет и да взимаш само позитивите, но не и негативите от това.

Ако за теб е различен между 1995 и 2012 и приемаш състоянието му през 1995 г. за референтно, други биха казали, че през 1995 е бил отвратителен в сравнение с 1978 примерно.

 

Искаме да ходим на известни и популярни места, ама ако може да няма навлеци. А ние какви сме? И ние сме от навлеците. И ако за нас днес такива са китайците, през година Х в тази роля сме били ние. 

 

Обекти като площада и базиликата са ми интересни само от архитектурна гледна точка. Не и от гледна точка на място за поклонение и преклонение.

Особеното на големите католическите храмове е, че са започнати по време на тъмните, мрачните векове - епоха на застой от почти 1000 години. Една от основните причини е господстващата роля на религията. Религията е била закон, господар. Ролята на огромните катедрали е била по-скоро да потиска, смазва хората. Затова и вековете са били тъмни, без светлина, без напредък и развитие. През 15 век и ренесансовите учени преоткриват факти на 1500 години и то благодарение на хора като Медичите.

И докато църквата е проповядвала смирение, вътре във Ватикана е царял материален, духовен и плътски разврат. Мощта на храма? Айде няма нужда.

 

Извинявам се за отклонението.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Пътешествието ти е страхотно. Прилича ми малко на сюжета на "Яж , моли се и обичай" ....  е не е в същата последователност. Твоят разказ е откривателски и магелански авантюрстичен.За да ти е пълна програмата, сега май ще трябва да отидеш и до Индия:) 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Ами, може и лошо да съм се изразила, ама точно това, което ти казваш имах предвид. Архитектурно площадът и храмът са пострадали от всичките тези преграждения и паравани, сцени и какво ли още не. Въобще не включвам религията. Изобщо архитектурно не можеш да усетиш нито площада, нито базиликата. Вътре има толкова много заграждения и парапети, че изобщо не можеш да видиш интериора. Корабната част е изцяло за вярващи, по дължина има един затворен коридор с прегради, чиито смисъл лично аз не мога да си обясня. А площадът освен, че е пълен със загражденията е претъпкан и със столове и нито погледнат отгоре, нито от долу е това, което трябва да бъде. Много популярния изглед към площада вече може да се види само по филмите.

Никъде не съм употребила думите навлеци за туристите, това са твои думи. Аз също съм турист и част от хаоса. Със сигурност, обаче, животът в Рим е доста затруднен от препълването му. Факт е също така, че не из всички забележителности е хаос, но районът около Испанските стълби, пиаца дел Пополо, Пантеона и пиаца Навона е определено труден за придвижване. Там няма самостоятелност, движиш се на тумби. Иначе няма да споря с никой, който харесва града в този му вид, не е нужно нещата да са според моите изисквания.

Все пак това е моят поглед за града, ти не е необходимо да си съгласен с мен.

Пътешествието ти е страхотно. Прилича ми малко на сюжета на "Яж , моли се и обичай" ....  е не е в същата последователност. Твоят разказ е откривателски и магелански авантюрстичен.За да ти е пълна програмата, сега май ще трябва да отидеш и до Индия:)

 

Хах, Моника, прилича на "Яж, моли се и обичай" само в частта за яденето. Всеки познава собствените си възможности, а Индия е хапка, която ще ми заседне. Не е включена в плановете.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

в тази връзка точно започна новият сериал на HBO - Младият папа - http://www.hbo.com/the-young-pope, който дава различен поглед към Ватикана, в преносния смисъл (от гледната точка на екстравагантен, дори невярващ, млад американски папа, игран от Джъд Лоу), а и в буквалния - поне за хора като мен, които не са ходили там - може да се види всичко, което изброяваш от позиция, която за обикновения турист ще е трудно или изобщо недостъпна :)

 

 А площадът освен, че е пълен със загражденията е претъпкан и със столове и нито погледнат отгоре, нито от долу е това, което трябва да бъде. Много популярния изглед към площада вече може да се види само по филмите.
 

 

 

иначе и в Сиена през август, се забелязваше много жандармерия и карабиниери, разхвърляни ей така из тълпата по площада, но честно казано, изобщо не ми е хрумнало, че е заради очакван терор :blush:

Редактирано от antea
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Прекрасно пътуване! Поздравления за споделените мигове!

Не е нужно да възниква дискусия, да обясняваш смисъла на казаното. Ако трябва човек да цензурира мисли и думи, къде отива тогава спонтанната реакция?

Това е твоята емоция и ти я изразяваш пред добронамерени приятели, пред съмишленици. И ние я уважаваме.

Пожелавам ти още много пътешествия на прекрасни места!

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Да разкажа и за последния кошмарен ден в Рим. Хубавото е, че накрая всичко приключи добре.

 

Сутринта в неделята в Рим ни удари отново земетресение. По сведение на техните измерителни станции е било 6.5. По мое мнение в Рим не се усети силно. Това доведе до затваряне на метрото за неопределено време. Три часа след земетресението станциите на метрото бяха затворени. Останалият транспорт в Рим по принцип си е драма, особено пък в  неделя, но този път автобусите вървяха много на рядко, не спазваха никакво разписание и бяха претъпкани. Оказа се напълно невъзможно да се кача на автобус с багажа си, за да стигна на гара Термини. Направих опит и с такси, но се оказа, че няма свободни таксита и не се знае кога ще има. Единствената възможност за някакво придвижване беше пеша. Аз бях отседнала на 4 спирки от Термини, обаче си беше доста разстояние за пеша. Така или иначе повлякох два малки куфари, пликове, чанти, шалове, дебело яке, възглавничка за глава през Рим. За около час и половина успях да се добера претрепана до автобуса за летището. Бях изпуснала този, за който имах билет, но без проблем се качих на следващия, ползвайки същия билет.

На летището се оказа, че ще излитам от друг терминал, а не от този на който пристигнах. Това означаваше още разстояние, което се налагаше да измина тичайки. Направих големи бицепси, трицепси и какво ли не. На терминала имаше обявено само едно гише за чекиране, обаче пътниците за няколко различни полета трябваше да се редят на обща опашка и като служителите усетят, че положението става драматично изтегляха напред всички пътници за даден полет. Това означаваше, че изобщо не можеше да се предвиди кога ще стигнеш на гишето, за да те обслужват. Наредих се на огромната опашка, знаейки че достигането до гейта ще е под голям въпрос. Предадох част от багажа и хукнах към гейта. Който е ползвал летище Фиумичино за полет до България знае, че гейта е на майната си. Ударих спринт ослушвайки се дали ще си чуя името по високоговорителите за последно повикване.

Успях и да се вредя за полета, след което ни натовариха на един автобус всички, натъпкани като сардели и започнахме половинчасово пътуване из пистата. Имах чувството, че ще пътувам до София с автобус. Най-накрая се качихме на самолета и аз веднага заспах изнемощяла. След около 30 мин се събуждам и самолета си стои на мястото. Обявяват, че чакаме да ни разрешат излитане, обаче имало трудности. Все пак да сме спокойни, че ще ни разрешат да излетим. Връщах се с АлИталия и да ви кажа, че в сравнение с нея България Еър хранят пребогато.

При пристигането падна голямо чакане за куфара ми. Вече мислех, че са го затрили някъде. Предвидливо го бях обвила с фолио още от Бали, за да не го изпоцапат при толкова много трансфери. Когато се прибрах и махнах фолиото видях, че куфара май е за боклука. Така беше ударен с нещо точно в мястото където се затварят ципа, че до степен да е смазана желязната част на ципа, а текстилната част да е разнищена. Бях взела малко екзотични нещица да почерпя колегите, а те се развалили. Въобще настроението ми беше на супер високо ниво.

 

В крайна сметка, обаче, целият ми багаж е на лице, не изпуснах самолета и се прибрах макар и със закъснение в София. Днес съм на работа, а ситуацията е овладяна.

 

Тo be continued

Редактирано от mililia
  • Харесвам 4
Връзка към коментар
  • 1 месец по-късно ...

Mililia, като скоро завърнала се оттам искам да те питам Бали крайно неподходяща дестинация ли е за малки деца или не? Имаме идея за следващото лято да си направим екзотична почивка, но имаме 3 годишно дете, което ще бъде с нас. Искаме да съчетаем плаж и интересни места за посещение - всички да са доволни. Приемам и съвети.

Връзка към коментар

Mililia, като скоро завърнала се оттам искам да те питам Бали крайно неподходяща дестинация ли е за малки деца или не? Имаме идея за следващото лято да си направим екзотична почивка, но имаме 3 годишно дете, което ще бъде с нас. Искаме да съчетаем плаж и интересни места за посещение - всички да са доволни. Приемам и съвети.

 

Не виждам причина да не отидете на такова пътешествие. Може би да отседнете по крайбрежието - юг, югоизток и от там да прескачате до където можете.

Не препоръчвам отсядане в Убуд, тъй като там е хубаво да се мажете непрекъснато с репеленти, а това според мен не е ок за малко дете. По крайбрежието няма проблем с денга.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Благодаря ти много! Прочетох, че Санур (май така се казваше) е далече от туристите и лудницата и има хубави плажове. Все още проучвам кое място ще е подходящо за нашите предпочитания. Влюбих се в Бали от разказите и снимките ви, но разума все още ме дърпа... :)

Връзка към коментар

Ами, за Санур не знам, нека отседналите там да кажат.

Според мен освен за плаж, огледайте добре и хотела. Ако има читав басейн, както и детски такъв е най-добре. Читави хотелчета има и в Нуса Дуа. Аз бях отседнала в такъв семеен хотел и бях много доволна. Предполагам, че има и такива ориентирани към деца.

Връзка към коментар

Благодаря ти много! Прочетох, че Санур (май така се казваше) е далече от туристите и лудницата и има хубави плажове. Все още проучвам кое място ще е подходящо за нашите предпочитания. Влюбих се в Бали от разказите и снимките ви, но разума все още ме дърпа... :)

 

Според мен, одавна вече няма места, които са "далеч от туристите". Аз бях в Санур, защото ми го препоръчаха че е с най-хубавите плажове - сигурно е така .... но на "изискания" ми вкус и те не допаднаха :).

 

p.s. С малко дете, заложете на някой то резортите или наемете вила (има доста такива предложения, разпръснати из цяло Бали).

Редактирано от temporary
Връзка към коментар

Читави хотелчета има и в Нуса Дуа. Аз бях отседнала в такъв семеен хотел и бях много доволна. Предполагам, че има и такива ориентирани към деца.

И аз се ориентирам към Нуса Дуа, може ли да кажеш кой хотел препоръчваш?

Връзка към коментар

И аз се ориентирам към Нуса Дуа, може ли да кажеш кой хотел препоръчваш?

 

Аз бях отседнала в Kubu Garden. Малко семейно хотелче с около 8 стаи. Чисто с много добра закуска в няколко варианта. Има, кафе, чай, мляко, плодове и фрешове, омлет, тостове и т.н. Богата и достатъчна закуска. По заявка готвят и вечеря. Има и малък басейн.

Обаче, хотелчето е добро според това, което се цели. Аз не съм целяла плаж и не съм търсила такъв хотел. Ако целта е плаж може би има по-добри и по-скъпи варианти. За мен беше важно да е чисто, удобно с басейн и с добра храна. Малко е отдалечено от центъра по една глуха уличка. Гидът ми беше казал, че не е ок за сама жена да върви нощем по тази уличка. Иначе може да се ползва такси за прибиране.

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.