Прескочи до съдържание

Предварителни въпроси за Исландия - относно сезоните и други


П.Кръстев

Препоръчани мнения

Мисля, че фиксирахме следващата дестинация. Отдавна си мислим да посетим Исландия, но сега мисля, че вече е време!

 

Не мисля да пускам отделна тема, защото не знам точно какво искам да питам, а и виждам, че има доста теми. Знам изключително малко за самата страна. Ще се радвам някой от по-опитните да се включи и да отговори на въпросите ми. 

 

- Ясно е, че времето е непредвидимо навсякъде, но за Исландия това явно важи още повече. Това, което ни интересува на първо време е кой месец да изберем. Тук факторите са много - искаме да имаме някакъв шанс за северното сияние, все пак да имаме достатъчно дневна светлина, но също така и да няма много хора. (Май критериите ни не са за един сезон? :D )

 

Смятаме да летим до там с EasyJet през Лондон, като за него отделим 2-3 дни, и 9-10 дни за Исландия. Мислите ли че края на Април и началото на Май е добър период за посещение? Как варират температурите в този период? Има ли много затворени пътища ? Ще ми се да оценим страната така както трябва, а не с тълпи от хора на всяка известна забележителност...

 

- Второто ми така по-основно питане е колко време да отделим? 8-9-10 нощувки ще бъдат ли достатъчни като за първо посещение и виждане на най-основното?

 

Естествено, тепърва ще отделя време да прочета всички теми, които има тук във форума. Информацията е много (което е супер), но просто наистина не знам от къде да започна. Която и тема да отворя виждам имена на водопади, вулкани и какво ли не неща, които даже наум не мога да прочета и направо почва да ме боли главата :lol:

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

- Търсиш или края на март/началото на април или втората половина на септември. Между този период, забрави за липса на тълпи и за сияние. 

 

- Вече няма да има сияние, но като цяло е добър период. Птиците тъкмо ще са пристигнали и все още няма да ги има летните тълпи. Цените също ще са малко по-прилични. 

 

- Да, 8-9-10 нощувки стигат за пълна обиколка на острова със средно добро темпо. Може да прегледаш моята тема, която беше точно 8 дни, точно в такъв преходен сезон. 

 

Като говорим за тълпи между другото...не си представяй рок концерт на стадион :) Може да съм само аз, но съм по-чувствителен към споделяне на тия неща с други хора. На концертите нямам проблеми да има хора :) Нека кажат хората, които са били лятото как е, и до колко е поносимо. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Както Жоро е писал,сияние Май няма.Птиците-ако искаш кайри/пъфини/-трудна работа.Ние бяхме средата на Май и очаквах едва ли не навсякъде да летят пъфини.Направихме пълна обиколка-малко над 2500км-и не видяхме нито един.Накрая ходихме на екскурзия от Рейкявик до един остров та успяхме да видим.

Хора имаше почти навсякъде,но тълпи никъде,т.е. не ни досаждаха никъде.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Мерси много за информацията!

Най-вероятно ще е извън летния сезон, не само заради тълпите, а и заради цените. 

 

Въпроса е дали да изберем междинния (Април-Май) или още по към зимата (Февруари - Март). Не знам дали си струва да идем зимата за да имаме шанс за сиянието и накрая да не го видим заради облачно време и да имаме дни с малка продължителност + по-лоши пътни условия.

 

Какво бихте направили вие на наше място, ако посещавахте Исландия за първи път ?  Аз като че ли повече клоня към междинния сезон.

Редактирано от П.Кръстев
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Както писах в моята тема, твърд привърженик на по-ниския сезон си оставам, след като съм бил два пъти в нисък и веднъж в междинен. Но тук е въпрос на лична преценка, при мен социопатията е по-силно изразена, ще пусна малко сравнителни снимки довечера :)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Бяхме март и на мен много ми хареса. Имай предвид, че на юг времето е по-влажно и облачно, т.е. ако искаш по-големи шансове за сияние трябва да планираш поне половината ти дни да са на север и запад.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

A относно затворените и непроходими пътища? Или Gold Circle основния път си е в добро състояние целогодишно и това няма да е проблем ?

 

Георги, чакам снимките с интерес, благодаря.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

A относно затворените и непроходими пътища? Или Gold Circle основния път си е в добро състояние целогодишно и това няма да е проблем ?

 

Георги, чакам снимките с интерес, благодаря.

 След като байДобри започна да пише за Исландия започнах да имам чувството , че само съм си мислела, че съм ходила. Затворените пътища през зимата са тези навътре от главния А1. Ние през март за 1 седмица не видяхме сияние. Тогава най-силното сияние за годината беше точно на другия ден, след като си тръгнахме. Спомянм си , че Теди тогава го е снимала. Мисля, че при 9-10 дни все ще го има в поне една нощ. Въпреки че се запознахме с едни руснаци, които обикаляха вече 10дни и не го бяха видели. Някъде по темите съм пускала нашите снимки, като след това някои ме питаха ми какво толкова видяхте, то всичко е бяло. Септември-октомври може би е по-удачно, защото още ми се струва да не е натрупал толкова сняг, а в същото време продължителността на деня ще позволи да се види сияние.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

А тъй като ние бяхме точно по това време, което е сега и имахме прекрасна слънчева есен, аз съм много пристрастна и бих ти препоръчала също началото - средата на октомври. За ориентир и някаква бегла статистика можеш да следиш какво е времето идните дни. Ето, вчера и днес например има много силна активност на сиянията: http://en.vedur.is/weather/forecasts/aurora/

Ние също се порадвахме на 4 от 6 дни с много силни сияния, макар и да си е до късмет.

Редактирано от Сю_
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Ето го едно и също място снимано във втората половина на септември (в междинния сезон):

 

P9210198.JPG

 

и в средата на март (края на слабият сезон):

 

 

P1010621.jpg

 

 

Надявам се добре визуализира. Не бих нарекъл хората на първата снимка "тълпи", но поне лично за мен усещането малко се губи. В интерес на истината, ако се постараеш дори и в по-натоварените месеци можеш да намериш изолация. Ето го например същото място, просто гледаш вдясно, вместо вляво. Пропускаш базалтовата пещера, но си имаш необходимата изолация, ако се наложи :)

 

P9210195.JPG

 

Има и друго. Първата снимка е от 2012, а тогава летяха доста по-малко авиокомпании до там, дори и в слабия сезон сега си има целогодишни линии различни от SAS и Icelandair, местната wow air постоянно се развива...подозирам, че дори и в нисък сезон подобна самота вече ще е мит. Не знам, нека кажат и другите какво е било състоянието при техните обиколки, мястото е популярно, сигурен съм че почти всички са минали от там. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Голямо чудене ще пада. Не ми се чака една година до другия Октомври, тска че най-вероятно ще пробваме преди лятото на 2016

Редактирано от П.Кръстев
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Голямо чудене ще пада. Не ми се чака една година до другия Октомври, тска че най-вероятно ще пробваме преди лятото на 2016

 

Идея - пролет и есен :)

Аз мисля да повторя в по-зелен сезон определено. Лятото ме плаши от цените и хората, но за септ-окт. ще помисля кой точно септември ще е.Наистина дестинацията е супер достъпна и човек може да отиде и 2 пъти да види различна красота.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Значи аз с моят Юни малко може и да съм се прецакала ;) Значи да очаквам много народ и вискоки цени, то даже отсега като гледам някой хотели са разпродадени, добре че има и вариант за палатки ;)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Значи аз с моят Юни малко може и да съм се прецакала ;) Значи да очаквам много народ и вискоки цени, то даже отсега като гледам някой хотели са разпродадени, добре че има и вариант за палатки ;)

 

Е не е толкова апокалиптична ситуацията, де :) Но за хотелите и фермите, ако искаш да спиш в такива е добре да почнеш да го мислиш от сега. Airbnb е прекрасна алтернатива също и там може да имат свободни места, понеже едва ли работят с организирани агенции. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

И ние определено ще повторим пак лято/есен. Зимата страшно ни хареса, изкарахме късмет и видяхме сиянието (последната вечер йеее) но пък пъфините ги няма :) Исландия според мен е невероятна всеки сезон и си заслужава да се отиде независимо от месеца

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Значи аз с моят Юни малко може и да съм се прецакала ;) Значи да очаквам много народ и вискоки цени, то даже отсега като гледам някой хотели са разпродадени, добре че има и вариант за палатки ;)

Предполагам знаеш, че нашия въпрос с високите цени на нощувките го решихме с палатките ( е, още не сме били, но така сме решили)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Твърде много се избягва исландското лято, с три основни съображения - високи цени, много хора и липса на сияния. И макар в това да има частична истина, нека все пак направя един обяснителен коментар с малко по-различна гледна точка към всички онези, които бягат от исландското лято като дявол от тамян :) : 

 

1. Лятото в Исландия от юни до август е може би най-прекрасното време, което изобщо някога ще видите на земята на 65-66 паралел. Спецификата на крайбрежната лесотундра тогава, силата на Гълфстрийм, облаците от Лабрадор, прохладния ветрец с температури от 17-20 градуса и разтапящите се гледчери правят земята неузнаваемо красива. Всички изсъхнали жълти треви от април, май или септември, октомври, с които са пълни снимките ви, целите бели снежни пейзажи от зимата, тогава са невероятно зелени, сочни, пълни с редки цветя, фауната е в апогея си, крайбрежията просто сияят. Зеленината е повсеместна, водопадите - със снежно бяла вода, всички видове птици - наизлизат. Коне препускат в тьолт на свобода навсякъде. Денят е безкраен - стига ви за два пъти по толкова, колкото минавате през зимата или есента. За отделените пари виждате двойно. Всички вътрешни пътища към невижданите за обиколния турист забележителности са отворени. Виждате Торсмьорк, покъртителния резерват Фятлабаки, цветните планини с горещи извори Ландманалаугар, долината Кьолур, ледника Лангйокутл, всеки ден имате маршрути из Ватнайокутл, трип до Аскя, полети до Гренландия... Да не говорим, че се спретват страхотни експедиции до най-дивия трети ръкав на северозапаните фиорди с Хорнбярг и Седемте братя. Стъпвате на места, където човешки крак не е стъпвал. Нови лавови полета, нови реки, нови цветни лагуни. Ще се учудите да разберете колко много има от тях навътре, а и че единствено лятото във вътрешността върху матовочерните, тефрови кратери исландския зелен мъх започва да фосфорисцира привечер, създавайки абсолютно нереални пейзажи.  

 

2. Миналата година имаше сияния и в края на август. Не казвам, че е тенденция, но се случва често. Имало е и май. В следващите 11 години навлизаме в слънчев минимум и ще отслабват, но това не бива да ви е лайт мотив. Сияние в северната полярна област можете да видите и в Норвегия, Швеция, Финландия, Русия, Канада и Аляска всяка година. Исландия има твърде много за показване на тази географска ширина лятото, за да го пропускате с единствена фикс идея сияние. Няма лошо да сте аврора чейсър, но страната е такава, че си изисква обезателно летен трип, пък и пролетно-есенен, и зимен тур. И такава ситуация, нормално е хората, които все още не са ходили, но планират, да се чудят и питат кой сезон да изберет. И аз ги разбирам много добре. Но, уверявам ви, скоро след като стъпите в Исландия ще разберете, че няма да минете само с един сезон. Нещо вътре ще ви човърка. И именно това човъркане, което ще ви връхлети в някоя самотна събота вечер след трипа, е магията на тази държава. Сега избирате сезон, все едно избирате някое между четирите си деца - разберете, безумно е. 

 

3. Нека не ви плашат едни 10-15 евро нагоре от Синя Лагуна или 2-3 евро нагоре от сандвичи през лятото. Ако планирате всичко от рано - цените и на билети, и на нощувки, и на кола, са дори понякога по-ниски от тези, които давате месец преди пътуването си през пролетта или есента. Тук сте се развихрили на макс в това отношение - шапка ви свалям. А и лятото се ползват масово палатки - цената си слиза много прилично надолу като в нисък сезон. Усещате Исландия още по-добре така.

 

4. Туристопотокът! По дяволите туристопотокът! В Исландия можете да намерите безлюден и спокоен пейзаж на всеки двеста метра дори в юли и август - и то с нова порция природни чудеса, убегнали на масата. Стига само да се обърнете няколко градуса по настрани от преекспонираната забележителност и повървите 5 минути. И мен ме дразнят нагли, мърсящи и шумни туристи, и аз изпитвам органическа неприязън към консуматорската нагласа, НО... количеството на туристи в Исландия не е фрапиращо и дразнещо. За повече от час кола по пътя няма. Спомнете си, че и на Гренландия, и на Антрактида да отидете - пак ще видите туристи. А колко да сте социопат, по дяволите? Самият факт, че влизате в този форум вече ви изключва от това число  :) Самоизключете се от хората на място, ако ви е възможно. И знайте, че ако не дай си боже ви сполети внезапна здравословна беда - именно хората наблизо могат да повикат помощ и дори понякога те самите да ви спасят живота, ако падате, залитате или действате безразсъдно в ситуация върху ледник или скала. Човек край теб в Исландия никога не е излишен, както в Канада заради мечките, в Австралия заради акулите и в България, заради циганите  :lol:

  • Харесвам 17
  • Браво 1
Връзка към коментар

Аз се радвам, че имах възможност да се насладя на есенните цветове - зеления мъх, обагрен с жълто, оранжево, червено и кафяво... ето това е снимано с телефона ми в движение от колата:

 

12032077_10207366538542488_3240937727078188119_n.jpg

 

Но Бай Добри го е казал, нямам намерение да се размина само с едно пътуване. Западните фиорди и лятото са ми следващата цел.

  • Харесвам 8
Връзка към коментар

Благодаря на Бай Добри за подробното описание!

 

Ясно ми е, че ще искаме да отидем и втори път. Просто не знам дали ще имаме възможност, затова искам да избера най-подходящия момент като за първо посещение. Стана ми ясно, че когато и да се иде, никога няма да е напразно и ще има уникални гледки!

 

П.С. Някой знае ли какво има в Лондон края на Февруари и Март, защото цените на самолетните билети в този период скачат безумно? Долната снимка е от последния екстракт с цените на Wizz.

 

post-2889-0-30013200-1444307789_thumb.jpg

 

Положението при easyJet е сходно. Гледам за Лондон защото смятам да летим оттам за Исландия, доста добри цени се получават за края на Април и началото на Май. За лятото също има значителна разлика в цената, но това е обяснимо, докато за края на Февруари не разбирам....

Редактирано от П.Кръстев
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Твърде много се избягва исландското лято, с три основни съображения - високи цени, много хора и липса на сияния. И макар в това да има частична истина, нека все пак направя един обяснителен коментар с малко по-различна гледна точка към всички онези, които бягат от исландското лято като дявол от тамян :) : 

 

Ех, Бай Добри, пълниш ми душата с твоите страхотни думи :) Евала :)

Редактирано от Лидия
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

 

П.С. Някой знае ли какво има в Лондон края на Февруари и Март, защото цените на самолетните билети в този период скачат безумно? Долната снимка е от последния екстракт с цените на Wizz.

 

 

Края на февруари до началото на април - spring term school holidays - много хора пътуват в периодите на училищните ваканциите и съответно цените скачат двойно.

В края на март почивните дни покрай Великден - същата работа ;)

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.