Прескочи до съдържание

Маршрут Балкани - какво да разгледаме


Препоръчани мнения

Заминаваме на 3-ти септември на мини Балкански трип с кола - 2 двойки, този път без бебета :)

Имаме 4 нощувки резервирани - по една в Прищина, Призрен, Тирана и Охрид.

 

Идеята ни е на отиване да минем през Скопие - да спрем да хапнем и да гледаме малко бутафория :) Последния ден трябва да сме в София най-късно в 10 вечерта.

 

Моля за предложения какво да разгледаме по пътя на всяка цена ((град по град и по пътя) и какво да пропуснем предвид ограниченото ни време :)

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

По-скоро имате македоно-косоварски трип с отскачане до Тирана. Не разбирам причината за две от четири нощувки в радиус от 100 км и още една на още 100 км. Очевидно има някаква причина да отделите толкова време на Косово, но при подобна логистика няма как да говорим за балканска обиколка...

Връзка към коментар

На 15 км. от Скопие е езерото Матка, аз ще ходя там октомври месец :) Изглежда много красиво. 

 Колко време залагаш за Матка? Аз го гледах, но нещо не съм 100% убедена дали си заслужава, особено за кратко :)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Аз бих променил нощувките (ако не са резервирани без право на отказ).

В Прищина и Призен просто не виждам смисъл да се спи, освен с логистична цел да се раздели пътя.

Връщането може през Гърция. Щом сте без деца, няма да е необходимо да спирате често.

Такъв маршрут за същото време дава възможност да се види Дуръс, Вльора, Саранда, Бутринт и албанското крайбрежие.

 

Ако вече е късно за промяна - драсни по подробно маршрута да изумуваме "какво-къде".

Иначе в Призен можете да се отбиете до крепостта (Kalaja e Prizrenit) и джамията.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

 Колко време залагаш за Матка? Аз го гледах, но нещо не съм 100% убедена дали си заслужава, особено за кратко :)

Ние ще имаме нощувка там, на езерото ;) Надявам се да хванем от топлите октомврийски дни. Преценете дали да го включите в програмата или да отидете там друг път, когато може да му отделите малко повече време. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Аз бих променил нощувките (ако не са резервирани без право на отказ).

 

 

Ако вече е късно за промяна - драсни по подробно маршрута да изумуваме "какво-къде".

Иначе в Призен можете да се отбиете до крепостта (Kalaja e Prizrenit) и джамията.

По първоначален план маршрутът ни е:

1 ден - София - Благоевград (от тук вземаме другата двойка) - Скопие - пристигаме в Прищина късния следобед. Нощувка в Прищина

2 ден - Прищина -разглеждане на Прищина и евентуално Косовска Митровица???- привечер разглеждане на Призрен. Нощувка в Призрен.

3 ден - Призрен - разходка до Дурас - разглеждане на Тирана. Нощувка в Тирана

4 ден Тирана - Елбасан - Охрид Разглеждане на Охрид, Св. Наум. Нощувка в Охрид

5 ден Охрид - Благоевград - София. По пътя евентуално Прилеп.

 
Последните 2 нощувки могат да бъдат променени, но първите 2 - не
Връзка към коментар

ОК, по така зададените параметри, ако представляват интерес по пътя са:

манастирите Драганац (близо до Гниляне) и Грачаница (Gracanica) на входа на Прищина;

 

Прищина - Призен в по-голямата си част е магистрала и се пътува бързо - около час. Т.е. можете да включите разглеждането на Прищина и Призен в този ден;

 

От там много рано сутринта можете да стигнете до Шкодер и шкодренското езеро (Северна Албания). Пак е магистрала в по-голямата си част.

Следобед в Тирана. Може и вечерна разходка. Този хотел (The Rooms) ми е фаворит. На следващия ден може и Дуръс.

 

От тук насетне е въпрос на предпочитания.

- Ако решите доразглеждане из Албания.
Аз се спуснах към Гърция (темата е тук) със спане във Вльора и разглеждане на крайбрежието и Саранда.

Удобството е че после ловите магистралата от Игуменица до Солун и Благоевград - София.

 

- Охридско езеро

М-да, също е вариант. Именно с нощувка в Охрид. С разглеждане на крепостта в Елбасан, а може и набързо Berat и  Gjirokastër (ЮНЕСКО).

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Колко време залагаш за Матка? Аз го гледах, но нещо не съм 100% убедена дали си заслужава, особено за кратко :)

Заслужава си, каньонът е много красив! И езерото разположено спокойно сред него - аз лично не бих го пропуснал изобщо, бих го посетил отново. Сега замислям подобен трип за следващите четири почивни дни, искам да поразгледам Косово, но ще видим.

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.