Прескочи до съдържание

Транспорт до околните балкански летища - Истанбул, Белград, Скопие, Букурещ и Солун


Препоръчани мнения

Понеже офертите, които пускам на заглавната страница често не са от български летища, но въпреки това си заслужават (като този двупосочен Белград - Осло-Торп) ми се ще да събера инструкции за това как най-лесно се стига до въпросните околни балкански летища. 

 

Интересуват ме: Букурещ (и двете летища, то не останали само едно?), Истанбул (и двете летища), Солун, Белград, Скопие. С малко по-нисък приоритет са Тимишоара и Констанца. 

 

Само за Истанбул-Ататюрк знам, че автобусите на турската Метро са най-редовни и удобни (това още ли е валидно?), т.е. информацията която ще включвам би изглеждала по следния начин:

 

"До летище Истанбул-Ататюрк се стига най-удобно с автобусите на турската фирма Метро, която има следното разписание....Пристигате на автогарата в Истанбул, откъдето с метро сте директно до летището"

 

Кратко, ясно и конкретно :) Естествено преди да го резюмираме по следния начин няма лошо да се обсъдят всички варианти и плюсове и минуси. Никаква представа нямам какво е положението с автобусите и влаковете на Балканите...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Истанбул - Сабиха (така ли се пише на български?):

От старата част на Истанбул се взема ферибота към азиатската част, слизате на Kadikoy - цената на ферибота мисля все още е 1.50 турски лири. Оттам хващате автобус Е10, за три лири (купувате си билет от будката) и сте на летището.

Този начин на придвижване спестява доста голяма сума за такси. Отнема около час и половина - два, лесен и безпроблемен е.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

За Букурещ, все още съществува смотаното летище Аурел Влайку (предполагам това имаш предвид под второто летище). Транспорта дотам е малко объркващ, на будките за билети могат и да ви поизлъжат, ако отивате от летището към центъра и си кажете, че не знаете какво трябва да се хване (опитаха се да ни продадат 10 пъти по-скъп билет!). Таксиджиите са същите свини като нашите на централна гара София. Най-сигурно е просто да си поискате два билета за автобус (които продават с презареждаща се карта) и да се оправяте сами, или се договаряйте предварително с шофьора на таксито.

Самото летище е малко, старо и претъпкано и най-вероятно ще прекарате доста време извън сградата.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

 За Истанбул само ми се губи от кое място се взима ферибота, т.е. транспорта между автогарата (най-вероятната точка на пристигане) и ферибота?

Връзка към мнение

Идвайки с автобус, трябва да се стигне до Еминьоню / Eminonu, където е фериботна спирка Karakoy. Качваш се на метрото и пътуваш до Аксарай / Aksaray. Там се прехвърляш на трамвая, който отива направо на ферибота (трамвайната линия е Зейтинбърну - Кабаташ, трябва да се хване в посока Кабаташ).

Иначе, който отива с ЖП-то е най-лесно, защото гара Сиркечъ (където спира международния влак от София) е на пешеходно разстояние от Каракьой.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Доколкото ми е известно всички търговски полети в румънската столица са изнесени на по-новото и по-голямо летище - Отопени (Хенри Коанда). До него се стига с автобус - само и единствено. 780 - от Гара де норд (ака главната жп гара на Букурещ) и 783 - от площад Унирий, който е "баш на центъра". До Букурещ можете да стигнете със самолет (напр. от София), с влак - от Русе, с кола - през Русе или с автобус - пак от Русе. Влакът по спомени се движи 45 минути само по моста... От Русе до Букурещ е над 2 часа - по-скоро към 3. Автобусът тръгва в полунощ от София, към 06:00 е в Русе и към 07:00 - 08:00 е в центъра на Букурещ - спира на 1 площад на 1 спирка с метрото от Унирий. От Русе има и местен "автобус" - 2 пъти дневно. Представлява Дачия Логан комби - 7 места с багажник на покрива. Спира пред хотел Хороскоп на Унирий - точно на изхода на метрото.

Билетите за 780 и 783 са различни от билетите за останалия градски транспорт - представляват магнитна карта и 2 пътувнаия струваха 7.5 леи (1 лея е около 0.5 лв). Има 1 будка за билети на Унирий и се намира далеч от началната спирка на автобуса. Будката на летището е при Пристигащи (вътрешни полет) - на долния етаж. Пътуването от центъра е около 1/2 час - 40 мин - зависи от задръстванията и минава през една от най-красивите части на града - МС, парковете около дипломатическия корпус, Авиаторилор - площад на авиаторите, Триумфалната арка, парка Херъстрау, музея на селото  и "Тортата на Сталин" - доста се различава от южната част на града  (при входа откъм Джурджу).

Ако бързате, хванете новата линия (с новите влакчета Бомбардие) от Унирий до парка (при централата на Водафон - спирка Авиаторилор), 3 минути пеша покрай парка и сте на спирката на 783 при арката.. :) Така изпускате най-натоварената част от трасето.

Компанията за градски транспорт се казва RATB (чете се РаТеБе) - имаха относително приличен сайт. Не разчитайте служителите да говорят англ.

Такситата от летището возят на макс. разрешена тарифа - 3.5 леи/км. Не ги препоръчвам. Ако все пак решите да се насочите към такси, минете през будката в сградата на терминала - там ще ви дадат номер на кола и ще е сигурно, че е истинско :)

 

А в случай, че имате време за разходка - от площад Авиаторилор (точно при статуята) тръгнете по уличката, която е перпендикулярна на булеварда, след немското посолство - в дясно, на следващата пряка - ляво и ще се окажете точно пред нашето посолство - познава се по химическата тоалетна на отсрещния тротоар, разпечатания лист с надпис "НЕ БЛЪСКАЙ ПОРТАТА!", надлежно сложен в папка-джоб и залепен с тиксо за портата, сателитната чиния Булсатком на вътрешната сграда и (евентуално) по знамето :lol:

Неското посолство се познава по перфектно боядисаната порта, изпъчения полицай отпред, който говори дори английски и високо вдигнатото знаме. Украиското също няма как да го сбъркате - никой друг не паркира на полянката пред сградата в двора... :huh:

  • Харесвам 12
  • Смея се 1
Връзка към мнение

Ще поправя колегата от по-горе. Автобусът до Букурещ спира на автогара "Филарет", която е на няколко трамвайни спирки (хваща се трамвай №7) или около 20-30 минути пеша от въпросния централен площад "Пиаца Унири". Автобусът, който циркулира ежедневно до румънската столица, е на компания "Етап Груп". От София тръгва в 00:30 и пристига на "Филарет" около 07:30, от Букурещ тръгва в 16:00 и пристига на Централна автогара около 23:00. Еднопосочен билет е 52 лева, двупосочният е 82 лева. Имате право да пререзервирате закупен билет до два пъти. Може да върнете закупен билет, като ви възстановяват 70% от сумата. Билетите от Букурещ се закупуват от шофьора (при еднопосочно пътуване) или от гишето (при двупосочно пътуване). Това условие за еднопосочното пътуване ми се струва като някакво негласно съглашение между шофьорите и продавачките на гишето, за да си правят далаверка от неотчетени билети. Влакът пътува около три часа повече.

Редактирано от Meidj
  • Харесвам 2
  • Смея се 1
Връзка към мнение

За Истанбул летище Ататюрк:

 

От България пътуват Метро , Йозлем , Истанбул Сейахат , зависи от кой български град пътувате.Автобусите им спират на автогарата в Байрампаша.От там хващате метрото (М1-червената линия,друга от там не минава) и директно ви стоварва на летището. 

 

За азиатското им летище Сабиха Гьокчен със сигурност метро няма.Прасунсен по горе писа,че е най-удачно с автобус Е10 от Кадъкьой.

Връзка към мнение

За Белград директната автобусна линия е на Карат-С/Юролайнс, но същата пътува само в дните петък и неделя. От София тръгва в 9:00 и пристига в Белград около 14:00 местно време. От Белград тръгва в 14:30 и пристига на автогара "Сердика" около 21:30. Цена на билетите: еднопосочен е 45 лева, двупосочен - 76 лева. За останалите дни вариантът е с МАТПУ до Ниш, откъдето има пряка връзка за Белград. Eто информация за разписанието и цените на билетите на МАТПУ: http://www.matpu.com/page.php?n=116729&SiteID=793

 

Вариантът за пътуване с влак категорично не го препоръчвам освен в най-краен случай. Преди две години, когато за последно ползвах тази услуга, преживяването беше ОТВРАТИТЕЛНО! 

 

Информация за транспорта от центъра на Белград до летище "Никола Тесла", може да намерите на следния линк: http://www.beg.aero/путници/са_и_до_аеродрома/аутобуски_превоз.357.html

 

Докололкото разбирам, първото е някаква частна маршрутка А1, която тръгва от площад "Славия" и спира на ЖП гарата (която се намира точно до автогарата, където пристигат автобусите от София и Ниш) и излиза на четворна цена на градския транспорт (300 динара). Второто е регулярна линия на градския транспорт №72, която тръгва от терминала "Зелени Венац", който се намира на около 400 метра пеша от ЖП гарата. Ако не познавате добре района, може и да се объркате из уличките, иначе доколкото знам, няма директна транспорта връзка от гарата до въпросното място, тъй че евентуално трябва да си правите прекачване някъде из Нови Белград (ако хванете автобус №601 от гарата и се прекачите на въпросния №72 примерно някъде на "Войводжанска", където имат обща спирка). Ето карта на транспортната мрежа в Белград: http://www.gsp.rs/slike/TRASE%20LINIJA%202%207%202012.pdf

 

Относно билетите за градския транспорт в Белград. Доскоро всичко си беше ясно - взимаш от павилиона и дупчиш в автобуса. От миналата година обаче вкараха някаква нова електронна система и не съм запознат много-много как ради. Доколкото разбирам от кратък преглед на официалния им сайт, ако си купиш и заредиш електронна карта от павилиона, едно пътуване ти излиза 72 динара, но може да си купиш и хартиен билет от шофьора, който ти е на двойна цена - 145 динара. Има Зона 1 и 2, но летището се води в първа зона, тъй че ви трябва билет само за една зона (т.е. 72 динара на пътуване).  

Редактирано от Meidj
  • Харесвам 5
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

За Букурещ - летищата са Банеаса и Хенри Коанда.

 

И до двете се стига с автобуси 780 ( от жп гарата) и 783 (от пиаца Унири  с няколко спирки по булеварда водещ до Piata Romana и Piata Victorei ). 

Цената за двупосочен билет още е 7.5 LEI ,  a картата може да се ползва и за еднопосочно пътуване от двама души.

От София освен ежедневния автобус има и два влака - сутрин и вечер . Вечерния е много удобен , защото макар и да пристига по-бавно от автобуса човек може да се излегне и да спи в купето ( след Горна Оряховица международния вагон е почти винаги празен) . Лятно време нощният влак има често закъснения , защото на Русе прикачват още 7 руски вагона от Варна и Бургас. Това увеличава много от времето за митническа проверка на руските пътници.

Може да си купите и спално място в хубавите руски вагони , но цената е доста висока и не си заслужава.

 

Истанбул - друг начин  за стигане до Sabiha е като от Автогара Баирампаша се придвижите с автобус до площад Taksim :

83O (Otogar-Taksim)

 

 

 

От площад Taksim ima редовен шатъл до летището през моста над Босфора . Пътува се около 1.30 часа и струва 13 лири :

http://havatas.com/en/coach.aspx?i=2

 

Това е полезно ако сте отседнали в някой от многото хотели в района (аз лично го предпочитам пред Стария град)

 

Варианта с ферибота  Eminönü  до  Kadikoy  и после  с автобус E10  е и по-евтин.

"Метро" имат безплатен бус за пътниците си до първата спирка на трамвая с който стигате до Eminönü.

Редактирано от stenk
  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Я да взема да питам, че живо ме интересува придвижването от истанбулската автогара "Байрампаша" до летище "Сабиха Гьокчен". Някъде бях мярнал като най-практичния и бърз вариант следният: с метрото в посока летище "Ататюрк" до спирка "Мертер". След това с метробус до Узунчаир/Юналан от другата страна на Босфора, след което се хваща метрото М4 до Картал и оттам с автобус 22 до летището. Някой правил ли е подобно прекачване и за колко време? Питам не за друго, а защото ще разполагаме с 4 часа и 15 минути между акустирането ни на автогарата и излитането ни от Сабиха, та търся най-бързият вариант за придвижване между тези две точки!

Връзка към мнение

Да , изглежда добре . Има много смени , но пък метрото е на всеки 4-5 минути и ще става бързо.

Хубавото е , че метробуса подобно на трамвая си има собствена лента и няма задрсъствания по маршрута ;-)

 

http://www.istanbul-ulasim.com.tr/media/8540/erisim_2200px_1546px-01.jpg

Редактирано от stenk
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...

Здравейте, аз май съм най-новия член тук ,но веднага имам въпрос.

Налага ми се (колкото и да не ми харесва) да ползвам летище Скопие.

Ако някой има информация как да се придвижа от София до там - нека да сподели.

До тук открих само информация за автобусите до централната им автогара - а после?

Благодаря предварително! 

Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

    Ще ми се да внеса известна яснота за един от вариантите за достигане на летище "Сабиха Гьокчен" в Истанбул, вече от първа ръка...

    И така - приемаме, че в големият процент на случаите пътуващите от/до "Сабиха" правят това през Буюк Отогар "Байрампаша" (поне дотам пътуват автобусите на фирмите "Метро" и "Матпу"). Оттам "Сабиха" се намира на около 54 км.

Един доста практичен, евтин и бърз начин за придвижване между двете точки и то независещ от задръстванията е следният:

1. От Отогар се хваща метрото по линия М1А в посока летище "Ататюрк" за две спирки. Слиза се на третата - Merter.. Времетраене на пътуването  7-8 минути.

2. Тук се прикачвате на Метробус 34 до спирка Zincirlikuyu - времетраене около 30-35 минути.

3.От Zincirlikuyu се качвате отново на Метробус (спира на същата спирка, на която сте слезли!) с номер 34А или 34Z до спирка Uzuncair -времетраене 10-15 минути.

4. След едно около 10 минутно пешеходстване под земята достигате до станция Unalan по линията на метро М4. Там гоните посока Kartal. Спирка Kartal е последна (засега) и се достига след точно 20 минути.

5. На самата спирка на метрото се намира и спирката за автобусите.

Имате три линии, които ви вършат работа

   -номер KM22 - най-директният и бърз автобус - достига до летището за 20-25 минути

   -номер Е-10 - с него се пътува половин час

   -и последно номер 16S, който не препоръчвам, защото обикаля по всичките сокаци околовръст и взема маршрута до летището за около час!

И трите автобуса спират пред самия вход на "Заминаващи" на летището!

Грубо този вариант за придвижване между автогарата и летището се прави за около два часа, но плюсът му е, че не зависи от задръстванията и това време е горе долу константа, естествено ако не се помотвате при прикачванията разбира се:)

Като стойност излиза около 7.5 лири (5.50лв) с Истанбулкарт. Лошото е, че ако нямате въпросната карта ще трябва да си я закупите и нея за 7 лири (около 5 лв), в противен случай еднократно пътуване чини 4 лири, а билет за двукратно 7...

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Kъде на "Байрампаша" се продава Истанбулкарт , защото съм си загубил Токена ?

На самият вход на метрото в безбройните дюкянчета за дюнери, цигари, вестници и прочие... Аз лично избрах дюнерджията на самият вход просто, защото говореше английски, а в 5.30 сутринта нещо не ми се ръкомахаше и "приказваше" ръчен турски...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Комшолукът официално откри тунела под Босфора: http://www.vesti.bg/sviat/balkani/turciia-otkri-oficialno-zhp-tunel-mechta-5997154

 

Предполагам, това ще улесни значително достъпа до "Сабиха Гьокчен". Само не знам дали завършиха отсечката Аксарай-Йеникапъ по основната метролиния. 

Връзка към мнение

За автобусите до Истанбул от София, само да добавя, че фирма ХАС също имат директен автобус до централната автогара, който не е лош и има тоалетна и безплатно WiFi. http://www.hasturizmbg.com/Bg/seferler.html

Редактирано от djgeorgie
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Знаете ли дали е пуснат пак влака София - Солун? (Беше спрян 2011 и  това лято четох, че пак ще го пускат, но дали е пуснат не знам).

 

Според официалното разписание на БДЖ не е, пък и щеше да се чуе: http://bdz.bg/p.php?id=ext_razp

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Знаете ли дали е пуснат пак влака София - Солун? (Беше спрян 2011 и това лято четох, че пак ще го пускат, но дали е пуснат не знам).

Август го имаше.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.