Прескочи до съдържание

Няколко въпроса за Сицилия


Daniella

Препоръчани мнения

Здравейте,

 

Нова съм във форума и макар да се представих в темата за новодошли, нека и тук да кажа, че много благодаря на всички, които са писали по темата Сицилия. Много коректни, точни и смислени мнения! Водих съвестно бележки. 

Моля за мнението ви относно моето пътуване, което планираме /5-ма човека/ по Нова година- от 29.12. до 08.01.. Тоест, дните, които ще прекараме в Сицилия, без да се броят тези за пътуване, са от 30.12. до 07.01. вкл.. Надявам се, времето да не е толкова неприятно и да става за обикаляне. Не мога да си позволя след месец март до август догодина никакво пътуване, поради което след много чудене избрах Сицилия.. 

Ще ползваме рент-а кар, като благодарение на опита ви, вече се ориентирах какво да правя по този въпрос. 

Планираме така:  първите 3 нощувки да са в Таормина /харесахме един ресторант за Нова година там/, като оттук- Савока, Кастелмола, Летояни, Етна /с Бронте и Рандацо/. Ако имаме време- ще отидем и по-далеч на север /имам предвид Мистрета и Чефалу/.

Следващите три нощувки- Сиракуза. Тук имам едно притеснение, че се местим точно на 01.01., но не ми се отделят 4 нощувки за Таормина. Букнахме апартамент и се надявам домакина да няма против да ни посрещне. Надявам се да има и отворени ресторанти или да се запасим с храна, може би? Ще съчетаем Сиракуза с Ното и всъщност, ще е нещо като dolce far niente . А може и 1 ден до Ла Валета да отидем. Не съм наясно още.

Следващите 2 нощувки- Рагуза. Обърках се нещо, вместо в Модика, букнах в Рагуза един прекрасен хотел по мой вкус- малък, провинциален, чаровен.Оттук- Модика, Шикли, Калтаджироне?, Пиаца де Армерина, а може и оттук Ла Валета. Хем не ми се губи време, хем ми се иска да е едно такова препускане, в което се е превърнал целият ми живот. 

Една нощувка в района на Агридженто /не съм избрала нищо още/- близо до плажа, заради децата.

Последната нощувка - Катания. Знам, че един ден е малко за Катания, но един от компанията е германец и е наплашен от кражби, за които чел в немските форуми. Едва склоних заради полета да сме там. 

В заключение- да, пропускаме този път Палермо, но не искам времето ми да минава в пътуване. Ако пътищата са тип планиски- със завои, не мога да карам бързо и това ще ни коства много време. Дори ще ровя за места- малки селца, извън туристическите. 

 

Въпросите ми са следните:

1. Какви са слабите места в програмата ни?

2. Грешка ли е, че няма да минем през Палермо? 

3. Моля, дайте съвети- за каквото ви хрумне!

 

Благодаря!  :)

 

 

 

 

Връзка към мнение

1. Палермо е невероятен град и едно от съкровищата не само на Сицилия, но и на цяла Италия, така че е грешка, че няма да минете от там според мен

2. Ходене до Валета е губене на време ако ще е за един ден, а и подозирам, че цената на ферибота е колкото самолетен билет от София до Малта с 2-3 нощувки на острова 

Връзка към мнение

Според мен твърде нагъсто са базите за нощуване за 7 дни и само в едната част /източната/ на острова.Но ако предпочитате по лежерно пътуване ,може би ще е добре.Не че няма какво да се види,но примерно Ното си е максимум с яденето 4 часа.

По- удачно според мен е да се раздели на две -3 или 4 в източната част и 3 някъде около Палермо или по- на запад.Островът не е толкова голям,магистралите не са планински пътища/има много мостове и тунели/.Пътува се бързо.Сега ,не зная около Нова година какво ще е положението,но ние освен около Катания и Таормина ,не сме виждали задръстване.

Връзка към мнение

Сицилия без Палермо, за мен е наполовина видяна...а да не забравяме по-близките до него Чефалу, Трапани и фантастичната катедрала в Монреале.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Още един глас за включване на Палермо с Чефалу и отпадане на Малта под каквато и да е било форма при това пътуване...

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Много ви благодаря! Изчистих съмненията си. 

Ще включа  два дни за Палермо /вкл.Чефалу, Трапани и какво още.../ и след това последният ден- в Катания.

Връзка към мнение

Wizz стартират полети от София до Катания (и обратно).
Първите полети ще бъдат на 26 март 2017 г., но билетите влизат в продажба от днес.

 

Ако знаех, щях да оставя Сицилия за догодина... :(

Връзка към мнение

Wizz стартират полети от София до Катания (и обратно).

Първите полети ще бъдат на 26 март 2017 г., но билетите влизат в продажба от днес.

 

Ако знаех, щях да оставя Сицилия за догодина... :(

Че то и до сега си имаше директни полети до Катания на Мистрал еър.

Зададох му дати през юни, с багаж и места цената на Уиз излиза горе-долу същата като на Мистралите това лято.

Връзка към мнение

Да се вмъкна и аз с един въпрос, моля :) Наистина ли е драматично горещо в Сицилия в самия край на Август?

 

Горещо си е, почти африканско горещичко.:)Ама чак пък драматично.:(

Ти нали няма да кОпаш, ще имаш кола с климатик и ще обикаляш.А като си на плажа,си има чадърче, моренце, ще дрънка ледче в коктейлчето:)))

Не се плаши, то там все си е горещо.:)Лятоска :))

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Горещо си е, почти африканско горещичко. :)Ама чак пък драматично. :(

Ти нали няма да кОпаш, ще имаш кола с климатик и ще обикаляш.А като си на плажа,си има чадърче, моренце, ще дрънка ледче в коктейлчето :)))

Не се плаши, то там все си е горещо. :)Лятоска :))

 

Абе той планът - за когато се случи -  е здраво обикаляне - и с плажчета, ама като знам как се напича камъняка :) Лакомя се за един ден национален празник тук и тамън ще ми дойде един ден в повече :) Но не искам да ритам от жега... И затова питам за реални мнения. Благодаря ти!

Връзка към мнение

1. Палермо е невероятен град и едно от съкровищата не само на Сицилия, но и на цяла Италия, така че е грешка, че няма да минете от там според мен

2. Ходене до Валета е губене на време ако ще е за един ден, а и подозирам, че цената на ферибота е колкото самолетен билет от София до Малта с 2-3 нощувки на острова 

130 евра е ферибота отиване и връщане, но май вече Райън има полети между Сицилия и Валета и е много по-евтино

Връзка към мнение

Много съществен въпрос пропуснах- дали няма времето да е твърде неподходящо за пътуване в Сицилия? Чета сайтове за времето през декември- пише, че вали по-често, но колко точно и дали това е проблем, не разбирам. В понеделник съм си дала краен срок да резервирам билетите. 

На мое място какво ще направите?

Ами, оказва се, без Канарските острови, в Европа най-топлите места през зимата са Сицилия, южната част на Испания. Там поне има директни полети...

Връзка към мнение

За жегата в Сицилия - ходила съм 3 пъти - в началото на август, в средата на август и в края на септември. Според мен има значение в коя част на острова се ходи (била съм на юг, на изток и на север). Моето мнение е, че в началона на август на юг е ад. Безумна жега, вятър от Африка, през ден на обед се изсипва  дъжд за около 30 минути, после - все едно не е било. Страшна влажност по крайбрежието.

На мен лично на север в края на септември ми хареса най-много.

За декември - не мисля, че вали прекалено много, аз лично бих отишла за НГ там. Сицилия е едно от най-любимите ми места.

 

 

Отделно видях по-горе да давате идеи да се видят Палермо и Чефалу. От двете - на мен сякаш Чефалу повече ми харесва, но това е въпрос на вкус. Обаче - при спане/хотел в Таормина - до Палермо са повече от 3 часа в едната посока. Моето мнение е, че при спане в Таормина и някъде на юг (дали в Рагуза или Модика), северният бряг отпада. През зимата денят е къс, а 6 часа път са доста време.

Редактирано от Dolce
Връзка към мнение

Вмъквам се с въпрос: В Таормина или Катания да планирам нощувки?

Зависи какви планове имаш, но ако ще се обикаля - за мен Катания е по-добрият избор за нощувки.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

В Катания, защото е по-добра като база. Таормина е за ден разглеждане + може да е база за Етна, ако ще ходите до там.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Много съществен въпрос пропуснах- дали няма времето да е твърде неподходящо за пътуване в Сицилия? Чета сайтове за времето през декември- пише, че вали по-често, но колко точно и дали това е проблем, не разбирам. В понеделник съм си дала краен срок да резервирам билетите. 

На мое място какво ще направите?

Ами, оказва се, без Канарските острови, в Европа най-топлите места през зимата са Сицилия, южната част на Испания. Там поне има директни полети...

 

Ами зима ще си е, освен ако не стане чудо. В Сицилия  става студено по планинските градчета по мои наблюдения, съдя  по това, че преди 2 години, като бях в Малта в началото на декември, където си беше сравнително топло - около 20 градуса през деня, по италианските телевизии даваха навлечени с палта хора в Сицилия.

(като говорим за топли места зимата, най-хубавата ми ваканция за Нова Година е била около Марсилия, което е доста по на-север, през деня не ставаше много студено, и цяла седмица грееше слънце, няма дъжд, няма сняг   :) )

Връзка към мнение

Облечените с палта хора в Сицилия не са гаранция за студено време. Хората просто си обличат зимните дрехи, защото няма кога друг път да ги сложат. Моите познати италианци при +15 градуса си слагат ръкавици, защото им е студено. Те са свикнали на друго време и това дали им е топло или студено е различно за нас. Все пак на високите части си е студено дори през лятото. Иначе вероятността да вали е голяма. Нормално. Преди година-две имаше паднал и сняг.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Да, очевидно разтоянието не е гаранция. Имам предвид това между Малта и Сицилия. 

Гледах температурите през същия период миналия сезон и нямаше по-ниска темп.от 12 градуса.

Но 12 градуса в София, например, и във Франкфурт, се усещат различно, поне аз съм така. 

Като прибавим и дъжда /колко често вали/, чуденето ми е дали да рискувам, дали си струва да почакам до по-топлите месеци, или няма да загубя особено  ако сега отида . 

Връзка към мнение

Е, то навсякъде, където е плажна дестинация през зимата е тъжно.:(

Сицилия винаги извиква асоциация със слънце, море, джелато и фрути ди маре:)

На мен, лично, като почитател на острова, даже не ми е идвало на ум да отида там за Нова година.:(

Вероятно времето ще е приятно, там и зимата е 16-18 градуса, на Етна ще има сняг, може и да повали.

Ама хич не мога си представи Сицилия без прекрасните плажове, въпреки че, исторически места - бол, та бол:)

На 1 януари нищо няма да работи, били сме в Италия по това време и няма един хляб от къде да си купи човек.

Запасете се с храна и напитки, на 2 вече по-има надежда.

Колкото до ходенето до Ла Валета - правили сме го в обратна посока - от Малта към Сицилия.Пътят с фери в едната посока е около 4,5 часа, струваше около 120 евро и си е само отбиване на номер. Ние взехме кола в Катания, ходихме до Таормина и трябваше да се връщаме за ферито на обратно. Имаше такова голямо вълнение, че аз за пръв път видях 400+ пасажери дружно да повръщат.:(((

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.