Прескочи до съдържание

Няколко въпроса за Сицилия


Daniella

Препоръчани мнения

Здравейте,

 

Да попитам и аз едно-две неща за Сицилия. Купих билет за 7-14 юни догодина :-)

 

Никак не съм влязла още в цялата информация, която съществува в нета за острова, изчетох само темите тук.

За тази една седмица си представям, че ще се спи 1 вечер в Катания, 2 около Таормина, 2 около Чефалу, 2 около Сиракуза. Това с цел да има база и да се върти наоколо по села, градве и плажове.

 

- Нещо да препоръчате по отношение на коли под наем - фирма, цени, условия?

- Нещо повече за пътищата там? Зная какво представляват шофьорите особено в Южна Италия, но от сицилия нямам никаква представа. 

- Много ми се ще да опитаме за спане някоя ремонтирана стара къща на някой хълм с гледка. Кои нощувки е подходящо да не са баш в центъра на града? Може би около Чефалу двете нощувки?

- Препоръка за плажове, които трябва да видим непременно?

 

Предварително благодаря на всички, на които не им е писнало да отговарят на едни и същи въпроси и ще дадат малко идеи!

Връзка към мнение

и аз замислям Сицилия за догодина, и тамън се въодушевих за някое майско ходене, и се сетих, че ученикът в семейството ще трябва да бяга от часове, които не са маловажни, и отново се върнах на по-стандартното за нашето семейство пътуване някъде в края на август... знам, че комбинацията Сицилия+август звучи като анатема, но намерих база данни статистика от италианските метео-станции с измерени температури по градове и региони за доста години назад- доста се учудих като видях, че в периода, в който бяхме това лято в Тоскана, температурите в Сиракуза и Палермо са били средно с по 4-5 градуса по-ниски спрямо Флоренция например (бяхме 22-29 август и наистина температурите бяха плътно над 30+ градуса, но изобщо не беше нещо драматично и обикаляхме по цял ден навън)... в предишните години статистиката е същата, по-високи максимални температури в Тоскана спрямо Сицилия, и може би с по 5-10% но-ниска влажност - на това ли се дължи субективното усещане, че на острова е по-нетърпимо горещо? честно си признавам, че нямам представа как се отразява влажността на възприемането - или ми е горещо, или не, и хабер си нямам колко % влажност е в този момент навън

 

мисълта ми е, че ако наистина температурите се въртят около 30-33 градуса в максимума си през деня, бих могла спокойно да си планирам обичайната лятна отпуска там, вместо да насилвам обстоятелствата за по-ранни месеци?

Връзка към мнение

...и може би с по 5-10% но-ниска влажност - на това ли се дължи субективното усещане, че на острова е по-нетърпимо горещо? честно си признавам, че нямам представа как се отразява влажността на възприемането - или ми е горещо, или не, и хабер си нямам колко % влажност е в този момент навън

 

На това се дължи и хич не е субективно :) Водата е много по-добър проводник от въздуха - с по-високата влажност много лесно се предава топлината към тялото ти. В България въздуха като цяло е сух, но като отидеш по на юг и става доста зле, особено пък на островна дестинация. Силната влажност се усеща не само като жега, но и като затруднено дишане, цялостна умора и ще текат реки от пот. 

 

Ако си била в парна баня или още по-просто да вземеш продължителен супер горещ душ, ей горе-долу нещо такова е по-екстремния вариант на влажния въздух.

 

Говоря на общо основание с опит в 1-2 държави с влажен въздух, не съм бил конкретно в Сицилия, но не подценявай влагата със сигурност :)

Редактирано от Георги
Връзка към мнение

antea,

защо не отидете около 24.05. Ако ученикът не е първи, седми или дванадесети клас, по това време се събират доста почивни дни, т.к. преди това са матурите и външното оценяване. Ние бяхме тази година точно по това време и беше идеално за обикаляне - около 20 градуса.

Връзка към мнение

lesy,

да, точно за този период мислех - наистина тогава се получава пропускане само на 3 учебни дни, но пък от друга страна трябва да се ограничим в рамките на седмица, а като гледам полетите на wizz сряда-неделя, ако го оставя за август можем да се сдобием с 10 или 11 нощувки, което май е за предпочитане, за да пообиколим повече [или да се потъркаляме допълнително съвсем нетуристически на плажа]

 

ще взема да отида на някоя турска или парна баня да видя как ще ми понесе :lol:

Връзка към мнение

Сицилия и цяла Италия за мен е най-добре на порции. Колкото и да стоиш, винаги остава нещо. Ние за 5 дни бяхме в Таормина, Катания, Ачи Треза, Ачи Кастело, Сиракуза, Ното, Модика и един ден изкачихме Етна, един ден плаж. Живот и здраве, другия път смятам да направим Палермо, Чефалу, вулкана Стромболи, третия - южна Сицилия.

И още нещо - по това време навсякъде е цветно - цикламено.

post-121-0-65286000-1474352873_thumb.jpg

Редактирано от lesy
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Влажността на въздуха е много висока в Южна Италия вкл и в Сицилия. Усещането е като в сауна. Не се диша просто.

Връзка към мнение

След много мъдрене решихме да отложим за априлската ваканция, въпреки че синът ми е седмокласник и цялата фамилия сме въвлечени в тази истерична мелодрама с  уроци, изпити и т.н.. 

 

Остана ми да се чудя сега къде да се утеша за Нова година. Чудя се дали са изгодни организираните екскурзии по Нова година. Но по-важно : къде? Моля, дайте идеи...

Редактирано от Daniella
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Ninia, относно твоето питаме за рент-а-кар и пътищата в Сицилия, мога да ти кажа, че ние резервирахме за 8 пълни дни от Europcar с взимане от Сиракуза и връщане в Чефалу -цената беше околко 360 лв., не сме имали никакъв проблем, но все пак тази компания е една от големите и не се очакват проблеми с нея. Не знам доколко тази цена е адекватна на пазара, но аз не желаех да рискувам с малко известни местни компании. Относно шофирането и пътищата - по източното и южното крайбрежие придвижването става бавно, защото има доста завой и пътищата не са особено хубави, магистралите са кът и като цяло трябва да се предвиди повечко време дори и когато разстоянията между отделните точки не са големи. Западното крайбрежие, пък, особено около Палермо, е доста натоварено. Като гледам програмата ти най-вероятно до Чефалу ще минеш по магистралата Катаня - Палермо, така че би трябвало да стигнеш сравнително бързо и безпроблемно. Относно шофирането ...на мен лично не ми се наложи, през цялото време кара моят приятел, но беше доста напрегнато преживяване, особено около Палермо където трафикът е изключително натоварен - в общи линии мигачи не се дават, ако някой може да те засече, то той задължително ще те засече, клаксонът ти дава предимство във всяка ситуация, ако се поколебаеш си загубен, моторедките са най-опаните превозни средства на пътя и т.н. Надявам се да съм ти била полезна.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ninia, относно твоето питаме за рент-а-кар и пътищата в Сицилия, мога да ти кажа, че ние резервирахме за 8 пълни дни от Europcar с взимане от Сиракуза и връщане в Чефалу -цената беше околко 360 лв., не сме имали никакъв проблем, но все пак тази компания е една от големите и не се очакват проблеми с нея. Не знам доколко тази цена е адекватна на пазара, но аз не желаех да рискувам с малко известни местни компании. Относно шофирането и пътищата - по източното и южното крайбрежие придвижването става бавно, защото има доста завой и пътищата не са особено хубави, магистралите са кът и като цяло трябва да се предвиди повечко време дори и когато разстоянията между отделните точки не са големи. Западното крайбрежие, пък, особено около Палермо, е доста натоварено. Като гледам програмата ти най-вероятно до Чефалу ще минеш по магистралата Катаня - Палермо, така че би трябвало да стигнеш сравнително бързо и безпроблемно. Относно шофирането ...на мен лично не ми се наложи, през цялото време кара моят приятел, но беше доста напрегнато преживяване, особено около Палермо където трафикът е изключително натоварен - в общи линии мигачи не се дават, ако някой може да те засече, то той задължително ще те засече, клаксонът ти дава предимство във всяка ситуация, ако се поколебаеш си загубен, моторедките са най-опаните превозни средства на пътя и т.н. Надявам се да съм ти била полезна.

Ами наистина благодаря! Аз, разбира се, току що пуснах нова тема специално за това и след това открих отговора ти... :-)

Благодаря!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 3 години по-късно ...
Галин Маргаритов

Здравейте ,обмислям нова година в Катания за 4 дни .Няма да имам много време ,така че някакви съвети Таормина или Сиракуза да посетя ?Етна ?По принцип какво е времето декември ,има ли вятър ?

  • Шок 1
Връзка към мнение

Колкото по-нависоко, толкова по-хладно и ветровито е. Иначе температура до 18-20 градуса през деня. На Етна ще е много студено.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
Галин Маргаритов

Сега се замислям и за кола под наем за четири дни,то май в самия град Катания няма много какво да се прави ,а така с кола ,можем да се разхождаме в близките градове .Някакви мнения и насоки ?

Връзка към мнение

@Галин Маргаритов На Етна понякога и през лятото температурите са близки до 0, зимата е почти гаранция на тази височина.

Предполагам знаеш, че в момента има 14 дни карантина за пристигащи в Италия от България. От България ли ще пътуваш? Ако да, може би е по-добре да изчакаш как ще се развият нещата, преди да правиш конкретни планове. Никой не може да каже в момента каква ще е ситуацията през декември...

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
Галин Маргаритов
преди 49 минути , Carrie каза:

@Галин Маргаритов На Етна понякога и през лятото температурите са близки до 0, зимата е почти гаранция на тази височина.

Предполагам знаеш, че в момента има 14 дни карантина за пристигащи в Италия от България. От България ли ще пътуваш? Ако да, може би е по-добре да изчакаш как ще се развият нещата, преди да правиш конкретни планове. Никой не може да каже в момента каква ще е ситуацията през декември...

Да,от България ще пътувам ,но смятам ,че дотогава всичко ще е отминало .В най - лошият случай може да чакаме седма или осма вълна на вируса .😉

Двоумя се апартамент точно на площад Дуомо ,да си гледам от стаята концерта (разбира се ,ако въобще има такъв )и фойверките ,или апартамент на около 500 метра от площада с голяма тераса и гледка към Етна ?

Ресторант с хубава гледка от високо ?

Връзка към мнение
Галин Маргаритов

В Гугъл карти от Катания до Таормина с влак го дават че се слиза на Taormina - Giardini и след това 2 км пеш до града ,така ли е наистина ,или има някакъв превоз ?

Връзка към мнение
преди 5 минути , Галин Маргаритов каза:

В Гугъл карти от Катания до Таормина с влак го дават че се слиза на Taormina - Giardini и след това 2 км пеш до града ,така ли е наистина ,или има някакъв превоз ?

Има някакъв автобус, ама аз мразя да чакам, ако има друга алтернатива и минахме напряко през баира 🙂.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Има доста автобуси,но билети се купуват от едно място, автобусите са на 100 - 200 м на запад.А мястото е срещу главната гара на Катания.

Catania Autostazione
95100 Катания, Италия
https://goo.gl/maps/MnnyPGhg11tQboFM6

А билетите се купуваха от блока зад паркинга (на картата BaltourCatania)

Така беше миналата година.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
На 25.08.2020 г. в 18:00, Carrie каза:

@Галин Маргаритов На Етна понякога и през лятото температурите са близки до 0, зимата е почти гаранция на тази височина.

Предполагам знаеш, че в момента има 14 дни карантина за пристигащи в Италия от България. От България ли ще пътуваш? Ако да, може би е по-добре да изчакаш как ще се развият нещата, преди да правиш конкретни планове. Никой не може да каже в момента каква ще е ситуацията през декември...

Ох, така я дебна тая карантина, дали ще падне след 7 септември:((((

Връзка към мнение
Галин Маргаритов
преди 2 часа, traveler каза:

Има доста автобуси,но билети се купуват от едно място, автобусите са на 100 - 200 м на запад.А мястото е срещу главната гара на Катания.

Catania Autostazione
95100 Катания, Италия
https://goo.gl/maps/MnnyPGhg11tQboFM6

А билетите се купуваха от блока зад паркинга (на картата BaltourCatania)

Така беше миналата година.

Предполагам ,говорите за автобуси Катания - Таормина?

Връзка към мнение
преди 3 минути , Галин Маргаритов каза:

Предполагам ,говорите за автобуси Катания - Таормина?

Да. Но от там тръгват за цяла Сицилия и Италия.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 4 минути , Галин Маргаритов каза:

Не повече от мен !☺️

Ааааа, повече, повечееее!
Ако падне на 8 -ми, на 9 -ти ще хвърчим натам:))))

Връзка към мнение
Галин Маргаритов
преди 26 минути , AlexandraKo каза:

Ааааа, повече, повечееее!
Ако падне на 8 -ми, на 9 -ти ще хвърчим натам:))))

Стискам палци !Ще разказваш след това .😉

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.