Прескочи до съдържание

Последният филм, който гледах е...


Препоръчани мнения

Продължавам с рубриката Пропуснати класики

 

Хирошима, моя любов, 1959, реж. Ален Рене, с Еманюел Рива и Ейджи Окада


Имах известни резерви дали следвоенна Хирошима е най-вдъхновяващата филмова локация. Оказва се, поне от това, което влиза в кадър, че за 14 години раните, поне в архитектурно и ежедневно битово отношение, са зарасли сравнително добре. Което не е в сила за състоянието на душевните рани. Филмът е хронология на една еднодневна (две нощи и един ден по-точно) любовна забежка между японец (архитект) и французойка (актриса), случила се по време на снимките на международна антивоенна продукция на терен в Хирошима. И двамата са женени, със свои си животи, от които нито могат, нито искат да излязат. Използват срещата не толкова да се влюбят до гроб, колкото да си изприказват пред анонимен душеприказчик натрупалия се през войната неизприказваем пред близките товар. Той е загубил родителите, братята и сестрите си от атомната бомба, докато е бил на фронта, а тя се е влюбила в немски войник окупатор в Ньовер, застрелян при освобождението на града. И е била обществено порицана, остригана и скрита в мазе да не излага повече техните. Филмът е важен в кинематографично отношение с новаторски режисьорски техники, дошли като "френска нова вълна", които днес приемаме за даденост. Освен това е и идеален за уроци по френски. Тя говори бавно и отчетливо с паузи между думите, за да я разбере японец, а той говори бавно и отчетливо с паузи между думите, защото е японец.

 

 

 

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
преди 5 минути , домосед каза:

Продължавам с рубриката Пропуснати класики

 

Хирошима, моя любов, 1959, реж. Ален Рене, с Еманюел Рива и Ейджи Окада


Имах известни резерви дали следвоенна Хирошима е най-вдъхновяващата филмова локация. Оказва се, поне от това, което влиза в кадър, че за 14 години раните, поне в архитектурно и ежедневно битово отношение, са зарасли сравнително добре. Което не е в сила за състоянието на душевните рани. Филмът е хронология на една еднодневна (две нощи и един ден по-точно) любовна забежка между японец (архитект) и французойка (актриса), случила се по време на снимките на международна антивоенна продукция на терен в Хирошима. И двамата са женени, със свои си животи, от които нито могат, нито искат да излязат. Използват срещата не толкова да се влюбят до гроб, колкото да си изприказват пред анонимен душеприказчик натрупалия се през войната неизприказваем пред близките товар. Той е загубил родителите, братята и сестрите си от атомната бомба, докато е бил на фронта, а тя се е влюбила в немски войник окупатор в Ньовер, застрелян при освобождението на града. И е била обществено порицана, остригана и скрита в мазе да не излага повече техните. Филмът е важен в кинематографично отношение с новаторски режисьорски техники, дошли като "френска нова вълна", които днес приемаме за дадност. Освен това е и идеален за уроци по френски. Тя говори бавно и отчетливо с паузи между думите, за да я разбере японец, а той говори бавно и отчетливо с паузи между думите, защото е японец.

 

 

 

Тъкмо щях да река, че е много стар филмът и видях първия ред...И аз много го харесвам.

Връзка към коментар

Следващият филм, който ще представя, е сравнително нов (2017) и отговаря на актуалната загадака от темата за загадките: според българите украинците в Гърция ли са руснаци или руснаците - грузинци.

 

 

Филмът е българска продукция на гръцка режисьорка. Казва се "Синът на София", където София е жена (шивачка), а не град или църква. Синът ѝ се казва Миша и настоява, че е кръстен на талисмана на московската олимпиада (действието се развива по време на атинската), а не някакъв си архангел, както настоява новият атински съпруг на майка му. Който е по-възрастен от дядовците на всичките му приятели и настоява у тях да се говори само на гръцки. За която цел се провеждат системни уроци в костюми от гръцко "Лека нощ деца" от епохата на черните полковници. Българската следа е една единствена, едва дочута, но лесно разпознаваема характерна за народната психология реплика в масова сцена, в която нещо се е объркало.

 

 

 

 

 

 

Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Вълната/Die Welle. Поредната германска продукция, която се представя отлично. Изобщо, германското кино се оказва много, много добро.

 

Филмът в IMDB

Оценка: 7,6

 

Гимназиален учител по ... обществознание, да речем, решава да подходи практически в модула с класа си, посветен на автокрацията. Във филма има лека асоциация със Станфордския експеримент. Демонстрацията на живота по време на диктатура в условия на демокрация лека-полека приема заплашителни форми. Нетрадиционният подход се оказва много тънък лед, който много бързо се пропуква. Псевдодисциплината се оказва нож с две остриета, а невъзможността историята да повтори едни от зловещите си страници - измамна.

Сравненията със събития от историята на Германия (и не само) са неизбежни и провокират силен размисъл.

 

 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

В последно време гледам всичко с Невена Коканова,наистина най-хубавите артистки и артисти са и най-големите звезди.За жените сигурно това е Стефан Данаилов.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Берлински синдром/Berlin Syndrome. Както би се изразил един от най-видните инфлуенсъри в България, "берлинският синдром е като стокхолмския, само че е берлински".

 

Филмът в IMDB

Оценка: 6,3

 

Млада магеланка обикаляйки из Берлин попада в капана на любовта, флирт за една нощ, мушкато, но без бегония, а директно към момината сълза. Коментарите в IMDB са разнопосочни, но на мен филмът ми хареса. От една страна зрителят има очаквания, от друга има го и очакването очакванията да не се сбъднат точно по този начин.

 

 

  • Харесвам 3
  • Благодаря 2
Връзка към коментар

 

Филма е пуснат някъде 2011 г. по кината , аз нещо бях го бях пропуснала и вчера по повод целия шум с това което стана с  Gamestoр го изгледах... 

Както се казва ситуацията е била предвидима...

Кевин Спейси, Джерами Айрънс просто страхотни...

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
  • 3 седмици по-късно ...

Макар да не е нов, едва сега попаднах на него.

"Официални тайни" - действителна история, номинация за Оскар. Кийра Найтли е в главната роля и мисля, че прави образа изключително добре.

Всъщност макар темата да е войната, изключителна кореспонденция със събията от последната година. 

Колко могат да лъжат политиците и докъде могат да стигнат?

 

p_300413.jpg

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Les traducteurs - Преводачите
Когато изгледах trailer-а, малко ми наподоби историята на Агата Кристи -10 малки негърчета, но по-скоро бях в заблуда. Тук става дума за 9 преводача на различни езици, които едновременно започват да правят съответния превод на последния том от хитова трилогия. За целта, те са заключение в бункер (имение), без интернет, но с всички удобства. Известно време след започване на превода, първите страници на книгата са пуснати в интернет пространството. Авторът е заплашен, че ако не плати желания откуп, следващите страници ще бъдат налични online безплатно (за хората), а той ще загуби огромната печалба.

 

 

 

 

Изгледах и модерния сериал Lupin ( с подзаглавие "В сянката на Арсен"). 

 

 

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
  • Браво 2
Връзка към коментар
преди 20 часа, Граф Вронски каза:

Les traducteurs - Преводачите

Видях Рикардо Скармачо и се развълнувах! Благодаря ти и двете заглавия ми се виждат по вкуса ми и ще се гледат. Точно днес се канех да си активирам отново абонамента за Нетфликс, че в НВО поизчерпах сериалите.

  • Браво 1
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Феникс/Phoenix.

 

Филмът в IMDB

Оценка: 7,3

 

Жена, обезобразена след оцеляване в Аушвиц, претърпява серии пластични операции на лицето и се връща в града, в който е живяла, търсейки съпруга си. Намира го, но ... той не я познава. Налага се да играе самата себе си, връщайки се към живота си преди войната и опознавайки мъжа до себе си в нова светлина. Травмата от войната засяга всички, като се отразява особено пагубно върху отношенията между хората. Филмът завършва зашеметяващо, както никой друг, буквално и преносно развръзката идва със свалянето на завесата. А Нина Хос е брилянтна!

 

 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

@Zaro, много интересни филми препоръчваш. През уикенда гледахме Ballon и страшно ми хареса. Отдавна филм не ме е държал така от началото до края в такъв съспенс. Без специални ефекти и оригинални режисьорски решения, без стресиращи сцени на насилие, просто една житейска история на границата с невъзможното, но силно въздействаща, защото е реална.

 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
Преди 1 час, Мари Николова каза:

@Zaro, много интересни филми препоръчваш. През уикенда гледахме Ballon и страшно ми хареса. Отдавна филм не ме е държал така от началото до края в такъв съспенс. Без специални ефекти и оригинални режисьорски решения, без стресиращи сцени на насилие, просто една житейска история на границата с невъзможното, но силно въздействаща, защото е реална.

 

Ето защо предпочитам европейското кино, където с много по-малко бюджет и много повече игра има неподозирани шедьоври.

В сравнение с американското кино, европейското е като кръчма в морски град, която не е на стъргалото, а е забита в някоя уличка - не печели клиенти с гледка, а с превъзходна кухня.

  • Харесвам 9
Връзка към коментар
преди 22 минути , Zaro каза:

Ето защо предпочитам европейското кино, където с много по-малко бюджет и много повече игра има неподозирани шедьоври.

В сравнение с американското кино, европейското е като кръчма в морски град, която не е на стъргалото, а е забита в някоя уличка - не печели клиенти с гледка, а с превъзходна кухня.

И аз предпочитам европейското кино,но и в американското има човешки филми.Гледах преди дни този

 

Кефят ме в последно време такива филми,където срещата между двама души променя живота на единия,който е бил в криза .

Европейците ,защото имат по-малък бюджет си дават повече зор и правят по-качествени филми.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Атом Егоян е канадски кинотворец с арменски произход, роден в Египет през 1960. 

Кръстен е на ... сетихте се! ... мирния атом на египетската програма за ядрена енергия от ерата на дружелюбния към СССР режим на Гамал Абдел Насър. 

 

Най-силните му филми са от втората половина на 90-те и първата ма 00-те. Точно когато го и следях най-внимателно. И не мога да си обясня как съм пропуснал "Пътуването на Фелиша". Фелиша е ирландско селско момиче, избягало от баща си - непоколебим консервативен националист - да търси из централна Англия очевидно изоставил я младеж. За когото се спекулира дали се е записал работник (ОК) или войник (Not OK). Вместо него се среща с г-н Джоузеф Амброуз Хилдич, управител на фирма за кетъринг. Оттук насетне Атом Егоян прави дълбок поклон на Алфред Хичкок, а Боб Хоскинс измъква филма изпод краката на момичето и прави най-добрата си роля в киното. С поддръжката на любимата актриса и същевременно - съпруга на режисьора - Арсине Ханджиян в ролята на телевизионна кулинарна звезда с пресилен френски акцент (в нарочен контраст с фината игра с британски регионални и класови акценти на Боб Хоскинс)

 

 

 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 10 часа, домосед каза:

а Боб Хоскинс измъква филма изпод краката на момичето и прави най-добрата си роля в киното.

Брей, ще ме накараш да гледам този филми, за да разбера дали наистина прави по-добра роля от класиката Mona Lisa или от поне за мен най-добрата му роля (макар и второстепенна) в изумителния Brazil...

Връзка към коментар
преди 6 часа, Duke каза:

Брей, ще ме накараш да гледам този филми, за да разбера дали наистина прави по-добра роля от класиката Mona Lisa или от поне за мен най-добрата му роля (макар и второстепенна) в изумителния Brazil...

Гледал съм ги и трите. Ще рече - направил съм информиран рейтинг

  • Харесвам 4
  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 2 минути , Childish каза:

Да се оплача, че филмите, които най-много исках да гледам на 25-ия СФФ, не се предлагат онлайн 😞 

Да, и аз го усетих този номер. И вече се колебая дали да се абонирам за пакетите им с конкурсни филми 😞 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 1 минута , домосед каза:

Да, и аз го усетих този номер. И вече се колебая дали да се абонирам за пакетите им с конкурсни филми 😞 

Втора вечер това умувам и не мога да реша.

Връзка към коментар

И от мен препоръка за филм. Колко малко му трябва на човек - един прозорец към морето и някой, с когото да споделиш гледката. Малко си поревах, признавам 🙂 На мъжете сигурно няма да им хареса, женски филм си е 🙂 

 

 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 18 часа, Eva eva каза:

На мъжете сигурно няма да им хареса, женски филм си е 🙂

Първият филм от балканския конкурс на София филм фест, който си избрах, попада точно в тази категория.  Но ... не по съвсем същите причини. Quo vadis, Аида? Това ми е втори ного добър филм по темата за войната в Босна и Херцеговина с главно действащо лице жена, който гледам от Ясмила Жбанич. Първият беше Гърбавица. А мъжете ... ги избиха всичкте. Разказва се за геноцида в Сребреница, юли 1995, от гледна точка на една местна жена, учителка, която работи за умиротворителите от UNPROFOR като преводачака и отчаяно се опитва да спаси мъжа си и двамата си сина, цивилни, но в годна за военна служба възраст, от клането.

 

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

В контекста на драматургията с Оскарите, която се върти в последните дни :

Саша Барон Коен (Борат) - не съм гледал нито един от филмите за Борат, но вчера изгледах страхотен сериал (6 серии са) със Саша Барон Коен The spy https://www.imdb.com/title/tt5952634/. Филмът е по действителен случай, действието се развива през 1962г, като Саша Барон Коен играе агент на Мосад под прикритие, и почти става зам.министър на отбраната на Сирия. Много добър филм, според мен. Препоръчвам!

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.