Прескочи до съдържание

Последният филм, който гледах е...


Препоръчани мнения

Последният филм, който гледах, е иранският Baran (2001)

Филмът в IMDB

Оценка: 7,8

Латиф е 17-годишно момче, което работи на строителен обект, ръководен от бригадира Мемар. Работата на Латиф е да приготвя чай и храна за работниците, с които е в непрекъснат конфликт. Един ден Наджаф пада от строежа и чупи крака си. На негово място идва да работи синът му Рахмат. Бригадирът Мемар забелязва, че работата е доста тежка за момчето и решава да размени неговите задължения с тези на Латиф. Това вбесява Латиф и той започва да преследва Рахмат. Новото момче крие тайна, която не трябва да бъде разкрита.

 

 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
На 15.03.2021 г. в 17:51, домосед каза:

която работи за умиротворителите от UNPROFOR

Продължавам на аналогична тема. За същата епоха, но за друга регионален конфликт. В която един естонец играе по неволя умиротворител между чеченец и грузинец във войната за Абхазия. И го играе много по-убедително от холандските сини каски в Босна и Херцеговина. А на другаря му личната мисия е на никаква война да не се даде да вземе жертва реколтата мандарини. Но дали и тук ще могат на финала да обобщят като Стив Маккуин и Юл Бринър във Великолепната седморка, че винаги печелят селяните? Или ще дойдат русалките?
 

Спойлер

Не били русалките, най-били руснаците! (група Джендема)

 

 

 

 

 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Следващият босненски филм беше една много добре измислена комично-драматична алегория за разпадането на Югославия. Вкарано в микрокосмоса на едно шарено семейство в Сараево, събрало се на смъртния одър на бабата матриарх, която цял живот ги е лъгала и насъсквала да се мразят, лъжат и пръснат на различни страни. И това – точно в навечерието на първите изстрели на войната в Босна, която всички (се правят че) си мислят, че е невъзможно да се разпали. Единият зет е бошняк; другият - сърбин, заграбил крайморската вила в Черна гора, третият – сърбин, но мухльо, който ако не е жена му, нищо няма да заграби; едната (!) дъщеря се самоопределя за хърватка и се надява да я оставят на мира (да се занимае със самоопределението на дъщеря си); а братът отдавна е емигрирал в Италия през Словения. Единствено към бившата югославска република Македония няма никаква референция. Освен, ако не съм се бил разсеял нещо. Ако обаче не си от техния свят или не си на възраст и съседска близост да помниш събитията, от тоя филм надали ще схванеш много. Не е образователен! Ключовата фраза е: Стегни се, бабо, и умирай, преди да сме се изпотрепали.

 

 

 

Румънците се представят с една много силна и стилна драма за режима на Чаушеску. Избрана е историята на един 11-класник, който в началото на 1980-те бива хванат от службите (Секуритате), че е писал с тебешир антиправителствени лозунги по стени и тараби в малък провинциален град, вдъхновен от радио Свободна Европа. Четири години по-късно, маргинализиран и лишен от перспективи за развитие, умира от рядка болест. Редуват се, режисирани като документална пиеса откъси от показания от досието по случая му с кадри от официалните кинопрегледи от същата епоха. Главни букви
 

  • Харесвам 7
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

@luba_rizova, благодаря за френския филм. Ще си го пиша и аз за домашна.

Последната ми домашна беше Samba:
Филмът разкава за сенегалец Самба (както танца), който работи от много време във Франция. Но има трудности както всички мигранти. Въпреки че иска да върви по правия път, той е задържан и вкаран в затвора. След освобождаването му трябва да напусне френската държава. Запознава се с една служителка от имиграционните служби (? или някаква такава организация), но тя също има проблеми от съвсем друго естество - изразяващи се в трудна комуникация и показване на чувства.
Е, краят е доста предвидим. 
 

 

  • Харесвам 3
  • Благодаря 2
Връзка към коментар

Аз определено не ставам за жури на СФФ (нямам и претенции), защото не успях да изгледам до край "Розовият облак", както и "Нощна смяна" най-вероятно заради тематиката им. "Черната котка" ми лазеше по нервите, а "Уроци по немски" ме депресираха допълнително. Засега фаворите ми от международния конкурс са "Луцу", който гледах току-що, и "Шпагат".

Надявах се да предоставят и другите филми онлайн заради предстоящия локдаун, но в момента на сайта излиза предупреждение, че имат ограничени виртуални места, което ме прави скептична по въпроса.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
На 20.03.2021 г. в 23:43, Childish каза:

Аз определено не ставам за жури на СФФ (нямам и претенции)

Швейцарският Шпагат ми хареса много! Тайна любовна афера в провинциално планинско швейцарско градче (всички градчета в Швейцария са планински провинциални) между семейна гимназиална учителка и родител на нейна ученичка, гост-бачкатор от Украйна. Равновесието на двойния живот на учителката се руши от действията на въпросната ученичка, която не разбира или не желае да разбере ограниченията, които произходът ѝ (имигрантка от варварска държава), правният (нелегален) и социален (беден общ работник) статус на баща ѝ, налагат върху собственото ѝ съществуване и позиция в нейния социален мехур – гимназията. Тънкият момент е филмът да избере към кого да подведе зрителя да насочи симпатията си – крадлата или прелюбодейката – и дали да одобри финалното решение, което би могло да бъде или в подкрепа на мечтите на младия човек за чист старт и пробив в това, в което е най-силен (гимнастика), или наказание (с дъх на отмъщение) за избрания пряк път към пробива. Зрителят @домосед одобрява финала!

 

 

За българския Уроци по немски съм съгласен с Теди Ушев от журито, че е пропуснал времето си. Отпътуване на гурбет в Германия в началото на 2020-те ни се продава като тотална финална емиграция през девет океана в десети, преди да са изобретени и пътническите самолети, и бизнес моделът на ниско-тарифните авиокомпании. Което не пречи на Юлиан Вергов да прави много добра роля. На човек, когото живота принуждава чак на 50+ да изостави стара майка и баща без грижи, за да се скрие от деца, които имат основания да го обичат „само малко“. Но и да се опита да почне нещо ново с млад човек край себе си, който (която) поне на този етап дава вид, че искрено има желание и мечти. Натякването на дните от седмицата на немски от монотонен радиоучител във всеки момент, в който сяда зад волана на баничарката (30% от екранното време) в един момент започва да дотяга повече даже и от многократното гладене на бяла риза и търсенето на чуждо куче за подмяна. Тук зрителят @домосед не е съвсем сигурен, че разбра какво става на финала. Или по-точно - какво се подразбра, че ще става след него.

 

 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

"Quo vadis, Аида?" е доста тежък, за да се определи като женски филм, поне според мен, въпреки че главният герой е жена, но виж "Шивач" е по-подходящ за тази категория, макар и с главен герой мъж. Леко странен, без претенции, но ми беше сравнително интересно и приятно да го гледам.

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Oще по едно/Another Round/Druk

 

Филмът в IMDB

Оценка: 7,8

 

Един филм за Киркегор, алкохол и още нещо. Действието се развива в малко датско градче. Група колеги, учители от местното училище, решават да изпробват на практика теорията на мислител, че човек се ражда с недостиг на половин промил алкохол и че такова количество отваря ума, елиминира проблемите, подобрява креативността. Както всички знаем, това е така. В началото. Развитието на филма отразява датската действителност и проблема с алкохола в скандинавските държави, в частност Дания. Разсъбличане на културата на пиене с всичките и абсурди, възходи и падения. Алкохолът като искрата, която те запалва, но чието преминаване може да доведе до взрив. И все пак, ако ....

В главната роля е Мадс Микелсен.

 

 

 

La isla mínima/Marshland/Миниатюрният остров (Тресавището, ако се схване метафората на филма)

 

Фимът в IMDB

Оценка: 7,3

 

1980 г. В малко градче в Андалусия изчезват две момичета. Двама полицаи са изпратени да разследват убийството. В хода на филма изплуват подземни истории, връзки на влиятелни хора с полицаи, случки от монали години, истини и лъжи. Държава, която е разделена след Франко, която се опитва да намери правилния път, но изходът от тресавището е труден. И в това според мен е същността на филма - тресавището и почти невъзможният изход.

 

 

  • Харесвам 6
Връзка към коментар

Возвращение/The Return

 

Не бях гледала дебютният филм на Звягинцев. Разтърсващо добър!

Баща с двамата си сина тръгва на пътешествие "по мъжки" из руската пустош. Дванайсет годишното му отсъствие  е четвъртият пътник в колата. Хлапетата играят умопомрачително. Разглеждането на трудните взаимоотношения между родители и деца и усещането за предстояща драма са сякаш характерен почерк на режисьора.

  • Харесвам 7
Връзка към коментар
На 20.03.2021 г. в 23:43, Childish каза:

не успях да изгледам до край "Розовият облак", както и "Нощна смяна" 

Тук имаш фифти-фифти! ("Съмтайм уин, съмтайм люн", Хр. Стоичков)

 

На бразилския Розовия облак финалът е добър и важен. До последно не можах да се сетя как точно ще приключат историята. Дали ще е отворен или затворен финал. С едно наум, че най-тъпият финал би бил хепи енд. Но от един момент нататък вече беше станало ясно, че еднозначен хепи енд за всички герои няма. За пропусналите - става дума за един отровен розов облак от някакъв реещ се из атмосферата газ, който се появява изневиделица и убива за 10 секунди. И после може да се застои с години. Локдаунът е внезапен и абсолютен. Кой където го е заварило. Някои ги хваща в супермаркет. Героите на филма са мъж и жена, запознали се току що, за да прекарат една любовна нощ, и имат късмета да са сами в комфортен мезонет.  Любопитното е, че филмът е замислен и заснет преди пандемията от covid-19

 

 

За сравнение - Нощна смяна и започна, и завърши по средата на историята и ни остави да гадаем какво се е случило и какво ще се случва. Ако изобщо ни е заинтригувало. И сме вникнали в тънкостите на мафиотските практики и взаимоотношения между латвийските таксдижийски кооперации. Важните магелански поуки са две:

- Майна на латвийски означава смяна (не задължително нощна)

- Не взимайте такси от летището в Рига (най-малко - нощем!) 

 

 

На 20.03.2021 г. в 23:43, Childish каза:

Засега фаворите ми от международния конкурс са "Луцу"

Горкото луцу! Ако бях на главния герой, щях да пробвам да го пробутам на ЮНЕСКО за движимо културно наследство. Жълто-хромираните автобуси от картичките има ли ги още? (снимка от 2008)

 

malta20080037.JPG.a4cc22e76ab419a5da03f16e6524f46e.JPG

 

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
На 5.04.2021 г. в 11:09, Мари Николова каза:

Не бях гледала дебютният филм на Звягинцев. Разтърсващо добър!

За мене беше любов от пръв поглед с елементи на разтърсване, още като излезе.

Оттогава до днес от Звягинцев не е постъпило разочарование.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 8 часа, домосед каза:

На бразилския Розовия облак финалът е добър и важен. До последно не можах да се сетя как точно ще приключат историята. Дали ще е отворен или затворен финал. С едно наум, че най-тъпият финал би бил хепи енд. Но от един момент нататък вече беше станало ясно, че еднозначен хепи енд за всички герои няма. За пропусналите - става дума за един отровен розов облак от някакъв реещ се из атмосферата газ, който се появява изневиделица и убива за 10 секунди. И после може да се застои с години. Локдаунът е внезапен и абсолютен. Кой където го е заварило. Някои ги хваща в супермаркет. Героите на филма са мъж и жена, запознали се току що, за да прекарат една любовна нощ, и имат късмета да са сами в комфортен мезонет.  Любопитното е, че филмът е замислен и заснет преди пандемията от covid-19

 

Щеше ли да го препоръчваш, ако го беше гледал преди пандемията от ковид-19?

 

Последният филм, който гледах е "Зора" от Балканския конкурс. Не знам защо си наложих да го гледам до край. Напълно загубено време.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

"Сан Ремо" оправда очакванията ми.

Темата ме вълнува, защото, ако доживея, сигурно ще прекарам последните си дни в такъв дом.

Замислих се колко ли са щастливците, които всяка сутрин съзнателно биха избрали отново да са с човека до себе си, ако не са принудени от навик, задължения, страх или предрасъдъци.

Връзка към коментар
На 6.04.2021 г. в 19:41, Childish каза:

Щеше ли да го препоръчваш, ако го беше гледал преди пандемията от ковид-19?

Аз и сега не го препоръчвам. Като чуя за дистопия, бягам. Гледах го само заради наградата, не заради ковида. Но веднъж като го почнеш, препоръчвам финала 😎

  • Харесвам 1
  • Смея се 1
Връзка към коментар

"Туве" може да се гледа онлайн на сайта на СФФ до 11.04., вкл.

(Жанет 45 предлагат да ти изпратят код за безплатен досътп при поръчка на книги на стойност 40+лв с код ТувеССФ2021, доставката е безплатна) 

Връзка към коментар

Какво ли не прави човек по време на пандемия. Даже започнах да преглеждам 200-тата + канала по ТВ да видя какво има освен Nat Geo Wild, Viasat-ите и няколко други канала за научно-популярни филми и какво да видя, 5-6 канала само с филми без реклами. Повечето от тях могат да се "превъртат" назад, та при едно сядане мога да избирам от около 20-ина филма без да търся особено много. 

Снощи изгледах два, първият беше на един от любимите ми режисьори - Джузепе Торнаторе ("Ново кино Парадизо", "Кореспонденцията"), който по някаква си причина бях пропуснал. "Непознатата жена" - има Оскар за най-добър чуждестранен филм от 2007 година и доста награди от филмови фестивали. Напълно си оправдава репутацията, отдавна не бях гледал толкова добре сниман и интересен филм. По никакъв начин не можех да отгатна накъде ще тръгне действието и какво ще разкрие сюжета до около средата на филма. Даже и след това не спирах да се изненадвам. Прекрасна игра на руската актриса Ксения Рапопорт (за която даже не бях чувал). Едва ли някой ще познае Микеле Плачидо в ролята на Мухъла, безпардонен търговец на женска плът и други неща, за които няма да пиша, за да не развалям съспенса на тези, които не са го гледали.
 



Вторият филм го бях гледал преди, но го изгледах отново с голям интерес. "Обир" (от 2001 г.) на Дейвид Мамет с Джийн Хекман и Дани ДеВито. Един от най-добрите филми за обири, за които мога да се сетя. Интересен сценарий, майсторска режисура и чудесна актьорска игра. Може да видите как се спира с ван Боинг727 натоварен със златни кюлчета на пистатата за излитане без да е във филм от типа на "Мисията невъзможна" или някой за Агент 007. Стори ми се, че първият обир (на бижутерийния магазин) е сниман в Монреал в стария град. 
 


 

  • Харесвам 9
Връзка към коментар
преди 2 часа, FlyTraveler каза:

5-6 канала само с филми без реклами. Повечето от тях могат да се "превъртат" назад, та при едно сядане мога да избирам от около 20-ина филма без да търся особено много. 

 

@FlyTravelerКои са тези канали? (Аз от 7+ години живея без телевизор и досега не ми беше липсвал)

  • Харесвам 2
  • Смея се 1
Връзка към коментар
преди 38 минути , Childish каза:

@FlyTravelerКои са тези канали? (Аз от 7+ години живея без телевизор и досега не ми беше липсвал)


Ха хаха, правилно. Аз от 20 години почти не гледам ТВ с изключение на Nat Geo Wild, Animal Planet, Viasat Nature и още няколко (то и тях вече ги осраха, да кажем едно 10-15% от програмите им на мен ми върши някаква работа, останалото са серии за ветеринари как бъркат в задниците на крави), та затова си плащам и кабелна ТВ (тя ми е част от общ пакет де - Интернет, телефони). Уреда ми телевизор у дома го използвам предимно като екран за домашното кино, където си пускам филми, концерти и пр.

Чакай да ги погледна каналите. На Виваком, по дифолт, без да ги подреждам:

69 - Cinemax HD

70 - Cinemax 2 HD

76 - Epic Drama HD

77 - TV 1000 (тук много рядко има кратки реклами, не бих казал, че съществено дразнят)

79 - FilmBox Stars

80 - FilmBox

81 - FilmBox Extra HD

82 - FilmBox ArtHouse - тук дават само авторски филми от зората на киното до наши дни, включително на Тарковски, Фелини и подобни режисьори.

83 - AMC - този даже не го бях пробвал, сега го видях. Пак е само филми. 

Оказаха се 9 канала даже. Мисля, че само 2 или 3 не могат да се връщат назад. Останалите не знам колко може да се връщат, пробвал съм със 6-7 филма.

 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Аз мисля, че един Нетфликс или някоя подобна услуга + безплатен ютуб и евентуално някой платен филм през Google Play или нещо подобно са напълно достатъчни и няма нужда от телевизия. Всякакви шоута като Биг Брадър, шоуто на Слави и подобни не ги понасям и не съм гледал от десетина години вече, а ако има нещо интересно за гледане то се появява в ютуб и без друго.

  • Харесвам 6
Връзка към коментар

Преди малко гледах "Сбогом, глупаци" на режисьора Албер Дюпонтел. Препоръчвам с две ръце . Много харесвам съвременното френско кино и започналия преди няколко дена фестивал искрено ме радва. Всичко това ще продължи до 22.04. Прожекции има освен в София и в Пловдив, и във Варна. Освен нови филми са направили  и панорама на стари такива със Мишел Пиколи.  Добър момент за по порасналите  да си припомним невероятния му талант, а за по младите да се запознаят отблизо с него. 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.