Прескочи до съдържание

Последният филм, който гледах е...


Препоръчани мнения

Граф Вронски

100 Dinge (100 Things):

Двама приятели - единият е някакъв вид разработчик, другият по-скоро предприемач - имат бизнес идея, която ще промени бъдещето. И се борят за вниманието на Дейвид Зукерман (който ми прилича на Марк Зъкърбърг). Да, те ще пробият и парите ще затекат, но преди това се хващат на облог, че могат да живят без нищо в рамките на 100 дни и всеки ден имат правото да взимат по една вещ/предмет. И щом са без нищо, те започват така както майките им са ги родили. И така започва тяхното мъчение за 100 дни.
Имаме ли нужда от толкова много неща, щастливи ли сме, обръщаме ли внимание на важните неща, умеем ли да казваме НЕ, лесно ли ни манипулират и още много въпроси се повдигат във филма, които ме накараха да се замисля.

П.с. Филмът ми беше препоръчан от един колега от работата. Виждайки обложката на филма си помислих, че това е филм за възрастни и само с мъже. Дори му се обадих дали не ми прави някаква шега, която аз не съм разбрал. Но не, не е шега. Наистина филмът ми хареса. 🙂

 

 

  • Харесвам 5
  • Шок 1
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Intouchables/Неразделни

 

Филмът в IMDB

Оценка: 8,5

 

Създаден по действителен случай, филмът разказва за отношенията на две крайни противоположности, които по никоя здрава логика не могат да работят в екип - богаташ, претърпял катастрофа и парализиран, и неговия социален асистент, безработен сенегалец, безделник и пройдоха. Спойката обаче се получава и филмът е отлично попадение. Навлизайки в живота и света на другия, всеки от героите открива това, което липсва в неговия живот. Филмът пресъздава поредица от комични ситуации, в които ярко се откроява човешкото.

 

 

 

А музиката - тя е брилянтна:

 

 

  • Харесвам 10
Връзка към коментар

В рубриката „Има котка!“  гостува американският мултипликационен филм Soul. Търговският превод в България е За душата, което по мое време означаваше вокален жанр за трапезно подпийване, а не клубен джаз, за какъвто се говори във филма, нито електронен ембиънт, какъвто е добавил в саундтрака Трент Резнър. Сценаристите играят в една лига с Данте Алигиери на световното по въображение какво се случва с душите в отвъдното и предвъдното. Играят добре! Оскар - даден!

 

 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
  • 3 седмици по-късно ...
На 1.06.2021 г. в 15:18, домосед каза:

В рубриката „Има котка!“  гостува американският мултипликационен филм Soul. Търговският превод в България е За душата, което по мое време означаваше вокален жанр за трапезно подпийване, а не клубен джаз, за какъвто се говори във филма, нито електронен ембиънт, какъвто е добавил в саундтрака Трент Резнър. Сценаристите играят в една лига с Данте Алигиери на световното по въображение какво се случва с душите в отвъдното и предвъдното. Играят добре! Оскар - даден!

 

 

Нищо особенно, но за неделя след обед става.

Връзка към коментар

Съседката (La femme d'à côté) - късен филм на Трюфо (нямаше да е късен, ако не беше умрял рано), от който става ясно, че Жерар Депардьо и Фани Ардан на млади години са били изключително добри актьори. Особено в романтично-драматични роли. Впрочем за Фани Ардан не е имало повод за съмнение и на по-напреднали години. 

 

Завръзката на историята е, че в предградие от селски тип на провинциален френски град (един приятел емигрант във Франция ме е учил, че Гренобъл бил френският Сливен), в съседната на младо семейство къща се нанася семейна двойка, където жената е бившето гадже на бащата в семейството. Развръзката е сложна!

 

 

Могат да се правят любопитни наблюдения за живота и свързани с транспорта професии преди 40 години. Това, което се вижда в края на трейлъра, професионалният свят на героя на Депардьо, е тренажор за капитани на презокеански танкери! Започват от маневри в детски размер модели на танкери в градски водоем.

 

Любим от магеланска гледна точка ми един епизод с другия мъж. Той е ръководител въздушно движение и работи на кулата на летище Гренобъл. В някакъв момент, докато направлява един самолет, му подвикват от долния етаж "Филипе, търсят те на телефона!" и той, без да се замисли, на средата на инструкцията подхвърля слушалките на някакъв друг човек в кулата, имащ вид на случайно попаднал, "Поеми за малко!" и хуква към телефона 

 

 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Последно гледах двата игрални филма от фестивала Proud&Loud - "Кайсиева горичка" и "Пес". Бяха ми интересни, особено първият. Няма да издавам дали развръзката е предвидима или не.

Могат да бъдат гледани до края на месеца.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
Граф Вронски

El sexo de los ángeles / Angels of Sex
 

 

Филмът разказа за двойката Бруно и Карла, които са млади и влюбени. И изведнъж в живота на Бруно се появява Рай и нещата се промянат, Бруно продължава да бъде влюбен в Карла, но изпитва и нещо към Рай. Уж ще бъдат с отворена връзка, но се случва така, че и привличане пламва между Карла и Рай. Тройката трябва да избере как да продължи напред.
(лично на мен ми беше скучен и леко тежък, на един колега супер много му харесал)

Cruella
 



Да, това е същата Круела от анимацията 101 далматинци (едно мое любимо детско). Нейната предистория - разказа от начало до момента, в която се превръща в Круела - богата луда и лоша вещица, искаща палто от далматинци - и защо тя е толкова лоша, но и толкова добра дизайнерка. Анита, Роджър, Джаспър и Норис също имат място в тази история. Разбира се далматинци се срещата, но са по-малко от 101. 😉 

  • Харесвам 2
  • Браво 1
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...
  • 2 седмици по-късно ...

Днес гледах "HUNTER KILLER Trailer (2018)"

Доста ми хареса, сега съм на теми подводници и кораби. После ще премина на влакове или самолети. 🙃

Малко описание на филма:

Започни битка, за да спреш войната! В дълбините на Северния ледовит океан капитан Джо Глас  издирва изпаднала в беда американска подводница, когато попада на информация, че руснаците подготвят мащабен заговор за промяна на целия съществуващ световен ред. Залагайки на карта живота на екипажа и съдбата на страната си, капитан Глас събира елитна група военноморски тюлени, с които да спаси отвлечения руски президент и да се промъкне през вражески води, за да спре избухването на трета световна война...

 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
  • 1 месец по-късно ...

За 20 годишнината от 9/11 Нетфликс са пуснали нов документален сериал (5 епизода). Днес започнах да гледам и определено си заслужава. Много интерсно и добре направено, с реални видеота и истории на оцелели, от които настръхваш.

 

576DB1E9-9284-4CA0-A6EB-0C6A18BA87C1.jpeg.6500c7fba599d7c658d15cc6b5dc9879.jpeg

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
На 2.09.2021 г. в 2:37, Травеолани каза:

За 20 годишнината от 9/11 Нетфликс са пуснали нов документален сериал (5 епизода). Днес започнах да гледам и определено си заслужава. Много интерсно и добре направено, с реални видеота и истории на оцелели, от които настръхваш.

 

576DB1E9-9284-4CA0-A6EB-0C6A18BA87C1.jpeg.6500c7fba599d7c658d15cc6b5dc9879.jpeg

Тъкмо се чудих какво да пусна 🙂

Връзка към коментар
преди 3 часа, Алекс каза:

Тъкмо се чудих какво да пусна 🙂

Заслужава си, но имай предвид, че е много тежък документален филм. 
Представят паралелно историята и от двете гледни точки - нещо, което не мисля, че е правено досега или поне аз не съм попадала на него. Има интервюта с бивши и настоящи лидери на талибаните и афганистански политици, тяхната гледна точка, историята на Афганистан от 1979 насам, грешките в действията на американските политици и как разни висшестоящи военни и политици в ретроспекция си признават, че са сбъркали… 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Зорко око! В програмата на третия сезон на София Филм Фест 2021, който се точи с извадки от един и същ каталог филми, ту – онлайн, ту – по кината, още от пролетта, забелязах единствена прожекция на филм със заглавие Мама Африка. Филмът е финландски дотолкова, доколкото субтитрите са на фински и шведски, а автор и режисьор е Мика, по-големият от братята (по-малкият е Аки) Каурисмаки. И на двамата бях наложил личен доживотен бойкот от момента, в който се бях натресъл на един (от няколкото!) техни филми за съчиненото от тях в края на 1980-те ужким комично рок-недоразумение Leningrad Cowboys. Комично, ама само за финландци и то надали за всички финландци. @Duke надали ще го впише в някоя от оставащите 19 позиции на рок-класацията си Топ 100 на всички времена.

 

Мириам Макеба – Мама Африка – не е недоразумение, а икона! В цяла отвъдсахарска Африка и особено в родината си Южна Африка. Още помня, как страната потъна в траур след смъртта ѝ на концерт срещу Мафията в Италия през 2008. Филмът е от 2011-та и не ми е съвсем ясно как досега съм се разминал с него. Много силен музикален и документален биографичен портрет.

 

 

От музикалните сцени в Совето, през епизодичното участието във филма на Лайънъл Рогозин Come Back, Africa, което я отвежда на фестивала на Венеция през 1959, след който остава 30 години в изгнание. Засича я радарът на Хари Белафонте в Ню Йорк и ѝ се отваря шеметната кариера, докато обществената ѝ активност и личен живот  (третият ѝ съпруг е лицето на движението Black Power Стокли Кармайкъл) и ангажираността на песните ѝ и речите ѝ пред ООН не ѝ докарват изгнание (в по-мека форма на обикновен бойкот от радиостанции и отменени концерти) и от Щатите през 1970-те. За следващият етап от живота ѝ – в Гвинея по лична покана на легендарния в Африка президент антиимпериалист (в дискурса на Студената война) Ахмед Секу Туре научих от филма. По ирония на историята и той приключва с изгнание, след като военен преврат в средата на 1980-те заличава и малкото тлееща ранна романтика на освободителните движения в Африка, затънали в корупция и автокрация. Лелеяната свобода и демокрация в родината ѝ настъпва, чак когато визията за африканско обединение и възраждане в мечтания през младостта ѝ вид е безвъзвратно загубена. За съжаление се разминах с нея самата приживе и не съм я слушал на живо. В последните си години рядко концертираше в Южна Африка. Песните ѝ бяха позагубили актуалност, макар ѝ да беше повсеместно почитана и цитирана на сцената от поколения по-млади от нея звезди. И още е. Остава ми утехата, че съм слушал на живо, в полите на Тейбъл Маунтин, съпруга ѝ (втория) и световна звезда от същия ранг Хю Мазекела.

 

 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

The Hunt/Jagten/Преследването (на български е преведено като  "Ловът", но не предава точно идеята)

Оценка в IMDB: 8,3

Филмът в IMDB

В главната роля - Мадс Микелсен.

 

Невинна детска лъжа преобръща живота на възпитател и разтърсва малкото населено място. Когато се прави плах опит да се разкрие лъжата, твърдението не намира плодотворна почва. Лека-полека истината започва да изплува наяве, ледовете се стопяват, за да се достигне до финала, където ...

 

 

 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 2 часа, домосед каза:

@Duke надали ще го впише в някоя от оставащите 19 позиции на рок-класацията си Топ 100 на всички времена.

Стига ми тази награда, че имам читател с прецизен поглед докъде точно е стигнала класацията... 😛 

 

По темата, след като младши от години ми надува главата относно сериала "Къща от карти", най-после започнах да гледам първи сезон и трябва да призная, че ме грабна дори по-бързо от очакваното. А някои обвиняват нас юристите, че сме били най-големите манипулатори на света!? Дръжки! Пред политиците сме като хрисими херувимчета... 😞 

Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...
  • 2 седмици по-късно ...

Аз, Даниъл Блейк/I, Daniel Blake

 

Филмът в IMDB

Оценка: 7,9

 

Сблъсък на човек, претърпял инфаркт, с английската социална система. Параграф 22 на всички нива. Омагьосан кръг, в който изходът може да е само неблагоприятен. Интересен факт е, че при създаването на филма анонимна информация за начина на функциониране на системата е дадена от служители на английските социални служби. Анонимно, защото служителите не мога да говорят публично за работата си. Филмът отразява живота на ниските слоеве на английското общество. Сблъсък на ценности и поколения, в който пировата победа е за личното самоуважение и достойнство.

Акцентът на джордитата (хората от района на Нюкасъл) е мелодия за ухото.

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
На 15.09.2021 г. в 14:13, Duke каза:

Стига ми тази награда, че имам читател с прецизен поглед докъде точно е стигнала класацията... 😛 

 

По темата, след като младши от години ми надува главата относно сериала "Къща от карти", най-после започнах да гледам първи сезон и трябва да призная, че ме грабна дори по-бързо от очакваното. А някои обвиняват нас юристите, че сме били най-големите манипулатори на света!? Дръжки! Пред политиците сме като хрисими херувимчета... 😞 

Всичко е ОК в първите 2-3 сезона, после един актьор по стар съветски тертип го изтриха от съществуващи филми и снимаха на ново сцените с друг и някак си Netflix побързаха и те да не излизат от линията 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 9 часа, Childish каза:

"Уроци по персийски" много ми хареса.

И на мен така. 🙂 Изгледах и Влюбеният Айфел, но нищо особено ми се стори като филм. Упражнявах се френския 😄 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 14 часа, Childish каза:

"Историята на жена ми" от Синелибри.

Нищо не разбрах от този филм.

Това е то модерното изкуство. Ако го разбереш, значи трудът на авторите е бил излишен.

  • Харесвам 1
  • Смея се 2
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.