Прескочи до съдържание

Европа догодина-помогнете с идеи, какво не бива да се изпуска около и в градоете


Ивка

Препоръчани мнения

Здравейте, поразгледах темите из форума и дойде време  и аз да попитам. Планувала съм едно доста амбициозно пътешествие за догодина, ама типично по български ме е страх да не се мина и да не изпусна нещо (а и да не настина, както се казва), та помагайте с градове  и забележителности наоколо, които на всяка цена трябва да се видят, мисля че в местата на нощувките съм изяснила какво трябва да се види. И  пак ще съм благодарна на по-знаещите.

2 нощувки Братислава (един ден може за Виена, но аз лично не я харесвам)

4 - Прага (един ден за Дрезден)

1 - Карлови Вари

1 - Чешки Крумлов

2 дни около Залцбург

1 Грайнау (оттук Нойшванщайн, ама струва ли си?)

1 ден Тирано влакчето

2 дни  Комо

1 ден Опатия (по-скоро като базов лагер по пътя)

1 ден Нови Сад

 

Връзка към коментар

Защо 2 нощувки в Братислава? Градът е симпатичен, но се разглежда спокойно за един ден с разходка в стария град, до замъка и обратно, по някой от мостовете до по-новата част на града от другата страна на реката (основната забележителност е замъкът Bratislavsky hrad, вече споменатият стар град и бронзовата статуя Cumil). Мога да препоръчам и една кръчма, в която сме ходили доста (беше преди години обаче, надявам се, че не са я развалили в последствие):

 

http://www.slovakpub.sk/index.php/en/

 

Ако не харесваш Виена, може втория ден да отидете да някое езеро в Австрия, например за плаж до Neusiedl am See според месеца. Но е по-добре този ден да го прибавите към езерата в Италия или друго място по пътя, за Братислава според мен не си струва. 

Редактирано от DenitsaS
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Защо 2 нощувки в Братислава? 

Идеята беше да се отиде с високоскоростния катамараан до Виена, обаче там ще ни е трудно придвижването с кучето (немска овчарка на 13 години) и ще отидем с колата най-вероятно, за да сме по-гъвкави, а и разбрах за една фабрика на Линдт близо до Виена, което веднага наклони везните натам. Ако можем да изядем всичкия шоколад ще е екстра  :lol:. А и други мнения със сигурност ще са ми  от полза. Всичко подлежи на преосмисляне и коментари

Редактирано от Ивка
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Идеята беше да се отиде с високоскоростния катамараан до Виена, обаче там ще ни е трудно придвижването с кучето (немска овчарка на 13 години) и ще отидем с колата най-вероятно, за да сме по-гъвкави, а и разбрах за една фабрика на Линдт близо до Виена, което веднага наклони везните натам. Ако можем да изядем всичкия шоколад ще е екстра  :lol:

 

Ясно, аз малко редактирах горното мнение, иначе не ми е известно нищо за тази фабрика на Линдт около Виена, но звучи добре :)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Ясно, аз малко редактирах горното мнение, иначе не ми е известно нищо за тази фабрика на Линдт около Виена, но звучи добре :)

Намира с в Gloggnitz, на час път е, но нас разстоянията не ни плашат, а кръчмата в Братислава ще я пробваме

Редактирано от Ивка
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

И аз съм съгласна, че два дни в Братислава са много. Не знам защо не харесваш Виена, там има достатъчно интересни неща. Ако все пак решиш да я пропуснеш, може този ден да го добавиш към езерата в Италия, Милано или пък Мюнхен.

За Прага си предвидила 3 дни /без Дрезден/, така че поне един ден излезте навън. Конкретно предложение - замъкът на Карл Велики Karlstein, който е на около 20 км. от Прага. Да стигнеш до там с автомобил е удобно, не знам как е с градски транспорт.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Здравейте, поразгледах темите из форума и дойде време  и аз да попитам. Планувала съм едно доста амбициозно пътешествие за догодина, ама типично по български ме е страх да не се мина и да не изпусна нещо (а и да не настина, както се казва), та помагайте с градове  и забележителности наоколо, които на всяка цена трябва да се видят, мисля че в местата на нощувките съм изяснила какво трябва да се види. И  пак ще съм благодарна на по-знаещите.

2 нощувки Братислава (един ден може за Виена, но аз лично не я харесвам)

4 - Прага (един ден за Дрезден)

1 - Карлови Вари

1 - Чешки Крумлов

2 дни около Залцбург

1 Грайнау (оттук Нойшванщайн, ама струва ли си?)

1 ден Тирано влакчето

2 дни  Комо

1 ден Опатия (по-скоро като базов лагер по пътя)

1 ден Нови Сад

== Според мен за Братислава един ден е предоволно.

== Грайнау.... е просто приказка! За там и три дни ще са ви малко. Забележителността там е природата - езерото Айбзее, най-високият връх на Германия - Цугшпитце - точно над Грайнау! Гармиш Партенкирхен е много приятен град, Митенвалд също е наблизо и е толкова живописен, колкото и Обераммергау, ако не и повече :)   Т.е. ако решите да останете няколко дни и да пообиколите наоколо, мисля, че много ще ви хареса. Има наоколо прекрасни алпийски езера, страховити върхове, впечатляващи  каньони. Достъпът до всичко това е идеално уреден, а гест картите, които дават във всички места за настаняване /хотели, апартаменти, къщи за гости, хостели/ са отлично решение, най-малкото заради това, че ти осигуряват безплатен транспорт в района.

От Грайнау до Нойшванщайн е удобно само, ако сте с автомобил. Разстоянието на практика не е голямо, но с обществен транспорт е по-тегаво - няма кратък директен път и са много врътки - прекачвания, изчаквания, маршрутът обикаля. Вариантите са:

1/ Грайнау >> Гармиш Партенкирхен >> Фюсен -  с автобус 9606 - ако сте двама или повече (до пет души) един Байрен тикет ви устройва идеално да отидете и да се върнете в един ден, но трябва да тръгнете възможно най-рано, за да успеете.

2/ Грайнау >> Унтерграйнау (пеша 1,5км или с автобуса за Гармиш Партенкирхен) >> Ройте ин Тирол (с влака - 8,30€) >> Фюсен (автобус 74; 9456 - 4,50€)

== Комо - един ден му стига заедно с Брунате. Ако става дума за града. Ако искате да видите града Комо и да пообиколите езерото, да се отбиете в Беладжо, Варена, Белано, Граведона - ще ви трябват даже три дни. Ако питате на мен кое най-ми харесва, ще кажа Гарда - цялото езеро и едва ли не всички "ню-ню" градченца покрай него ;)

== Опатия добре, но ако сте с кола или искате да отморите някой-друг ден там. Или искате да видите още  Пула и Ровин. Но ако не искате да се отклонявате много от магистралата, може би по-скоро да се отбиете в Копер за една бърза разходка и нощувка, и евентуално да видите Пиран за половин ден. Пиран е много подобен на Ровин и е много приятно градче.

 

Редактирано от iaia_mama
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

За мен замъка Линдерхоф е по-хубав и си заслужава отколкото Нойшванщайн 

Абсолютно съм съгласна, но там съм била вече, иска ми се да видя нещо невиждано  :lol:

Връзка към коментар

За мен замъка Линдерхоф е по-хубав и си заслужава отколкото Нойшванщайн :)

Е, нее, аз мисля, че Нойшванщайн си е много добър даже - лудия крал колкото и да е бил луд, факт е, че със замъците си е осигурила слава на Бавария и препитание на доста хора покрай замъците  :)  Но е много голяма галимацията около Нойшванщайн, също много набързо са вътре туровете, а няма солово разглеждане, за капак и не дават да снимаш -  те това не му харесвам

  :)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

== Прекрасни идеи, някои съм ги правила, ще отсея тези, които не съм и ще си ги добавя в списъка. Иначе сме двама с кола (без да се брои кучето, но никога нямаме проблем с нея в чужбина). 

И аз съм съгласна, че два дни в Братислава са много. Не знам защо не харесваш Виена, там има достатъчно интересни неща. Ако все пак решиш да я пропуснеш, може този ден да го добавиш към езерата в Италия, Милано или пък Мюнхен.

За Прага си предвидила 3 дни /без Дрезден/, така че поне един ден излезте навън. Конкретно предложение - замъкът на Карл Велики Karlstein, който е на около 20 км. от Прага. Да стигнеш до там с автомобил е удобно, не знам как е с градски транспорт.

Ми във Виена съм била два пъти. Един път по Коледа и един път през юни и двата пъти не ми хареса, явно не е моето място. Не отричам красотата му, но ми е прекалено помпозен. Сградите са смазващи, ще се жертвам пак да отида единствено заради любимия и той да види все пак. За мен ще остане удоволствието от шоколадовата фабрика после  :lol:.

Karlstein го отмятам в списъка

Редактирано от Ивка
Връзка към коментар

Е, нее, аз мисля, че Нойшванщайн си е много добър даже - лудия крал колкото и да е бил луд, факт е, че със замъците си е осигурила слава на Бавария и препитание на доста хора покрай замъците  :)  Но е много голяма галимацията около Нойшванщайн, също много набързо са вътре туровете, а няма солово разглеждане, за капак и не дават да снимаш -  те това не му харесвам

  :)

За разглеждане от вътре Нойшванщайн не си струва, едно че минаваш като на конвеер за 15 мин, и друго вътре няма какво да се види.

За разглеждане от вътре  си заслужава много повече Хоеншвангау, който е съвсем близо. Това е стария замък на това място и от него младия крал е наблюдавал стрежа на Нойшванщайн. Съгласен съм че отвън е впечетляваш, но вътре просто не си заслужава.

Връзка към коментар

 

За разглеждане от вътре Нойшванщайн не си струва, едно че минаваш като на конвеер за 15 мин, и друго вътре няма какво да се види.

За разглеждане от вътре  си заслужава много повече Хоеншвангау, който е съвсем близо. Това е стария замък на това място и от него младия крал е наблюдавал стрежа на Нойшванщайн. Съгласен съм че отвън е впечетляваш, но вътре просто не си заслужава.

Хм, явно доста си набрал, докато си чакал да ти дойде реда да влезеш в замъка :)  

Нека сме реалисти все пак, вътре има и впечатляващи гледки. Ама, наистина изкачването пеша на стотиците стълби, тъмни коридори и кули в плътното обкръжение на стотици хора около теб, препускането от стая в стая и от етаж на етаж, наистина е силно дразнещо. И на всичкото отгоре не можеш и една снимка да си откраднеш, защото им се свиди да светнат малко лампите /или е по-скоро нарочно, смятам/Но повечето от това, което виждаш вътре, ти радва очото, но и те ядосва, че даваш толкова пари и хабиш толкова време, а получаваш буквално трошици естетическа наслада. Уникален е замъка и отвън, и отвътре, не току така е в ЮНЕСКО.

Връзка към коментар

Имам чувството, че някой е отворил картата на Европа и е хвърлил шепа боб отгоре, а бобените зрънца са посочили десетина европейски града. Пак разглеждайки хвърлената шепа боб оставам с впечатлението, че пътуването ще се извърши с кола. Не за друго, но ако ще бъде с друг вид транспорт ще ми се наложи да хвърля още една шепа боб в разгадаване на тайнството на това пътешествие. Съвет. Започнете хронологично да съставяте план и маршрут за всеки ден. Боя се, че тогава или ще се наложи драстично да удължите пътуването, или някои от бобените зрънца ще се наложи да отпаднат...

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Да дам моите 4 цента към идеите: ако сте с кола, отделете 1 ден за Конопище Много близо е до Прага.

 

Не отричам, че спомените ми са от преди доста години, но се надявам все още да е съхранил очарованието си.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

 тогава или ще се наложи драстично да удължите пътуването, или някои от бобените зрънца ще се наложи да отпаднат...

Вариантът с драстичното удължаване повече ми допада, а ако търсиш логика недеейй  :) . Нали знаеш за какво е женската логика  B)

Връзка към коментар

Ако харесвате нестандартни неща, на около 60 км от Прага се намира Кутна хора - църквата костница в предградието Седлец  е интересно. За Карлови Вари 1 ден е предостатъчен, дори може спокойно да се направи едно СПА. Чудно ми е обаче как върви маршрута ви. Тази година ние от Прага минахме през Карлови Вари и отидохме в Бамберг (средновековен град, незасегнат от войните). От там се спуснахме по Романтичния път и гледахме още 5 средновековни градове, затворени зад крепостни стени и незасегнати от войните. Единият от тях - Ньордлинген - е построен в кратер образуван от паднал метеорит и е кръгъл. Спахме в гастхофи на по 500 - 600 години. Абсолютна перла в короната е Ротенбург Об Дер Таубер - горещо го препоръчвам. Езерната област на Австрия е много красива - нашето любимо градче там е Санкт Волфганг на едноименното езеро.  post-7027-0-06631100-1479925456_thumb.jpg това е Бамберг

post-7027-0-06292900-1479925521_thumb.jpg Ротенбург Об Дер Таубер

post-7027-0-05438900-1479925640_thumb.jpg Санкт Волфганг

post-7027-0-99730100-1479925789_thumb.jpg Кутна хора

Видях, че някой беше препоръчал Гармиш Партенкирхен - подкрепям с две ръце!

Редактирано от Ивди
  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.