Прескочи до съдържание

Отвлечени туристи в Йордания


Angelika

Препоръчани мнения

Неприятна новина

Туристи (около десетина човека)за взети за заложници в едина от историческите им крепости. Все още няма достатъчно информация за случилото се и предявени искания от похитителите. 

Надявам се да няма българи сред тях, но които и да са похитените е кошмарно....

Охх .. като си спомня колко спокойно място бе Йордания преди години 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

На тези йорданци им става нещо около Коледа и Нова година.

Като си спомня нашите премеждия на миналата връх Нова година  в Петра....

Бунтове, престрелки, огньове, затворени пътища, невъзможност да стигнем до хотела, измъкване в последната минута... цяла Петра блокирана...

Беше си доста страшничко... с огньове и фойерверки :lol:  като за ЧНГ

  • Харесвам 13
Връзка към коментар

Много ми е странна цялата ситуация-аз и не разбрах много подробности всъщност. Миналата година през май бях за втори път в Йордания-винаги съм се чувствала относително спокойна и в безопасност там. Няма да забравя второто ми посещение, екскурзовода не спря да ни обяснява колко  е безопасна страната му, апелираше как като сме се върнели да разкажем, че нямало нищо страшно, за да дойдат още туристи  и т.н....Тогава ми се стори странна тази му настойчивост, защото както казах никога не съм я смятала за опасна тази страна. Сега , като чух...направо изтръпнах. Надявам се, всичко да се размине благополучно.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Била съм в Керак. Толкова спокойно място беше. Като замряло във времето. Ужасна новина. Едно след друго изчезват нормалните места за туризъм в света. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Аз имам познат йорданец, който нормално се интересува ежедневно от ситуацията в страната си. Скоро ми каза, че по неофициални данни бежнците в държава му (легални и нелегални) от Сирия и Палестина са почти равен брой с населението на Йордания. Каза, че много скоро йорданците могат да бъдат малцинство в собствената си държава. Това е възможно да е попроменило пейзажа е страната.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Аз имам познат йорданец, който нормално се интересува ежедневно от ситуацията в страната си. Скоро ми каза, че по неофициални данни бежнците в държава му (легални и нелегални) от Сирия и Палестина са почти равен брой с населението на Йордания. Каза, че много скоро йорданците могат да бъдат малцинство в собствената си държава. Това е възможно да е попроменило пейзажа е страната.

 

Още през 1967 година палестинските бежанци в Йордания са надвишавали многократно коренното население (които са просто наследници на бедуините, то други коренни почти няма). Това, че на много от тях им дават йорданско гражданство (и то не за друго, ами за да не припират толкова да се връщат в Палестина, която вече я няма на картата), не ги прави не-палестинци. То самата държава (Йордания) и нацията са измислени и то доста скоро. Кралското семейство изобщо не са от територията на днешна Йордания. Когато англичаните дават Аман на дядото на сегашния крал Абдула, той бил много недоволен, защото искал Дамаск, но според договорките Дамаск се е паднал под френско влияние и трябвало да се задоволи с територията около Аман, която първоначално е била наречена Trans-Jordan.

  • Харесвам 13
  • Браво 1
Връзка към коментар

В града Карак и едноименната крепост на кръстоносците се развива действието. Една канадска туристка е убита. Ето какво пише Гардиън по въпроса.

 

Предполагам доста хора от форума са ходили до крепоста Карак (аз бях там през 2012 г.) и знаят как стратегически е разположена на върха на хълма.

Връзка към коментар

По повод събитията от 18.12, външно министерство препоръчва на българските граждани да не пътуват в Йордания по време на коледните и новогодишни празници...Но пък Германия е определена като абсолютно безопасна държава...

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Ох, ужасна новина. Това ми беше следващата дестинация. Чудех се докога Йордания ще остане остров на спокойствие в региона

Уф, то вече къде е спокойно?57324a6ae40423a9e47e6d4dff0b72f9.gif

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Ох, ужасна новина. Това ми беше следващата дестинация. Чудех се докога Йордания ще остане остров на спокойствие в региона

ох, и на мен ми е следващата, вече имам билети за Март.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Като бях преди войната в Сирия и ми се стори рая, американското външно министерство имаше официално предупреждение как не трябвало в никакъв случай да се ходи. Та решенията са си чиста политика обикновено. 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Аз, живот и здраве, догодина ще отида в Йордания, просто ме дразни двойния аршин. Лично за мен най - опасното място в света (с изключение на Алепо и т.н...) са си европейските летища , но това е друга тема и въпрос на късмет или съдба, не знам как да го нарека. Просто ми направи впечатление, че съветват да не се ходи в Йордания след един убит човек, а за девет в Германия - няма проблем...В никакъв случай не искам да кажа, че в Йордания или някъде по света е съвсем безопасно, но Европа отдавна е по - опасна от много други континенти.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Ако щете вярвайте, в Европа ми е много по-спокойно да се разхождам където и да било. Просто знам, че дори и да се случи нещо, има много добре подготвени служби (полиция, пожарна, бърза помощ), които знаят как да реагират. Не знам обаче дали това е така в други части на света. Тоест, бих се доверил повече на немската полиция, отколкото на йорданската, примерно...

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Ако щете вярвайте, в Европа ми е много по-спокойно да се разхождам където и да било. Просто знам, че дори и да се случи нещо, има много добре подготвени служби (полиция, пожарна, бърза помощ), които знаят как да реагират. Не знам обаче дали това е така в други части на света. Тоест, бих се доверил повече на немската полиция, отколкото на йорданската, примерно...

Лошото е, че европейската и в частност немската полиция в последно време се явяват един вид регистратор на вече извършеното пресъпление. Сега чета, че хванали погрешен човек...

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

но Европа отдавна е по - опасна от много други континенти.

 

Отдавна, откога отдавна? От кои континенти?

 

Днес например проста сметка показва, че мирното наливане с лосион е няколко пъти по-смъртоносно от 3-4 терористични атаки в Европа.

А има и случаи, при които в ситуация със заложници, да кажем стотина, т.нар. „специални части“ влизат и омитат всичко живо. Похитители, заложници - всичко. Ама не са в Европа, де.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Само да кажа, че въобще не искам да влизам в спорове къде колко е опасно...Единственото, което исках да споделя, че ми е странно как така след случката в Йордания ни съветват да не ходим там, а след случката в Германия - няма проблем...На мен лично преди година  - две не би ми минало и през ум, че може да се случи това, което стана в Париж миналата година, в Брюксел, Ница и т.н - тези случки зачестяват и вече не са в графата инцидентни, затова  Европа не е по - безопасна от доста други държави - лично мнение...

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

затова  Европа не е по - безопасна от доста други държави - лично мнение...

 

Например? От кои държави е по-опасна Европа? И по какъв начин е по-опасна?

Връзка към коментар

Рискът, до колкото в една държава е опасно го определят въз основа на информация на разузнавателните служби.

 

В Европа не е по-опасно отколкото в други държави.

 

Масови събирания на хора на едно място, са винаги привлекателна цел за терористите.

 

 

След случая в Ница, в Белгия започнаха да поставят бетонни блокове, полицейски коли паркирани напряко на улиците при организиране на събития на площади като фестивали, панаири и пазари. Има въоръжени полицаи и понякога военни. Също и цивилни полицаи. 

 

Скоро бяхме в Нант и там се разхождат по площада военни.

 

На летището в Брюксел има инсталирана специална техника за заснемане и преценка на рисково поведение. Не дават повече подробности, при необходимост полицаи и военни се намесват.

Отдавна има и камери, които регистрират много преди да е навлязла кола в района на летището, коя е колата и т.н.

 

***

За обществения транспорт: ако се погледне статитиката за атентатите през последните 15 години, ако е в метро или влак, е сутрин в пиков час, в работен ден, така искат да има максимален човекопоток и съответно жертви.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Оценката на риска не се базира само на терористична заплаха и нашето собствено светоусещане може да ни подведе заради конкретно стечение на обстоятелствата. Затова и нашето лично чувство за безопасност на конкретно място може да е тотално грешно, когато се взима предвид обстановката в цяла една държава и нейната рискова оценка.

 

А Европа от доста години е обект на терористични атаки - още с клането в Мюнхен, после RAF и Baader-Meinhof, дейността на Илич Рамирес Санчез (Карлос Чакала) и т.н.

Факт е, че като погледнем статистиката през последните две години има увеличение на атаките и то сериозно:

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Terrorism_in_Europe

 

този списък не е много пълен, но достатъчно описателен

 

 

Но шанса да пострадаш в подобен инцидент е пренебрежимо малък, затова и се чувствам по-безопасно в Европа, отколкото в Зимбабве например.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

На мен по - скоро ми е интересно как определят къде е опасно и къде -  не...

 

Аз, лично съм силно подозрителен към изводи, направени от "институции".

Гледам да се информирам за фактите, а не кой, какви умозаключения е направил.

Връзка към коментар

Мислех, че в настоящата тема става дума за терористична заплаха, а не общо рискова обстановка и опасност.

 

Иначе в някои държави, на някои места криминалността е много висока. Степента на риска се определя от статистиката на извършените престъпления.

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.