Прескочи до съдържание

Какво да видим в Дортмунд


Фил

Препоръчани мнения

Мдааа,

за Дортмунд почти целия октомври има добри комбинации за по 70-80 лв. и

понеже не съм ходил в тази част на Германия - има ли интересни неща в района, какво си струва да се види?

Връзка към коментар

Мдааа,

за Дортмунд почти целия октомври има добри комбинации за по 70-80 лв. и

понеже не съм ходил в тази част на Германия - има ли интересни неща в района, какво си струва да се види?

 

Фичо, бях писал по темата, но нека отново...

 

Миналата година бяхме на концерт в Дортмунд. Концертът беше в неделя, а полетите в петък и връщане в понеделник. След кратка опознавателна мисия в мрежата осъзнах, че три дни в "село" Дортмунд ще ми дойдат малко в повечко. Затова и прибегнах към ранните оферти на DB и по-специално тези за високоскоростните влакове ICE. Така в събота отидохме и се върнахме за 75 евро общо за двама до Дюселдорф, а в неделя направихме същото упражнение, при същата цена, до Кьолн. Кьолн познавах отпреди, но този път ми хареса малко повече. Дюселдорф не познавах, но без преувеличение се влюбих в този град. Това са две оптимални опции за кратък трип до Дортмунд, който не предлага нищо особено и е типичен немски град. И още нещо, отседнахме и трите вечери в хотел в Дортмунд, мога да го препоръчам, но беше скъп. Не знам по каква причина, но тогава в Дортмунд хотелите бяха доста скъпи. Ние платихме по 130 евро на вечер за двойна стая. Затова, може би е по-удобно да разделите нощувките... 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Фичо, бях писал по темата, но нека отново...

 

Затова и прибегнах към ранните оферти на DB и по-специално тези за високоскоростните влакове ICE. Така в събота отидохме и се върнахме за 75 евро общо за двама до Дюселдорф, а в неделя направихме същото упражнение, при същата цена, до Кьолн.

 

Тези три града попадат в общата транспортна система на Рур, и с регионални влакове, без "ранни оферти", може за около 10-13 евро на посока да отидеш от единия в другия град с билет, купен на място същия ден от обикновен автомат за билети. Това в случай, че не държиш на всяка цена да се "повозиш" на ICE или IE.

 

Не знам по каква причина, но тогава в Дортмунд хотелите бяха доста скъпи. 

И тогава и сега, и преди и после, хотелите в Дортмунд по презумпция са скъпи. Средна цена 70-100 евро. Не си играят там хотелиерите.

 

Да добавя само, че в Дортмунд може би след Берлин, е съсредоточена най-голямата "българска" диаспора. Кавичките предполагам сам ще се сетиш защо са. Неслучайно Уиз имат директна линия от София точно до там, а не примерно до Мюнхен (FMM), както имат от Белград, или  Хамбург (LBC) от Гданск. ;)

 

Фичо, предполагам футбола , който е религия в Дортмунд, няма да представлява особен интерес, или поне не по-голям от архитектурата и изкуството. И тъй като по някакви причини разбрах за интереса ти към уникални архитектурни монументи и инсталации, ето ти нещо, заради което предполагам ще оцениш разходката си до Дортмунд, а от там до Оберхаузен - на около час и 15 мин с S-Bahn  + регионален влак, или за 45 мин с ICE.

http://www.thisiscolossal.com/2013/03/big-air-package-the-largest-inflated-envelope-in-history-by-christo/

Уникален и изпълнен с много лична емоция проект на вездесъщия Кристо.

Пък ако прецениш, че ще ти е интересно, и успееш да го видиш, след това един репортаж за "балона" ще е ценен за форума на магеланци ;)

До 30 декември имаш не малко време.

Редактирано от wilks
  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Тези три града попадат в общата транспортна система на Рур, и с регионални влакове, без "ранни оферти", може за около 10-13 евро на посока да отидеш от единия в другия град с билет, купен на място същия ден от обикновен автомат за билети. Това в случай, че не държиш на всяка цена да се "повозиш" на ICE или IE.

 

Съвършено прав си за регионалните, но нали целим съкращаване на време, а и удоволствието ICE няма равно, поне за мен... ;)

Връзка към коментар

Дортмунд е много добро място за живеене, но не е кой знае каква туристическа дестинация. Нощният живот, обаче, там е много добър.  :)  Има някои неща, които биха ти били интересни - Museum Am Ostwall, музеят на немския футбол и обиколка на пивоварната Ханза, която пък включва безплатна дегустация на бира. Ще ти пратя няколко идеи - може пък да си избереш нещо.

Иначе за това какво е удоволствието да се пътува с ICE - това си е просто един влак. Разликата с регионалните не е в по-високата скорост, а в по-малкия брой гари, на които спира, има контакти под седалките да си включиш лаптопа и интернет хот-спот, който не само е платен, но и скъп. Определено не е TGV. Явно Дюк е впечатлителна душа. Ако се спреш на вариант с обикаляне на големите градове наблизо, спокойно можеш да избереш по-евтиния вид транспорт - няма да изпуснеш нищо забележително. Ако пътуването е през уикенда, DB предлага варианта Schönes-Wochende билет за 42 Евро, с който могат да пътуват до 5 човека по регионалната мрежа (без бързите влакове) из цялата провинция.

 
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Признавам си, технократ съм и се кефя на високоскоростните влакове. Защо пък сравняваш ICE с TGV? В интерес на истинита италианските високоскоростни Frecciarossa са по-готини от немските, но това е нормално, все пак говорим за италиански дизайн сравнен с немска педантичност. Да не се отплесваме обаче с технократски отклонения...

 

Фил, ако все пак решиш да разгледаш Дортмунд, препоръчвам една будка за къри-вурст на главната улица. Няма как да не я видиш, през цялото време там има опашка. По-вкусни къри-вурстове не съм ял на друго място в Германия, а съм определено фен на този тип храна...

Връзка към коментар

Щото немските бързи влакове не са бързи, Дюк, и щото се возя на тях всяка седмица и знам каква скорост развиват. В Германия средната им скорост е около 150км/ч, много под технологичните 300-320км/ч. Иначе всички сме технократи, ама между технически възможности и реалност има разлика. Ето една малко стара статия, но нещата не са се променили особено. http://www.spiegel.de/international/business/molasses-speed-rail-why-trains-go-a-lot-faster-in-france-than-in-germany-a-487889.html

Връзка към коментар

Доста се отклонихме, но все пак... Не само високата скорост ме кара да харесвам този  тип влакове. Иначе си права, в отсечките Дортмунд - Кьолн и Дортмунд - Дюселдорф, ICE-тата развиха максимум 165 км/ч, което сравнено с 300 км/ч, развити от Frecciarossa в отсечката Милано - Торино си е направо нищо работа. Самите влакове ме кефят, обичам подобни съоръжения, не знам какво друго да кажа, а и от моя гледна точка цената при ранно закупуване на билети не е драстично по-висока от цената за регионалните, но това е моето виждане по въпроса, не ангажирам никого с него...

Връзка към коментар

Самите влакове ме кефят, обичам подобни съоръжения....

Напълно те разбирам :)

1993-та година, като се качих за първи път на TGV  се почувствах като дете в магазин за играчки :)

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

И аз да дам мнение за ICE, които ползвам по няколко пъти в година. Че спират на малко спирки - факт. Че вдигат по 150-170 км/ч. така е. Особено като навлязат от Германия в Ниската земя на още по-правите линии, без денивелация. 

Но! Примерно на 5 пътувания именно с ICE на DB, на две ми се налага да ме премаршрутират, поради огромно закъснение на връзката ми, или заради забавяне примерно в Швейцария, или някъде между Берлин и Хановер, да речем.

За комфорта няма какво повече поне аз да желая. Семпъл, изчистен, удобен и практичен дизайн. Без да липсва нещо, или да е натруфено с елементи, които само да пречат.

Писал съм го и преди обаче - независимо от всичко това, аз съм краен фен на DB. Но не само на ICE или IE влаковете. На цялата им система, и всевъзможни видове влакове - пътувал съм ако не на всички, то поне на повечето от тях. Не знам, може и да не е най-бързата и най-добрата жп компания в Европа (което ме съмнява в общ план), но според мен е оптималния вариант. 

 

 

Айде поредния офтопик, вече ще ям шамари май май... :р.

Редактирано от wilks
Връзка към коментар

Дори и да не си фен на футбола, иди поне виж отвън Сигнал Идуна Парк, най-големият футболен стадион в Германия. През март бях на мач на Борусия Дортмунд, атмосферата е уникална! Иначе Дортмунд става и за шопинг, всички по-интересни и големи магазини тип МОЛ са на главната улица, даже има един МОЛ, който петък и събота работи до 22.

Аз бях резервирал един много приятен хотел Holiday Inn Express Dortmund за 99 евро за две нощувки със закуски, не е в центъра, но на 200 метра от хотела има спирка на метрото и директна линия до центъра за около 15-20 мин.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Благодаря за съветите :)

 

иначе конкретно при мен

шопинг 

и

МОЛ

са думички, които предизвикват силно и непреодолимо желание да се спасявам надалеч с възможно най-висока скорост :biggrin:

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Мерси за съветите :)

 

иначе конкретно при мен

и

са думички, които предизвикват силно и непреодолимо желание да се спасявам надалеч с възможно най-висока скорост :biggrin:

Говоря по принцип, все пак разни хора-разни идеали :lol:

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Мога да препоръчам този хотел,близо е до гарата и спирката на автобуса до летището,на пешеходно разстояние от центъра.

http://www.hrs.com/uk/booking/en/germany/dortmund-nordrhein-westfalen/the-grey-design-hotel-438561.html

 

Ние бяхме за ретро автомобилното изложение в Есен,което се провежда в началото на пролетта и се разходихме до Кьолн.Иначе самия град е обикновен немски град,нов е, бил е почти разрушен по време на войната,но на нас ни хареса.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 3 седмици по-късно ...

И за мен Дортмунд е типичен немски град от Рурската област.

За феновете на футбола стадионът със сигурност ще представлява интерес, но иначе бих препоръчала пътуване с регионален влак на юг до Дюселдорф, Аахен или Кюлн, а защо не и до Мюнстер. Красив град, известен с многoтo замъци около него: http://www.muenster.de/en/palaces_castles.php

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.