Прескочи до съдържание

София-Будва-Котор-София


Alexander

Препоръчани мнения

Как ви се струва този маршрут за 3 нощувки и 4 дни по Велик ден? Реално два дни ще отидат в път и ще имам два пълни дни там.

Чудя се, дали да махна Будва и да сложа Дубровник на негово място, който е само на 100км или трябва повече дни?

 

Разгледах старите теми, мисля да карам по този маршрут, минаване през Стрезимировци, за да се спести евентуално чакане на българо-сръбската граница.

 

https://www.google.bg/maps/dir/Sof%C3%ADa+%D0%A1%D0%BE%D1%84%D0%B8%D1%8F/Kotor/@42.6016007,20.3921567,7.75z/data=!4m24!4m23!1m15!1m1!1s0x40aa8682cb317bf5:0x400a01269bf5e60!2m2!1d23.3218675!2d42.6977082!3m4!1m2!1d22.4468368!2d42.7956532!3s0x475559c157841647:0xc53b56d33cd32136!3m4!1m2!1d21.0352349!2d43.3906023!3s0x47566bef6585f625:0x624153eb1d571dd0!1m5!1m1!1s0x134c33063d70c91b:0x7a73f15e212e9306!2m2!1d18.771234!2d42.424662!3e0

 

Малко по-краткия път през Албания и евентуално Косово не ме блазни, предпочитам да мина само през Сърбия.

 

Как са цените в Черна гора на храна, кръчми и пр? Както в Хърваткса?

 

Някакви други идеи по маршрута?

Връзка към коментар

Здравей,

 

Маршрутът е постижим за 3 нощувки според мен (особено ако обичаш да разглеждаш по-експедитивно). И Будва, и Котор са прекрасни. Малки градчета са и повече от ден не ти трябва за всяко от тях. Дубровник също е място, което си заслужава да се види, но в него аз бих изкарала поне 2 дни. Миналото лято за 5 нощувки минахме през всички тези, плюс Босна (Мостар), Плитвичките езера и др. Ние минахме през Чачак, така че не мога да помогна за маршрута.

Цените в Черна гора са както в Хърватска, да.

Връзка към коментар

Ще ви се иска да останете по-дълго, много е красиво. Иначе ден за Котор и ден за Будва и Свети Стефан са ок. А в Дубровник на мен ми харесва когато се махнат тълпите, тоест вечер :)  

Цените ми се видяха малко по-ниски от тези в Хърватия.  

Връзка към коментар

Постижим е маршрута.Пътували сме го точно по Великден!С почивки,зареждане и хапване се приготви за 13-14 часа път.Като километри не е чак толкова много ,но в тази част на Балканите е така.Има много полицаи(черногорски) та внимавай със знаците.Нахални и безкрупулни са ,може да развалят настроенито на човек.

В Черна гора е по-евтино от Хърватска.

Дубровник е хубав,но с тълпите става изключително неприятен(и скъп).Аз лично бих се задоволил за 3 дена с Будва,Котор,Св.Стефан.

Има два вариата за път през Сърбия.Ние пътувахме по по-дългия и царски през Ужице и Чачак ,а не през Нови Пазар.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Черна гора е чувствително по-евтина от Хърватия, но на най-туристическите места цените догонват хърватските. 

 

Аз бих жертвал Дубровник без замисляне. Тази година католическият Великден съвпада с православния и сигурно ще е още по-голяма туристическа лудница. Мисля, че Дубровник би бил най-подходящ за посещение през зимата. Някой посещавал ли го е в студените месеци, да сподели впечатления? 

Връзка към коментар

Миналата година почивахме на Бечичи - на 3 км.от Будва. Отначало мислех да минем по посоченият маршрут но в последствие решихме да е през - Крушевац -Кралево - Нови Пазар - Рожане - Бечичи. Пътят с изключение на този в България е перфектен и се кара много лесно независимо от многото завои и огромната денивилация на места - средна скорост в сърбия и Черна Гора  - около 100км.ч. Ние имахме една нощувка във Врънячка Баня, защото пътуваме от Шумен, но от София разтоянието може да се вземе и на веднъж. В този случай обаче ще се загуби от възможността да се насладите на защеметявашите гледки в последната част на пътя в Черна Гора. За Будва няма да ви трябва повече от 1 ден, като сутринта може да разгледате старият град, а в късният следобед Св. Стефан. За разглеждане на последното ви препоръчвам да паркирате колата около пошата - 42.266850, 18.892707. От там пеша до Св.Стефан - около 1 час. Пътеката минава покрай Кралската резиденция и плаж - Милочер, и бонатическата градина - има страхотни гледки и места за снимка. Един ден отделете да разгледате Котор и Пераст. Разстоянието от Будва е около 20 км. Тръгнете рано - в Котор да сте към 7 - 7,30ч. Паркира се точно срешу градската врата на пристанището - около 3 евро е паркинга. Ако искате да направите хубави снимки отправете се веднага към крепостта Св,Иван - изкачването е малко трудно  но си струва всяка една крачка. Вземете си вода и си обуйте удобни обувки. До към 10ч. пътеката не се огрява от слънцето - след това става много горещо. В началото на стъпалата от 8.00ч. едно момче събира такса от 3 евро на човек. Преди 8,ооч обаче е безплатно :) Лично ние се изкачихме до половината от стъпалата - до църквата, след това ни домързя  :)   За старият град на Котор отделете около 2-3 часа - напълно достатъчни да се пошляете из тесните улички и да разгледате катедралата и оше 2-3 църкви. От там Оидете до Пераст - около 10-15 км. Колата се спира на паркинга в края на града  - от там пеша / коли непускат / Рзходка и кафе  - 1 час. Има някаво музейче в кметството ама не сме влизали там. Ходихме на островчето отсреша -на пристанището има лодки - май беше 5 евро на човек двупосочно. На островчето има една църква в която има много интересни неща - една икона извезана с човешка коса, оформлението на самата църква и разбира се невероятна панорама към целият фиорд. Входа на църквата е 1 евро.

На другият ден може да отидете на Дубровник - 100-120км. Ние спахме в Млини - на 12 км. от Дубровник - цените там са поносими. Лично моето мнение е че за този град  1 ден е малко - трябва поне 2 дена. Ако решите да спите в Млини - до старият град има през 1 час автобус почти денонощно - цена 15 куни в едната посока. За информация цената за 1 час паркинг в Дубровник започват от 10-12 евро. Първият ден разгледайте половината музеи - примерно всичко около Страдун и катедралата. Вечерта ви препоръчвам да вечеряте  тук - 42.640264, 18.111216 - много поносими цени, хубава гледка към пристанището и форт Св.Иван и прекрасна морска храна :). Вторият ден може да се разходите из уличките които са около катедралата Св. Стефан - обезателно посетете както нея, така и морският музей във Форт Св. Иван. Не ви препоръчам да давате пари за крепостните стени - само ще ви пече слънцето и ще снимате покривите. Не си заслужават парите и за лифта - много е скъпо, което обаче не е оправдание да не се посети :)  С кола може да отидете до там където ходи и лифта - има безплатен паркинг - 42.650515, 18.110499. От тук стават най хубавите панорамни снимки на старият град и целият залив.

На следващият ден пътюм към България може да разгледате Дървеният град на Емир Костурица - отклонението е 4 км. и се разглежда за 1 час. Заслужава си :)

И така по таз програма - две нощувки в Будва/Бечичи  и две в Дубровник/Млини - ако решите  - препоръчвам ви за междинни нощувки Врънячка Баня - много красиво СПА градче, с евтини хотелчета, и само 2 км встрани от пътя

Редактирано от rumen_at
  • Харесвам 14
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.