Прескочи до съдържание

дневник За 4-5 дни в Кипър през април


Препоръчани мнения

На Петра ту Ромио направихме в края на ноември страхотен плаж, един от най-хубавите за мен плажове.

Ларнакския плаж и за чеп за зеле не става, Макензи също. Хубавите плажове са около Агия Напа.

Редактирано от Bellaero
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Едно въпросче.  От коя фирма взехте рентакара , на каква цена и дали имаше някакви проблеми.  И къде паркирахте в Никозия....

Връзка към мнение

Четвъртия ден посетихме Фамагуста  (спокойно може да се комбинира със Саламис, ако не правите паузи за бебешки дрямки) и плажа Ниси. До Фамагуста се пътува около 45 минути. На границата с турската северна част платихме 20 евро за застраховка на колата, провериха ни набързо паспортите и преминахме без да сме чакали. 

Във Фамагуста се разходихме из централните улички (и тук магазинчетата със стоки менте поне на мен ми правеха много лощо впечатление, манекените и закачалките с дрехи на Хуго Бос и плажни кърпи на Версаче буквално се подаваха от всеки ъгъл). 

 

Сред основните забележителности са старите градски стени, реставрирания с пари по проект на ЕС замък на Отело и джамията-бивша катедрала Лала Мустафа Паша. Фасадата на последната ми се стори полуразпадаща се. Може би следващ проект на ЕС ще се заеме с нея.

DSC01996.thumb.JPG.4ca968c4d36cab7195f99bc8d79f00b5.JPG

 

Гледката от върха на замъка на Отело бе прекрасна:DSC02001.thumb.JPG.aa3dc106d9c9939076ecaab74588730f.JPGDSC01999.thumb.JPG.66b4bd9f24508b8160b4e26d7fdbd3cc.JPG

Неприятно впечатление ни направи това, което се виждаше от пристанището и зоната между околоградската стена и морето. Освен, че достъпът е забранен, изглеждаше много мръсно и индустриализирано. В интернет прочетох, че е под контрола на турската армия и достъпът за комерсиални цели е силно ограничен. А това е било едно от най-важните и процъфтяващи пристанища в миналото.

DSC02000.thumb.JPG.cd20d7678801c2bc007d05e683695886.JPG

 

Втората ни спирка за деня бе плажът Palm beach (до хотела Arkin Palm Beach), който е в непосредствена близост до обезлюдения квартал Вароша - всички сгради, които се виждат на снимките са именно част от Вароша.

Водата бе още много студена, Но все пак поседяхме малко на плажа, детето поигра с пясъка и след това потеглихме обратно към южната част на острова.

DSC02009.thumb.JPG.6e250081c7675c10978f7ca159caa20b.JPGDSC02011.thumb.JPG.2c2189518c0f6c905476f99f589f8e6a.JPG

 

Целта ни бе плажа Ниси, като навигацията ни прекара по друг маршрут и стигнахме след малко повече от час. При пресичане на границата набързо провериха паспортите ни, питаха ни дали не носим нещо от турската част и отвориха багажника на колата. Но след бърз преглед ни пуснаха да продължим.

В този форум е писано много за Ниси. Плажът е наистина красив, но може би след като последно миналата година сме били в Австралия, ни се стори много малък и препълнен с чадъри и шезлонги. А дори не бяхме в основния сезон, лятото не ми се мисли какво ще е.

DSC02021.thumb.JPG.bcfc399ee981628ab3a1be129f04156a.JPGDSC02022.thumb.JPG.6c44677165776f85f44c3b4eb33f8b20.JPGDSC02025.thumb.JPG.babdf8e803d518855bf7605b85773a81.JPG

Редактирано от Masmiya
  • Харесвам 8
Връзка към мнение

Последният ден решихме да посетим отново Лефкара като след това се отбием и до съседното село Като Дрис  (Katо Drys). И двете села са китно разположени в планината, заобиколени от красиви гледки, имат запазена архитектура на сградите, тесни калдъръмени улички. Като Дрис е по-спокойно и все още не толкова посещавано от туристи, но пък в Лефкара има повече магазинчета с известните лефкарски  бродерии, повече кафета, ресторанти, банка. Всъщност в Лефкара пристигнахме рано сутринта (преди 9) и почти всичко бе още затворено. Ние нито бяхме закусили, нито пили кафе. Единственото отворено заведение бе малко семпло кафене, в което местните мъже се събираха да обсъдят новостите от последните дни.  Седнахме до тях с детето и заедно пихме кафе, заговорихме се на развален английски, усмихваме се, те се радваха на малкия и накрая един от мъжете ни плати сметката. Този неочакван жест ще остане един от милите ми спомени от Кипър. Пътуването с деца създава възможности за запознанства и контакти, които преди сме нямали. Ето кафето, което пихме, беше ми неудобно да снимам и хората.

DSC02061.thumb.JPG.9fcd8c7d831f627cc2de9daa785ef75e.JPG

Ето и снимки от разходката ни из Лефкара:

DSC02042.thumb.JPG.67fae8c281be81439bfaedfda833c9e7.JPGDSC02044.thumb.JPG.d6491e22cdb0ec5769f7583cd2371d43.JPGDSC02043.thumb.JPG.e317b23f481ee4f4f62ceb60d9cb499a.JPGDSC02051.thumb.JPG.761f08773564b75aff99fb8052eb9bd3.JPG

За ядене препоръчвам таверна Адамос. Прекрасна атмосфера, много вкусна кухня, бързо и любезно обслужване.

 

Това е селцето от далеч:DSC02068.thumb.JPG.d2fd77df7f6ccc8764eee19f86397f20.JPG

 И гледката в другата посока:

DSC02072.thumb.JPG.3cb873bd75f00e290597f19a188d54c0.JPG

Като Дрис също много ни хареса, стори ни се доста празно, но се заговорихме с един от малкото хора, които срещнахме и той ни каза, че сега е дори пълно, защото много хора са дошли на гости за Великден. Че е Великден подсказваше и ароматът на печено, който идваше от почти всеки двор, май всички семейства имаха барбекю за обяд този ден: DSC02085.thumb.JPG.4b3ec45db0abea8a95e3429377a4a983.JPG

DSC02075.thumb.JPG.48f0ad3a66d24ec077616a93805ef673.JPGDSC02080.thumb.JPG.6453d33a61405917ab784343e5e51318.JPGDSC02078.thumb.JPG.395b6a3855f10d7d3373e442dbfbf975.JPG

 

Последната спирка преди да върнем колата и отчетем обратно бе соленото езере в Ларнака и намиращата се на брега му джамия. Оставихме го за последно, защото е на 2 км от летището, но не бяхме много впечатлени. Птиците фламинго вече ги нямаше, а джамията бе затворена. Все пак се разходихме и направихме няколко снимки. 

DSC02097.thumb.JPG.632a510f54fc147f92b36f0cccc08013.JPGDSC02107.thumb.JPG.d9342ab6c7f4b90a9223ce3ef51c2bee.JPGDSC02103.thumb.JPG.bd1125b7e3bfaef43a559dc4ac131a4d.JPG

 

Цялостно впечатление: най-много ни хареса в планинските селца и в Никозия. Храната също бе вкусна, Но подбирахме внимателно местата, където сядахме, защото има и много туристически капани и места с храна за вкусовете на гостите от Русия и Англия. Тук се сещам да похваля една таверна близо до хотела ни в Ларнака. Много вкусна храна, големи порции на прилични цени  - Lysia meat tavern.

Манталитетът на местните е по-скоро източен, което понякога ни дразнеше. От всеки камък се опитват да направят забележителност, някои за мен бяха доста надценени.

Навсякъде се предвижвахме с кола, като близо до забележителностите имаше винаги безплатни паркинги или платени за малко пари (3 евро за цял ден). Кара се от ляво, но нашият шофьор нямаше проблем с това, повече трябва да се внимава с другите шофьори, че често ве спазваха правила, заминаха без мигачи, изпреварваха опасно. 

Редактирано от Masmiya
  • Харесвам 10
Връзка към мнение
На 20.04.2017 г. в 12:45, ruwenzogy каза:

Едно въпросче.  От коя фирма взехте рентакара , на каква цена и дали имаше някакви проблеми.  И къде паркирахте в Никозия....

Какво стана с моето въпросче.....

Сещам се и за още нещо - от къде се влиза пешеходно в турската част на Никозия ?  Има ли някакво специално място и лесно ли се намира ?

Връзка към мнение

В Никозия ползвахме паркинга, който се намира при Tripoli Bastion, до автобусната гара. Централната пешеходна и търговска улица Ledras е на няколко минути пеша от там.

Връзка към мнение

По чиста случайност посетихме Никозия в неделя, празно и спокойно, спряхме си в центъра на някаква уличка, съвсем близко до Ледра. Иначе съм чувала отзиви за часове влизане/излизане от града в делничен ден.

Връзка към мнение
преди 5 минути , bad kid каза:

Мене пък ме интересува от къде се взима в Никозия автобуса за Girne и от там за Bellapais Monastery

Нямам опит с обществения транспорт в (Северен) Кипър. Това намерих:

 

http://www.northcyprusonline.com/North-Cyprus-Online-Travelling-Bus-Services.php

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

От Кирения (Гирне) до Белапаис май няма обществен транспорт и се ходи с такси. https://www.tripadvisor.co.uk/ShowTopic-g190378-i9456-k7314117-Bus_from_Bellapais_etc_to_Kyrenia_Town-Kyrenia_Kyrenia_District.html

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Няма автобус до абатството. Долмушите до Гирне се взимат оттук

Untitled.png1.png

Както написах преди няколко поста, на самата граница има извънредно много брошури и карти за Северен Кипър. Прелюбезно ще ви обяснят и нарисуват на картата къде са спирките. Разписанието е на някакви минути, примерно половин час. Обменете си лири, защото може да ви хванат билетчето по дървен курс, плаща се в бусчето. Няма как да объркате мястото, защото има викач на улицата.

Редактирано от Bellaero
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Да, границата е долу, горе пише долмуши. Сори, не можах да дам от мапса линк.

За Фамагуста са от друго място бусчетата, малко по-нататък. Не е далече от границата, около 10 минути ходене.

Редактирано от Bellaero
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Като минавахме ние границата имаше много автобуси екскурзии. Според мен такъв вариант да се търси, за да се види Белпаис и Св. Иларион. С турския ГТ явно не става, а пък и на турците много им не дреме за християнските артефакти и дали ще бъдат посетени.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Само дето откъм Кипър почти не се намират агенции с екскурзии до Северен. На място като се мине границата може да се търси. Има също много рентакари и в Северен Кипър. Не в стария град, там не видях.

За рентакарите имаше питане някъде, много има, и големи фирми, и малки без депозити и подобни усложнения.

Връзка към мнение
На 20.4.2017 в 12:45, ruwenzogy каза:

Едно въпросче.  От коя фирма взехте рентакара , на каква цена и дали имаше някакви проблеми.  И къде паркирахте в Никозия....

Извинявай за късния отговор, но чак сега видях, че си писал.

 

В Никозия паркирахме до централната автобусна спирка, паркингът се казва Tripoli bastion. По принцип май е платен, но ние като бяхме имаше табела, че временно е безплатен. Беше голям и на пешеходно разстояние от забележителностите.

Screenshot_20170424-190201.thumb.png.eee45bb2bda2323b0510983d8b45843a.png

За колата е малко дълга история: предварително бях резервирала от http://www.cyprus-car.com , но се наложи промяна. Пътувахме с 2 големи куфара и детска количка от две части ( а не от тези малките тип чадър) и затова мислех, че съм резервирала комби. Като пристигнахме се оказа, че по погрешка съм резервирала обикновена кола и нямаше шанс да съберем багажа в багажника. От Cyprus-car нямаха по-голяма и затова ни предложиха щом не искаме въпросната да отменим резервацията. Грешката бе в нас, а те бяха любезни и отзивчиви, така че нямам претенции срещу тях. Всичко това се случи на паркинга пред летището. Върнахме се обратно в летището и решихме да питаме наред представителите на различните компании дали имат големи коли. Още от първата  (budget) ни казаха, че имат и че ще съберем багажа и количката. Изготвиха договор, подписахме, платихме и пак се насочихме към паркинга, където при вида на колата, която ни чакаше, щях да припадна. Беше по-малка и от тази на cyprus-car. Но бяхме изморени, детето вече се изнервяше, а от budget ни показаха как да натоварим багажа - двата куфара на предната седалка. Тогава осъзнах, че сме доста на изток и манталитетът на хората е друг. А именно такива недомлъвки и уж имаме голяма кола, ама всъщност е малка, оставиха неприятни спомени у нас от кипърци.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Няколко пъти вече чета за манталитета на кипърците. Аз от две посещения нямам такива впечатления. Нито по заведения, никъде. Инак кипърците леко го докарват на цигани на външен вид :P

 

През ноември намерих кола за 20€ на ден в Ларнака.

Редактирано от Bellaero
Връзка към мнение

За Северен Кипър таксито се договоря за ден или половин ден за местата, които ще се посетят като включен и престоя, на фиксирана цена, предварително договорена. Когато минахме границата на път за Фамагуста, таксиметровите шофьори чакаха клиенти, играеха карти.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 3 месеца по-късно ...
  • 2 години по-късно ...

Аз също мисля да обиколя Кипър за 4-5 дни и съм съставил тази проекто-програма. Ще съм благодарен за някой съвет:

 

1 ден - кацане в Ларнака в 16:00 и вземане на кола под наем. Древен град Курион (до Лимасол). Скалата на Афродита. Нощувка в/около Пафос.
2 ден - Археологически парк Пафос. Крепостта Пафос (?). Гробниците на кралете. Синята лагуна (?). Нощува в/около Кирения.
3 ден - Крепостта Кирения. Хълм с крепост Св. Иларион. Абатството Белапаис. Нощувка в/около Фамагуста.
4 ден - Фамагуста. Катедрала-джамия. Призрачен град Вароша. Древен град Саламис. Никозия. Нощувка в/около Никозия.
5 ден - Ларнака. Връщане на колата и отлитане в 14:00 от Ларнака.

 

Постижима ли е? Изпускам ли нещо важно при положение, че плажуване не ни влече? 

В ден 2 крепостта Пафос и Синята лагуна са с питанки, понеже не знам как ще сме с времето и дали въобще ще е слънчево и спокойно морето, за да си заслужава ходенето до лагуната.

Ден 4 твърде натоварен ли е? Ако да, кой град е за препоръчване за разглеждане - Никозия или Ларнака?

Връзка към мнение

Не знам за кой месец планирате посещението си, но мисля, че по принцип програмата е изпълнима.
Проверете работното време на обектите. Например в ден 1 дали ще успеете да хванете Курион? 

Иначе скалите на Афродита се виждат и от пътя. Крепостта Пафос е до самия бряг, т.е. при всички положения ще я видите.
Не знам как става преминаването с кола от гръцката в турската част, но май се минава някъде около Никозия,

т.е вероятно ще повторите по-голямата част от маршрута от ден 1,

освен ако не минете през планинската част (там имаше и някакъв много известен манастир).

Относно ден 4 - във Вароша не може да се влиза. В Никозия е интересно да се видят и двете части на града, а и кръчмите и кафенетата им са хубави. 

Ларнака няма кой знае колко за разглеждане, така че би трябвало да се справите навреме за полета 🙂

 

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.