Прескочи до съдържание

Планинарски излет за 1 ден от София, без преспиване


Георги

Препоръчани мнения

Така, понеже запълвам плътно графика по предстоящото ми прибиране и тази дилема изскочи. Имаме групата една неделя свободна, тръгване от София, може с шофиране може без, и връщане обратно в София същата вечер. Вариантите, които сме обмислили са следните.

 

1. Седемте Рилски Езера - класика, но уикенда е препълнено, а и сме били. Тях ги обмисляме за делничен ден. 

 

2. Мусала отпада, защото групата е била скоро там без мен, няма да ги карам да повтарят, ще ида друг път. 

 

3. Черни Връх - текущ лидер. Не сме сигурни по кой път и как ще се качваме, но изглежда цъква всички отметки на тоя етап. 

 

4. Вие предлагайте? Дочух Вихрен е малко напрегнато за един ден без преспиване и път да се направи? За Кончето пък било абсурд, а и не е за активни, но донякъде кашкавал планинари като нас. 

 

За предпочитане давайте предложения извън Витоша, ако се спрем на Черни Връх предполагам може да обсъдим и Златни Мостове, Боянски Водопад и т.н., но ми се ще първо да видим дали има нещо подходящо мааалко по-далечко.

Връзка към коментар

Райското пръскало - правил съм го няколко пъти за един ден от София, но си е натоварващо. С кола до калоферския манастир или Паниците, нагоре до хижата или водопада и обратно. Доста сериозно ходене.

 

Ред. Всъщност не го препоръчвам за голяма компания, освен ако сте маниаци  :)

Редактирано от neuromancer
Връзка към коментар

На гърба на Витоша и пред красивите склонове на Рила се намира прекрасното село Белчин и прекрасния курорт Белчински минерални бани. Разстоянието от София е петдесетина километра и е по маршрут Бистрица - Железница - Плана - Ковачевци - Поповяне - Алино - Белчин. Пътят бе ремонтиран преди година-две и е в добро състояние.

Белчинската минерална вода е прекрасна: топваш бабичка и вадиш момиче, топваш Ричард Брансън, излиза Жоро Пенин... :lol:

Та в последно време се отвориха едни открити басейни с мин.вода и се оформи доста добър курорт, имащ чудесни отправни точки към София - Самоков - Боровец и проч. Идеален и за семейства.

 

Наскоро бе открита и ремонтираната късно антична крепост и комплекса "Цари Мали град", има и зъбчата железница до крепостта, намираща се на хълм, преди няколко години бе открита и църквата "Света Петка", ценен архитектурен паметник.

А има и много щъркели и лека авиация, като за последната, дочувам, че обучението е към 200 лв./час. Ще проверя.

 

Възможността за спане е в спа-хотела "Белчин гардън" - великолепен е, но е за червени бабички и партийни другари.

Точно срещу него е селската минерална баня: старомодна и старовремска, ама кеф голям да се изкъпеш: басейн 5Х5, душове, вани. Ей, мързеланци, що не си доставите кефа да се изкъпете в селската баня ...

 

А най-доброто е за накрая: чудесни риболовни маршрути.

 

И бре, компанията, нЕма ли риболовци измежду вас, да си основем секция на риболовците-магеланци. И бре, дружина!

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Моите предложения също са за Витоша. Единият вариант е от Златните до Боянския водопад - прехода е около половин час и не се върви на равен терен. Ако ви се ходи повече може от Железница до хижа Купена - това разстояние съм го минавала през зимата и отне около 4 часа, нямам представа лятото за колко време се взима, но имай в предвид че на места има завидна денивелация :)

Връзка към коментар

ОК, посъбрах мнения хич да не е :)

 

Спа деня го оставяме за друг път, идеята е нещо от рода на 2-3 часа макс каране, 3-4 часа ходене, 2-3 часа обратно. Ждрелото на Ерма виждам, че самата пътека е километър и половина, има ли друго място в региона, където да утрепем час-два?

 

Миниманиаци сме, но не сме съвсем за плътно катерене :) Мальовица също е вариант, да, ще видя какво ще кажат другите!

Връзка към коментар

Я каква хубава темичка си пуснал   :)

- Мальовица, което ти е предложила Nine, не е лоша идея, но ако не сте се катерили скоро ще е изморително, но поне може да се пробвате до Елениното езеро, което е под Мальовица и понеже няма да сте зависими от лифт пък денят е дълъг и няма да имате ограничение във времето, ако тръгнете от Гюлечица, а не от Рилския манастир.

- Вихрен... за един ден.. трудно - около 180км до х. Вихрен, ако сте с кола, инак до х. Вихрен от Банско мисля, че е около 4ч пътя пеша и като кашкавалени туристи / както казваш/ ако тръгнете от южния склон и слезете от северния пак ще ви е уморително и трудно. 

- Райското пръскало - за един ден и него не бих го рискувала, но с тръгването пак от южната страна / Калофер/ и много ходене през Джендема, на мен ми е под въпрос слзиането ви, не толкова качването, но пък може да спите в х. Райското пръскало. 

- Боянския водопад - Ленчето ти е дала лесния вариант за него.. по-трудния е през Бояна.. от там има две пътеки едната по-леката се качва за около 2ч, а по-стръмната пише на табелките / не съм я качвала нея/ че е за около час. Пътеката е през гората и е много приятна за минаване.

 

Аз бих ти предложила преход през Симеоновските езера до Железница.. ако държите да е Витоша или да се качите до писта Лалето, която е под Алеко и обратно, което е лекичко маршрутче и е в горичка. 

А може да се качите до Черни връх примерно с лифта до Алеко, нагоре пеша по един боб в хижата и да слезете наобратно през х. Физкултурна и излизате в с. Железница.. може да го обмислите...

Ако пък имате кола, лесен маршрут е вр. Ком. почти равен терен с един недостатък открито е и в това време, малко изгарящо ще е, но пък можете да си вземете разни предпазни средства. Инак се тръгва от Петрохан в ляво.. в началото има горичка, но после става открито. :)

Ако се сетя още нещо ще ти дам идея.  :rolleyes:

Редактирано от Polina
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Ако пък имате кола, лесен маршрут е вр. Ком. почти равен терен с един недостатък открито е и в това време, малко изгарящо ще е, но пък можете да си вземете разни предпазни средства.

Мда, понеже виждам много идеи за качване по върхове - крайните отсечки са все на голо (в клека няма как да се скриеш на сянка ;) ) и опасността от изгаряне е много голяма, затова да внимавате, щото хората нали е лято - често тръгват по къс ръкав и къси гащи!

Едни приятели скоро така пострадаха и се мазаха с мехлеми една седмица после, а хем уж не са вчерашни туристи ... :rolleyes:

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Мда, понеже виждам много идеи за качване по върхове - крайните отсечки са все на голо (в клека няма как да се скриеш на сянка ;) ) и опасността от изгаряне е много голяма, затова да внимавате, щото хората нали е лято - често тръгват по къс ръкав и къси гащи!

Едни приятели скоро така пострадаха и се мазаха с мехлеми една седмица после, а хем уж не са вчерашни туристи ... :rolleyes:

 

Но пък ако си изгорял, клека така хубаво драска, че остават много хубави и дълги спомени. 

Аз пък все по потници се катерех в доброто старо време.. имах си екип - зелен потник, кафяв панталон..:) 

Връзка към коментар

Не знам защо, но Черни Връх ми излезна фаворит, може би заради ловкия ти маркетингов трик наречен "боб в хижата" :)

 

Ще сондирам мнение с останалите.

Връзка към коментар

Маршрутите до Черни връх са през повече време на слънце. Август месец доста се изгаря.

Еко-пътека Боров камък от село Згориград до Враца е през цялото време в гората и е много приятна.Не е от най-леките, но не е и планински стръмен маршрут. Въпросът е, дали водопадът по това време на годината не е много малък. За около 1.30-2 часа е изкачването. Още 30 мин. и се стига до хижа Пършевица. Враца не е далеч, а и може да отидете до Леденика или до Черепишкия манастир.

Знам, че има еко-пътека около село Бели Искър в Рила, но още не съм я пробвала.

Боянският водопад има смисъл да се изкачи от Бояна. От хижа Момина скала е 30 мин. спускане надолу. Но и двете пътеки са в гора, за разлика от Черни връх.

Където и да сте, приятно катерене. :)

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Аз съм минавала по еко пътеката около  Бели Искър, но тя не е много голяма и през цялото време е обикаляне по едни мостчета. Равничко е, не е лоша, но мисля, че не е и кой знае какво.. освен ако се окаже, че не сме я вървяли цялата..

Готино е да отидете до Стобските пирамиди. И те са на слънце обаче..., но пък след това може по  някоя риба да хапнете от рибарниците покрай Рилския манастир на сянка ..

А боба в хижата.. не знам защо, но навсякъде ми се услажда най-много! :) То как да не се изкуши човек?

Връзка към коментар

Готино е да отидете до Стобските пирамиди. И те са на слънце обаче..., но пък след това може по  някоя риба да хапнете от рибарниците покрай Рилския манастир на сянка ..

А ако сте отишли до Рилския манастир - непременно продължете нагоре покрай Рилска река до Кирилова поляна, много е красиво там!

Редактирано от Фичо
Връзка към коментар

А ако сте отишли до Рилския манастир - непременно продължете нагоре покрай Рилска река до Кирилова поляна, много е красиво там!

Фичо, кога ще ни водиш там?Кирилова поляна...звучи екзотично:)  Да планувам следващата събота? ;)

Връзка към коментар

Абе рейс 69 ( 68 ли беше) от Хладилника, слизате на спирка кв Симеоново , от там надясно и нагоре, теренът е горе -долу равен и сенчест, има и рекичка, не е нужно да си маниак планинар, за да ти хареса! 

 

 

Белчинската минерална вода е прекрасна: топваш бабичка и вадиш момиче, топваш Ричард Брансън, излиза Жоро Пенин... :lol:

Момичето излиза с помощта на доктор Енчев, а Жоро Пенин засега излиза без авиокомпанията, но.....опитите продължават!

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Имам нова идея, която след като днес я преходихме мисля, че не е лоша.

Връх Безбог.. до х. Безбог има лифт - 12лв двупосочен билет, работи до 16:30ч, а от хижата нагоре се качваш за около 2ч и малко / може ипо-бързо/ до върха.. Плюс, че ще се насладите на Безбожкото езеро, което е мнооого красиво от високо :)

Връзка към коментар

Имам нова идея, която след като днес я преходихме мисля, че не е лоша.

Връх Безбог.. до х. Безбог има лифт - 12лв двупосочен билет, работи до 16:30ч, а от хижата нагоре се качваш за около 2ч и малко / може ипо-бързо/ до върха.. Плюс, че ще се насладите на Безбожкото езеро, което е мнооого красиво от високо :)

 

От хижа Безбог има много възможности и до връх Безбог е най-скучната.  От там се стига до Полежан (2851 метра). Открива се изключителна гледка към целия северен Пирин. Полежан е лек връх, синът ми го качи без проблем (той е на 10 години). Има един кратък участък от 5-10 минути по ронеща се пътека, иначе наклонът е лек.

 

Ако не ви се катери - Попово езеро.

 

Ама по-добре да ви се катери. От Полежан се виждат 13-14 езера. При изкачването на Джано мисля, че са още повече. На Джано е уникална красота.

 

Вихрен е готин връх, ама за "витошки планинари" е тежък. В онази посока, ако не ви се катери - след х. Вихрен - езерото Окото и Бъндеришките езера. От Окото се открива прекрасна гледка към Вихрен.

 

Рила - Мальовица. Има денивелация, ама и там си заслужава. Езерата е пренаселено с тоя лифт. От Пионерска може да се отиде до хижа Скакавица и водопада. Водопадът е добро място. 

Връзка към коментар

В този августовски пек потвърждавам мнението на Lesy за екопътека Боров камък. И аз нямам представа как ще е водопада сега, но иначе мястото е супер и самата екопътека е много добре поддържана. Ако искаш ще пусна линк със снимките ми за да добиеш представа за трасето.

Връзка към коментар

Малко снимки не бих отказал :)

 

Иначе ме напълнихте с предложения, ще ги обмисля всичките. Пиринските езера ми харесва като идея! 

Връзка към коментар

Страхотно изглежда!

 

Значи отиваме до лифта, взимаме лифта до х. Безбог. От там е колко време катеренето до Полежан?

 

Всъщност, ако лифта работи самодо 16:30 може да е малко проблем връщането, ще трябва да тръгнем към 8 от София сигурно за да имаме повече време там...

Връзка към коментар

Страхотно изглежда!

 

Значи отиваме до лифта, взимаме лифта до х. Безбог. От там е колко време катеренето до Полежан?

 

Всъщност, ако лифта работи самодо 16:30 може да е малко проблем връщането, ще трябва да тръгнем към 8 от София сигурно за да имаме повече време там...

 

Катеренето в планината изисква тръгване от София в час не като за кръчмата  B)

Пътят от София до лифта е грубо около 2 часа, като отчитам намаления трафик при ранно тръгване. Половин час на лифта, от хижа Безбог до Полежан е ... зависи колко човека сте и с каква скорост се движи най-бавния. Една група се придвижва със скоростта на най-бавния и член, така че си зависи от вас. По пътеводителите го дават  около 2.30 часа, като тези времена са съобразени за групи, а не за индивидуални щуристи като мен или малки ударни групи щуристи. където времето е между 1.30-1.45 часа. Маршрутът е по поръчка - след изкачване следва равен преход за почивка ходом. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

значи грубо в 11:30 най-късно трябва да сме горе, ако искаме да хванем лифта на връщане, 10:30 да го кажем за да няма паники и гледане на часовниците, пък и спиране за почивки, за хапване...което прави в 10 да хванем лифта, от 7:30-8 да тръгнем от София. Може да е леко проблемно, ама ще го измислим, гледката по снимките си заслужава :)

Връзка към коментар

 А бе аз им давам идеи за леко катерене, в които няма да си дават много зор и бързане. Ще могат да се насладят на гледката, и няма да си чупят краката от бързане да хващат лифта на обратно, а туко виж им останало време и з апо една биричка при бате Славе :)

Съгласна съм с теб, че сигурно е най-скучната възможност, но все пак е  възможност:) Поповите езера също са добра идея. 

А Полежан изглежда великолепно...

От хижа Безбог има много възможности и до връх Безбог е най-скучната. 

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.