Прескочи до съдържание

Коментари, мнения, бъгове, съвети относно новата версия


Препоръчани мнения

 Правиш промяна със задна дата, която касае конкретно темите на огромно количество хора, реално премахваш част от съдържанието им, което е също и начин да бъдат идентифицирани, без никакво предупреждение ? Не е коректно.

За темите, които ме интересува да са с тагове, ще пусна доклади. За останалите - просто форумът губи.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

 

преди 10 минути , macf1an каза:

 Правиш промяна със задна дата, която касае конкретно темите на огромно количество хора, реално премахваш част от съдържанието им, което е също и начин да бъдат идентифицирани, без никакво предупреждение ? Не е коректно.

За темите, които ме интересува да са с тагове, ще пусна доклади. За останалите - просто форумът губи.

През цялото време аз таговете ги възприемам като служебна екстра, коятодо този момент не си върши работата. Таговете са просто връзка към теми с подобно съдържание. Или поне такава би им била идеалната цел, съвсем не споделям хип вълната да се хаштагва всяка дума, защото е модерно и куул. Като такива въобще не изпълняваха целта си - може би над 90% от тях се срещаха само веднъж, бяха пълни с правописни грешки, мешавица между български и английски и т.н. За мен това беше функционалност, която не си вършеше работа, излишен шум, който трябваше да се прочисти преди темите да се претагнат по по-смислен начин, такъв който би бил полезен за всички и кликване на таг да ти покаже подобни теми, да ти ги показва отстрани или отдолу още като отвориш темата и т.н. Нямаше как със съществуващите тагове да стане подобна трансформация от безполезност към полезност, все още не съм сигурен че може да стане, защото е монументална задача като труд, това за което съм сигурен е че таговете по начина, по който се използваха от създаването на форума нямат място в бъдещето му. 

 

Явно ти ги възприемаш по друг начин, което е ок, ако споделиш по какъв начин си ги използвал, може да помогне много за в бъдеще.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Два основни примера: в дневниците имаше тагове с всички дестинации, които са посетени. В темите с промоции, примерно билети, имаше тагове с градовете, които касаят.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 52 минути , macf1an каза:

Два основни примера: в дневниците имаше тагове с всички дестинации, които са посетени. В темите с промоции, примерно билети, имаше тагове с градовете, които касаят.

Това въобще не е така, таговете винаги са били свободно съчинение на автора. Някой пишат, други не пишат, трети пишат, ама не като първите. За да е ефективен един таг трябва да покрива абсолютно всички теми, в противен случай е повече объркващ, от колкото помагащ. Точно това ми беше и идеята, може да я видиш в подфорумите в Северна и Южна Америка. Но и там ударихме на камък и ще обмислям друг вариант. 

 

Приемам изцяло забележката, че може би трябваше да предупредя и се извинявам. Подценил съм това, че някой може да използва таговете по начин, който не е влизал в полезрението ми. Но това по никакъв начин нямаше да промени решението ми, че трябва да се изчистят. 

Връзка към коментар

Примерите бяха от моите дневници и моите теми с промоции, това поиска.

Редактирано от macf1an
Връзка към коментар
преди 30 минути , macf1an каза:

Примерите бяха от моите дневници и моите теми с промоции, това поиска.

Да, и ти казвам, че това че ти си тагнал прилежно твоите теми има нулев ефект, когато никой друг не го прави. 

Връзка към коментар

@Георги, така както го мислиш, означава, че ще трябва 1 човек да седи и да тагва всички теми (или да ги претагва след автора), за да може таговете да са хомогенни. И дори това не значи, че появяващите се теми с "подобно съдържание" ще са максимално полезни за четящите. Ако аз чета тема, в която е описана промоция с 2 различни нискотарифни авиокомпании, с прекачване в Италия и крайна точка Германия, кои ще са темите с подобно съдържание, които ще са ми полезни - за други промоции, за някоя от споменатите а/к, за Италия или за Германия?

Който и както да тагва темите, винаги ще имаш един проблем, известен като data exploration vs data exploitation - дали е по-релевантно да се повяват теми, които имат максимално много сходни тагове с настоящата или е по-релевантно да се появи плетора от теми, които да имат поне един сходен таг с настоящата.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 4 минути , akair каза:

@Георги, така както го мислиш, означава, че ще трябва 1 човек да седи и да тагва всички теми (или да ги претагва след автора), за да може таговете да са хомогенни. И дори това не значи, че появяващите се теми с "подобно съдържание" ще са максимално полезни за четящите. Ако аз чета тема, в която е описана промоция с 2 различни нискотарифни авиокомпании, с прекачване в Италия и крайна точка Германия, кои ще са темите с подобно съдържание, които ще са ми полезни - за други промоции, за някоя от споменатите а/к, за Италия или за Германия?

Който и както да тагва темите, винаги ще имаш един проблем, известен като data exploration vs data exploitation - дали е по-релевантно да се повяват теми, които имат максимално много сходни тагове с настоящата или е по-релевантно да се появи плетора от теми, които да имат поне един сходен таг с настоящата.

Абсолютно си прав и точно за това писах по-горе, че не съм изчистил до край концепцията. Всички неща отбелязани от теб са дискутирани. Дори бях направил страничка само с достъп до модератори да се изписват всички теми без тагове, щях да правя и напомняния да се гледа тази страничка. Може би със дружни усилия щяхме да се справим. Иначе може би най-тежкия аргумент против е, че темите се развиват и една правилно тагната тема в началото може вече да не е правилно тагната след месец-два-година. Тема започната само за Сицилия, може да се развие в посока Малта, а дори на теория да имаме възможностите да тагваме всички теми при пускането им, няма как периодично да ги препрочитаме и претагваме спрямо отклоненията. За това и малко висим в ничия земя в момента.  

Връзка към коментар

Идеята ми беше, че този проблем няма решение или не е проблем, реално. Ти можеш да контролираш механизмите за определеяне на сходство между темите, но няма как да знаеш intend-a на четящия. Понякога дори четящите не знаят каква информация им трябва предварително (това е data exploration). Друг път много точно знаят какво им трябва (тогава exploitation би ти свършило повече работа).

Ако една тема започне за Сицилия и се развие за Малта, еднакво количество работа е дали модератор ще раздели темата на 2 теми или ще я претагне.

Идея - направи incentives за авторите на теми да си държат таговете изрядни - така няма да се налага малко на брой хора да вършат много работа.

Връзка към коментар
преди 4 минути , akair каза:

Идея - направи incentives за авторите на теми да си държат таговете изрядни - така няма да се налага малко на брой хора да вършат много работа.

Това няма как да стане, изключително трудно е да се поддържат дори отделни теми за промоции и въпроси, какво остава като стане малко по-сложна материята. Дори да има бонуси за изрядни теми не мисля, че ще помогне, в момента ако хората не пускат теми, където трябва не е заради липсата на бонуси, а заради липсата на ориентация. 

Връзка към коментар

За неориентираните е ясно - има кой да ходи и да "бърше" след тях - модераторите. Въпросът е да впрегнеш ориентираните да ти помогнат в развиването на сайта. Което е една стъпка напред от това цялата работа да пада върху модераторите.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
3 hours ago, Георги said:

Да, и ти казвам, че това че ти си тагнал прилежно твоите теми има нулев ефект, когато никой друг не го прави. 

Защо да има нулев ефект? Ако аз търся определен таг и ми излезе само негова тема, това съвсем не е нулев ефект. Пак ще ми свърши работа, въпреки че няма да открия останалите (например седем) теми с подобно съдържание. 

Връзка към коментар
преди 2 часа, akair каза:

За неориентираните е ясно - има кой да ходи и да "бърше" след тях - модераторите. Въпросът е да впрегнеш ориентираните да ти помогнат в развиването на сайта. Което е една стъпка напред от това цялата работа да пада върху модераторите.

Тагването на темите си е модераторска работа, която върви и като права и като отговорности ръка за ръка с цялостното пипане по темите. Както казах, все още не съм сигурен в главата ми дали и как да се направи нещо такова, но назначаването на една армия модератори, която само да следи за правилни тагове на темите не е приемливо решение...и за мен, а съм сигурен и за тях. 

 

преди 1 час, cybersimo каза:

Защо да има нулев ефект? Ако аз търся определен таг и ми излезе само негова тема, това съвсем не е нулев ефект. Пак ще ми свърши работа, въпреки че няма да открия останалите (например седем) теми с подобно съдържание. 

Даже не е нулев, а по-скоро отрицателен. Защото може да те подлъже, че от тези тагове има полза, докато на практика няма и да разбереш за останалите теми. А игнорирайки въобще търсенето по тагове като опция и да речем търсейки за конкретната държава, ще ти излезнат и седемте теми. Таговете наистина имат смисъл само ако се ползват последователно и изчерпателно от всички.  

Връзка към коментар

Ако се опитваш да решиш проблема на exploration vs exploitation през мехаинзмите за сходство между темите - няма как да стане... Помисли по темата и ще видиш, че на практика "последователно и изчерпателно ползване на тагове" от всички (почти) нищо няма да ти купи :)

Връзка към коментар
преди 29 минути , ven62 каза:

Мрън.

Изчезнаха пътеписите.

@Георги -и-и-и-и!

 

Ей, бреее, не ме оставяте да се събудя. Да, пътеписите са спряни, да очаквайте ги скоро (В рамките на час-два) обратно онлайн :) 

Връзка към коментар

И така, новите пътеписи са на линия.

 

Това, което не виждате на външен вид е, че конвертирахме изцяло от външно приложение към вътрешно такова. Това общо взето означава, че вече не зависим от кефа на трети програмист, който да оправя бъгове, когато и както намери за добре. Означава и че при бъдещи обновявания, не трябва да го чакаме да си обнови приложението първо. Въобще, ползите от подобен ход са големи и дългосрочни. Хич не отне малко време и ресурси да отскубнем една от най-важните ни секции от зависимостта от трети хора, но най-накрая е факт и съм изключително радостен от това. 

 

Това, което виждате на външен вид е, надявам се, по-красив дизайн. Вече всеки пътепис ще бъде публикуван с корична снимка, която да излиза както на заглавната страница, така и най-отгоре в самия пътепис (това скоро). За съществуващите пътеписи е използвана първата публикувана снимка, това не винаги е ок решение за това съветвам всеки от вас, ако желае да редактира пътеписа си и да сложи такава снимка, каквато на него му харесва. 

 

Има някои дребни неща около използваните стрингове да се пипнат, това ще го изглаждам по-късно днес. Имайте предвид, че конверсията беше изпълнена на доста първично ниво, директно в базата данни, за това са възможни странични ефекти. Докладвайте своевременно. 

  • Харесвам 7
Връзка към коментар
преди 25 минути , Георги каза:

...

 

Това, което виждате на външен вид е, надявам се, по-красив дизайн. Вече всеки пътепис ще бъде публикуван с корична снимка, която да излиза както на заглавната страница, така и най-отгоре в самия пътепис (това скоро). За съществуващите пътеписи е използвана първата публикувана снимка, това не винаги е ок решение за това съветвам всеки от вас, ако желае да редактира пътеписа си и да сложи такава снимка, каквато на него му харесва. 

 

Има някои дребни неща около използваните стрингове да се пипнат, това ще го изглаждам по-късно днес. Имайте предвид, че конверсията беше изпълнена на доста първично ниво, директно в базата данни, за това са възможни странични ефекти. Докладвайте своевременно. 

Браво @Георги...

Супер.

....

 

 

Сега...:

- Как да си редактирам пътепис;

- Не е първата снимка в пътеписа, а може би първата по азбучен ред или първата ъплоудвана ... (ама това не е много важно, ако може човек да си постави сам заглавната снимка)

- Няма ги разделите - Континенти, Държави, острови и полуострови, ...

 

Май трябваше да изчакам с коментара - едва ли сега разбираш за горните проблеми.

 

Успех. :) 

 

Редактирам се:

Видях от къде да си покажа структурата на пътеписите (континенти, държави,...)

Ако е възможно - като се цъкне на таба "пътеписи" да се покажа "структурата" и след нея това, което се вижда в момента - най-новите.

Логиката ми е, че човек (в повечето случаи) влиза в тази секция не за да прочете най-новия, а за да прочете пътеписите за дадена дестинация, като почне от най-новия ;).

Редактирано от ven62
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Баш навреме са ти въпросите.

 

преди 23 минути , ven62 каза:

- Как да си редактирам пътепис;

 

Дай ми малко време, мислех че съм настроил всичко, явно не съм. 

 

преди 24 минути , ven62 каза:

Ако е възможно - като се цъкне на таба "пътеписи" да се покажа "структурата" и след нея това, което се вижда в момента - най-новите.

 

По-скоро мисля да остане както си е сега, понеже заглавната страница е много по-представителна в този си вид. Все пак е въпрос на един клик да се влезе в категориите, но ще помисля по въпроса. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 1 минута , Георги каза:

Баш навреме са ти въпросите.

 

Дай ми малко време, мислех че съм настроил всичко, явно не съм. 

 

По-скоро мисля да остане както си е сега, понеже заглавната страница е много по-представителна в този си вид. Все пак е въпрос на един клик да се влезе в категориите, но ще помисля по въпроса. 

Помисли... Щото това линкче е завряно в горе-дясно, на бял фон - леко сиво.

Ако основната цел на хората да влизат в тази секция е тази, която аз си мисля и обясних, то тогава няма смисъл да се затрудняват с намирането на линк, за да го цъкнат.

А и при тази шарения - снимки, аватари, болтнати заглавия на пътеписи, всичко оформено в големи правоъгълници и ... ходи намери линкчето,

 

Убедих те, нали !? :)   кажи - Да.

 

 

Връзка към коментар

Още един бъг:

 

В последното мнение (към момента) в темата:

има два линка - подобни на горния.

Проверявах темата, щото ми е важно @samuraika да прочете мнението.

И виждам, че линка с пътеписа ми за Малдивите всъщност не води към пътеписа, а е някак си "жив" - нещо като прозорец - real time на сайта.

Абе, магии някакви.

Редактирано от ven62
Връзка към коментар
преди 11 минути , ven62 каза:

Помисли... Щото това линкче е завряно в горе-дясно, на бял фон - леко сиво.

Ако основната цел на хората да влизат в тази секция е тази, която аз си мисля и обясних, то тогава няма смисъл да се затрудняват с намирането на линк, за да го цъкнат.

А и при тази шарения - снимки, аватари, болтнати заглавия на пътеписи, всичко оформено в големи правоъгълници и ... ходи намери линкчето,

 

Убедих те, нали !? :)   кажи - Да.

 

 

Не си ме убедил още :) По-скоро ще гледам връзката към всички категории да е по-изразена. 

 

преди 4 минути , ven62 каза:

Още един бъг:

 

В последното мнение (към момента) е темата

има два линка - подобни на горния.

Проверявах темата, щото ми е важно @samuraika да прочете мнението.

И виждам, че линка с пътеписа ми за Малдивите всъщност не води към пътеписа, а е някак си "жив" - нещо като прозорец - real time на сайта.

Абе, магии някакви.

Оправих го ръчно това, такива неща за съжаление сигурно ще трябва да ги оправяме в движение. Ще видя дали има начин да потърся във форумите за връзка към пътеписи и да го оправя ръчно за всички. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 5 минути , ven62 каза:

Започвам да организирам "бунта на пътеписците и пътеписочитателите". :)

Ще видиш ти... :):protest:

Я виж сега дали можеш да си редактираш пътеписа и да си обновиш снимката, ако желаеш. Бунта после :)

Връзка към коментар
преди 10 минути , Георги каза:

Я виж сега дали можеш да си редактираш пътеписа и да си обновиш снимката, ако желаеш. Бунта после :)

В пътеписа се промени. Като си в него - горе, дясно, в началото излиза заглавната снимка.

Но в превюто на пътеписа - не.

Разбра ме, нали?

А, стана, стана, ...

 

 

Железен си. :)

Супер!

Редактирано от ven62
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.