Прескочи до съдържание

Португалия през май


Vanko

Препоръчани мнения

Здравейте! 
Задава се поредната тема за Португалия и по-специално - за южната част на тази страна.

Ще бъда там от 30 април (вечерта) до 8 май (сутринта), което ще рече, че ще имам 8 нощувки.
Пристигам във Фаро, но се връщам през Лисабон.
Понеже вече съм бил в северната част, бих искал този път да дам малко повече фокус на южната.

Предвиждам нощувките да са в хостели.

 

"Целта", ако мога така да се изразя, на пътуването е да комбинирам няколко от любимите си хобита - пътуване, фотография, сърф.
Не се интересувам чак толкова от културната част на нещата. По-скоро, този интерес ме застига след като се прибера от дадена дестинация. :)

Направих един списък с места, които бих посетил:
Praia do BARRIL (Anchor cemetery)
Praia da Marinha
Praia de Cacela Velha
Praia da Amoreira
Praia de Vale Figueira
Praia de Monte Clerigo
Praia da Arrifana
Praia da Armona
Praia da Bordeira
Praia do Castelejo

Cascais

Cabo Sao Vicente

 

 Както се вижда, предпочитам да дам приоритет на природата пред урбанистичния тип туризъм. :)

Имам следния казус: 
Понеже не планирам да взема кола под наем, има ли възможност да се достигне до тези плажове (поне някои от тях) с публичен транспорт (влакове, автобуси) или колело под наем (ако са в съседство с населено място до около 20-30км) ? Знам, че вървят сравнително на често влакове и автобуси между Faro-Lagos-Aljezur-Lisbon-Cascais-Sintra. Въпросът е да успея да ги комбинирам оптимално. Възможно е пропускането на някои от местата - 8 дни не са малко, но не са и много. 

Опитах се да систематизирам нощувките, така че да са в максимална близост до горепосочените места:
30 Април - Faro. Кацам към 18:30ч. Предвиждам разглеждане на града привечер
1 май - Faro. Praia do Barril (Anchor cemetery) , Praia de Cacela Velha, Praia da Armona са в района на града.
2 май - Lagos - Praia da Marinha e в района на града.
3 май - Sagres - нямам идея тук дали искам да видя нещо освен Cabo Sao Vicente и скалистия бряг, като цяло. Може би и Praia do Castelejo.

4 и 5 май - Aljezur - Предимно тук са повечето места, които искам да посетя - Praia da Amoreira, Praia de Vale Figueira, Praia de Monte Clerigo,  Praia da Arrifana,  Praia da Bordeira
6 и 7 май - Лисабон - Единият ден ще го оставя за разходка из града, другият ще отида може би до Sintra и Cascais.

8 май - Излитам рано сутрин за Мадрид и там ще откарам целия ден.

Приемам всякакви други предложения и гледни точки за места, свързани с горепосочените ми хобита. Със сигурност изпускам нещо, което е задължително и характерно за южната част на Португалия.


Благодаря на всички, които са си оставили "пръстите" да пишат и разписват пътеписи, теми във форума и т.н. Доста от информацията за момента е взета именно от там!
 

Редактирано от Vanko
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 3 минути , Vanko каза:

2 май - Lagos - Praia da Marinha e в района на града.

 

Този плаж не е никак близо до Лагош, грешка има някаква...

 

преди 5 минути , Vanko каза:

4 и 5 май - Aljezur - Предимно тук са повечето места, които искам да посетя - Praia da Amoreira, Praia de Vale Figueira, Praia de Monte Clerigo,  Praia da Arrifana,  Praia da Bordeira,  Carrapateira

 

Вероятно до Арифана ще можеш да намериш обществен превоз, до другите се съмнявам - мисля че целият район е резерват и населени места почти няма, плажовете са далеч от главните пътища... Можеш обаче да пробваш на стоп, ако не си с дъска... Аз лично един автобус не видях докато обикаляхме западното крайбрежие. 

Връзка към мнение

Може би имаш предвид Lagoa,  а не Lagos и Praia Da Marinha? Можеш да го комбинираш с  Praia De Benagil. 

Сигурно си знаеш де, но аз между Sagres и c. Sao Vicente гледах сърфисти... Много хубава гледка!

За обществения транспорт - не знам. Обикаляла съм с кола.

 

Пс. Умишлено ли пропускаш Ponte De Piedade и Praia dos Tres Irmaos?

Редактирано от Polina
Връзка към мнение
преди 19 минути , Vanko каза:

Здравейте! 
Задава се поредната тема за Португалия и по-специално - за южната част на тази страна.

Ще бъда там от 30 април (вечерта) до 8 май (сутринта), което ще рече, че ще имам 8 нощувки.
Пристигам във Фаро, но се връщам през Лисабон.
Понеже вече съм бил в северната част, бих искал този път да дам малко повече фокус на южната.

Предвиждам нощувките да са в хостели.

 

"Целта", ако мога така да се изразя, на пътуването е да комбинирам няколко от любимите си хобита - пътуване, фотография, сърф.
Не се интересувам чак толкова от културната част на нещата. По-скоро, този интерес ме застига след като се прибера от дадена дестинация. :)

Направих един списък с места, които бих посетил:
Praia do BARRIL (Anchor cemetery)
Praia da Marinha
Praia de Cacela Velha
Praia da Amoreira
Praia de Vale Figueira
Praia de Monte Clerigo
Praia da Arrifana
Praia da Armona
Praia da Bordeira
Praia do Castelejo

Cascais

Cabo Sao Vicente

 

 Както се вижда, предпочитам да дам приоритет на природата пред урбанистичния тип туризъм. :)

Имам следния казус: 
Понеже не планирам да взема кола под наем, има ли възможност да се достигне до тези плажове (поне някои от тях) с публичен транспорт (влакове, автобуси) или колело под наем (ако са в съседство с населено място до около 20-30км) ? Знам, че вървят сравнително на често влакове и автобуси между Faro-Lagos-Aljezur-Lisbon-Cascais-Sintra. Въпросът е да успея да ги комбинирам оптимално. Възможно е пропускането на някои от местата - 8 дни не са малко, но не са и много. 

Опитах се да систематизирам нощувките, така че да са в максимална близост до горепосочените места:
30 Април - Faro. Кацам към 18:30ч. Предвиждам разглеждане на града привечер
1 май - Faro. Praia do Barril (Anchor cemetery) , Praia de Cacela Velha, Praia da Armona са в района на града.
2 май - Lagos - Praia da Marinha e в района на града.
3 май - Sagres - нямам идея тук дали искам да видя нещо освен Cabo Sao Vicente и скалистия бряг, като цяло. Може би и Praia do Castelejo.

4 и 5 май - Aljezur - Предимно тук са повечето места, които искам да посетя - Praia da Amoreira, Praia de Vale Figueira, Praia de Monte Clerigo,  Praia da Arrifana,  Praia da Bordeira
6 и 7 май - Лисабон - Единият ден ще го оставя за разходка из града, другият ще отида може би до Sintra и Cascais.

8 май - Излитам рано сутрин за Мадрид и там ще откарам целия ден.

Приемам всякакви други предложения и гледни точки за места, свързани с горепосочените ми хобита. Със сигурност изпускам нещо, което е задължително и характерно за южната част на Португалия.


Благодаря на всички, които са си оставили "пръстите" да пишат и разписват пътеписи, теми във форума и т.н. Доста от информацията за момента е взета именно от там!
 

А защo не обмислиш и ходене до Praia da Rocha , a около  Lagos има не един плаж? С градски транспорт не зная дали е удобно, но с кола под наем със сигурност. Пътищата са перфектни . Ако отидеш до Сагреш и най-западния нос Сейнт Винсент , ще се увериш че скалите и гледките са уникални. Атмосферата е навсякъде задушевна и всичко е много пъстро.

На мен много ми хареса и Кавоейро, виж и него. Това градче с шарените си лодки е чудесен повод за чаша розе на пристанището. Весело изкарване.:)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение


 

преди 32 минути , searus каза:

 

Този плаж не е никак близо до Лагош, грешка има някаква...

 

 

Вероятно до Арифана ще можеш да намериш обществен превоз, до другите се съмнявам - мисля че целият район е резерват и населени места почти няма, плажовете са далеч от главните пътища... Можеш обаче да пробваш на стоп, ако не си с дъска... Аз лично един автобус не видях докато обикаляхме западното крайбрежие. 

Моя грешка, сравнително далеч е. Нямам дъска, но май ще трябва да погледна опцията за car rental.

 

преди 24 минути , Polina каза:

Може би имаш предвид Lagoa,  а не Lagos и Praia Da Marinha? Можеш да го комбинираш с  Praia De Benagil. 

Сигурно си знаеш де, но аз между Sagres и c. Sao Vicente гледах сърфисти... Много хубава гледка!

За обществения транспорт - не знам. Обикаляла съм с кола.

 

Пс. Умишлено ли пропускаш Ponte De Piedade и Praia dos Tres Irmaos?

По-скоро ги пропускам умишлено. Харесват ми по-широки плажни ивици. 

преди 23 минути , liliya каза:

А защo не обмислиш и ходене до Praia da Rocha , a около  Lagos има не един плаж? С градски транспорт не зная дали е удобно, но с кола под наем със сигурност. Пътищата са перфектни . Ако отидеш до Сагреш и най-западния нос Сейнт Винсент , ще се увериш че скалите и гледките са уникални. Атмосферата е навсякъде задушевна и всичко е много пъстро.

На мен много ми хареса и Кавоейро, виж и него. Това градче с шарените си лодки е чудесен повод за чаша розе на пристанището. Весело изкарване.:)

Благодаря за съветите, liliya!


Ще се поровя сега за car rental, та да видим. Паралелно, приемам предложения за компании с добри отзиви за конкретната услуга. За съжаление ще трябва да търся нещо по-бюджетно от сорта на Volkswagen Polo/Opel Astra/Citroen/Fiat.

EDIT: Това намирам като най-бюджетен вариант. Някой резервирал ли е през този сайт да каже, евентуално, къде са подводните камъни? Изглежда доста евтино за car hire - 120 евро за 6 дни.
 

Screen Shot 2017-04-05 at 11.08.08 PM.png

Редактирано от Vanko
Връзка към мнение

Ние платихме между 200 и 250 евро за 15 дни, точната сума ми се губи, но не беше скъпо, а твоята цена дали включва връщане на друго място? От компанията бяхме много доволни, но пуста памет, Ауторент ли беше, Аутоклик ли, нещо такова :-D 

 

Tres Irmaos е долепен до един адски голям плаж, щом ти харесват такива - ако ти е по пътя можеш да направиш кратка спирка...

 

Амадо също ли пропускаш нарочно? Там можеш дори да наемеш сърф и да се пробваш...

Връзка към мнение

Поне това, което пише в общите условия за горепосочената оферта е следното - One Way (pick up/drop off in another office): 50.00 Euros  - ONE WAYS ARE FREE On rentals over 3 days. Must rent 4 days to get it free. Нещо друго, за което да внимавам? :)

Praia da Amado не съм го пропуснал нарочно, ама то какви плажни ивици...кое по-напред? :)


Някакви примерни цени на такси по пътищата, гориво и т.н. ? Предполагам, че няма да измина повече от 600-700км за 8 дни.
Също така, ще трябва да търся хостели, с опция за безплатен паркинг, че иначе ще изляза рязко от бюджета. 

Връзка към мнение

Някъде из темите бяха обсъждани таксите и горивото, но аз не съм от хората, които внимават за такива неща, понеже не съм шофьор ;-) Виж, за паркирането мога смело да твърдя, че ние никъде, ама никъде, не сме видели да се плаща за това.  

Наистина, плажове да искаш, споменах този, защото писа че се интересуваш от сърф, а там беше най-сърфисткото място, което видяхме.

Връзка към мнение

Ще си позволя да дам едно малко по-различно мнение. Плажовете с пясък и дълга пясъчна ивица са впечатляващи, но според мен уникалното на южната част на Португалия са жълто-червеникавите скали в прочудливи форми и изумителната гледка, която се получава в комбинация с изумрудената вода (особено щом си любител на фотографията). Щом си сървист е обезателно да се насладиш на това си хоби, но не пропускай и другото поне за ден (имаш достатъчно време и няма да съжаляваш). Ние бяхме за 2 дена (една нощувка) в тази част на страната и обходихме 

Praia da Senhora da rocha

Praia de albandeira

Praia da marinha

Praia de Benagil, boat trip to Benagil cave

Praia de Vale Centianes

Algar seco

Praia do vau, Praia do Alemao, Praia do Barranco das Canas, Praia de Boiao

Praia de joão de arens

Praia dos tres irmaos

Praia da Pinhao

Praia da Dona Ana

Ponta de Piedade

Cabo San Vincente

Успяхме и да се къпем на повечето места, а най-голямо удоволствие ни достави да се вмъкваме от плаж в плаж през дупки в скалата!

 

  • Харесвам 6
Връзка към мнение
преди 2 минути , nadialm каза:

Ще си позволя да дам едно малко по-различно мнение. Плажовете с пясък и дълга пясъчна ивица са впечатляващи, но според мен уникалното на южната част на Португалия са жълто-червеникавите скали в прочудливи форми и изумителната гледка, която се получава в комбинация с изумрудената вода

 

Ама хич не ти е различно мнението ;-) На всички (аайде, повечето) ни харесва точно това :-D Той Vanko е запланувал да иде до Мариня, мисля че това ще му е достатъчно да го разпали и няма начин да не се отбие пътьом по още такива скални плажчета ;-) 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 1 минута , searus каза:

 

Ама хич не ти е различно мнението ;-) На всички (аайде, повечето) ни харесва точно това :-D Той Vanko е запланувал да иде до Мариня, мисля че това ще му е достатъчно да го разпали и няма начин да не се отбие пътьом по още такива скални плажчета ;-) 

 

А Мариня, никак не е голям както знаем. :)

Сещам се, че на мен Praia de Alvor ми беше харесал също... Та, Ванко добави си го. Голяма пясъчна ивица, много син океан и някой и друг чадър. :)

Връзка към мнение
преди 3 минути , Polina каза:

Сещам се, че на мен Praia de Alvor ми беше харесал също...

 

А Tres Irmaos е точно в единия му край (ако не се лъжа)... 

@nadialm за два дни как сте успели да обиколите този ви списък, че и да се топвате тук и там... 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 11 часа, Vanko каза:


 

Моя грешка, сравнително далеч е. Нямам дъска, но май ще трябва да погледна опцията за car rental.

 

По-скоро ги пропускам умишлено. Харесват ми по-широки плажни ивици. 

Благодаря за съветите, liliya!


Ще се поровя сега за car rental, та да видим. Паралелно, приемам предложения за компании с добри отзиви за конкретната услуга. За съжаление ще трябва да търся нещо по-бюджетно от сорта на Volkswagen Polo/Opel Astra/Citroen/Fiat.

EDIT: Това намирам като най-бюджетен вариант. Някой резервирал ли е през този сайт да каже, евентуално, къде са подводните камъни? Изглежда доста евтино за car hire - 120 евро за 6 дни.
 

Screen Shot 2017-04-05 at 11.08.08 PM.png

 

 Praia da Rocha  не е никак малък  плаж! Ето няколко снимки за да придобиеш представа. Но  плажовете в скалите са уникални и споделям горните мнения напълно за красотата им.

А за компанията, за която питаш - резервирала съм  и не съм имала проблеми до сега с тях .Предлагат сравнително ниски цени и безплатна анулация до 7 дни преди наемането, а депозита го връщат веднага.

Имай предвид ,че за Португалия  goldcar.es предлагат  доста конкурентни цени, разгледай и тях.

За пътните такси така и не разбрах как точно ги изчисляват. От рент-а -кар компанията ти дават едно устройство и след това получаваш фактура.  За около 2 седмици платихме около 85евро пътни такси , но кръстосахме над 2000км, като  маршрута беше горе-долу Лисабон-Алгарве-Порто-Лисабон. Някъде из нета намерих цените за пътните такси в Португалия, но бяха в една сложна таблица и така и не ги разгадах.

http://portugaltolls.com/en/web/portal-de-portagens/home

http://portugaltolls.com/en/web/portal-de-portagens/home#column-2

 

20150624_134922.jpg

 

IMG_2028.JPG

Редактирано от liliya
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

searus успяхме без проблем (като имаш предвид, че единия ден тръгнахме сутринта от Евора, на втория ден пътувахме привечер към Лисабон), дори без препускане - разстоянията не са големи, имахме добра предварителна подготовка (набелязани места, въведени в GPS, резервация по телефона за лодката до Бенажил) и не сме се моткали излишно, но и не сме препускали (събирахме мидички, снимахме на воля, влизахме от плаж в плаж....) 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

По груба сметка излиза около 350 евро за 6 дни с включени кола под наем, , Каско, via verde, toll taxes, гориво (Sixt и цени на гориво от 1.55 евро/л.) Това излиза доста от бюджета, който предполагах, така че по-скоро ще направя компромис в плана и дестинациите. Може би ще заложа на сърф, което е около 20-30евро за westuit + board rental и ще се движа с автобуси и влакове. :)

Благодаря за инфото на всички до момента!

Редактирано от Vanko
Връзка към мнение

Нощувките са вече ясни. Успях да ги наглася спрямо хобитата:) . Поради факта, че пътувам сам и не излиза рентабилно да взимам кола под наем, а реално за Португалия си е нужно, ще заложа на следните места, пък дано да има някакъв транспорт до някой по-обезлюден плаж:

30 април - Фаро
1 май  - Лагош (фотография)

2 май -  Лагош (фотография)

3 май - Сагреш (сърф)

4 май - Сагреш (сърф)

5 май - Лисабон (фотография)

6 май - Лисабон (сърф)

7 май - Лисабон (фотография)

8 май - Мадрид (фотография)

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Един бърз ъпдейт по моя план, който се променя ежеминутно :)

30 април - Фаро

1 май - Фаро 

2 май - Лагош

3 май - Лагош

4 май - Лисабон

5 май - Лисабон

6 май - Лисабон

7 май - Лисабон

8 май - Мадрид

 

На 1 май сутринта ще разполагам с кола до около 18:00ч на 3 май. Тоест, ще имам 3 дни с кола и ще мога да пообиколя малко по-недостъпните места.

71 евро за 3 дни:
Взимане на 1 май сутринта от Фаро
Връщане на 3 май вечерта в Лагош

Допълнително 15 евро на ден за Super CDW, за да не ми блокират голяма сума по картата и e-toll service (Via Verde) за 1,70 евро на ден.
Резервацията я направих през portugal-auto-rentals.com (Avis budget ще е компанията).

На 4 май сутринта ще хвана автобус/влак от Лагош за Лисабон, като ще остана следващите 4 дни там.
 
Ще пускам от време на време информация как си структурирам нещата. Целта ми е да потърся коректив в лицето на хората тук. :)
 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Само като идея, тъй като си решил за повечко дни в Лисабон (в сравнение с първоначалния ти план), Назаре не е чак толкова наблизо, но не е и толкова далеч, като за сърфисти ми се струва, че е "задължителна" забележителност...

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...

Благодаря на всички за съветите!

Прикачам една обобщаваща снимка, но все още очаквам останалите, за да сумализирам всичко в един пътепис. 


Накратко, равносметката:
1) Над 20 различни плажа
2) 3 национални парка
3) Лисабон, отново
4) Търсят се билети за септември :)

 

image.jpg

  • Харесвам 9
Връзка към мнение
преди 4 часа, Vanko каза:

Благодаря на всички за съветите!

Прикачам една обобщаваща снимка, но все още очаквам останалите, за да сумализирам всичко в един пътепис. 


Накратко, равносметката:
1) Над 20 различни плажа
2) 3 национални парка
3) Лисабон, отново
4) Търсят се билети за септември :)

 

image.jpg

Ванко,  след тази прекрасна снимка,  моля, давай бързо и другите, че ще ме оглозга  любопитството! 

Чакам  и нещичко написано за пътешествието,  което явно , много ти е харесало,  щом пак търсиш билети.:dancing:

Редактирано от AlexandraKo
Връзка към мнение

И аз да покажа 5-6 снимки от Португалия ,но април и даже на самия Великден си беше.Малко встрани от основния туристически поток , защото пътувахме през ден(бяхме се настанали в Мерида,Испания на 60км от границата).Португалия ми е на сърце от 10г и просто нямаше как да пропусна.Evora,Elvas и Tomar . Два дена  път ,но си заслужава И трите обекта са под закрила на Юнеско ,като в Елваш (на 15км от границата с Испания,Бадахоз) се намира най-дългата запазена в оригинален вид  крепоста стена в Европа .Евора си е едно типично очарователно португалско градче в което дори има запазен римски храм,аквадукт и конвент на едикой си португалски благородник.За Томар е казано много,много магеланци са го посетили и няма да се спирам на него.Много ме впечатлиха м/у селските пътища в Португалия, пътищата м/у малките градчета,горите с корков дъб,свободно пасящите прасета и свободно разхожадщите се пауни(подобно на нашите бездомни котки) по селата ,градините,дворовете.(даже два пъти ми изкачаха  на м/у селския път,та трябваше да внимавам)-)))).За 1 час посетихме и едно малко градче Portalegre-красота.Бе с две думи Португали си е Португалия:-))

DSC01870.JPG

DSC01869.JPG

DSC01894.JPG

DSC01871.JPG

DSC02056.JPG

DSC01893.JPG

DSC01824.JPG

  • Харесвам 10
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.