Прескочи до съдържание

Румъния, Брашов и Синая


Препоръчани мнения

Моля за коментар, ако има свободни: Планът е следният - Варна-Питещи, нощувка в Питещ. Втори ден Питещи-Себеш, нощувка в Себеш. Трети ден Себеш-Питещи, през път 67 С, до Новачи, след това по 67 до Питещи. И четвърти ден Питещи-Варна. Става ли? Има ли много трафик, как са пътищата, има ли тирове, такива работи. Какви дрехи да приготвим? Нещо важно, ако се сетите. Предварително благодаря! Пътуването се прави с цел преходи по планината.

Връзка към мнение
Преди 1 час, rdd каза:

Моля за коментар, ако има свободни: Планът е следният - Варна-Питещи, нощувка в Питещ. Втори ден Питещи-Себеш, нощувка в Себеш. Трети ден Себеш-Питещи, през път 67 С, до Новачи, след това по 67 до Питещи. И четвърти ден Питещи-Варна. Става ли? Има ли много трафик, как са пътищата, има ли тирове, такива работи. Какви дрехи да приготвим? Нещо важно, ако се сетите. Предварително благодаря! Пътуването се прави с цел преходи по планината.

Преди да дам някакъв смислен отговор,ще задам един въпрос:

 

Трансфагарашан?

Връзка към мнение

Относно пътя: Варна-Питещи е абсолютно постижимо.Трафикът е нормален като за Румъния.:) Ще е натоварено покрай Букурещ но то си е разбираемо.

От Питещи до Себеш се пригответе за натоварен трафик и скорост не повече от 70 км/ч. ,но това е ако мините по Е81.Минавайки по път 67 и път 67С ще е още по-бавно но много по-живописно.Тирове има по международните пътища.Аз лично по планинските от националната пътна мрежа не видях един камион.

Дрехи-задължително непромокаемо/ветровка яке,топла дреха-полар и др. типични за планински туризъм.Времето много бързо се променя.Нас за два часа-три пъти ни валя,духа ни вятър,пече ни слънце и какво ли още не.;)

Редактирано от krasen_denev
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 1 час, krasen_denev каза:

Относно пътя: Варна-Питещи е абсолютно постижимо.Трафикът е нормален като за Румъния.:) Ще е натоварено покрай Букурещ но то си е разбираемо.

От Питещи до Себеш се пригответе за натоварен трафик и скорост не повече от 70 км/ч. ,но това е ако мините по Е81.Минавайки по път 67 и път 67С ще е още по-бавно но много по-живописно.Тирове има по международните пътища.Аз лично по планинските от националната пътна мрежа не видях един камион.

Дрехи-задължително непромокаемо/ветровка яке,топла дреха-полар и др. типични за планински туризъм.Времето много бързо се променя.Нас за два часа-три пъти ни валя,духа ни вятър,пече ни слънце и какво ли още не.;)

Да благодаря, става въпрос наистина за проходите Трансфагарашан и Трансалпина. Пътуването не е с цел да се бърза по пътищата за да се стигнат отделните градове, а да се насладим на проходите.

Връзка към мнение
преди 2 часа, rdd каза:

Да благодаря, става въпрос наистина за проходите Трансфагарашан и Трансалпина. Пътуването не е с цел да се бърза по пътищата за да се стигнат отделните градове, а да се насладим на проходите.

Оптималният вариант е на отиване да минете Трансфагарашан от юг на север или по точно от Питещи през Куртя де Арджеш по път 7С ,след това през Сибиу,където аз ви съветвам да останете поне няколко часа,че даже може и да приспите/защото градът е много хубав/ или да продължите до  Себеш.

На следващият ден по маршрута,който ти написа.Трансалпина го минавате от север на юг по път 67С.Така в два дни ще се насладите на двата прохода без да бързате.Ако искате можете и да обърнете маршрута.Първо да минете през Трансалпина а на връщане през Трансфагарашан. Ще има и на двата прохода туристи,но не токлова много,че да  е тревожно.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 2 часа, krasen_denev каза:

,Оптималният вариант е на отиване да минете Трансфагарашан от юг на север или по точно от Питещи през Куртя де Арджеш по път 7С ,след това през Сибиу,където аз ви съветвам да останете поне няколко часа,че даже може и да приспите/защото градът е много хубав/ или да продължите до  Себеш.

На следващият ден по маршрута,който ти написа.Трансалпина го минавате от север на юг по път 67С.Така в два дни ще се насладите на двата прохода без да бързате.Ако искате можете и да обърнете маршрута.Първо да минете през Трансалпина а на връщане през Трансфагарашан. Ще има и на двата прохода туристи,но не токлова много,че да  е тревожно.

Благодаря още веднъж! Да, планът е точно такъв.

Редактирано от rdd
Връзка към мнение

С изключение на магистралите средната скорост с която е добре да се смята в Румъния е 50 км/ч (с почивки и т.н.). По основните пътища има камиони, задръствания, села, завои и т.н. Повечето пътища са с добро качество на асфалта, но постоянно трябва да сме готови, някой срещу нас да се опита да направи рисково изпреварване.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Както казват старите хора лете с абичка. Миналата седмица бях на Мальовица - мъгла, но по къси ръкави. Днес бях пак - слънце, но с вятър. И сложих дълъг ръкав по едно време.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
На ‎21‎.‎4‎.‎2017‎ г. в 10:53, krasen_denev каза:

Да,наистина е безумно красив! Бяхме компания с две коли и три деца.За да спестим завоите до върха,оставихме колите на Каскада Бъля.От там тръгва лифта за върха.Имайте предвид,че лифта не се движи постоянно,а след като се съберат достатъчно хора, гондолата тръгва.На качване се открива чудесна гледка ако сте в задната част на гондолата,респективно на слизане в предната.Горе бе доста студено,затова си носете връхни дрехи.Храната  бе на ниво,а гледките към езерото Бъля -страхотни.

Ако решите да изминете целият път до горе с кола,не се притеснявайте.Маршрута е уникален и в никакъв случай опасен.На завоите има направени отбивки за спиране за да може да се насладите изцяло на красотите ,които ще се открият пред вас.

Може да преминете прохода и от двете страни.Ние го направихме от към Фъгъраш и пак от там се върнахме защото бяхме отседнали в Синая.

Ако има нещо с което да помогна,питай смело.

Може ли да помогнете, с точно местоположение на лифта, за който споменавате..

Връзка към мнение

Само че лифта е малко по на север около километър точно до хижата. След още няколко завоя. Staţia de Telecabina Bâlea Cascadă

Редактирано от Тони
  • Харесвам 3
Връзка към мнение
На 22.07.2017 г. в 15:28, krasen_denev каза:

Оптималният вариант е на отиване да минете Трансфагарашан от юг на север или по точно от Питещи през Куртя де Арджеш по път 7С ,след това през Сибиу,където аз ви съветвам да останете поне няколко часа,че даже може и да приспите/защото градът е много хубав/ или да продължите до  Себеш.

На следващият ден по маршрута,който ти написа.Трансалпина го минавате от север на юг по път 67С.Така в два дни ще се насладите на двата прохода без да бързате.Ако искате можете и да обърнете маршрута.Първо да минете през Трансалпина а на връщане през Трансфагарашан. Ще има и на двата прохода туристи,но не токлова много,че да  е тревожно.

Благодаря , имам планиран маршрут за обиколка из Румъния , сега разбрах че има още един проход Трансалпина , който задължително  ще включа :dancing::dancing:Завоите не ни плашат,защото там не карам аз , само ми увеличават обема на прическата :lol::lol: , но ме кефи да преминаваме през такива места .

Интересува ме, какво е състоянието на пътната настилка в проходите , тоест пътя да не е с дупки и разбит ?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, Роси 777 каза:

Благодаря , имам планиран маршрут за обиколка из Румъния , сега разбрах че има още един проход Трансалпина , който задължително  ще включа :dancing::dancing:Завоите не ни плашат,защото там не карам аз , само ми увеличават обема на прическата :lol::lol: , но ме кефи да преминаваме през такива места .

Интересува ме, какво е състоянието на пътната настилка в проходите , тоест пътя да не е с дупки и разбит ?

До края на деня ще отговорим на вашето питане.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Наскоро правиха реклама на ламбота по трансфагарашанския път и като цяло пътищата са в изправност по тези проходи. Всяка година, след като ги отворят, проверяват състоянието на пътя и ако трябва, оправят настилката.

 

Ето рекламката

 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
На ‎27‎.‎7‎.‎2017‎ г. в 7:52, Роси 777 каза:

Благодаря , имам планиран маршрут за обиколка из Румъния , сега разбрах че има още един проход Трансалпина , който задължително  ще включа :dancing::dancing:Завоите не ни плашат,защото там не карам аз , само ми увеличават обема на прическата :lol::lol: , но ме кефи да преминаваме през такива места .

Интересува ме, какво е състоянието на пътната настилка в проходите , тоест пътя да не е с дупки и разбит ?

Мечтаното пътуване беше направено от синът ми. На Трансалпина имало една малка отсечка, на която още се работело. Пътната настилка и на двата прохода били в отлично състояние. Било много красиво, много туристи, много завои. Нямало нищо страшно. Вечер  затваряли някакви части от пътя.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
12 hours ago, rdd said:

Мечтаното пътуване беше направено от синът ми. На Трансалпина имало една малка отсечка, на която още се работело. Пътната настилка и на двата прохода били в отлично състояние. Било много красиво, много туристи, много завои. Нямало нищо страшно. Вечер  затваряли някакви части от пътя.

През летния период пътят се затваря вечер само при ниска облачност (мъгла) от съображения за сигурност и безопастност на пътуващите.

 

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...

Тръгваме другият понеделник по този маршрут.Проучила съм всичко,резервирала и тн.Но имам един въпрос.

Забранени ли са откритите тегличи в Румъния /както в Гърция например/ и правят ли проблем за ролбара на колата ?

Въпросът ми е породен от това ,че се чудим с коя кола да тръгнем.Едната е нова и ме притеснява прочетеното тук какви шофьори са румънците.Другата е по-стара ,но и по-голяма ,но е с открит теглич и ролбар.

Ще съм благодарна за съветите ви.

Връзка към мнение
преди 5 часа, renydent каза:

Тръгваме другият понеделник по този маршрут.Проучила съм всичко,резервирала и тн.Но имам един въпрос.

Забранени ли са откритите тегличи в Румъния /както в Гърция например/ и правят ли проблем за ролбара на колата ?

Въпросът ми е породен от това ,че се чудим с коя кола да тръгнем.Едната е нова и ме притеснява прочетеното тук какви шофьори са румънците.Другата е по-стара ,но и по-голяма ,но е с открит теглич и ролбар.

Ще съм благодарна за съветите ви.

Открит теглич и ролбар на кола не са забранени в Румъния, даже са препоръчителни :lol: (това в кръга на шегата).

 

Ще видиш доста леки автомобили с българска регистрация, но това не са българи, ами румънци, които са закупили коли в България и ги карат в Румъния чрез пълномощни и без застраховки, или някаква минимална застраховка. Доколко е редно това, ще се въздържа от коментар, само ще кажа, че наличието на българска регистрация е плюс и минус : плюс е, защото битува мнението, че тези коли нямат застраховка, и затова колите с румънска регистрация се опитват да ги избягват; минус е, че в случай на инцидент, тези коли нямат застраховка и става една разправия кой какво и кога ще плаща.

 

В Румъния също се ползват двустранните протоколи в случай на пътен инцидент и ако, разбира се, румънската кола има застраховка. Протоколът е само на румънски, както българският е само на български, така че ако се попълва на румънски, което предполагам ще предпочете другата страна, може да гледаш българския протокол и така да разбереш какво се попълва.

 

Претенции по щети при наличие на каско  се завеждат в Avus International (http://www.avus-group.com/index.asp?pg_nr=44996&lang=ro), в случай че ищецът е румънският шофьор. Това е доста кофти ситуация, тъй като и българският шофьор трябва да отиде до Avus International заедно с автомобила си, а това може да стане след няколко дни, седмици, че и месец. Ако ищецът е български шофьор, препоръчвам веднага да се свърже със застрахователния си агент, да съобщи за инцидента, да информира дали ще идва полиция, дали ще се попълва двустранен протокол и т.н. Добре е и да се направят няколко снимки на ситуацията.

 

Общо взето, поради агресивният стил на шофиране там, препоръчвам да се запази самообладание в случай на пътен инцидент и да се действа разумно, а не емоционално - тенекии се изправят, ако ли не, се купуват нови я от пластмаса, я от желязо или какъвто материал има и т.н.

 

Фишове и актове, издадени от полицията, са само на румънски. Прави ми впечатление, че фишовете в България вече са и на английски. Акт скоро не съм получавал, та не мога да кажа :) дали е и на английски. Препоръчвам спазвавне на ограниченията на скоростта или да не се надвишават с повече от 10 %. В Румъния няма толеранс за превишаване на разрешената от пътните знаци скорост. За превишена скорост не се предоставя снимков материал, а се издава фиш, ако скоростта е надвишена с до 10-15 %, и акт, ако е над 10-15 %, което води и до  отнемане на шофьорската книжката, а това е разправия с властите...

 

А, с коя кола да пътувате, оставам вие да си прецените. Шофирал съм доста в Румъния и със служебен автомобил, и със стара кола, и с чисто нова кола. Досега съм имал три инцидента - ожулване на дръжката на вратата в един гараж, един лек пътен инцидент, който оправихме с двустранни протоколи и спиране за превишена скорост, където ми издадоха фиш :). Иначе редовно ме спират за проверка на винетка.

 

 

 

 

 

 

Редактирано от Yavor
Връзка към мнение
преди 2 часа, kiriku каза:

И аз да попитам от къде се купува винетката и каква е цената? Ние ще сме там за 3 дни значи предполагам седмична винетка ще ми трябва.

https://www.roviniete.ro/en

 

https://www.roviniete.ro/en/info/rovinieta-pret

Редактирано от Zaro
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Върнахме се мноого доволни.Очакванията за румънските шофьори не се потвърдиха на 100%.В Букурещ като във всеки голям град движението е кошмарно ,но нагоре към Брашов нещата са много по- спокойни.Карат си бързичко хората-мъжът ми беше щастлив от този факт.

За винетка не са ни спирали никъде,дори не я поискаха на границата .Купих я онлайн.

И двата апартамента ,които бях наела бяха добри -чисто и просторно.И двата в близост до забележителности.

На връщане  пътят Брашов -Пловдив ми дойде малко в повече/точно 8 часа без почивките за кафе,с тях 9,30/,макар да обичам да пътувам.Предложих на мъжа ми след Русе да карам аз ,но получих пълен отказ.Цитирам " И ще пристигнем на сутринта".

Та ако има въпроси насреща съм.Впечатленията са съвсем пресни.Маршрута беше Букурещ - Синая- Брашов-Бран -Ръшнов 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.