Прескочи до съдържание

За Брюксел и околностите


qwerty

Препоръчани мнения

преди 2 часа, EliDion каза:

Поемаме към Брюж.

Много правилно решение. Чаровен град е Брюж! Е, това е едно от хубавите неща във форума ни, като се каже името на някой град в който съм била, направо ми застава пред очите. Сега си мисля за Брюж, а не за това, че трябва да стана да простирам пране😁

  • Смея се 1
Връзка към мнение

Хайде пак аз, 😋 Някой може ли да ми каже нещо за този квартал "Rue de Pologne 32, Saint-Gilles". Не че се притеснявам, широко скроена съм уж, но все пак. Любина не го е сложила към предпочитаните.

 

Редактирано от EliDion
Връзка към мнение
преди 3 часа, EliDion каза:

Хайде пак аз, 😋 Някой може ли да ми каже нещо за този квартал "Rue de Pologne 32, Saint-Gilles". Не че се притеснявам, широко скроена съм уж, но все пак. Любина не го е сложила към предпочитаните.

@EliDion, не съм го сложила, защото не го познавам добре - нито като население, нито като транспортни връзки. Гледайки на картата, от една страна е сравнително близо до централната градска част, мои приятели преди време бяха отседнали в хотел Pantone (има го по картите на Брюксел, ако искаш да се ориентираш), от друга страна - доста близо до "любимата" ми гара Gare du Midi.

Затова ми е трудно да изкажа мнение.

Връзка към мнение

Благодаря Любина, много си отзивчива и полезна. Там ще е квартирата, която наехме. И на мен ми се стори, че е сравнително близо и до гарата и до центъра и до училището, а и беше на много добра цена.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

На града Шарлероа нашите сънародници му казват белгийския Перник - западнало, побои, хора без зъби... Летището може да  близо, но със сигурност не е добре да се планира за разходка.

Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Идеи за удобен паркинг в центъра на Брюксел - за съботна обиколка на забележителностите покрай Grand Place? Набелязах 2 с Гугъл, но приемам свежи идеи...🙂

Връзка към мнение
преди 18 минути , obsession каза:

Идеи за удобен паркинг в центъра на Брюксел - за съботна обиколка на забележителностите покрай Grand Place? Набелязах 2 с Гугъл, но приемам свежи идеи...🙂

Безплатни паркинги общо взето в центъра на града няма.

Препоръчвам закритите паркинги, моите лични предпочитания навремето бяха към Interparking Square Albertine, Rue des Sols 3, 1000 Bruxelles, Белгия

но и всички останали по центъра са ок.

Паркингът на Place de la Justice 16, поне за мен, в първите месеци от престоя ми, беше леко объркващ. Не самия паркинг, а тунелите наоколо и как да стигна до него 🙂 

В близост до центъра и Grand Place има достатъчно паркинги. Не знам какво имаш предвид под "свежи идеи"

Ако искаш да си спестиш 2€/час предлагам да потърсиш на google метростанция Delta. Паркингът там е доста голям и по типа park and ride, не се плаща(ше) и от  там, с линия 5 на метрото сте на 10 на минути. Е, тук пропуснах необходимостта от билети за метрото. 🙂 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Ако става дума за тази събота, 21 юли, имайте предвид, че е националният празник и има голям военен парад. Вероятно и мерките за сигурност ще са по-засилени.засилени. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 12 часа, Lyubina каза:

Безплатни паркинги общо взето в центъра на града няма.

Препоръчвам закритите паркинги, моите лични предпочитания навремето бяха към Interparking Square Albertine, Rue des Sols 3, 1000 Bruxelles, Белгия

но и всички останали по центъра са ок.

Паркингът на Place de la Justice 16, поне за мен, в първите месеци от престоя ми, беше леко объркващ. Не самия паркинг, а тунелите наоколо и как да стигна до него 🙂 

В близост до центъра и Grand Place има достатъчно паркинги. Не знам какво имаш предвид под "свежи идеи"

Ако искаш да си спестиш 2€/час предлагам да потърсиш на google метростанция Delta. Паркингът там е доста голям и по типа park and ride, не се плаща(ше) и от  там, с линия 5 на метрото сте на 10 на минути. Е, тук пропуснах необходимостта от билети за метрото. 🙂 

Благодаря! Спряла съм се на Grand Place Parking (992) или BePark Parking Grand Place - Bruxelles Bourse, ще разгледам и Interparking Square Albertine. надявам се да нямат сериозни различия в цените.

 

преди 12 часа, Ushakal каза:

Ако става дума за тази събота, 21 юли, имайте предвид, че е националният празник и има голям военен парад. Вероятно и мерките за сигурност ще са по-засилени.засилени. 

Да, благодаря за подсещането, дано не се окаже проблем...

Връзка към мнение

Разлика в цените принципно няма. Просто на мен този, който посочих ми беше най-удобен 🙂 

Ако затворят центъра за коли, отивайте към Delta, ако не на самия паркинг, в околността също има свободни места за паркиране (или поне имаше).

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Благодаря за съветите! Още се чудя дали е разумно точно на 21 юли да ходим, но така бях направила програмата и чак впоследствие видях, че точно тогава е празник....представям си задръствания и навалица и хич не ми става радостно...

Връзка към мнение

На 21-ви юли ще е безплатно паркирането по улиците, но целия център ще е затворен и според мен е доста смело да разчита на подземните паркинги точно тогава.

Аз ползвах варианта с паркиране около метростанция "Монтгомъри", която е в "бял" квартал и от там 3-4 спирки с метрото или 15 мин пеша до Европейския квартал през чудесен парк или 40-45 мин до центъра. Билети могат да се вземат от машини на метростанцията и става с български дебитни и кредитни карти /проверено/.

Метростанция Делта също е вариант, но от там пътя с метрото до центъра е около 30 мин.

Парада за Националния им празник до метростанция "Парк" не е за изпускане също! Бях впечатлен, че освен армията, после минаха полицаи, пожарникари и на края строени държавни (или обшински-не помня) служители. Всички били слуги на народа 😉

 

 

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

А районът около Европейския парламент също ли ще бъде затворен? Защото ако може да се спре някъде наоколо, до площада са 2 км, което не е много...

 

Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...

Здравейте, планирам пътуване до Брюксел през октомври - пристигане петък сутринта и прибиране понеделник сутринта. Планът е:

- петък - кацане и потегляне към Брюксел с шатъл - настаняване и разглеждане на града;
- събота - пътуване с влак до Гент - разглеждане
- събота - от Гент хващане на влак до Брюж
- събота - Вечерта прибиране от Брюж към Брюксел
- неделя - Брюксел
- понеделник - прибиране

Ще се радвам да споделите, дали е окей. И също така, Брюж или Гент е по-привликателен вечерта т.е. дали да не ги разменя (първо Брюж и после Гент)? Заслужава ли си в неделя да се отделят няколко часа за разходка до Льовен? Относно влаковете, имат ли часове или важат за период от време и се валидират на гарата? Точни ли са влаковете им и на често ли са за тези дестинации? Благодаря ви много! 🙂

Връзка към мнение
Преди 1 час, naskoyYyYyYY каза:

Ще се радвам да споделите, дали е окей. И също така, Брюж или Гент е по-привликателен вечерта т.е. дали да не ги разменя (първо Брюж и после Гент)? Заслужава ли си в неделя да се отделят няколко часа за разходка до Льовен? Относно влаковете, имат ли часове или важат за период от време и се валидират на гарата? Точни ли са влаковете им и на често ли са за тези дестинации? Благодаря ви много! 🙂

Труден въпрос, относно кой град е по привлекателен вечер и двата са с красиво осветени сгради и отражения в каналите.

 

Брюж е по романтичен град, а Гент по младежки (има университет и висше училище).

 

В Льовен е много красива сградата на кметството, катедралата, големият бегинаж https://www.google.be/search?ei=tpZ1W4WJNofdwQLSn5OACw&q=begijnhof+leuven&oq=begijnhof+leu&gs_l=psy-ab.1.0.0l10.630.2688.0.4113.4.4.0.0.0.0.125.412.1j3.4.0....0...1c.1.64.psy-ab..0.4.409...0i67k1.0.d2l4FpedPlM и още много исторически сгради. Там е и Католическият университет.

 

Ще ти стигне ли времето да видиш всичко, което искаш в Брюксел в събота? На място можеш да решиш дали да отскочиш и до Льовен.

 

Билетите за влаковете нямат час, важат за деня, не се валидират, представят се на кондукторът при проверка. Можеш да ги закупиш на гише на гарата, от автомат или онлайн. Цената е една и съща. Най-добре си купи билет на гарата, няма смисъл от онлайн, защото гарите са големи и има отворени гишета и автомати.

 

Влаковете са начесто. Можеш да намериш разписанието им като зададеш начална и крайна гара, приблизителен час на отпътуване или пристигане и дата https://www.belgiantrain.be/en/?gclid=CjwKCAjwwdTbBRAIEiwAYQf_E0-WjItiuvS8UYvrTZskoZj3is_gU_Q7MkQGsLXJbuXzF16TrDVG0RoChroQAvD_BwE

 

Закъснения, в пиковите часове обикновено някои имат закъснения от порядъка на 5, 10 минути. В някои дни може и да са по 15, 20 минути, но на главните влакове дават предимство, така, че не е проблем.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Благодаря много за изчерпателния отговор! Реално имам целия петък в Брюксел и цялата неделя, мисля че ще е достатъчно. Както каза, на място ще се реши за Льовен, щом няма ралика между онлайн билетите и тези от гарата. 

Ии още едно въпросче, как е като район Кукелберг за отсядане? Линия 6 на метрото спира сравнително близо...

Връзка към мнение
преди 33 минути , naskoyYyYyYY каза:

как е като район Кукелберг за отсядане? Линия 6 на метрото спира сравнително близо...

Да кажем така - може да бъде и по-добре. Целият Брюксел вече е доста населен с всякакви чужденци и мигранти от не-европейски държави. Има доста и в посочения от теб район.

Иначе, щом си близо до спирка на метрото - бързо се изнасяш към централната част на града.

Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

За посещаващите Белгия може да е интересно да видидят изложбата на Niki de Saint Phalle в музея на Монс/Берген. 2 от произведенията й са в Jardin du Mayor и в Jardin du Befroi. Снимката от градината не е много ясна, заради силното слънце.   

DSC_0493.JPG

  • Харесвам 5
  • Браво 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.