Прескочи до съдържание

Как предпочитате да плащате?  

103 магеланци са гласували

  1. 1. Как предпочитате да плащате?

    • Cash is king :)
    • Винаги с кредитна или дебитна карта и само в краен случай с кеш.
    • Зависи от ситуацията, но предимно с кеш.
    • Зависи от ситуацията, но предимно с дебитна и кредина карта.


Препоръчани мнения

преди 6 минути , chandni каза:

Винаги ми е параноя къде и как да крием парите в брой при пътуване, когато се налага да носим големи суми

Да бе, щото картата има къде да я скриеш и да ти е спокойно. Примерно банкнота можеш да я свиеш и да я пъхнеш в чорапите, карта - доста по-трудно. :lol: Отделно, пари поне можеш да разпределиш на 3-4 места в себе си, карти - пак можеш, но ти трябват 3-4 карти с цялото произтичащо от това поддържане на излишни сметки, плащане на ненужни такси и заробване към банките. Айде нема нужда. Но всеки си знае сам за себе си как му е най-добре, само няма смисъл да се изтъква абсурдната теза, че с карта е по-сигурно, защото това категорично не е така ;)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

За каква банкнота говориш изобщо? Аз говоря за няколко хиляди долара за сафари. Каква банкнота точно и къде ще скриеш? Карта се крие много по-лесно, отделно, че това, че са ти взели картата не означава и че могат да я използват!

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 19 минути , chandni каза:

 Много по-голяма параноя ми е да не ме преджобят или причакат и оберат, отколкото дали банковата система щяла да се срине и картата да не пусне или да няма банкомат.

Емоционално те разбирам, но рационално ми е трудно да приема този аргумент. По лошо ли е за теб да ти откраднат няколко хиляди лева от колкото да останеш на края на света без храна, вода, хотел и пари за прибиране само защото има някакъв проблем с ползването на картата ти?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
В момента, Topfly каза:

Емоционално те разбирам, но рационално ми е трудно да приема този аргумент. По лошо ли е за теб да ти откраднат няколко хиляди лева от колкото да останеш на края на света без храна, вода, хотел и пари за прибиране само защото има някакъв проблем с ползването на картата ти?

Аз не казвам, че не носим кеш, но той е малко количество, точно колкото да предвотврати катаклизми. Основните плащания са с карта, кешът е "бойна готовност". 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 9 минути , chandni каза:

отделно, че това, че са ти взели картата не означава и че могат да я използват!

Ама и ти няма да можеш да я използваш, което е по-същественото в случая ;)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 12 минути , chandni каза:

За каква банкнота говориш изобщо? Аз говоря за няколко хиляди долара за сафари. Каква банкнота точно и къде ще скриеш? Карта се крие много по-лесно, отделно, че това, че са ти взели картата не означава и че могат да я използват!

Проблемът е че ти не можеш да си я ползваш, защото веднага ще я блокираш.Няма да чакаш, за да видиш ,дали ще я точат.

А защо парите за сафарито  не  ги преведохте предварително?

Вече има начин да ти се дръпнат пари от кредитната карта, оттам, като съобщиш  данните. 

Ние и двата пъти за Австралия направихме така - на мейл написвам  номера на картата, по телефон давам трите цифри и написвам писмо:" Аз, еди кой си,  давам право на еди кого си, да дръпне от кредитната ми карта номер, еди кой си,сумата еди колко си, за това, това и това."Хем и такса няма, щото е разплащане през ПОС терминал. 

И човекът си ги дръпва, а после ние носим само джобни. 

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 1
  • Шок 1
Връзка към мнение
преди 13 минути , AlexandraKo каза:

А защо парите за сафарито  не  ги преведохте предварително?

 

Защото ни беше не по-малко параноично да преведем цялата сума на някой си в Африка повече от половин година преди предполагаемото сафари. Ако не дай си Боже фалира или изчезне, а ти си вече с раниците там и без пари за сафари, не можеш да си платиш и на друг организатор. Все пак говорим за Африка, не за Западна Европа. Като изчезне с парите ти, иди го търси да ти ги върне.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
18 minutes ago, chandni said:

Защото ни беше не по-малко параноично да преведем цялата сума на някой си в Африка повече от половин година преди предполагаемото сафари. Ако не дай си Боже фалира или изчезне, а ти си вече с раниците там и без пари за сафари, не можеш да си платиш и на друг организатор. Все пак говорим за Африка, не за Западна Европа. Като изчезне с парите ти, иди го търси да ти ги върне.

И аз щях да питам това за сафарито - всички оператори, с които съм комуникирала в Африка, са изисквали 100% предварително заплащане. Определено са били и много подбрани агенции, разбира се - но за такъв кеш направо ме опули :) Това за фалирането - няма гаранция за никъде и за никого, пу-пу...

 

По темата - абсолютен привърженик съм на картите, но кешът определено е цар. В Азия е и едноличен властелин - помня как се разкарвах с един куфар пари в Мианмар :) Ужасно неудобно... Но и спокойствие.

 

П.П. Наложи ми се да търся един банкомат в Мианмар - намираха се, но работещи (извън Янгон) - мъкааааа...

 

Тоест, и аз като Роца - и колан, и тиранти :) Имам три карти - две кредитни (Visa, AMEX) и една дебитна (Visa). Винаги в брой 50-100 паунда в резерв, като и съответната местна валута. Количеството - в зависимост от възможността за плащане и с карти. 

Редактирано от Гост
Връзка към мнение
Георги Матеев

Като гледам най-предпочитана се очертава комбинацията от кеш+карти. Нормално, тъй като и двете имат своите плюсове и минуси. Вече кой колко набляга повече на едното или на другото е въпрос на лично усещане и няма смисъл да се убеждаваме кой крив и кой прав ;)

 

Истината - както обикновено - е някъде по средата.

  • Харесвам 7
Връзка към мнение
преди 35 минути , chandni каза:

Защото ни беше не по-малко параноично да преведем цялата сума на някой си в Африка повече от половин година преди предполагаемото сафари. Ако не дай си Боже фалира или изчезне, а ти си вече с раниците там и без пари за сафари, не можеш да си платиш и на друг организатор. Все пак говорим за Африка, не за Западна Европа. Като изчезне с парите ти, иди го търси да ти ги върне.

Ми преведете ги един ден преди тръгването или пак не е сигурно?

Връзка към мнение
преди 8 часа, Meidj каза:

Ама и ти няма да можеш да я използваш, което е по-същественото в случая ;)

Искаш да кажеш, че недай Боже нещо се случи и ти скочат, ти ще можеш да си ползваш кеша след това ли...? Само дето кеша ще си го изхарчат без дори да могат да ги заловят, защото е непроследим, а картата дори и да успеят да я използват, ще оспориш транзакцията и толкова... И в двата случая оставаш без средства в момента, но в случая с кеш, оставаш без парите си завинаги. 

 

Стигне ли се до там, да не дава Господ да се случва, но по Western Union и Money Gram пристигат мигновено - на един телефонен разговор разстояние са парите. Отделно винаги се подсигурявам поне двойно - освен парите в картите, които са в мен, имам и налична сума в банкова сметка, която мога да преведа от всяка точка на света.

преди 7 часа, AlexandraKo каза:

Ми преведете ги един ден преди тръгването или пак не е сигурно?

Нямаше да пристигнат навреме и нямаше да ни качат в джипа докато не си видят парите... А и с таксите на банките, щеше да е почти същото като да ме оберат... :mail:

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 1 минута , chandni каза:

Нямаше да пристигнат навреме и нямаше да ни качат в джипа докато не си видят парите... А и с таксите на банките, щеше да е почти същото като да ме оберат... :mail:

Плащането на място с кеш или кредитна карта има и едно друго голямо предимство. Ако човек се разболее, има проблем с полетите или по друга причина не пристигне на време няма нужда да се разправя да си връща парите.

Аз лично следвам принципа да плащам възможно най-малко програми предварително.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

На 24-та страница на това проучване има данни и за измамите с кредитни и дебитни карти издадени в България. Те са с много пъти по малко спрямо негативните рекордьори в Европа Франция и Великобритания.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
37 minutes ago, chandni said:

Искаш да кажеш, че недай Боже нещо се случи и ти скочат, ти ще можеш да си ползваш кеша след това ли...? Само дето кеша ще си го изхарчат без дори да могат да ги заловят, защото е непроследим, а картата дори и да успеят да я използват, ще оспориш транзакцията и толкова... И в двата случая оставаш без средства в момента, но в случая с кеш, оставаш без парите си завинаги. 

 

Стигне ли се до там, да не дава Господ да се случва, но по Western Union и Money Gram пристигат мигновено - на един телефонен разговор разстояние са парите. Отделно винаги се подсигурявам поне двойно - освен парите в картите, които са в мен, имам и налична сума в банкова сметка, която мога да преведа от всяка точка на света.

На идентично мнение съм. 

 

37 minutes ago, chandni said:

Нямаше да пристигнат навреме и нямаше да ни качат в джипа докато не си видят парите... А и с таксите на банките, щеше да е почти същото като да ме оберат... :mail:

Ето тук ме шокира :) Моите сафари оператори изобщо не биха ми оторизирали пътуването без 100% плащане в брой. Иначе за таксите - така е, макар че вече има Transferwise (не че не платих като поп 25 паунда за превод до Боствана).

 

5 minutes ago, Topfly said:

На 24-та страница на това проучване има данни и за измамите с кредитни и дебитни карти издадени в България. Те са с много пъти по малко спрямо негативните рекордьори в Европа Франция и Великобритания.

 

Е, не можеш да сравняваш пазара на Великобритания и Франция с този на България, де :) В Англия мерките са драконовски. Чувствам се спокойна с кредитните си карти - личен опит. Надявям се да не ме опровергаят, разбира се. 

Редактирано от Гост
Връзка към мнение
преди 5 минути , Гост каза:

Е, не можеш да сравняваш пазара на Великобритания и Франция с този на България, де :) В Англия мерките са драконовски. Чувствам се спокойна с кредитните си карти - личен опит. Надявям се да не ме опровергаят, разбира се. 

Според статистиката най-много измами на 1000 транзакции са точно във Великобритания и Франция. Българските притежатели на кредитни и дебитни карти могат да спят поне 5 пъти по спокойно ;)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
7 minutes ago, Topfly said:

Според статистиката най-много измами на 1000 транзакции са точно във Великобритания и Франция. Българските притежатели на кредитни и дебитни карти могат да спят поне 5 пъти по спокойно ;)

Добре, България е 5 пъти по-спокойна, нека е на твоето :) 

Връзка към мнение
преди 9 минути , Topfly каза:

Според статистиката най-много измами на 1000 транзакции са точно във Великобритания и Франция. Българските притежатели на кредитни и дебитни карти могат да спят поне 5 пъти по спокойно ;)

Щото нашите играчи работят на френския и английския пазар, а трансферите в обратна посока не са рентабилни. :laugh:

И все пак, хубаво е човек да има и двете, ей така за всеки случай. Има хора, на които не им трябват джебчии или мошеници, те сами си губят парите.

 

Между другото. Revolut е много добър резервен вариант, ако има колебание дали да платиш някъде с карта. Парите се прехърлят моментално по картата, плащаш с нея или теглиш, а основната карта или сметка остава недостъпна.

Редактирано от Zaro
  • Харесвам 7
Връзка към мнение
В момента, Гост каза:

Добре, България е 5 пъти по-спокойна, нека е на твоето :) 

Аз ли съм виновен, че статистиката е такава? :) Или българските потребители са по предпазливи или българските измамници “работят“ главно в чужбина.

Връзка към мнение
Just now, Topfly said:

Аз ли съм виновен, че статистиката е такава? :) Или българските потребители са по предпазливи или българските измамници “работят“ главно в чужбина.

"Виновен" си каква статистика използваш :) Не можеш да сравняваш бройката - и активността - на потребителите от тези три страни. Казвам, че сравняваш ябълки с пилешки дробчета. Хубаво е също така да се гледа и ефективност на разрешени проблемни случаи...

Връзка към мнение
преди 6 минути , Гост каза:

"Виновен" си каква статистика използваш :) Не можеш да сравняваш бройката - и активността - на потребителите от тези три страни. Казвам, че сравняваш ябълки с пилешки дробчета. Хубаво е също така да се гледа и ефективност на разрешени проблемни случаи...

1000 транзакции във Великобритания и в България са си хиляда транзакции. Няма никакво значение кой колко често си ползва картата и че в България 1000 транзакции вероятно стават за по дълго време. Във Великобритания може по ефективно да решават случаите, но в България 80% от тези случаи изобщо не се случват.

Връзка към мнение
преди 1 минута , Topfly каза:

Няма никакво значение кой колко често си ползва картата и че в България 1000 транзакции вероятно стават за по дълго време.

Напротив, точно това има ОГРОМНО значение. Ако чисто статистически "пробиваш" 1 от 100 карти, има много по-голяма вероятност да се издържаш от този бизнес там, където транзакциите са повече, защото 1000 транзакции се осъществяват за време Х, докато в България това се случва за време 50Х. А хляб се купува всеки ден. :)

Връзка към мнение
преди 1 минута , Zaro каза:

Напротив, точно това има ОГРОМНО значение. Ако чисто статистически "пробиваш" 1 от 100 карти, има много по-голяма вероятност да се издържаш от този бизнес там, където транзакциите са повече, защото 1000 транзакции се осъществяват за време Х, докато в България това се случва за време 50Х. А хляб се купува всеки ден. :)

Това са спекулации, но е възможно да има нещо общо с броя на транзакциите. Ако сложиш скимиращо устройство на място с повече транзакции, тогава за единица време може да откраднеш данните на повече карти и така рискът ти е по малък, а печалбата по голяма.

Връзка към мнение

Има голямо значение и как се ползват картите. Например статистиката за САЩ може да е по-висока, защото там все още масово ползват магнитна лента + подпис, докато чип и пин код са доста по-сигурни технологии. А и всички тези статистики е добре да включват какъв процент от парите са възстановени на собствениците им. Че иначе всеки от нас е подложен на дневни опити за измама от нигерийски принцове, колко пари стигат до тези нигерийски принцове е отделен въпрос. 

 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.