Прескочи до съдържание

Как предпочитате да плащате?  

103 магеланци са гласували

  1. 1. Как предпочитате да плащате?

    • Cash is king :)
    • Винаги с кредитна или дебитна карта и само в краен случай с кеш.
    • Зависи от ситуацията, но предимно с кеш.
    • Зависи от ситуацията, но предимно с дебитна и кредина карта.


Препоръчани мнения

В ЕС между 50 и 90% от транзакциите са в кеш в зависимост от държавата. Извън ЕС кешовите плащания са още по разпространени, като има доста държави където плащането с карта е трудно или почти невъзможно.

https://www.youtube.com/watch?v=qThOKeZtbb8

 

 

Cash-is-King-1.jpg

Връзка към мнение

Където мога плащам с карта. По-удобно ми е и по-лесно да си следя разходите и да си правя сметката. В Бг също се старая да плащам с карта за мое удобство, а и от гражданска съвест - да изкарам на светло поне малка част от оборотите в държава, в която сивата икономика е на такова високо ниво, за което плащаме цялото общество. 

 

Имал съм и куриози разбира се - 

 

В паспортното в Пловдив като видях опашката се отказах да чакам на нея и видях че пише, че приемат плащания с карти. И като казах, че искам  с карта да си платя, чиновничката се стресна, притесни, викна 3 колежки, извадиха отнякъде един прашасал пос терминал, облепен с тиксо и със стърчащи кабели. Вайкане, туткане, обвиняващи погледи, направо съжалих, че не се наредих чинно на опашката в банката да платя такса + 4 лв комисионна. После стискаха палци дали има връзка, след около 5 минутно туткане плащането мина и се започнаха едни документи да се попълват на ръка в 3 екземпляра, подписи, инициали, печати... Думи нямам за нашата администрация.

 

в Макдоналдс на центъра на Пловдив преди няколко години ми се ядеше и сладолед, а нямах достатъчно кеш за меню+сладолед. Като си получих поръчката казах, че искам да платя с карта, а служителката ми каза, че САМО МЕНИДЖЪРА можел да борави с Поса и почна да му звъни. Той дойде след около 10 минути, когато сандвича ми вече беше студен. :-( 

 

имам а ми други куриози де, не само в България. В Белгия някои магазинчета ако се плаща с карта под определена сума начисляват 0,30€-0,50€ такса, та гледам винаги да имам 10-15€ в мен. Но това е по-скоро изключение. 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Аз винаги гледам да плащам с карта и избягвам да нося големи суми, обикновено нося колкото да има какво да ми вземат ако ме оберат :)

То и парите като не ги получаваш кеш и все трябва да теглиш, и да внимаваш колко носиш, че да ти стигне, което е досадно. А да носиш много не е безопасно (е, някъде е безопасно, но тук...)

Е, ако ми направят отстъпка и имам достъп до банкомат, може и в брой.

Тук почти навсякъде може да се плаща с карта, откакто изляхоха Uber и приложения за такси вече е и по-удобно. Иначе се случват и конфузни ситуации. Преди години в Терезополис имаше един страхотен руски ресторант, и понеже ходихме късно вечер взех 160 реала (за двама, по онова време си беше сериозна сума) с идеята, че ако мястото е чак толкова скъпо, че да не стигнат, ще може да се плаща с карта. Обаче се оказа, че не може, та давах колкото имах и обещах да донеса остатъка на другия ден :blush:. Иначе преживяването (цял банкет излезе) си струваше де.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

аз имам вредния навик да се опитвам да плащам винаги с карти...вреден защото ми се е случвало да нямам никакъв кеш в мен и да не минава транзакцията или да нямат пос....последния такъв случай беше в Гръцко миналата година....тръгнал съм с мотора и минавам границата на първия тол си вадя карта да плащам и леличката се оцъкли и почна да кърши пръсти....оказа се че нямат пос, нямат и банкомат, а няма и как да обърна и да се върна до границата....написаха ми нещо като фиш за 1,70 евро и продължих....

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Много пъти като минавам транзит през Сърбия въобще не сменям пари.Плащам всичко с КК.В Исландия беше същото,въобще не видях какво представляват парите им.

Най-голямото ми учудване беше проблемът да плащам с КК в Австрия и Германия.То не бяха условия-под 10евро,под 20евро-само кеш или просто само кеш.

Връзка към мнение
преди 9 часа, Kaloyan89 каза:

Където мога плащам с карта. По-удобно ми е и по-лесно да си следя разходите и да си правя сметката. В Бг също се старая да плащам с карта за мое удобство, а и от гражданска съвест - да изкарам на светло поне малка част от оборотите в държава, в която сивата икономика е на такова високо ниво, за което плащаме цялото общество. 

 

Имал съм и куриози разбира се - 

 

В паспортното в Пловдив като видях опашката се отказах да чакам на нея и видях че пише, че приемат плащания с карти. И като казах, че искам  с карта да си платя, чиновничката се стресна, притесни, викна 3 колежки, извадиха отнякъде един прашасал пос терминал, облепен с тиксо и със стърчащи кабели. Вайкане, туткане, обвиняващи погледи, направо съжалих, че не се наредих чинно на опашката в банката да платя такса + 4 лв комисионна. После стискаха палци дали има връзка, след около 5 минутно туткане плащането мина и се започнаха едни документи да се попълват на ръка в 3 екземпляра, подписи, инициали, печати... Думи нямам за нашата администрация.

 

Преди месец го играх целия този филм в София и не вярвах на очите си.

Ще добавя, че в тефтер се записва каква е картата и на кой е, като с чужбинска не можело да се плати.

След това 3-те екземпмяра където се подписваш, са на човек и най-якото е, че това го играхме 3 пъти, за всяко плащане поотделно общо 9 екземпляра за трима човека, понеже всяко плащане е отделно, не може като в магазина на веднъж.

Викам й, ще ми блокират картата, те се смеят....

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Аааа, Кешът си е Кинг от всякъде!:dancing:Никога, ама никога не разчитам само на КК.Какво ли не ми се е случвало - да не мога да платя с 3 различни КК; банкомат лакомо  да ми лапне  картата и да не я връща; баш, като съм на хиляди километри оттук да ми източат карта / миналата година  два пъти/ и пр.За това, винаги си имам достъпно кеш. Така съм си спокойна. Обикновено седи заключен в сейфа на хотела и не ходя с големи суми в джоба, особено в Азия.Големите сметки плащам с КК, дребните - с кеш. 

Но пък има случаи, когато Кешът не важи, за това трябват и двата варианта.

Аз някъде из форума съм го разправяла това:Летим от Олбия за София през Милано.Олбия-София с Изи  джет,  които закъсняха с  4 часа и си изпуснахме връзката за София.Ден събота, на другия ден няма полет от Милано   за България,  има от Бергамо с Уиз.Билети могат да се купят само онлайн.Нагласявам аз билетите, стигам до плащането и се почва отхвърляне на карти. Бяхме 7 души, всеки - поне с по две КК.Успях с не знам коя по ред да платя.

А пък, по повод плащането с КК у нас. Ако на Близу плащам с карта, както плащам на 5 адреса, става за всеки поотделно - не можело наведнъж, ами с 5 плащания.:rtfm:Глупости на търкалета,  ама, това е полУжението  у нас.

 

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 10
Връзка към мнение

Много обичам технологиите, но мразя да съм зависим от тях. Освен това приемам всяко плащане с карта като риск. Колкото повече плащаш с карта, толкова по голям е шансът веднъж да ти източат картата, като лимитът тук е доста по голям от кешът в джоба ми. Другият риск с картата е този с банката и банковата система. Не веднъж съм имал случай пос терминалът да не работи поради проблем в моята или местната банка. В Япония, Лаос, Куба и Френска Полинезия съм имал случай да не приемат карти от дадени банки.

Още по лошо е обаче, когато отделна банка или цялата банкова система се срине, като в Кипър и Гърция. Примерът с КТБ показа, че България също е много далеч от това да се каже, че има много стабилна банкова система. При паниката с КТБ временно имаше проблем и при други банки. Един приятел точно по това време беше в Кипър и не успял нито да плаща, нито да тегли пари с карта на ПИБ. Добре че е имал в себе си кеш и това е спасило положението.

 

Аз лично винаги нося със себе си кеш и ползвам дебитни карти за теглене на кеш, като гледам да тегля от сигурни банкомати на територия на летище, банка или МОЛ. Винаги нося със себе си и кеш в банкноти от 500 евро за извънредни ситуации.

 

Кешът може да ви спаси и при природни бедствия или големи аварии. В Ню-Йорк например през 1965-та, 1977-ма и през 2003-та година е имало голямо спиране на тока, но в държави като Мианмар спирането на тока е по 3-4 пъти на ден. Урагани, тайфуни и т.н. често спират инфраструктурата на големи райони. В такива моменти кешът може да е животоспасяващ!

 

  • Харесвам 10
Връзка към мнение
Светославов

И аз като някои от по-горе писалите съфорумци предпочитам да се застраховам с наличен кеш, като предпочитам плащанията с карта. Последно в  сев Италия само в хижи и заведения по гората, без свързаност държаха на кеша. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 10 часа, Kaloyan89 каза:

В Бг също се старая да плащам с карта за мое удобство, а и от гражданска съвест - да изкарам на светло поне малка част от оборотите в държава, в която сивата икономика е на такова високо ниво, за което плащаме цялото общество.

Колкото по голяма е корупцията в дадена държава, толкова по малка е обществената полза от изсветляването на икономиката. В някои супер корумпирани държави дори по високите данъчни приходи могат доведат до по голяма власт и по дълго задржане на корумпираните режими. В Мианмар например има цяло движение сред пътуващите да не се отсяда в хотели, заведения и т.н. свързани с властта и да се плаща в кеш директно само на местни общности.

Някой път дребни бизнеси са конкурентноспособни единствено поради това, че не плащат данъци, а в същото време едри бизнеси като Лукойл, Гугъл, Епъл и т.н. съвсем легално избягват плащане на данъци.

 

Не съм сигурен, че щяхме да живеем в по справедлив свят, ако всички приходи минаваха на светло. Разбира се не е лошо да се стремим към един по справедлив свят, но в този свят на власт би трябвало да има само скандинавски политици ;)

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Аз гледам да плащам с карти, основно дебитни, когато съм в ЕС и  държавата е еврова, понеже нямам комисионни.

В кеш за дребни неща или в по-малки магазини и кръчми.

Мъкненето на повече кеш не ме кефи, издуване на портмонета и пр

Редактирано от Alexander
Връзка към мнение
преди 1 час, ECC каза:

В Исландия беше същото,въобще не видях какво представляват парите им.

И аз почти не видях кеш в Исландия, но това някой път ме притесняваше. Прекалено зависим се чувствах, когато на края на света трябваше да зареждам колата от автоматични бензиностанции и от време на време имаше развалени колонки за бензин без да има на кого да се оплачеш. Не знам как се оправи Исландия с плащанията 2008-ма година, когато едновременно трите най-големи банки в държавата фалираха, но без добра организация е напълно възможно ПОС терминали да са били блокирани. Интересното е обаче, че нито фалита на банките им, нито капиталовият контрол, който е валиден и до днес не ги накара да ползват повече кеш. Мен лично психически би ме притеснило, че близо десетилетие нямам възможност да си преведа парите в чужбина, но явно исландците имат безкрайно доверие в държавата си..

Връзка към мнение

Естествено, че се подсигуряваш и с кеш, и с карта. Ако говорим в контекста на пътуване в чужбина. Има много държави, в които можеш да имаш проблеми с плащането с карта, но има и други, в които картата е много по-разпространена и удобна. Т.е. не виждам причина да се презапасявам с кеш в Исландия, само защото тока спира често в Мианмар. Но със сигурност не бих се оставил само с карти, де, дори да не е в местната валута, трябва човек да има в себе си евро/долари за ден-два, от там нататък дори да се е случил картов катаклизъм Western Union или подобни ще помагат. 

 

Иначе ми е по-удобно да плащам с карта, мразя цялото ровичкане за монети и чакане за ресто. Дори в България, особено в магазини, където продавачите са обучени как се работи с безконтактни карти. В Лидл, докато минава плащането си прибирам покупките, взимам си картата и си тръгвам. Доста по-удобно ми е от това да ги прибирам, да слагам торбата с покупките между краката за да си освободя ръцете, да вадя портфейла, да дам банкнота, да чакам ресто със стотинки, да изпусна някоя стотинка, да се навеждам да я прибирам...не си е работа. 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
Преди 1 час, Topfly каза:

Колкото повече плащаш с карта, толкова по голям е шансът веднъж да ти източат картата,

Тук не мога да се съглася с теб. Когато се спазва елементарна финансова дисциплина рискът да ти източат картата клони към 0! С какво фактът, че ежедневно плащам в Кауфланд, Лидл, бензиностанция от голяма верига, Метро и т.н. увеличават риска от източване повече, отколкото едно единствено плащане в съмнителен сайт например?

Преди 1 час, Topfly каза:

и не успял нито да плаща, нито да тегли пари с карта на ПИБ.

Този случай го помня, защото ние също бяхме потърпевши, макар и за кратко и то в България... Просто след фалирането на КТБ, някой идиот беше разпращал зловреден SMS че същото ще се случи с ПИБ и народът масово тръгна да си тегли парите от там и за ден бяха изтеглени над 800 милиона лв, при което те просто спряха онлайн банкирането и плащането с карти, за да укротят темповете на теглене, защото това наистина можеше да доведе до фалит която и да е банка - няма финансова институция, на която изтеглянето на почти 1 милиард за 1 ден да не й причини трудности с ликвидността. Въпреки това, макар и с държавна помощ, се стабилизираха и излязоха от този батак... Мисля,  че след около седмица можеха пак да се теглят средствата. Да, факт е, че при това положение ако нямаш кеш си загубен, но това са изключителни, форсмажорни обстоятелства.

 

Аз където мога плащам с карта - хем по-лесно си следя разходите (най-мразя да си задам въпроса "Мамка му, къде "хвръкнаха" тия пари?" и да нямам отговор), хем кешбекът покрива таксите за обслужване на картите. В големите и сигурни обекти плащам с КК, а в по-рискови операции, като пазаруване от AliExpress или друг подобен сайт - с Revolute, който се зарежда за целта и после му се изключват всякакви видове плащания. От скоро ползвам и дигитална карта на ПИБ с NFC чипа на телефона си - изключително удобно е, защото телефонът винаги е в мен, дори и портфейлът ми да не е.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

С карта e безумно по-лесно да се плаща, направо се родих откак въведоха и безконтактното плащане, няма броене и мъкнене на стотинки и 'имате ли по-дребни, по-едри'...

 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
Преди 1 час, chandni каза:

 Да, факт е, че при това положение ако нямаш кеш си загубен, но това са изключителни, форсмажорни обстоятелства.

Проблемът е, че такива фосмажорни ситуации се случват много по често от колкото човек си мисли. Ако си вкъщи не е чак толкова голям проблем, но ако пътуваш може да ти създаде огромни неприятности. Спомням си една ужасна вечер в Киото, когато повече от един час обикалях да търся банкомат, който да ми даде кеш. Оказа се, че в Япония голяма част от банките и ПОС терминалилите приемат само местни карти. В същото време кешът свършва с експресна скорост поради високите цени :( Във Френска Полинезия цялото пътуване щеше да ми се провали, когато банкоматите и ПОС терминалите отказаха да ми приемат една от най-сигурните ми Виза Классик карти. Добре че имах дебитна карта и от друга банка, която успях да ползвам.  Последните 10 години ситуациите с фалити на банки, капиталови контроли и други неприятност от изключение се превърнаха в правило и редовно се случват. Като към горните проблеми добавим технически проблеми, природните бедствия и други подобни проблеми реално почти няма момент в света, когато някой и някъде да няма проблем с електронните плащания. Ако си вкъщи може да влезеш в банката, да искаш пари от приятел или да забавиш плащанията, но когато пътуваш бавене на плащане дори с 12-24 часа може да ти създаде ужасни проблеми, като да спиш на улицата, да гладуваш или да ти се провали пътуването.

Герорги спомена Уестерн Юнион, като алтернатива, но при ситуация на капиталов контрол, почивни дни, природно бедствие или просто не достатъчно развит във финансово отношение район, това също не е решение. Кешът си е кеш и каквото и да стане със света около нас, той си е една сигурност.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
Светославов

 "...Кешът си е кеш и каквото и да стане със света около нас, той си е една сигурност."

Май иде реч за златце или едни лъскави камичета, шегичка :) 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

И аз гледам да съм на принципа "колан и тиранти" :lol: - карта + определено количество кеш, което се подновява при нужда от близкия банкомат.
При пътуване в Европа използвам картата доста по-често, но винаги нося/носим малко кеш, за всеки случай - я за някоя бутилка вода или кафе, или нещо друго. Или пък в случаите, когато те изненадат, че не приемат плащане с карти (за последно преди 3 дни на доста туристическо място се наложи да остъргваме дъното на портфейлите за кеш :) )

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Кешът си е кеш и кой каквото ще да разправя, шансът да увиснеш при разплащания с кеш е много по-малък отколкото шансът да увиснеш при разплащания с  карта. Заради липса на карта съм увисвал точно три пъти - да си купя билетче за градския транспорт в Швейцария, Шотландия и Скандинавия. В два от случаите местен ми купи билета с неговата карта, аз му платих на ръка. В третия случай намерих каса на 50 м от мястото. Проблем нула.

 

Това за по-голямата сигурност на разплащанията с карта са някакви папагалски приказки. Карта се губи и краде не по-трудно от пари в брой, да не кажа, че е по-лесно, а в някои гангстерски ситуации - и по-стресиращо (например когато жертвата е принудена под заплаха да ходи до близкия банкомат да си вкарва пина с треперещи пръсти). Освен това карта може да бъде повредена, отказана, блокирана, скимирана или глътната от банкомат...

 

 

 

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Не виждам отговор "с Bitcoin" :P (майтапът на страна - като се има предвид и все по-усложняващата се обстановка в международните отношения, както и бума на технологиите - струва ми се, че криптовалутите ще навлeзнат доста по-бързо и в по-голям обем, отколкото някой е предполагал. ) 
 

Иначе аз, като човек от по-дъртото поколение, по навик използвам повече кеша, а картите основно при онлайн пазаруване - билети, резервации и пр и като резерв за случаи, когато свърши кеша. 

 

А първата ми среща с банковите карти беше леко комична. :biggrin:
Преди до-о-оста време - в началото на 90-те на миналия век :biggrin: - като студент отивам по програмата "Темпус"  (подобна на сегашната "Еразмус")  за около половин година във Франция.  И след като пристигнахме там и се настанихме - първата работа, естествено, беше да ни заведат в банка да си открием сметки, на които да си получаваме стипендиите.  Получихме  и банкови карти (май бяха нещо като дебитни, но с овърдрафт) а също и чекови книжки. Аз дотогава банкови карти бях виждал само по филмите. Чекова книжка знаех какво е, защото още по време на соца някъде 70-те години, единствената тогава банка ДСК (ако не броим Външнотърговска банка, която обслужваше основно държавни сделки) известен период от време издаваше чекови книжки и можеше да се плащат с чекове някакви неща.  Веднага щом си получихме банковите карти излязохме на банкомата пред клона да си изтеглим пари.   Аз обаче нещо обърках операциите или пин-кода и хоп - банкоматът ми глътна картата.  :O:wacko: 
Яко се притесних, всъщност най-вече ме беше много срам  :blush: - уж се имам за сравнително интелигентен и технически грамотен човек, а  се излагам като някакъв хванат от гората :biggrin:.  И си мисля - "сега как ще вляза в банката 5 мин. след като си взех картата да им кажа, че съм се омотал и банкоматът я е глътнал" :biggrin:  Е, поне и двамата ми състуденти от България имаше какво да ме бъзикат една седмица след това. 

  • Харесвам 13
Връзка към мнение

Topfly, не те разбирам. Искаш да кажеш въобще да изхвърлим картите или какво? Мисля, че всички сме достатъчно разумни винаги да носим известно количество кеш със себе си, но откровено смятам риска да се разхождам с няколко хиляди евро (ако да речем съм тръгнал за някъде за един месец) за по-голям от колкото да настъпи глобален финансов катаклизъм и да няма достъп до електронни финансови инструменти за седмици. 

 

Картите предлагат удобства. Ако замръкна без бензин в Исландия и работят само колонките на самообслужване пачките с кеш няма да ми напълнят резервоара. Както и по хилядите гари и автогари, където ако имаш карта не се налага да чакаш на опашки, а минаваш бързо през автоматите. Пък, ако си тръгнал само с карта и дори нямаш пари за билетче, вече проблема е изцяло твой. И не разбирам, защо локализирани проблеми на едно място трябва да се проектират върху целия свят? Да, в Гърция имаше проблеми с картите, сигурно и утре ако тръгна натам бих имал едно наум и бих носил повечко кеш. Но гръцката криза въобще не би повлияла на това с колко кеш ще тръгна за Холандия да речем, където риска да не намеря работещ банкомат за дни клони към нула.

 

А и въобще...ако затръгвам на път с мисъл за всичките финансови и природни катаклизми, то несъмнено трябва да нося консерви, суха храна и да проуча най-близките бомбоубежища по маршрута ми. 

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
преди 52 минути , Георги каза:

Topfly, не те разбирам. Искаш да кажеш въобще да изхвърлим картите или какво?

Никъде не съм казал такова нещо. Аз лично имам 5 карти от 4 различни банки. Покрай тези карти обаче винаги имам и сравнително голямо количество кеш с мен. Имам доста познати, които обаче почти на 100% разчитат на картите в себе си. Един от тях например редовно рачита на мен като банкомат. Когато ходим по заведения и удари на камък с картата си, винаги знае че може да разчита на мен като сигурен източник на кеш :)

 

преди 55 минути , Георги каза:

 Мисля, че всички сме достатъчно разумни винаги да носим известно количество кеш със себе си, но откровено смятам риска да се разхождам с няколко хиляди евро (ако да речем съм тръгнал за някъде за един месец) за по-голям от колкото да настъпи глобален финансов катаклизъм и да няма достъп до електронни финансови инструменти за седмици.

А и въобще...ако затръгвам на път с мисъл за всичките финансови и природни катаклизми, то несъмнено трябва да нося консерви, суха храна и да проуча най-близките бомбоубежища по маршрута ми. 

Когато тръгваш за чужбина сключваш ли застраховка за пътуване? Ако я сключваш, защо го правиш след като шансът да имаш здравословен проблем по време на пътуване е минимален? Кешът е абсолютно същата застраховка срещу малко вероятни събития, които ако се случат могат да имат сериозни последствия. За да имаш сериозен проблем изобщо няма нужда да има глобален финансов катаклизъм, който трае седмици. Достатъчно е  да има локален катаклизъм, който трае часове за да ти обърка тотално плановете.

Рискът на носенето на кеш не е по малък от рискът на плащането или тегленето на пари с карта на всякакви съмнителни места. Ако погледнем темите за оплаквани и измами в Магеланци тези които на които са им източили картите са с пъти повече от тези на които са им откраднали кеш по време на пътуване.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Хм, ок. Ако някой хипотетично ме застави да избера или да пътувам САМО с кеш или САМО с карти, определено бих избрал първото, две мнения няма. Но това хипотетично. На практика, не разбирам какъв е проблема да се ползват и двата инструмента и да се комбинират силните им страни. Защо е необходимо да противопоставяме едното срещу другото, след като полезността и приложимостта  им толкова варира по целия свят от Исландия до Мианмар?

 

П.С. Темите за оплаквания, ако ги прочетеш по в детайли, в огромния процент парите откраднати от карта се връщат. Да, иска разправии, губене на нерви, чат-пат и молитви до арменския поп, но парите като цяло се връщат, особено ако говорим за класически скимната карта, а не при онлайн плащане с 3д защита. Откраднат кеш може и да е в по-малък процент, но никога няма да го видиш отново. 

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.