Прескочи до съдържание

Руска виза - каква е ситуацията? Как е най удачно...


Препоръчани мнения

За Русия се изисква покана, като най-лесно става през хотел-а, в който се настанявате (той ви регистрира и в милицията)

Може разбира се и от познат, а ако сте с круизен кораб, там групово се издават.

Процедурата с автомобил е страшно интересна, но за това в друга тема

Ето линк към процедурата и цените в посолството

Има туристически фирми, например в руския център, които се занимават с формалностите, таксата мисля беше допълнителни 10 тина лева, които определено си заслужават

Връзка към мнение

Така за Русия- ако възнамеряваш да обикаляш примерно няколко седмици искат ли резервация в смисъл адреси на хотели за всеки ден?

Ще има ли проблем ако полицията ти провери документите и се намираш на място , което не си указал?

Връзка към мнение

Така за Русия- ако възнамеряваш да обикаляш примерно няколко седмици искат ли резервация в смисъл адреси на хотели за всеки ден?

Ще има ли проблем ако полицията ти провери документите и се намираш на място , което не си указал?

 

Мисля че, не. Задължен си да се регистрираш като местодомуване, в документите за визата указваш къде, като прилагаш писмото покана и/или съответно туристическата резервация, където е посочен периода, за които ще пребиваваш.

На визата отбелязват точните дни, а милицията проверява визата.

Друг е въпроса, че ти можеш да резервираш нещо за 10 дни и да не стоиш точно там.

Връзка към мнение

Мисля че, не. Задължен си да се регистрираш като местодомуване, в документите за визата указваш къде, като прилагаш писмото покана и/или съответно туристическата резервация, където е посочен периода, за които ще пребиваваш.

На визата отбелязват точните дни, а милицията проверява визата.

Друг е въпроса, че ти можеш да резервираш нещо за 10 дни и да не стоиш точно там.

На времето до 2-3 дни след пристигане на дадено място трябва да се регистрираш... Ако седиш по-кратко няма грижи. Дори за по-дълго на хотел е ок, те ти правят регистрация.

 

Ако не си на хотел и си за по-дълго... Зависи къде си... На много места да, проверяват. И не, защото са супер стриктни, а защото като те изловят раздаваш рубли :) Вкл. на заминаване на летището проверяват... И не те пускат до самолета докато не изчистиш проблема ахахахах.

 

Та не подценявайте тая временна регистрация, ако сте извън Москва и Питер, а по провинциите... Впрочем в България също май е задълже все още, интересно, че наште не са се светнали да мъчат неподозиращи чужденци. И по-добре.

Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...

Аз само да добавя, че е необходимо да имаш покана за абсолютно всеки един ден престой. Т.е. ако сменяш 10 хотела по 1 нощувка технически трябва да накараш и десетте хотела да ти издадат ваучер/покана. Дали ще стоиш после в тия хотели си е твоя работа, която не е следене стриктно (до колкото ми е известно)

 

Доста от хотелите искат пари за издаването на ваучер, в такъв случай може да е по-рентабилно да се мине през хостелите, които също предлагат услугата сравнително евтино и нямат против да ти издадат за повече дни. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Впрочем в България също май е задълже все още, интересно, че наште не са се светнали да мъчат неподозиращи чужденци. И по-добре.

За България преди беше така, сега мисля че вече е премахнато.

Но в Сърбия с абсолютна сигурност още е така. Мен ме спряха една вечер за рутинна проверка. Показах им личната карта. Полицаите почнаха да вдигат вежди, да питат за адрес в Сърбия, и говорят нещо за "полицијска станица", 

Извадих картончето с временната регистрация, и лицата им грейнаха в широки усмивки. После ми казаха "по братски", че в Сърбия мога да ходя и без лични документи ако искам (само с копие на лк), но това картонче винаги трябва да е с мен - то било от най-голяма важност при каквато и да е проверка.

 

А в Сърбия това е взаимствано точно от Русия, така че слуая и за там е аналогичен

Редактирано от wilks
Връзка към мнение

Има някакво изискване за регистрация в България , но само ако престоят е над определен брой дни.

Това, за което ти говориш, по закон е задължително и за българите в България, при преместване в друг град, както е за гражданите във всяка друга страна от ЕС.

Тук коментирах само за туристи в Сърбия и Русия как е, което се различава доста от останалите места - ако не преминаваш транзит, като нощуваш самия хотел ти ги прави автоматично.

Разликата м/у Сърбия и Русия е само във визата, и ваучера като условие за издаването й. Но принципа е идентичен, и се следи много стриктно от властите.

Редактирано от wilks
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

По закон, туристите са длъжни да се регистрират в полицията при престой над 15 дни. Аз съм хост през няколко сайта и съм проверявала, защото съседите буйстваха, че не записвам гостите в дом.книга.

Връзка към мнение

stenk, тук намерих информация точно по твоя въпрос - за посещение на няколко града в Руската Федерация.

http://www.realrussia.co.uk/visas/russian/registration

 

Do I only have to register my visa once?

In theory you should register your visa when you arrive in a city, or town within seven working days. So, if you arrive in Moscow and stay for 7 days and move on to St. Petersburg for 7 days then you need to obtain a registration slip in both cities (though you will hand in the first city’s registration slip in the second city when you get a new registration slip for your time there).

If you are not staying in a city or town for seven working days then there is no "technical" need to register, however, if you have the chance to register easily then you should do so as it avoids any potential problems with "gaps" in your registration.

Where you have been travelling between cities you should keep copies of any tickets to show the period of the journey if requested to explain gaps in the registration.

 

За английски туристи е писано, но предполагам, че няма особена разлика

Най-общо казано и тук, а и в други източници се посочва, че за избягване на потенциална възможност от усложнения и проблеми с милицията, е добре при възможност да се регистрираш и при по-кратък престой. Предполагам си наясно, че ако те спрат двама въоръжени полицаи, и ти поискат регистрацията, дори и да си за по-малко от 7 дена, няма да ти е леко да им противоречиш, и да тръгнеш да им цитираш какво пише в техния закон за "7 дневния гратисен период". Може и "щедрата почерпка" да не ти помогне в такъв случай. Или пък да помогне, но при следващо спиране да се окаже, че има "нова разпоредба от вчера, която ти не знаеш", и да се налага пак да черпиш, и т.н. варианти много.  ;)

 

И цялата статия за повече подробности

http://www.realrussia.co.uk/visas/russian/registration

Редактирано от wilks
  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 8 месеца по-късно ...

Възможно ли е да се изкара руска виза, без да се налага съдействие от руски туроператор(т.е да се прескочи)доколкото знам руските агенции предлагат на доста висока цена хотели. Ако няма кой, да ти изпрати покана от там.Например чрез хотел през букинг да речем да се резервира ,биха ли изпратили въпросната ,покана?И този ваучер,също не ми е ясен?

Връзка към мнение

Възможно ли е да се изкара руска виза, без да се налага съдействие от руски туроператор(т.е да се прескочи)доколкото знам руските агенции предлагат на доста висока цена хотели. Ако няма кой, да ти изпрати покана от там.Например чрез хотел през букинг да речем да се резервира ,биха ли изпратили въпросната ,покана?И този ваучер,също не ми е ясен?

 

Повечето (да не казвам всички) руски хотели би трябвало да ти предоставят ваучер, евентуално срещу някаква такса, ако имаш резервация при тях. Без значение дали резервацията е през booking.com или по друг начин. Тоя ваучер го принтираш и го даваш заедно с документите за кандидатстване. Прати един имейл преди да резервираш на избрания хотел за всеки случай, най-малкото да ги питаш таксата каква е. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Аз ходих с покана в Русия /само в Москва/ и пак имах проблем при даването на Визи в България аз не бях посочила периода на пребиваване в Москва но на приятелката с която пътувах беше посочила период на пребиваване /макар да беше поканата и за двете/ аз имах виза за месец, а тя за 7 дни и това ни притесни, поради факта  че тя беше цитирала точните дати на полета и престоя и ако имаше проблем с Луфханза ние си увисвахме още 10 дни в Москава./трудно се удължава виза в Москва даже и с познати в посолството/ При възражение от наша страна за смяна на нейните дати въобще не ни обърнаха внимание,така че умната при такива пътувания.Мой съвет при попълване на документите за виза макар и с покана пишете по голям престой поне месец  няма проблем.

Връзка към мнение

С руските визи нещата нямат особена логика. Затова пишете по-голям престой като кандидатствате. Преди няколко години ми трябваше 7 дневна виза, в документите нарочно писах 10 дни период на пребиваване, а те в крайна сметка ми "шибнаха" 3 дневна транзитна виза без никакви обяснения. Хем си имах и приглашение, бях посочил и места за нощувки (къмпинг и хотели с точни имена и адреси), имах и изискваната (поне тогава) медицинска застраховка... После какви ядове брах с тая прословута руска виза в Грузия-мани, мани...

П.п. Тогава ползвах агенция за визата, защото нямах нито време, нито нерви да се разправям, та не е изключено и там нещо да са ме подхлъзнали или оплескали нещата, но е факт тъпата транзитна виза дето още ми седи в паспорта...

Връзка към мнение

От единственото ми пътуване нататък мога да споделя следното - визата я вадих през агенция, защото поканата е задължителна, а аз отидох съвсем самосиндикално. Агенцията си има някакви чалъми и канали за да изфабрикува необходимите хартии за пред посолството, но за целта цака с едни сто лева горница – стандартната цена на визата е 69 или 79 лв /май/, а посредниците си прибраха 180 пари, без застраховката. Отделно искат да назовеш точни дати на влизане и излизане, и точно те се посочват в лепенката в паспорта, въпреки че максималният срок на туристическата виза е един месец. Точно за този период трябва да ти е и застраховката. В самата виза е указан и адресът на пребиваване на руска територия. В моя случай – някакъв адрес на някакво ООД, свързано с туристически услуги… Отделно девойката в агенцията каза: “Ти си особен случай, може да те извикат за обяснения, че не всеки ходи нататък с мотор…”. Никой не ме е викал никъде, визата я направиха в срок. Резервацията за хотел си я бях правил аз, но след като не я е правила агенцията, нямаше значение за оформянето на визата.

 

Преди да опиша процедурата, нека да поясня – става въпрос за сухопътна граница, влизането е с МПС.

 

На границата – попълва се миграционна карта – имена, период на престой, адрес. На образеца за попълването на картата в частта “адрес”, бяха написали само град /Москва/. За всеки случай преписах адреса, който беше във визата – идея си нямам къде е бил. Самата карта е в два екземпляра – единият остава у теб, другият трябва да се регистрира в милицията.

 

В самия хотел представих картата, взеха си техния екземпляр, но от разговора им подразбрах, че нямат никакво намерение да ме регистрират където и да е. Може би щеше да стане проблем, ако ме бяха подхванали по-сериозно едни патрулни в един парк, в който си пиехме бира с приятел /забранено е/. Как да е – размина се – не се е стигало дотам някой да ме проверява. Като разбрах, че се подмотват ония в хотела, ги помолих само да ми ударят един печат на картата, за да си спестя евентуални проблеми на митницата при излизането. Такива не съм имал – всичко мина по вода /то и по вода вървеше: Москва – Киев – 950 километра дъжд…/.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Записвам се да следя темата, че обмислям и аз ходене до Москва лятото. За мен няма проблем с визата, тъй като имам руски паспорт, ама трябва да видя мъжа ми как да откарам до там. :)

Редактирано от Bell@
Връзка към мнение
  • 3 месеца по-късно ...

Преди малко говорих с популярната агенция относно руски визи и се оказа , че не могат да съдействат за туристическа виза ако не резервираш хотел през тях ( таксата за визата е 119 лева ).

В смисъл няма как да си избереш нещо друго и те да ти осигурят само визата дори срещу комисионна.

Връзка към мнение

Какви цени искат хотелите/хостелите за тази покана, за да знам колко да се спазаря?  Мисля да посетя Москва и Санкт Пи. В този случай 2 покани ли ще ми трябват? На българска агенция рекет не бих платил. :)

Редактирано от Hollywood
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Какви цени искат хотелите/хостелите за тази покана, за да знам колко да се спазаря?  Мисля да посетя Москва и Санкт Пи. В този случай 2 покани ли ще ми трябват? На българска агенция рекет не бих платил. :)

 

Ако минаваш през някой хостел, само една покана ще ти трябва, те ще ти издадат за целия престой. Струва по груб спомен между 20 и 30 долара. Това ми излезе на първо търсене, не съм ги ползвал, не ги препоръчвам, просто като ориентир: http://godzillashostel.com/visa/

 

Ако минаваш по официалния начин, т.е. хотела в който отсядаш да ти вади покана, то ще трябва да имаш различни ваучери от различните хотели за всяка нощувка. Ако хотела е читав не взима пари за тая услуга, или поне доста по-малко. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Ако минаваш през някой хостел, само една покана ще ти трябва, те ще ти издадат за целия престой. 

 

Ако минаваш по официалния начин, т.е. хотела в който отсядаш да ти вади покана, то ще трябва да имаш различни ваучери от различните хотели за всяка нощувка. 

 

 

Това не го схванах много ... искаш да кажеш , че през хостел ще е по-лесно ?

А при варианта с няколко града и хостела ?

 

Иначе ясно - визата е 69 лева , а за покана хостелите искат грубо 20 евро , което прави общо около 120 лева при положение , че човек се занимава сам.

През агенция явно излиза 180 лева.

Редактирано от stenk
Връзка към мнение

Това не го схванах много ... искаш да кажеш , че през хостел ще е по-лесно ?

А при варианта с няколко града и хостела ?

 

Иначе ясно - визата е 69 лева , а за покана хостелите искат грубо 20 евро , което прави общо около 120 лева при положение , че човек се занимава сам.

През агенция явно излиза 180 лева.

 

Точно това имам предвид. Поканата може да се вземе по два начина:

 

1. Чрез хотела, в който нощуваш, който издава ваучер за всяка нощувка, в която си там. Някои хотели предлагат услугата безплатно, аз бях в Park Inn и не ми искаха пари. 

2. Чрез фиктивна резервация в хотел, хостел, от тур агенция и т.н. Това е за предпочитане, ако ще сменяш хотели, градове и т.н., с цел да се отървеш от бумащината с 20 различни ваучера. 

 

При опция две като цяло са препоръчвани хостелите, защото обикновено клиентелата им е по-бюджетно ориентирана и често те взимат най-ниско за услугата. Иначе, ако човек има мерак да рови има тонове хотели и руски агенции, които биха дали ваучер :)

Връзка към мнение
  • 7 месеца по-късно ...

А кое е първото: яйцето или кокошката?

 

- първо си купуваш самолетните билети, ама още нямаш виза и не се знае дали ще ти дадат. Обаче така можеш да посочиш точна дата на влизане и излизане (доста тъпо), или

- първо си подаваш документите за виза, билети нямаш, посочваш предполагаемите дати за влизане и излизане от страната, а после се оказва, че тези билети, които си искал да си купиш, вече са свършили и трябва да търсиш други близки дати,

 

Ако се пътува по транссибирската с поне 3-4 престоя, как да се действа с тези ваучери? От всяка паланка ваучер?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

А кое е първото: яйцето или кокошката?

 

- първо си купуваш самолетните билети, ама още нямаш виза и не се знае дали ще ти дадат. Обаче така можеш да посочиш точна дата на влизане и излизане (доста тъпо), или

- първо си подаваш документите за виза, билети нямаш, посочваш предполагаемите дати за влизане и излизане от страната, а после се оказва, че тези билети, които си искал да си купиш, вече са свършили и трябва да търсиш други близки дати,

 

Ако се пътува по транссибирската с поне 3-4 престоя, как да се действа с тези ваучери? От всяка паланка ваучер?

 

Аз със готови билети я извадих визата. До сега за отказана руска виза не съм чул, просто е занимавка и досада. На мен освен това визата ми я дадоха на точните дати, които бях написал в заявлението. Може да има някакви промени с оглед на последните събития, но не вярвам. 

 

Да, на теория трябва от всяка паланка ваучер. На практика гледаш сайта на някой руски хостел (обикновено техните услуги са най-евтини) и си уреждаш покана за целия престой през тях, после си щъкаш където си искаш: Ето един хостел, не съм я ползвал услугата, може и по-евтини да има, само като пример: http://www.moshostel.com/services/for-foreign-guests

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.