Прескочи до съдържание

Руска виза - каква е ситуацията? Как е най удачно...


Препоръчани мнения

преди 18 часа, Бръмбар каза:

Ще поизтупам малко тази тема от праха, че не ми се създава нова.

Имам няколко въпроса:

- как стои въпроса с подаване на документи за виза за непълнолетно дете - детето трябва ли да присъства също и има ли някакви специални изисквания при ваденето на виза, особено ако ще пътува само с единия родител  или просто родителят си подава същите документи заедно с неговите

- задължителна медицинска застраховка, която да покрива сума не по-малка от 30 000€ -  ходих в SBI и ми казаха че не могат да издават застраховка за повече от 60 дни напред. Това така ли е при всички застрахователи? Т.е само в рамките на 2 месеца преди пътуването мога евентулно да кандидаствам за виза, тъй като няма да ми направят застраховка за повече от 60 дни напред (плановете са ми за края на май)

- визов формуляр, който трябва да се попълни електронно и да се изпрати https://visa.kdmid.ru/   (алтернативно във визовия център могат да ви го попълнят на място срещу 10 български лева) - на този он-лайн формуляр, който тръгнах да попълвам, когато се кандидатсва за туристическа виза има едно падащо меню, при което трябва да се попълни номера на туристическата фирма (ако нямам покана и съответно номер на туристическа фирма и искам да кандидатсвам с пакет прилигерован, където покана не се изисква, какво се попълва?  Има и опция за нищо, но дали ще го приемат, понеже в обясненията пише, че ако е туристическа, трябва да се попълни

 

 

 

Относно детенцето, предполагам си има определена процедура. Най-добре им звънни на ето тоя телефон : +359 877385612  или им пиши на мейла info.sofia@vfshelpline.com   

Ето ти го и целия линк с контактите - http://www.vfsglobal.com/Russia/Bulgaria/contact-us.html

 

Аз бих те посъветвал просто да им се обадиш, ще ти дадат пресна и точна информация.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Благодаря за телефона, при мен не се отваряше нещо страницата с контактите и съответно телефоните. Бях им писала мейл, но нямам отговор още.

 

Междувременно се свързах с другия център на Шипка и те ми писаха, че присъствието на детето не е необходимо, но трябва нотариално заверено пълномощно от родителя/ родителите (?), това може би ако не се подава от родителите молбата за визата,  както и копие от акта за раждане, също във анкетната карта трябва да се попълни адреса и учебното заведение. Май ще по-лесно в крайна сметка да се отиде с детето.

 

От там ми казаха също, че не е въпроса в медицинската застраховка само за 60 дни напред, но по принцип за визата не може да се кандидатства за период повече от 60 дни напред. Застраховката може и там да се направи. Не знам дали ще има разлика в цените с други застрахователни брокери. И да има, не ми се вярва да е голяма, така че може и да си струва да се направи там с оглед да не си губи времето човек да ходи на две отделни места - един път за застраховка и втори път за виза. Забравих да ги питам за цената за услугата там (за цялата виза), Преди мисля из темите беше спомената 160 (или 180лв?), на сайта не е спомената, но така или иначе имам доста време напред да ги разпитвам:-))

 

Иначе, по повод продължителността на визата, на сайта на шипченската пише, че се издава само за периода на пътуването и ако има канцелиране/ отлагане на полета и невъзможност да се напусне Русия до 24.00ч на дата на изтичане на визата е необходимо явяване пак на летището за планирания полет за премаршрутиране или за долускане в зоната след паспортния контрол, тъй като това е необходимо условие да не се пресрочи визата и да не се наложи глоба.

 

 

Връзка към мнение
преди 51 минути , vikandBor каза:

 

 

а ако не е тайна визата за Русия колко ви излезе?

Виза още не съм вадил, но ще ползвам някоя фирма, за да не си усложнявам живота...

Редактирано от ruwenzogy
Връзка към мнение

визата започва от 120 лв., обаче от Консулството не вадят виза, че били много натоварени и те препращат към фирма, формата си взима комисионна та мисля, че излизаше 180 лв., обаче трябва покана или ваучер за нощувка, та ако поискаш и вачуреа да го оправят излиза около 240 лв.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 10 минути , veseliache каза:

визата започва от 120 лв., обаче от Консулството не вадят виза, че били много натоварени и те препращат към фирма, формата си взима комисионна та мисля, че излизаше 180 лв., обаче трябва покана или ваучер за нощувка, та ако поискаш и вачуреа да го оправят излиза около 240 лв.

Е чак такива суми не очаквах. Излиза повече от трите самолетни билета. А ние сме трима. И за детето ли е толкова?

Връзка към мнение
преди 5 минути , ruwenzogy каза:

Е чак такива суми не очаквах. Излиза повече от трите самолетни билета. А ние сме трима. И за детето ли е толкова?

 

Ето цените за визите през фирма.

http://vhs-bulgaria.com/page/186?domain=10&language=16#tab_3253

За цената от 155 лв. която е привилегирован не се изисква покана или ваучер. Пише го някъде из условията в линка, който копирах.

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
6 minutes ago, ruwenzogy said:

Е чак такива суми не очаквах. Излиза повече от трите самолетни билета. А ние сме трима. И за детето ли е толкова?

ами аз го смятах с всички такси и документи издаване на виза от посолството излиза долу-горе към 200 малко под 200 180.

Връзка към мнение
преди 2 часа, veseliache каза:

визата започва от 120 лв., обаче от Консулството не вадят виза, че били много натоварени и....

Това съвсем не е вярно.

Извазих си виза за скромните 74 лв и загубих не повече от половин час за подаване (вкл. и плащането на гишето на таксата) и за получаването от Консулството.

Не знам какви са тия страхотии дето пишете, но човек ако иска, спокойно може да се справи и сам.

 

Към сумата забравих да включа 10-те долара от хотела, за формуляра за настаняване. Даже обърках датите, и ми ги оправиха за броени минути и ми изпратиха формуляра отново.

Редактирано от Радика
  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 4 минути , Радика каза:

Това съвсем не е вярно.

Извазих си виза за скромните 74 лв и загубих не повече от половин час за подаване (вкл. и плащането на гишето на таксата) и за получаването от Консулството.

Не знам какви са тия страхотии дето пишете, но човек ако иска, спокойно може да се справи и сам.

 

Към сумата забравих да включа 10-те долара от хотела, за формуляра за настаняване. Даже обърках датите, и ми ги оправиха за броени минути и ми изпратиха формуляра отново.

Я разпиши по-подробно процедурата, че тук често сме се опитвали да избегнем посредниците, но не се е получавало? До колкото помня най-голямата греда беше да се уреди час за визата в консулството и показваше винаги, че няма свободни часове. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 15 минути , Радика каза:

Извазих си виза за скромните 74 лв и загубих не повече от половин час за подаване (вкл. и плащането на гишето на таксата) и за получаването от Консулството.

 Това преди колко години се е случило?

Връзка към мнение

Туристическата виза само в началото ме плашеше.

Попълва се визовата анкета по точно определен формуляр - https://bulgaria.mid.ru/bg_BG/turisticeskaa-viza

Потвърждението на хотела ми беше най-странно, но те самите хотели вече така са свикнали, че дори хостелите предлагат тази услуга, малко е проформа (затова ми е чудно за тези суми, които се споменават по-горе). Аз мислех, че е достатъчно само потвърждението от букинг, но от хотела се свързаха с мен и ми помогнаха в това отношение (щеше да ми коства допълнително ходене до Консулството).

Та с разпечатаната анкета, снимка, потвърждението от хотела и медицинската застраховка (май даже не я погледнаха, но не съм сигурна) и Паспорта се явих през Консулството, на гишето за визи имаше само един човек и доста бързо ни обслужи момчето. Но май каза, че от новата година ще има определени дни за подаване на документи. 

Другото е просто - след като ни приеха документите, платихме, казаха ни кога да си ги вземем (май бяха 7 дни, толкова беше всичко между другото, че наистина не съм запомнила) и това е.

 

Наистина всичко мина така тихо и кротко, че малко неща съм запомнила, макар и да беше съвсем наскоро.
 

 

@epetkov, преди 6 месеца.

Редактирано от Радика
  • Харесвам 7
  • Шок 1
  • Благодаря 2
Връзка към мнение
преди 3 часа, Радика каза:

Наистина всичко мина така тихо и кротко, че малко неща съм запомнила, макар и да беше съвсем наскоро.
 

С добра новина започва 2018 година!

Връзка към мнение

@Радика

Извинявам се предварително за глупавия въпрос, но под "консулство" имате предвид консулския отдел на руското посолство, на ъгъла на ул. "Латинка" и ул. "Никола Мирчев"? Без предварителна уговорка и запазване на час онлайн?

Връзка към мнение
преди 16 часа, Радика каза:

Това съвсем не е вярно.

Извазих си виза за скромните 74 лв и загубих не повече от половин час за подаване (вкл. и плащането на гишето на таксата) и за получаването от Консулството.

Не знам какви са тия страхотии дето пишете, но човек ако иска, спокойно може да се справи и сам.

 

Към сумата забравих да включа 10-те долара от хотела, за формуляра за настаняване. Даже обърках датите, и ми ги оправиха за броени минути и ми изпратиха формуляра отново.

това е чудесно, но като се обадих преди седмица в консулския отдел, само дето не ми затвориха телефона и ме препратиха към визовия център...

Връзка към мнение
преди 9 минути , veseliache каза:

само дето не ми затвориха телефона и ме препратиха към визовия център...

По принцип това е нормална реакция на консулския отдел. Все пак между консулския отдел и визивия център има "споделяне"  на средства. Както се казва: Те на вас, вие на нас. 

Връзка към мнение
преди 56 минути , Hadzhitodorovi каза:

@Радика

Извинявам се предварително за глупавия въпрос, но под "консулство" имате предвид консулския отдел на руското посолство, на ъгъла на ул. "Латинка" и ул. "Никола Мирчев"? Без предварителна уговорка и запазване на час онлайн?

Ами не е на ъгъла, по-навътре по Никола Мирчев. Има охрана, звъни се и се отваря отвътре външната вратата.

Да, без предварителна уговорка, по-късно прочетох, че трябва да се запазва евентуално час. Но не ме и питаха на входа.

 

Може би, защото повечето визи се правят от фирми и такива, незнаещи този ред и тези суми, като мен са единици.

 

Погледнах сайта. Адреса на Консулството е: ул. Никола Мирчев, 30

 

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Мисля, че на тези, които искат сами за си извадят туристическа виза, ще е по-сложно с формуляра на хотела (другите неща са описани доста подробно в сайта на руското консулство).

Ако имате затруднения, пишете на лична, ще помогна с информация и съвет.

 

Хубав ден!

Връзка към мнение

@Радика, става въпрос, че много хора с покани от руснаци и говорещи свободно руски са били принуждавани да се обръщат към визовите центрове и да плащат техните услуги. За такива хора подобно отношение е истинско унижение. Още веднъж голямо БЛАГОДАРЯ!

Връзка към мнение

Съжалявам, много е неприятно.

На мен ми се наложи по друга причина (за приятелка-рускиня) за звъня в консулството. В началото на разговора, при молбата ми да ме свържат с консула, наистина имаше доста пренебрежително отношение, докато не заговорих на руски. Самият дипломат беше много възпитан, позитивен (а и полезен по моят въпрос). Може би служителите/ките на телефона са не толкова възпитани люде, или по нашенски казано - връзкари. 

Връзка към мнение

А относно потвърждението от хотела, някой знае ли как стой въпроса ако отсядаш в Airbnb? 

Дали биха приели потвърждението от сайта им?

Връзка към мнение
преди 1 час, Ou7law каза:

А относно потвърждението от хотела, някой знае ли как стой въпроса ако отсядаш в Airbnb? 

Дали биха приели потвърждението от сайта им?

За мене този въпрос е също важен. Някой има ли отговор?

На 19.01.2018 г. в 15:18, Радика каза:

Мисля, че на тези, които искат сами за си извадят туристическа виза, ще е по-сложно с формуляра на хотела (другите неща са описани доста подробно в сайта на руското консулство).

Ако имате затруднения, пишете на лична, ще помогна с информация и съвет.

 

Хубав ден!

И аз много ти благодаря. Още не съм стигнала до визите, но ако срещна затруднения ще те помоля за помощ.

Всичко добро!

Връзка към мнение

Ако Airbnb-то е регистрирано, то хоста би трябвало да може да извади покана. Но най-вероятно не е, за това ще се наложи да си намерите покана от друго място. Много от хостелите предлагат услугата, без да е нужна резервация при тях. 

Връзка към мнение

Не, потвърдждението от сайта не е валидно за тази цел.

Има си точно определен формуляр, той трябва да се попълни.

 

Когато сте готови със всичко друго и ви остане хотела, пишете на лични, ще помогна. 

 

П.С. Имайте предвид, че работя на смени и може отговора ми да се забави в рамките на деня.

Редактирано от Радика
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.