Прескочи до съдържание

Руска виза - каква е ситуацията? Как е най удачно...


Препоръчани мнения

преди 18 минути , epetkov каза:

Да не става въпрос за САМО латински букви на името и фамилията на пътника?

Не не! Пише "приемат се само цифри и латински букви" В случая пред 5 цифи имам буквите ВАР, а най- долу същите са дадени VAR. Май ще им звъня... 

Връзка към мнение

Докато станат факт електронните визи за Русия от 01.01.2021, през 2020 ще има възможност за лесно получаване  на руска виза чрез  фенски паспорт  за посетителите на  футболен мач от ЕВРО 2020 в Санкт Петербург!  Фенския папорт  беше много популярен  по време на Световното по футбол в Русия през 2018 година. Оказа се обаче, че  е било разрешено с него да се влиза в Русия многократно до края на 2018 година, а не само за времето на провеждане на първенството, каквато беше първоначалната информация. 

 

https://www.novayagazeta.ru/news/2019/06/17/152562-kommersant-putin-poruchil-vvesti-elektronnye-vizy-s-2021-goda

(последната част от материала)

Връзка към мнение
На 3.06.2019 г. в 17:11, П.Кръстев каза:

Ще се опитам да синтезирам максимално най-кратко всички стъпки от-до при взимане на виза през Консулството.

 

Документи за виза могат да се подадат най-рано 3 месеца преди датата на заминаване.

 

1. Купуване на самолетни билети и резервации на хотели.

2. Задължително закупуване на застраховка за периода на престоя в Руската федерация. Минимално покритие 30 000 евро.

3. Покана взех от iVisa.ru - 16 евро мисля, че беше.

4. Попълване на визова анкета от тук.

5. Запазване на час от сайта на посолството - http://sofia.kdmid.ru/queue-bg/.  Първия свободен час беше за след около 3-4 седмици ако не се лъжа. Задължително си запишете номера на потвърждението, който сте получили на мейл. На мен ми го искаха в посолството, не беше проблем да си включа телефона и да им го кажа, но все пак може да си спестите занимавката.

6. Явяване на съответната дата и час в Консулството на Руската федерация (намира се точно тук). Важно уточнение, ако охраната се опитва да ви обясни, че няма как да подадете документи за виза тук и трябва да минете през Визовия център, не го слушайте и настоявайте, че имате запазен час за подаване на документи за туристическа виза 🙂 Може и само при мен да не е бил запознат, не знам...

 

Носите следните документи:

  • Паспорт
  • Ксерокопие на паспорта
  • Попълнена визова анкета
  • Една снимка /цветна, с размери 3,5 х 4,5 см/. Залепя се върху визовата анкета.
  • Потвърждение от руската туристическа фирма за настаняване в хотел по установен формуляр (това е поканата, която сте получили на стъпка 3)
  • Полица за медицинска застраховка, действаща на територията на Руската Федерация
  • Може да носите и разпечатани самолетни билети, аз не съм носил, не са ми и искали.

7. Процесът на обработка на документите отнема 5-10 минути, после плащате на съседното гише, само с карта, не приемат пари в брой. 

8. Дават ви бележка за подадените документи и се явявате след 1 седмица да си получите визите.

 

Визовият център не улеснява нещата. Единственото "улеснение" е, че може да се отиде по всяко време, без да се запазва час. Там се предават попълнените документи (изискваните документи са същите) и те ги препращат към Консулството.

Цената на визата през Консулството към момента е 70 лв, през Визовия център е 120 лв.

 

 

*Според мен процесът за получаване на виза не е сложен, просто трябва да се знаят стъпките. Аз специално отделих двойно повече време за подготовка при Американската виза, където те затрупват с един куп въпроси в онлайн формуляра и между другото там също трябва да се запази час онлайн, така че няма особена разлика. Единственото допълнително нещо тук е, че трябва да имате покана, чието получаване отнема минути, и застраховка.

Ето това да се чете от всеки, който има питане за виза за Русия.

Днес си получихме визите и живот и здраве на 27.07.2019г. летим за Москва.

Специални благодарности отново на П. Кръстев, само добавям, че е важно да запомните кода, с който се влезли да попълвате визовата анкета, защото е много по-бързо и лесно в такъв случай.

Застраховката /струва, в зависимост къде ви я направят, от 10 до 14 лв./, снимките/снимката в изискания формат, паспорта /който остава в посолството, докато мине едноседмичния срок за получаване на визата/, както и поканата за пребиваване в Русия. 

Ако сте в хотел - техен е ангажимента да ви регистрират в полицията, каквото изискване има.

Не се чака дълго, хората бях любезни, подадохме документите за около 45 минути /тук влиза и чакането/, а за получаването /което бе днес/ не ми отне и 5 минути.

 

П.С. ще съм благодарен, ако някой пише на лични или изпрати линк по темата /ако има такава във форума, че намерих 2-3 теми, но нищо подобно на темата за Япония например, където нещата бяха много по-синтезирани и съответно подготовката ми беше много по-лесна/ за малко повече подробности за Москва и особено Петербург. 

Хубави магазини за сувенири, добри места за хранене, струва ли си да се купуват дрехи и обувки от Русия.

Спокойно ли е човек да се разхожда след 22:00 часа из двата най-големи руски града и други подобни съвети

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Русия вече въвежда постеппенно електронна виза. От 1 юли започна да действа системата в Калининградска област и Далечния изток. Изискванията са силно занижени- давам пример за Калининград: изисква се единствено застраховка, а за виза може да се кандидатства най-късно 4 дни преди пътуването. Не се плащат никакви такси! Някои туристи пишат, че са я получили за 2-3 дни. 

 

От 1 октомври ще има е-визи за Ст. Петерсбург. Засега посещенията ще бъдат в рамките на 8 дни.

 

https://www.themoscowtimes.com/2019/07/22/russia-offers-simplified-e-visas-to-visitors-of-st-petersburg-a66512

  • Харесвам 7
  • Браво 1
Връзка към мнение
На 16.07.2019 г. в 19:36, Toyotomi Hideyoshi каза:

 за малко повече подробности за Москва и особено Петербург. 

Хубави магазини за сувенири, добри места за хранене, струва ли си да се купуват дрехи и обувки от Русия.

Спокойно ли е човек да се разхожда след 22:00 часа из двата най-големи руски града и други подобни съвети

За Москва бих препоръчал да се разходите по Стария Арбат - и магазини за сувенири, и заведения, и атмосфера, и стената на Цой, и рицарите на фасадата и т.н. Едва ли ще намерите всичко за Москва синтезирано на едно място. При всички положения ще видите една много малка част от града. Аз съм живял години там, но не съм го видял целия. А и вече като ходя, места които съм знаел, изглеждат съвсем различно.

Петербург не го познавам толкова, но на Невский проспект мисля, че ще намерите магазините, които търсите. Не забравяйте и мостовете да видите 🙂 Задължително след 22:00 🙂 Даже след 0:00. Няма проблем с безопасността, поне според мен.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
On 1/31/2018 at 8:55 AM, funny said:

След резервация на хотел в Москва , самия хотел ми прати линк за кандидатстване за покана ( който линк виждам че не е вързан с конкретния хотел ), така че може да се ползва от всеки  :

 

Dear .........................!

 

We have just received your reservation at Cosmos Hotel Moscow. We hope that our service will make a good impression on you during your stay at the hotel.

 

 

 

Please, be aware that citizens of certain countries and territories need a visa to visit Russia.

If you have not yet received this document, it's time to take care about it now.

 

Get a visa invitation online

 

Why is it required to get a visa invitation?

Citizens of certain countries and territories need a visa to visit Russia. Russian entry visa can be issued by the Embassy of the Russian Federation in your home country based on the Visa Support.

 

An official invitation of a travel agency and a voucher from the hosting party are important documents for a Russian entry visa. You cannot obtain entry permission without these documents.

 

Fortunately, the Cosmos Hotel Moscow takes care about its guests and it offers a visa support service. You can get an invitation and voucher using iVisa online service. Fill out the online form, make a payment with you credit card and necessary documents will be sent to you by email. Application process takes less than 5 minutes.

 

Get a visa invitation online »

 

 

 

What to do next? (After you get a visa invitation)

 

 

 

Once you receive these documents, visit the Russian consulate.

 

 

 

Be sure to bring:

 

 

 

• original passport or international passport that is valid at least 6 months after the end of the trip;

 

 

 

• two identical color photographs of 3 x 4 cm;

 

 

 

• 2 completed and signed by the applicant application forms (version for U.S. citizens);

 

 

 

• visa invitation and a voucher from the hosting company;

 

 

 

• the original and the copy of the insurance policy or the certificate of insurance company proving the payment for the premiums and the insurance period;

 

 

 

• required insurance card on an existing insurance valid in Russia.

 

 

 

You have to pay the visa fee which amount varies depending on the country where the application is made.

Standard term for visa processing is 7-10 working days.

 

 

 

 

Цената на поканата за човек е 17,18 Евро

Това е страхотно! Благодаря от сърце! Пътувам като турист сл година Москва и ст.  Петербург. Сигурна ли сте , че това е напълно достатъчно и не се налага да си идвам до Бг само за да вадя виза за Русия? В Лондон съм, да уточня. Изв се, писах хаотично. Поздрави: Диян

Връзка към мнение
10 minutes ago, Godchild said:

Това е страхотно! Благодаря от сърце! Пътувам като турист сл година Москва и ст.  Петербург. Сигурна ли сте , че това е напълно достатъчно и не се налага да си идвам до Бг само за да вадя виза за Русия? В Лондон съм, да уточня. Изв се, писах хаотично. Поздрави: Диян

Покана и виза са различни неща. За да ти издадат виза, първо ти трябва покана/приглашение от хотел, приятел и т.н.

От 2020 г. почват издаването на електронни визи, първо за Калининград и областта.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 21 минути , Godchild каза:

че това е напълно достатъчно

Дияне, нещо не си разбрал правилно. @funny пише за електронна покана от Русия, която е задължителна за кандидатстване за  руска виза лично.  Лично може да се кандидатства или направо в консулството на Русия в София, Варна или Русе или да се обърнеш към посредник- така наречените визови центрове в София и Варна.  Ако обаче, ти си с адресна регистрация във Великобритания, можеш да кандидатстваш на място там по описания начин.

преди 6 минути , ДиянаВ каза:

От 2020 г. почват издаването на

Малко грешиш. Електронните визи за Калининград и Далечния Изток са факт от 1ви юли тази година! От 1ви октомври тази година се очаква да се въведат и електронни визи за Санкт Петербург.  Общата електронна виза за цяла Русия е планирана за 01.01.2021.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
На 5.08.2019 г. в 22:37, ДиянаВ каза:

Съгласна. Аз запомних, че отлагам пътуването за по-добри времена след 2021 г.🙂

А не трябва! Аз също се притеснявах, но се оказа, че руската виза всъщност е просто една досадна формалност,... Е, и въпрос на малко парици...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
14 minutes ago, Tisho said:

А не трябва! Аз също се притеснявах, но се оказа, че руската виза всъщност е просто една досадна формалност,... Е, и въпрос на малко парици...

Точно това ме дразни - бюрократичността, която предполага плащане по веригата. А като сме трима плащането е по три.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Бихте ли ми казали при полет с Аерофлот от София до Пукет с 14 часа престой в Москва и съответно излизане от летището за вечерна разходка и спане в някой хотел, каква виза е необходима? Тоест трябва ли да се мине през тези процедури, които са закачени в пост най-горе?

Връзка към мнение

 

преди 14 минути , ivelina666 каза:

Бихте ли ми казали при полет с Аерофлот от София до Пукет с 14 часа престой в Москва и съответно излизане от летището за вечерна разходка и спане в някой хотел, каква виза е необходима? Тоест трябва ли да се мине през тези процедури, които са закачени в пост най-горе?

Ще трябва, да.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 47 минути , ivelina666 каза:

каква виза е необходима?

Ще трябва транзитна виза.  За такава виза не е необходима покана от  Русия.  Достатъчни са: 1. авиобилетите, 2. резервацията на хотела,  3. 3 снимки,         4.  застраховка. 5. Попълнена визова анкета.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 7 минути , ivelina666 каза:

А ако се ползва хотела на летището и не се ходи към града, пак ли трябва транзитна виза?

Ако е транзитен хотел, не ти трябва, ама по спомени беше много скъп.

Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...
На 14.08.2019 г. в 15:14, epetkov каза:

Ще трябва транзитна виза.  За такава виза не е необходима покана от  Русия.  Достатъчни са: 1. авиобилетите, 2. резервацията на хотела,  3. 3 снимки,         4.  застраховка. 5. Попълнена визова анкета.

Колко е времето между полетите което може да се използва за транзитна виза? При полет Хонг Конг - София с престой около 13 часа в Москва, може ли да се извади транзитна виза? И предполагам трябва предварително да я извадим от тук а не като пристигнем на летището да ни я издадат?

Връзка към мнение
преди 28 минути , Mistela каза:

не като пристигнем на летището да ни я издадат?

 

Няма процедура за получаване на транзитна виза на място. Транзитната виза се получава предварително в България. С 13 часа между полетите може да кандидатствате за транзитна виза в България.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Да ни е честита новата безплатна електронна виза от 01 октомври,  вече потвърдена и от Путин. 

Валидност 30 дни, престоят не може да надвишава осем дни. 

Важи само за Санкт Петербург и региона :

 

https://travelfree.info/free-e-visa-to-saint-petersburg/

 

 

П. П. Не бих се изненадал, ако Wizz предприемат сериозна експанзия, защо не и от София или поне  Бургас ? 

  • Харесвам 8
  • Шок 1
  • Браво 4
  • Смея се 1
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
преди 6 часа, stanimir каза:

Да ни е честита новата безплатна електронна виза от 01 октомври,  вече потвърдена и от Путин. 

Валидност 30 дни, престоят не може да надвишава осем дни. 

Важи само за Санкт Петербург и региона :

 

https://travelfree.info/free-e-visa-to-saint-petersburg/

 

 

П. П. Не бих се изненадал, ако Wizz предприемат сериозна експанзия, защо не и от София или поне  Бургас ? 

 

Санкт Петербург ми е цел чак за юни другата година. До тогава дали ще има електронна виза? Или да побързам октомври?

Връзка към мнение
преди 8 часа, stanimir каза:

поне  Бургас ? 

От Бургас няма да е със сигурност.  Да не забравяме, че електронните визи не са само и единствено за българите.

Връзка към мнение
2 hours ago, muchachote said:

 

Санкт Петербург ми е цел чак за юни другата година. До тогава дали ще има електронна виза? Или да побързам октомври?

Как до тогава /юни догодина/? Нали целта на задачата е от 1.10.2019 нататък, години напред, да функционират електронните визи. За стимулиране и улеснение на туризма, партньорства и т.н. Аз така го разбирам, че е дългосрочно🙂

Бели нощи ли ще гледаш😉?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.