Прескочи до съдържание

Руска виза - каква е ситуацията? Как е най удачно...


Препоръчани мнения

Да, на теория трябва от всяка паланка ваучер. На практика гледаш сайта на някой руски хостел (обикновено техните услуги са най-евтини) и си уреждаш покана за целия престой през тях, после си щъкаш където си искаш: Ето един хостел, не съм я ползвал услугата, може и по-евтини да има, само като пример: http://www.moshostel.com/services/for-foreign-guests

Ето и отговора на еди коя си агенция (всички се сещат):

Каква е процедурата с тези ваучери - от всяко населено място ли трябва да се изиска такъв ваучер? Обикновено се издава един ваучер от лицензиран  руски туроператор, в който са посочени маршрут и места за настаняване.

 

Аз го разбирам така: трябва да имам конкретен маршрут по дни и предварителни резервации за спане (без влака - ясно) и тогава се свързвам с някой като горния хостел (който е лицензиран) и им обявявам целия си маршрут и места за настаняване, а те ми издават един ваучер за целия престой.  Услугата на хостела е 1000 рубли на човек. (27 лв към днешна дата)

 

После обаче следва регистрация, която на място отнема 1 работен ден:

To get the visa registration you should provide us with the following documents:

  • passport with your Russian visa.
  • migration card (Please REQUIRE the card when entering Russia to escape problems with registration of your visas).

We will make copies of these documens and within 1 business day you will get a special registration document from the Central Registration Department at our reception desk.

Please have this document with you during whole your stay in Russia.

 

Регистрацията струва още 500 рубли на човек.

 

 

Георги, ти взе ли такава migration card от границата и получи ли после регистрационен документ?

Редактирано от но нейм
Връзка към коментар

Въпросната migration card я дават на влизане в Русия и трябва да се върне обратно на излизане. Мен специално хотела в който бях в Санкт Петербург ме регистрира в полицията срещу някаква такса (150 рубли на човек мисля, че беше), и като напуснахме хотела ни дадоха документ от кога до кога сме били в този хотел. След това хотела в Москва не ни иска такса за тази регистрация /влизаше в цената/, но пък след това не ни дадоха нищо като потвърждение или документ. На излизане от Русия дадохме migration card-a, като не ни искаха никакви други документи. (регистрационни, от хотели или каквито и да било) :)

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Естествено, че няма нужда да правиш маршрут. Поканата за визата се издава или от туроператор, чрез който уж ще пътуваш и логично трябва да ти знае цялата програма ИЛИ от хотела, в който ще престоиш. Т.е. на хостела не му казваш програмата, казваш само от кога до кога ти трябва ваучер и те ще ти го издадат като уж имаш резервация там. После, това дали наистина спиш там не е нещо, което се контролира активно. 

 

Регистрацията в полицията си го вършат хотелите/хостелите като се настаниш там, взимат ти повечко пари и така, ти с нищо не се занимаваш. Не съм сигурен как стои въпроса, когато нощуваш във влак или в нещо тип airbnb обаче...

 

За migration card-а стана ясно, на много граници ги има такива, които ги попълваш на влизане и връщаш на излизане :)

Връзка към коментар

А как ли стои въпроса ако те спрат например милиционери в някое градче на Байкал и поискат да проверят документите ?

Правят проверка и ти трябва да си примерно в Москва  ... или пък никой не проверява чак толкова ?

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Естествено, че няма нужда да правиш маршрут.

Ето това трябва да се изясни.

 

Стана ясно, че ваучерът е един, издаван от лицензиран тур-оператор. Да вземем за пример московския хостел: кликваме на Visa support, fill in our online form  и по-надолу четем:

If you are visiting more than one hotel, please, include the name of hotels and cities they are located in.

 

Ще взема да се допитам до хостела, да видим какво ще кажат.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Ето това трябва да се изясни.

 

Стана ясно, че ваучерът е един, издаван от лицензиран тур-оператор. Да вземем за пример московския хостел: кликваме на Visa support, fill in our online form  и по-надолу четем:

If you are visiting more than one hotel, please, include the name of hotels and cities they are located in.

 

Ще взема да се допитам до хостела, да видим какво ще кажат.

 

ОК, може би грешен линк съм ти дал и хостела работи с туроператор, а не издава сам. Но повечето места за нощувки могат да издадат ваучер сами. Аз като съм ходил си пуснах молба през хотела ми, никакви планове не съм им пращал, нищо.

Връзка към коментар

ОК, може би грешен линк съм ти дал и хостела работи с туроператор, а не издава сам. Но повечето места за нощувки могат да издадат ваучер сами. Аз като съм ходил си пуснах молба през хотела ми, никакви планове не съм им пращал, нищо.

Не си ми дал грешен линк - самият хостел е лицензиран.

В онлайн формата на сайта им, искат да посочиш и други градове/хотели, които смяташ да посещаваш. Явно тази информация те я предават на властите.

И чуденката ми е, както стенк писа по-горе: прверяват ме на Байкал, а аз съм декларирала, че съм в Москва - какво се случва после???

 

Направила съм си един много общ план, който вече включва 7-8 населени места.

Писах на хостела, чакам да ми отговорят.

Редактирано от но нейм
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

И чуденката ми е, както стенк писа по-горе: прверяват ме на Байкал, а аз съм деклариирала, че съм в Москва - какво се случва после???

 

Хостела ще ти кажат точно какво става, но плана който им даваш не е задължителен, това от много четене по нета нагоре-надолу. Според мен проблем нямаш и аз не бих се притеснявал, но не искам после на мен да ми бучиш, ако стане проблем :) За собствено спокойствие си питай хостела. Ето например какво пише във виза секцията на seat61.com за транс сибирската железница: http://www.seat61.com/Trans-Siberian.htm#Visas

 

Letters of invitation & visa support: A hangover from Soviet times is that to get a visa you need supporting documentation, usually just called 'visa support'. In theory, this is a letter of invitation from your travel agency setting out confirmed travel & accommodation arrangements for your entire stay in Russia or (for independent travellers) an accommodation voucher issued by your hotel(s) showing confirmed accommodation for each and every night you plan to spend in Russia. Having to pre-book all this would be ridiculously restrictive, so here's how it really works: You go to an agency such as www.realrussia.co.uk or one of the Russian agencies listed above and they sell you the necessary visa support for a small fee, which allows you to get a visa without any genuine hotel bookings, so you can travel around freely just as you would in any other country, buying tickets and finding hotels as you go. Behind the scenes, the agency usually has an arrangement with a local hotel, they make a dummy 'reservation' for the period you want to be in Russia so they can legally issue the visa support, though of course you don't pay for the hotel and everyone knows (apart from the Russian government) that you have no intention of ever using that hotel room. Crazy, eh?

 

Сайта посочен там е една от агенциите, които могат да изпратят писмо, но само за британски граждани. Примерна е демек.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

though of course you don't pay for the hotel and everyone knows (apart from the Russian government) that you have no intention of ever using that hotel room. Crazy, eh?

-------------------------------------

 

Ей това много ми хареса!  Значи могат да се посочат и с някои фиктивни резервации.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Мисля, че ги разконспирирахме руснаците.

 

Само преди това да спомена, че въпросната тур агенция, която всички знаем и оказва съдействие за визи, са...  Едва ли не ме увериха, че при кандидатстване за виза трябва да съм си платила хотелите за нощувка и няма как да ги сменя. Като ги запитах кой луд ще даде един чувал пари за самолетни билети и хотели за един месец без да има виза, смислен отговор не получих. Да, ама ми се похвалиха, че ще ми издействат един ден повече престой от допустимия - ха, голяма работа!

 

Ровейки из руските сайтове, си изясних следното за туристическа виза:

 

1. ваучер - само един - получава се от лицензиран тур-оператор срещу попълване на онлайн анкета и заплащане на услуга. Може да се получи по имейл безплатно. В анкетата могат да се посочат обикновено до пет града и фиктивни резервации за спане (хотел, каучсърфинг, апартамент). Можете да посетите повече от 5 града. Разумна цена до 1000 рубли, може и за по-малко. С ваучера и попълнена онлайн визова анкета в сайта на руското консулство + др документи, отивате за виза.

 http://www.russia.bg/bg/ВИЗИ-В-РУСИЯ/Туристическа-виза

Срок и цена: 10 дни - 69 лв. или 3 работни дни - 137 лв

 

2. миграционна карта - получава се при влизане в страната и се връща при напускане. Носи се със себе си, заедно с регистрационния талон (ако има)

 

3. регистрация - регистрацията е задължение на приемащата страна (хотел, хостел, хазяйка, каучсърфърски домакин и т.н.). Регистрацията се извършва срещу паспорт и миграционна карта - точка 2. 

Срокът за регистрация е 7 работни дни. ВАЖНО!  цитирам: "если в каждом городе проводите менее 7 рабочих дней, можно не регистрироваться".  Имаше споделени случаи по форумите, идват на гости чужденци по новогодишните празници, а там са 11 неработни дни. Чужденецът няма как да бъде регистриран.

Хазяйка, домакин по каучсърфинг могат да ви регистрират в пощата (има си готови формуляри) таксата е 180 рубли. Хотелът, хостелът трябва да ви регистрират безплатно, а не да просят пари, както всички правят. (За регистрация искат 500 - 1000 рубли)

 

За ваучер, вероятно ще кореспондирам с тези:

http://www.travelrussia.su/en/tourist.visa.php  Цената им е 600 рубли.

  • Харесвам 7
Връзка към коментар

Чудесно , дръж ни в течение

Щом под 7 дни не е задължителна регистрацията за чий да се регистрира човек. Аз и да ида за две седмици няма да стоя повече от седмица някъде.

Те от тая нашта агенция дори искаха да избирам измежду хотели които те ми посочат ...хостели нямат ;)

Връзка към коментар

Те от тая нашта агенция дори искаха да избирам измежду хотели които те ми посочат ...хостели нямат ;)

Да де, точно тук им е уловката, че ти пробутват хотели, пък и да ги платиш предварително. Айде, бе!

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

3. регистрация - регистрацията е задължение на приемащата страна (хотел, хостел, хазяйка, каучсърфърски домакин и т.н.). Регистрацията се извършва срещу паспорт и миграционна карта - точка 2. 

Срокът за регистрация е 7 работни дни. ВАЖНО!  цитирам: "если в каждом городе проводите менее 7 рабочих дней, можно не регистрироваться".  Имаше споделени случаи по форумите, идват на гости чужденци по новогодишните празници, а там са 11 неработни дни. Чужденецът няма как да бъде регистриран.

Хазяйка, домакин по каучсърфинг могат да ви регистрират в пощата (има си готови формуляри) таксата е 180 рубли. Хотелът, хостелът трябва да ви регистрират безплатно, а не да просят пари, както всички правят. (За регистрация искат 500 - 1000 рубли)

Не им се доверих на разните руски тур-агенции и форуми, и днес писах на ФМС (федерална миграционна служба). Имат екстра сайт и форма за онлайн въпроси. Отговориха ми след по-малко час !!! :O

 

Ако престоят в страната е по-голям от 7 работни дни, туристът се регистрира! Таксата за регистрация от 1 януари 2015 е увеличена на 350 рубли.

 

Пример: Пристигане в Москва - 5 дни престой, следва Санкт Петербург - 5 дни престой, следват други градове. 

Можете да изберете дали да се регистрирате в Москва или в СП. Ако се регистрирате в Москва, после в СП показвате отрязъка от регистрационния формуляр, който си е у вас. Ако не сте се регистрирали в Москва, тъй като още сте в сроковете, правите това в СП, а на следващите места за настаняване само удостоверявате, че вече сте регистриран, като отрязъкът си остава у вас!

Редактирано от но нейм
  • Харесвам 2
Връзка към коментар
  • 2 години по-късно ...
  • 1 месец по-късно ...

Здравейте,

Не намерих по пресни теми за виза за Русия и реших да отворя нова такава. Пътуваме на 9.юни и мисля, че е време да се хващам на работа. Пътуваме сами с чартър от Бургас и ще спим 2 нощи в Москва и 3 в СП, а от там за Талин. Разбрах, че има вариянти с фирми, но ще опитам сам да подам (ако мога). Има ли някой, който да е подавал на скоро?

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Аз заминавам на 1 юли. На мене нещата ми ги урежда една жена, която работи в руското посолство, та визите ще са ми на преференциални цени. Всъщност не я познавам лично, тъй като се свързах през познати, но тя е организатор на цялата група която ще пътуваме. Ще се срещнем този месец по някое време и ще се опитам да получа повече информация, която да ти е от полза.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Не знам да има нещо ново напоследък. 

 

- Минаваш през визовия център, посредник който щипва пари, но май начините да се избегне съществуват предимно на теория. 

- Имаш нужда от покана/ваучер за визата, а начините за сдобиване с нея са следните:

  • От хотелите, в които ще спите. Поканата трябва да покрие всяка нощувка, т.е. в твоя случай ти трябва покана и от хотела в Москва, и от този в СП. Този вариант е за предпочитане, ако ще спите в по-висока категория хотели, защото  често при тях поканата е безплатна. 
  • От друг руски хотел или агенция. Като цяло много хотели/хостели може да ти изпратят ваучер/покана за целия ти престой, дори да нямаш резервация при тях. Тази услуга струва към 20-25$, ако не се лъжа.
  • От български посредник - същото като предишната точка. Кое ще ти излезе по-евтино не се знае, но вероятно разликите са символични. Визовия център, които посредничат за визата мисля, че предлагат и покани. 
  • Харесвам 1
Връзка към коментар
15 hours ago, Георги said:

Не знам да има нещо ново напоследък. 

 

- Минаваш през визовия център, посредник който щипва пари, но май начините да се избегне съществуват предимно на теория. 

- Имаш нужда от покана/ваучер за визата, а начините за сдобиване с нея са следните:

  • От хотелите, в които ще спите. Поканата трябва да покрие всяка нощувка, т.е. в твоя случай ти трябва покана и от хотела в Москва, и от този в СП. Този вариант е за предпочитане, ако ще спите в по-висока категория хотели, защото  често при тях поканата е безплатна. 
  • От друг руски хотел или агенция. Като цяло много хотели/хостели може да ти изпратят ваучер/покана за целия ти престой, дори да нямаш резервация при тях. Тази услуга струва към 20-25$, ако не се лъжа.
  • От български посредник - същото като предишната точка. Кое ще ти излезе по-евтино не се знае, но вероятно разликите са символични. Визовия център, които посредничат за визата мисля, че предлагат и покани. 

Благодаря ти, Георги. Теорията е ясна. Надявах се някой скоро изкарвал виза да сподели.

Връзка към коментар

Последните 3 месеца се налагаше вадене на руски визи ( по работа) . Ползвахме 2 агенции - едната в София , а другата във Варна.

За еднократните визи почти няма разлика . Цената с "всичко включено" е между 170-185 лв.

Виж за многократните имаше съществена . В Софийската - 780 лв., във Варненската - 365 лв. ( отново с всички документи подсигурени от тях-покани, ваучери и т.н)

 

ПП. Цените са за стандартна поръчка - 10 раб.дни за еднократна и 12 за многократна (за многократната ми казаха че няма бърза поръчка. За еднократната - бърза поръчка за 3 дни е около 300 лв)

Редактирано от funny
  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Здравейте,

 

аз също ще пътувам от 10-ти до 18-ти Юни в Москва и Санкт Петербург. Същите въпроси ме вълнуват и мен.

Освен това много ще се радвам, ако някой може да препоръча не много скъпи хотели в двата града. До сега в няколко хотела резервирах чрез booking.com и след ден ми пращат подканящо мейлче да платя някакво капаро, а уж има безплатна анулация? Не знам дали е нормално това, но не ми се ще месец по-рано да заробвам пари, при положение, че още нямам и виза.

 

Поздрави!

Връзка към коментар

Благодаря на всички за съветите. За в момента най-изгодно намирам http://www.vhs-bulgaria.com

И макар на страницата им да пише, че визата е с промоционална цена 99лв, днес се обадих и ми казват, че от 1 май е 130лв. Пак е най-изгодното, което съм намерил. Ще си запазя дата за подаване, но ако някой друг има някаква промоциика :) да заповяда.

 

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.