Прескочи до съдържание

Съвет за Airbnb---редно ли е ????


victorstoyanoff

Препоръчани мнения

На мен веднъж ми искаха документ, когато пристигнах на място. Така се прави. Според мен изпращане на копия по имейл не е удачен вариант. 

Връзка към мнение

Аз два пъти в Гърция съм запазвал в различни градове и на двете места нито ми искаха лична карта нито съм попълвал каквито и да е данни,а даже и минавах за роднина на хазайна ако някой ме пита от съседите....

Връзка към мнение

Малко се смесват две коренно различни ситуации. 

 

1. Изискването за верификация от сайта няма общо с някакви законови разпоредби и се прави на доброволни начала от клиентите. Дали ще го направите или не си е ваша воля, но като не го направите редуцирате броя на предложенията, от които можете да избирате. 

 

2. Изискването за лични данни от хоста е друго и обикновено е свързано със законовите разпоредби в съответната държава. Ако хостът държи да е изряден и има такъв закон в съответната държава, той е длъжен да регистрира всеки свой гост в полицията, а за целта му трябват лични данни. При никакви положения не е редно тази информация да се изисква предварително по имейл обаче, би трябвало да стане и на място да се препишат данните - това е коректният начин и тук Meidj според мен е прав да недоволства. Разбира се, стига да няма изискване за предварителна регистрация за вадене на виза и т.н., в общия случай според мен не е необходимо да се предоставя тази информация предварително и това е откровено престараване от страна на хоста.

 

Това, за което Meidj не е прав според мен е да обвързва, как да го кажем, "пичовското" отношение от някой хост с това дали тегли майни на законните изисквания. Не всички, които гледат да са изрядни са сухари, които не биха ти оставили бира в хладилника :) 

 

 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 4 часа, Ivko каза:

а даже и минавах за роднина на хазайна ако някой ме пита от съседите....

Ами явно в случая най-вероятно нещо не е наред, дали той си има проблеми със съседите или с данъчните, при всички случаи надали го е направил това, само щото е готин... Сега, за нас да избягваш данъци минава за пичовско, ама дали е само това не е ясно...

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
8 hours ago, Георги said:

 При никакви положения не е редно тази информация да се изисква предварително по имейл обаче, би трябвало да стане и на място да се препишат данните - това е коректният начин и тук Meidj според мен е прав да недоволства

 

Ами не, не съм съгласна с това, според мен тук е проблема. Имплицира се, че това е незаконна или нередна практика, която нарушава законови положения, което не е вярно. И хората се чувстват вкатрани в схеми, жертва на опит за кражба на лични данни и в същото време се подчертава, колко много по-ларж хостове има, които ама нищичко не искат и колко е по-добре да се отсяда при такива. Не би съветвал някой да се храни в заведение, което няма разрешително от ХЕИ, или да си ремонтира колата в незнаен и нерегистриран гараж, бихте настоявали за касов бон като си купувате обувки и т.н., не виждам защо отсядането в нерегламентирани квартири да е по-добрия вариянт? Едно, че вероятността за внезапна канселация или проверка от полицията да е доста по-голяма, вашата лична сигурност и тази на вещите ви не е по никакъв начин гарантирана. Бихте ли слезли ан автогарата в Берлин и да си наемете квартира от предложил ви чичко, на половин цена? А защо да го правите в airbnb?

 

Сега конкретно за предврително поисканите копия - не, не е редно, както и аз съм писала по-нагоре, но не е незаконно пер се. Това, което хората не отчитат е, че много голям процент от "хостовете" са мениджмънт фирми, които въртят 30-40 и повече апартамента, собственост на фирми, инвестиционни фондове, частни лица и т.н. Те са като хотел, но вместо стаи имат апартаменти из целия град, имат екипи за почистване, имат стаф за комуникация и като правило имотите им са хубави, обзаведени с вкус (професионално), имат качествено спално бельо на хотелско ниво (ползват фирми) и са напълно легални, регистрирани, с всякакви тапии и т.н. защото това им е бизнеса. Когато госта се самонастанява и си взима ключа от пощенската кутия няма как някой на место да вземе данните му, това значи още един екип по посрещане на гости, имайки предвид, че пристигащите в уговорен час гости са под 50%, този екип би трувал доста скъпо. Ще е още един добавен разход към цената. Остава опция за предварително копие. И както казах, това не е незаконно, защото съгласието на изпращащия е налично.

 

Да се твърди, че хостовете са параноици, щом като държат на копие от документ е същото като да се твърди, че гостите са престъпници, ако не предоставят такъв (макар второто да е вярно в някаква степен, зщото ако съзнаетлно отсядаш в нерегистрирана квартира си в съучастие, както в случая с "роднината" - дори имаме склоняване към измама).

 

И последно, че темата зацикли и се изтърка, все повече ще стават проверките от властите и ще се затяга режима, уви. Единият от атентаторите в последната атака в Лондон беше отсядал при разни "пичове" хостове на airbnb, скъсват ги от проверки в момента хостовете в Англия и не само.

 

П.П. ако хоста ви остави алкохол за добре дошли губи гаранцията си от сайта, пише го в най-дребния шрифт.:mad:

  • Харесвам 6
Връзка към мнение
преди 7 часа, samuraika каза:

Ами не, не съм съгласна с това, според мен тук е проблема. Имплицира се, че това е незаконна или нередна практика, която нарушава законови положения, което не е вярно. И хората се чувстват вкатрани в схеми, жертва на опит за кражба на лични данни и в същото време се подчертава, колко много по-ларж хостове има, които ама нищичко не искат и колко е по-добре да се отсяда при такива. Не би съветвал някой да се храни в заведение, което няма разрешително от ХЕИ, или да си ремонтира колата в незнаен и нерегистриран гараж, бихте настоявали за касов бон като си купувате обувки и т.н., не виждам защо отсядането в нерегламентирани квартири да е по-добрия вариянт? Едно, че вероятността за внезапна канселация или проверка от полицията да е доста по-голяма, вашата лична сигурност и тази на вещите ви не е по никакъв начин гарантирана. Бихте ли слезли ан автогарата в Берлин и да си наемете квартира от предложил ви чичко, на половин цена? А защо да го правите в airbnb?

 

Сега конкретно за предврително поисканите копия - не, не е редно, както и аз съм писала по-нагоре, но не е незаконно пер се. Това, което хората не отчитат е, че много голям процент от "хостовете" са мениджмънт фирми, които въртят 30-40 и повече апартамента, собственост на фирми, инвестиционни фондове, частни лица и т.н. Те са като хотел, но вместо стаи имат апартаменти из целия град, имат екипи за почистване, имат стаф за комуникация и като правило имотите им са хубави, обзаведени с вкус (професионално), имат качествено спално бельо на хотелско ниво (ползват фирми) и са напълно легални, регистрирани, с всякакви тапии и т.н. защото това им е бизнеса. Когато госта се самонастанява и си взима ключа от пощенската кутия няма как някой на место да вземе данните му, това значи още един екип по посрещане на гости, имайки предвид, че пристигащите в уговорен час гости са под 50%, този екип би трувал доста скъпо. Ще е още един добавен разход към цената. Остава опция за предварително копие. И както казах, това не е незаконно, защото съгласието на изпращащия е налично.

 

Да се твърди, че хостовете са параноици, щом като държат на копие от документ е същото като да се твърди, че гостите са престъпници, ако не предоставят такъв (макар второто да е вярно в някаква степен, зщото ако съзнаетлно отсядаш в нерегистрирана квартира си в съучастие, както в случая с "роднината" - дори имаме склоняване към измама).

 

И последно, че темата зацикли и се изтърка, все повече ще стават проверките от властите и ще се затяга режима, уви. Единият от атентаторите в последната атака в Лондон беше отсядал при разни "пичове" хостове на airbnb, скъсват ги от проверки в момента хостовете в Англия и не само.

 

П.П. ако хоста ви остави алкохол за добре дошли губи гаранцията си от сайта, пише го в най-дребния шрифт.:mad:

Относно алкохола...месец май бяхме в Мадрид и беше ни оставена бутилка вино за добре дошли,а относно данни от лична карта или паспорт не са ми били изисквани  в Испания,в Чехия дори в Австрия...освен ако е ново изискване!

Връзка към мнение

@samuraika, не става въпрос за настаняване в нерегламентирани квартири, а до чисто законовото право хост да ти иска копие на личен документ. Нека си е регистриран по всички надлежни правила, това пак не му дава право да копира документа, а само да си препише данните от него. Дали това оскъпява квартирата, дали е необходима допълнителна логистика за изпращане на екип да препише данните и т.н., мен не ме интересува особено, да си калкулира всичко в цената и да си я каже. Не мисля, че е ок да се взимат шорткъти, защото събирането на данните на място им е неудобно, всъщност с подобна теза минават абсолютно всички, които искат да ти вземат копие от документите, че иначе бавят опашката и много писане. 

 

Сега, силно вероятно спецификите в различните държави да са различни, но конкретно в България много малък процент служби могат да ти правят копие на личен документ - банки, нотариуси, застрахователи и май това е. Изрично имаше шум, че мобилни оператори нямат право да изискват копие от карта, а могат само да си препишат данните, неависимо че и те са сериозни институции и регистрирани като администратор на данни. Подозирам, че закона ни е синхронизиран поне с целия ЕС, но това е само усещане. 

 

 

Връзка към мнение
преди 29 минути , Георги каза:

... но конкретно в България много малък процент служби могат да ти правят копие на личен документ - банки, нотариуси, застрахователи и май това е. Изрично имаше шум, че мобилни оператори нямат право да изискват копие от карта, ...

 

Ето малко инфо по въпроса.

https://www.cpdp.bg/?p=element&aid=423

Въпреки, че е на официалната страница на КЗЛД - все пак човек трябва да има едно наум.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
4 hours ago, Георги said:

@samuraika,

.... Подозирам, че закона ни е синхронизиран поне с целия ЕС, но това е само усещане. 

 

 

Не си прав Георги! Както казах не само че имат право, но и са длъжни да правят копия в някои страни. Например в UK . Ето и извадка от code of practice :

 

To escape penalties, landlords need to obtain original documents, check that they are genuine and make a clear copy of each document, according to the official landlords' code of practice.

 

Изрових и изискванията за Искпания :

 

• All lodgers, not just the one making the reservation, will be fully identified in compliance with current Security laws (popularly dubbed as ‘Gag’ Law). Lodgers will supply a copy of their personal ID/passport. Like in hotels, all guests will be required to fill in and sign a registration form on entry. In compliance with art 7.2 this registration form must be then sent to the Police or Guardia Civil for every guest over the age of 16 years old within the next 24 hours of the accommodation following Security Laws from 2003 (Orden INT/1922/2003, de 3 de julio, sobre libros-registro) and from 2015. You can send a copy of the filled in and signed registration form personally, by fax or else by e-mail. Registration forms are standardized by law; click here for a sample copy.

 

За всички страни това е различно, дори в страните от ЕС. В Италия например, данните се предават директно в полицията (и данъчните). За Япония също със сигурност - копие може да се прави. Не само това, ами искат професия, къде си бил преди и къде отиваш след това (луда работа). Ето една дискусия по тези въпроси за различните страни, не ми се търси повече. Самата хотелска идустрия лобира да се премахнат голяма част от изискванията, защото са между чукът и наковалнята, но вместо да намаляват, те се увеличават и стават и по-строги даже.

Но както е описано и в линка на Вен - винаги са длъжни да те питат, да ти обяснят защо се изискват и имаш право да откажеш (което пък води до отказ на услуга).

Аз лично процедирам по различен начин - имам бланка, която любезно моля гостите да си попълнят сами, когато имат време - не като са изморени след път на вратата. Към нея имам и обяснение, дадено ми от властите, в което е описано защо и на базата на какви разпоредби се събират тези данни. Длъжна съм да ги съхранявам 3 години и нося наказателна отговорност ако злоупотребя или съхранявам неправилно. Около 60% от гостите са съвестни и си попълват всичко. Често попълват само частично или хич. Ако дойдат на проверка - няма да съм изрядна и ще подлежа на глоба. Копия не искам да правя и да съхранявам - прекалена отговорност. Опитвам се да съм максимално дискретна и в същото време да съм изрядна пред закона, но не ми се получава. При пръв проблем махам с ръка и давам на мениджърска фирма да се оправя с всичко срещу процент - да си изиска копия предварително и каквото си реши. И това е масово явление - все повече и повече изчезват истинските "хостове" на които се базираше сайта и се заменят от фирми и стандартизирани условия. Просто, защото е прекалено трудно и все си крив - дали пред властите, дали пред гостите...

Редактирано от samuraika
  • Харесвам 3
Връзка към мнение
Преди 1 час, samuraika каза:

Не си прав Георги! Както казах не само че имат право, но и са длъжни да правят копия в някои страни. Например в UK . Ето и извадка от code of practice :

 

To escape penalties, landlords need to obtain original documents, check that they are genuine and make a clear copy of each document, according to the official landlords' code of practice.

 

Изрових и изискванията за Искпания :

 

• All lodgers, not just the one making the reservation, will be fully identified in compliance with current Security laws (popularly dubbed as ‘Gag’ Law). Lodgers will supply a copy of their personal ID/passport. Like in hotels, all guests will be required to fill in and sign a registration form on entry. In compliance with art 7.2 this registration form must be then sent to the Police or Guardia Civil for every guest over the age of 16 years old within the next 24 hours of the accommodation following Security Laws from 2003 (Orden INT/1922/2003, de 3 de julio, sobre libros-registro) and from 2015. You can send a copy of the filled in and signed registration form personally, by fax or else by e-mail. Registration forms are standardized by law; click here for a sample copy.

 

За всички страни това е различно, дори в страните от ЕС. В Италия например, данните се предават директно в полицията (и данъчните). За Япония също със сигурност - копие може да се прави. Не само това, ами искат професия, къде си бил преди и къде отиваш след това (луда работа). Ето една дискусия по тези въпроси за различните страни, не ми се търси повече. Самата хотелска идустрия лобира да се премахнат голяма част от изискванията, защото са между чукът и наковалнята, но вместо да намаляват, те се увеличават и стават и по-строги даже.

Но както е описано и в линка на Вен - винаги са длъжни да те питат, да ти обяснят защо се изискват и имаш право да откажеш (което пък води до отказ на услуга).

Аз лично процедирам по различен начин - имам бланка, която любезно моля гостите да си попълнят сами, когато имат време - не като са изморени след път на вратата. Към нея имам и обяснение, дадено ми от властите, в което е описано защо и на базата на какви разпоредби се събират тези данни. Длъжна съм да ги съхранявам 3 години и нося наказателна отговорност ако злоупотребя или съхранявам неправилно. Около 60% от гостите са съвестни и си попълват всичко. Често попълват само частично или хич. Ако дойдат на проверка - няма да съм изрядна и ще подлежа на глоба. Копия не искам да правя и да съхранявам - прекалена отговорност. Опитвам се да съм максимално дискретна и в същото време да съм изрядна пред закона, но не ми се получава. При пръв проблем махам с ръка и давам на мениджърска фирма да се оправя с всичко срещу процент - да си изиска копия предварително и каквото си реши. И това е масово явление - все повече и повече изчезват истинските "хостове" на които се базираше сайта и се заменят от фирми и стандартизирани условия. Просто, защото е прекалено трудно и все си крив - дали пред властите, дали пред гостите...

В някои държави вземат паспортите и ги задържат докато трае престоя. В Санкт Петербург например беше така, и в Иран. Чудя се, ако нощувах в апартамент от Аирбнб, дали собственика щеше да ми задържи паспортите? Ами не е едно и също да го оставя в хотел и да го дам просто ей така на някой.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
1 minute ago, slujitel said:

В някои държави вземат паспортите и ги задържат докато трае престоя. В Санкт Петербург например беше така, и в Иран. Чудя се, ако нощувах в апартамент от Аирбнб, дали собственика щеше да ми задържи паспортите? Ами не е едно и също да го оставя в хотел и да го дам просто ей така на някой.

Аз много добре разбирам,  но отговорностите, разпоредбите и законите, на които подлежат хотелите и Аирбнб хостовете са едни и същи. И това в крайна сметка ощетява хостовете, точно защото са малки и безпомощни, но подлежащи на същите удари на законо както и Риц Карлтън. И затова и отмират и се заменят от фирми - безлични и еднотипни, но непукисти и силни в буквата на закона. И парадокса е, че това не е в интерес на гостите, но е дефакто по тяхна вина - както темата го илюстрира прекрасно...

 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

@samuraika, значи се съгласявам напълно с теб. Грешката ми е неправилно да екстраполирам българските разпоредби навсякъде. Благодаря за текстовете.  

Връзка към мнение
преди 18 часа, slujitel каза:

В Санкт Петербург например беше така

Май месец 2016 г. в Санкт-Петербург, в Air B'n'B, само си предоставихме паспортите за сверяване на данните. Не е ставало и въпрос да ни ги задържат, а не бихме се и съгласили. Помолихме хазяйката - въпреки обяснението й, че няма нужда - да ни изкара регистрация във ФМС, и това беше всичко.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

През 2016 г. Барселона е наложила глоба от 600 000 евро на интернет платформите Airbnb и Homeaway с обвинението, че дават под наем апартаменти без изисквания от градските власти лиценз за туристическа дейност.

Редактирано от Ivko
Връзка към мнение

Преди седмица в Испания-Алмерия, бях в апартамент нает през airbnb.

Нито преди да отидем, нито когато стигнахме там, някой ми е искал документ, камо ли да го преснима. Явно има различни варианти.

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.