Прескочи до съдържание

Говорим си за Екстремадура


Еминко

Препоръчани мнения

Не съм по писането,даже и по правописа не съм!!Но все пак дължа видяното от мен в Испания,област Екстремадура на хора които са отишли,видяли и описали впечатленията си от тази слабо позната на масовия турист област.Защо я  посетих ли??Не знам и аз,може би защото не съм масов:-)),може би защото  тази провинция граничи с  тъй харесваната от мен Португалия или може би защото само на някакви си 100-120 км от Мерида има 5(цели пет) исторически обекта под закрилата на Юнеско.Както и самата Мерида .Т.е пести се време ,пести се пари(все пак Бай Ганьо говори в мен) и може да се види доста(за този който се интересува).

С пестенето на пари не се получи:-)).Това го знам от години.Когато успея да" изтъня" от нещо ,веднага се намира разход който да компенсира.Но това което видях и научих си заслужава всяка стотинка.Както и да е.Не може да е евтино в Испания ,по-точно в дните на Семана Санта и Великден.Но кой да знае купувайки няколко месеца по-рано билети(за да изтъни) ,че нашият Великден съвпада с католическия и ,че цени на апартаменти под наем ,кола ще са двойни и тройни.!!

Малко за самата провинция.Горе-долу 1/3 от територията на България ,редко населена -1.2 милиона жители и се води най-бедната,селска провинция на Испания.Както и най-горещата!!Неее ,не е Севиля най-горещия град.Считайте ,че е Мерида:-).Който пътува натам да си прави сметка.Да се пропуснат месеците м/у 15 май и 1.октомври!!Пътищата в Екстремадура-какво да кажа:-)).Впечателен съм от м/у селските и м/у градските пътища.Не бива никой да го притесняват пътищата в тази област.За магистралите -ясно,освен добри и безплатни!!

На 75км от Мерида западна посока ,минавайки границата с Португалия се намира малкото градче Елваш(Elvas).Чисто бяло,кацнало на един хълм е защитено от 7.2 км крепостна стена останала така непокътната от 17 век.Прочетох ,че това била най-дългата стена запазен в оригинален вид в Европа.До Елваш се стига като се пътува по магистрала (БЕЗПЛАТНА) и имаш малка отбивка (7-8км) до градчето кацнало на хълма.Според мен на този обект може да се отделят 4 часа.

На 125 км от Мерида пак в запдана поска,пак се пресича границата с Португалия се намира градчето Евора(Evora).Пътува се по магистрала ,но този път има ТОЛ на самообслужане(не е с чип) и таксата е 5.90 евро.И след това 10 км м/у селски път с ...доста камери и ограничения в скоростта,та да се внимава.Няма да пиша какво трябва да се гледа в Евора.Има си справочници има си Гугъл.(Хората четат в Гугъл и правят конституционна реформа,та вие няма да се справите с едни забележителности).Само да отбележа ,че римския аквадукт е малко извън града.Типична португалска атмосфера,португалски цени и дружелюбни хора.Ние пропуснахме една от големите забележителности на Евора-църквата със скелети и кости.Беше на самият Великден и както можеше да се очаква църкавата -музей на работеше.Който е търси ,да знае ,че самата църква се намира във вътрешността на друга по-голяма,новопостроена църква.Църквата музей не работеше ,но конвента(дворец,църква,манастир) си работеше .Вход-5 евро за възрастен,деца под 14 без парички:-)).Мдаа,Португалия е нашата страна:-)).Билета ти дава възможност да разгледаш немалка експозиция на религиозни предмети дарени на манстира,да се качиш на покрива,на кулата ,да послушаш орган безплатно и да си починеш в патиото сред портокалови дървета!И WC без такса разбира се!!

Да не изпусна-португалската магистрала е нова,хубава(кой ли им е строил се чудех) минава през насечена местност,много мостове,много баири ,много спускане.Празна!Искаше ми се да карам с 150-160 ма...има доста камери.Съвет- спазвайте знаците и ограниченията!!В селата граничение 30км!!И го спазвайте!!Толкова с обектите под Юнеско в Португалия.

Следва град Касарес(Cacares) който е от големите градове на областта.Пак -Юнеско.Намира се северно от Мерида на 75км.Магистрала-безплатна.Няма да се впускам в подробности,всеки може да прочете за града.Мен винаги ме интересува атмосферата в даден град или село.Бих го оприличил на едно мини Толедо.Толедо ,но без тълпите,без комерсиалното.Едни 4-5 часа са достатъчни за разглеждане на стария град.Има си добър информационен център,табели(рядкост за тази част на Испания).В стария град с коли могат да влизат само местни с адресна регистрация:-)).Който ходи да си направи сметка.Съвсем близо до стария град GPS ни закара в един подземен паркинг(за препоръчване е в 30С) и цените си бяха български.До стария град е залепена търговската част на града.Кръчми,магазинчета,сувенири.Всичко е на една ръка !!И от Касарес се насочваме към Трухильо(Trujillo).Навигацията ни извежда по северната тангента на Касарес!!Нова,даже има и канавки.Канавките са чисти,не че има значение.В тази част на Испания пада най-малко дъжд.Има и осветление по целата тангета.Има и много кръгови!!Кой ли е проектирал,строил и изпълнил тази тангета не ми е ясно.Няма кой да питам!!Не видях и табели ,че е финансирана с пари от ЕС.Все пак Касарес е 40 000 души град без кой знае какви заводи..Касарес -Трухильо 30км -магистрала ,БЕЗПЛАТНА.

Трухильо (Trujillo).Това е градът който ме грабна.Може би не съм очаквал кой знае какво от него.Нали съм бил в Толедо,Касарес и поне 10 подобни града в Италия.Ако влизате в Трухильо през западния вход от магистралата Касарес-Мадрид ще се насладите на чудна гледка.Средновековен град кацна на върха на хълма!!Бих го оприличил на ...едно мини-мини Толедо или мини Касарес.Само испанци туристи и забързана двойка от Пловдив.Ах каква изненада,да срещна точно в Трухильо българи.Разменихме 3-4 изречения.Хората се отбили по път Севиля-Мадрид.Видяхме и до една от крепостните врати стара Лада Нива с испанска регистрация!!Много работи ме впечатлиха в този град.!Ще спомена най-важното за  града.Тук е роден  на големия победител ,завоевател и първи вицекрал на Перу -Франсиско Писаро.Дори и родната му къща е превърната в музей.(аз лично малко съм скептик дали това е родната му къща,но...:-)).По малките улички се предлагат местен вид сирене,салам,конфитюр.Малко ми напомни на България.И от Трухильо се прибираме в Мерида.85км магистрала.Няма да се повтарям-безплатна е.За Трухильо човек може да си отдели 3-4 часа.Т.е за Касарес и Трухильо при стегната програма един ден е достатъчен.И в Трухильо не се влиза в стария град.Паркира са в новия(низината) и се върви 15-20 минута пеша по баира.И както на нас ни се случи 32-33С не беше приятно:-)).

Мерида(Merida).Вторият по големина град на областта след Бадахоз.И града с най-голям римски амфитеатър на Иберийския полуостров.(тук има лек спор,но го приемам).Поне 2 добре запазени римски храма.Единия на Диана ,другия беше на два бога...но забравих.Всеки може да прочете.Голяма Алкасаба,построена върху основите на стара римска крепост ,най-дългия мост строен някога в Римската империя-720 метра над река Гуидиана.Моста бил необходим ,за да могат легионите да преминават на път за Луизитания(Андалусия),Бетис(Севиля) и Лисабон.В града има и два аквадукта,единия римски по-малко запазен и един от 16 век.Има и доста голям римски хиподрум ,който даже е имал и басейн  за състезания с кораби.За двама човек билет комбиниращ влизането в Алкасаба,хиподрума,Амфитеатъра и музея на римското изкуство-30 евро.Това беше най-скъпия вход който платихме в Испания.Децата до 16 влизат без пари.По мое мнение на Мерида човек трябва да и отдели 2 дена.Лично аз си падам по паметници от римско време ,затова давам 2 дена!!

За последният ни ден в Испания остана най-голямата изненада за мен.Посещението на манастира Санта Мария де Гуаделупе(Santa Maria de Guadelupe).Оказа се ,че манастири с това име има по целия католически свят и най-вече в Латинска Америка.Та който иска да чете за него да добави и Касарес.Манастрира се намира на 125км северозиточно от Мерида и се кара първо по м/у градски път ,после м/уселски.Пътят не е финансиран от Ес,ФАР ,а от бюджета на най-бедната провинция на Испания!!Нямаше табелки ,за да разбера кой е изпълнител,подизпълните,кой е спечелил конкурс за поставяне на маркировка,знаци и т.н.Но си мисля,че и североиталианците могат да завидят за този път.!!Единственото лоше му беше ,че GPS непрекъснато ме предупреждаваше за възможно наличие на мобилни камери,стационарни и т.н.Пху...гадост какаята!!И много камиони пълни с щайги с домати,сливи,праскови(нищо ,че е средата на април).Много заводи за консерви,сокове.Селска му работа.

И за манастира.Уникална работа!!Под Юнеско мисля още от 1980г.Испанците го водят "Майката на всички Манастрири","Покровителката на нова Испания".Та там се намира статуята на една голяма светица Небесната Дева Мария(среща се и като Синята Дева Мария).Първоначално манастира е бил на йеронимците и от там и накърстващото напомняне на Португалия.Тък крал Алфонсо(португалски) отпразнувал откриването и завлядяването на западна Африка.И съответно дарил манастира подобаващо.От този манастир Христофор Колумб е тръгнал на експедицията да открива път към Индия като е носил икона дарена му от монасите.Затова днес Небесната Дева се счита за покровителна начинанията,откритията!!Или пък покровителка на щастливите случайности:-)))Все пак Колумб не е стигнал до Индия.!!Има писмени доказателства ,че Колумб след откриването на Америка се е върнал в манастира и е благодарил на Мадоната(сътветно е дарил и самия манастир).Има писмени докзателства и за посещение на портигалеца Бертоломеу Диаш след като е пътешествията му по западното крайбрежие на Африка.

В манастрира се влиза на групи в точно определен час.Сутрин от 10 до 12.30 и следобед от 16 до 18.30.Задължително ви води гид който обяснява само на испански:-)).Няма гид на английски.Обиколката е 1 час и 15 минути.Много строго се следи да не се снима.Може да се снима само в двора на манастира ,който е в мавритански стил(строен от от севилски майстори).Има зала с картини на Ел Греко,Гоя,Веласкес.Има 1 капела и 2 олтара които са строени от италиански майстори и напомня много на св.Петър Ватикана.Даже си имат и...мини Сикстинска капела!!!Много злато,много сребро!!Ноооо,никакви снимки.В самият края на обиколката ви поема един истински францискански монах(сега манастрира е на францисканците) и говори....не знам какво говори ,но обяснява явно за Мадоната.В самият край на беседата се завърта нещо ...и ни показват Девата която с е черно лице!!Всеки минава ,целува иконата и дарява пари...(това последното ми беше неприятно,даже мислех да кажа ,че съм източноправославен и не искам да давам пари):-)))))).Ми ние сме 4 човека по 10 евро...ужасТ ви казвам.!!

Снимки няма да качвам.Не ставам за фотограф.Само няколко снимки на манастрира и на самото село Гуаделупе което е около 2000 човека и пак ми напомни леко на България.За интересуващите се,от паркинга на селото до Барахас са около 260км (90км страхотен планински път и 170км магистрала).Пак безплатно:-))

П.С Забравих .На 35км от Мерида източна посока,по пътя за манастира се намира едно малко градче (5000 човека) и се казва Меделин.Лесно се помни!!Като онзи голям град в Колумбия.Та там освен Алкасаба,виадукт има и паметник на родения там Ернан Кортес!!Покорителят на Мексико.Явно Небесната(синята) Мадона верно има чудодейна сила:-)))

 

 

 

DSC02189.JPG

DSC02219.JPG

DSC02258.JPG

DSC02224.JPG

DSC02192.JPG

DSC02213.JPG

DSC02251.JPG

DSC02232.JPG

DSC02253.JPG

DSC02246.JPG

DSC02242.JPG

DSC02231.JPG

  • Харесвам 15
Връзка към коментар

Единствените снимки от вътрешността на манастира които тайно успях да направя.Течеше смяна на гида ни с монаха -францисканец ,та се залисаха:-).Но и самите испански поклонници бяха много бдителни:-)).

DSC02206.JPG

DSC02207.JPG

DSC02203.JPG

DSC02199.JPG

DSC02225.JPG

  • Харесвам 8
Връзка към коментар

Уф,сега видях ,че темата е Еминко:-)) .Да се чете "Говорим се за Екстремадура" и се отнася за Испания!!В крайна сметка трябва да бъде полезна за хора които искат да посетят тази част на Испания!!

Пусто като не мога да се оправя и да променя заглавието:-)))

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
Преди 1 час, Еминко каза:

Не съм по писането,даже и по правописа не съм!!

DSC02189.JPG

DSC02219.JPG

DSC02258.JPG

DSC02224.JPG

DSC02192.JPG

DSC02213.JPG

DSC02251.JPG

DSC02232.JPG

DSC02253.JPG

DSC02246.JPG

DSC02242.JPG

DSC02231.JPG

 

А това нататък кой го написа, щото е чудесно?:yahoo:

И по писането си супер, и правописът си е нормален, а пък снимките са повече от красиви.

В момента, Еминко каза:

Уф,сега видях ,че темата е Еминко:-)) .Да се чете "Говорим се за Екстремадура" и се отнася за Испания!!В крайна сметка трябва да бъде полезна за хора които искат да посетят тази част на Испания!!

Пусто като не мога да се оправя и да променя заглавието:-)))

Що бе, какво му е на заглавието - екстра си е! Аз, например, веднага му се нахвърлих, а пък, ако беше другото, щеше да почака.:rtfm:

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
5 minutes ago, AlexandraKo said:

 

А това нататък кой го написа, щото е чудесно?:yahoo:

И по писането си супер, и правописът си е нормален, а пък снимките са повече от красиви.

Що бе, какво му е на заглавието - екстра си е! Аз, например, веднага му се нахвърлих, а пък, ако беше другото, щеше да почака.:rtfm:

Знам аз ,че си фен на обърнатия словоред!!И на историческата статистика:-))

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 1 минута , Еминко каза:

Знам аз ,че си фен на обърнатия словоред!!И на историческата статистика:-))

Давай натам, моляяя, че много интересно и веднага оформям пъклено планче за онези земи.:yahoo:

Редактирано от AlexandraKo
Връзка към коментар

Еее,не съм аз Иво Андрич та словото да се е лее свободно!!Колкото съм казал,написал -това е.!!Но мога да кача още снимки.Мога и леки съпоставки да направя м/у бита и душевността на простия селянин от Есктремадура,селянина от област Алентежу(Португалия) и гражданина на древният град Сердика и Филипополис(район Южен).

Което се набива на очи е ,че хората в Испания(Екстремадура и Андалусия ) са много спокойни,казано на наш роден език дават го яваш-яваш.Още първият ден разбрах за за служителят от Андалусия "а few minuets"  значи м/у 45-50 минути.Ние бяхме радостни ,че все пак сме се разбрали с някой на плажен английски Там този език не е популярен(може и да го маразят,знам ли).Разбира се ,това че не са точни не е болка за умиране.Много по-важното е,че никой не ти свирка на улица,3то класен или 2класен път от републик..опс.те са монархичната пътна система.Няма дупки.Странно.Това е ужасно,защото след точно 2520 км по пътищата на Кралство Испания и Португалия така свикнах ,че ми беше терсене след това да свикна да карам в София.!!И си купих карта за метро.

В Португалия и в най-затънтеното место,магазин за сувенири обаче хората говорят ,мъчат се и отговарят на английски!!

Друго нещо много странно.Пресичаш границата при Бадахоз и изведнъж (като с нож) температурата пада с 5-6 градуса и става екстра за нас туристите.От 32-33 С става 25-26.И става едно зелено,кадифено зелено(заради дъбовете) .Другото което ни потресе и 4мата беше наличието на поне 12 560 щъркела които живеят м/у границата на държавите.Вярно е ,че там минават големи реки и има жаби,змии,гущери ,но явно няма и ловци и цигани!!(андалусия и България са далеч).Толкова много щъркели ,че направо няма място за гнезда.Наблюдавахме нещо от рода на етажна собственост!!На един стълб за далекопровод на 4 етажа гнезда!!На покриви на къщи,на комини,бе...щъркели да гледаш в тази част на Европата.И всички тракат с клюнове ,което издава че са доволни от живота си,респоктивно от членството им в ЕС!!Нямам друго обяснение!!

И в двете области се карат ,бият в гърдите кой хамон е по хубав.!!В Португалия пък много се изфука една хубавица келнерка с техното типично агнешко!!Бяхме скептици защото както се знае най-вкусните агнета са в Родопите,ма се оказа че и в област Алентежо имат хубаво агнешко!!И не скъпо в интерес на истина.

За 5 дена в Екстремадура не мога да съм сигурен ,че съм разбрал как живеят местните селяни и дали по-добре от гражданите на Пловдив и София-))))....ние имаме един голям плюс-евтин алкохол в заведенията.И май с това се изчерват плюсовете:-)).

За цени не мога да говоря ,защото попаднахме в един особен период-10 дена в Испания около Семана Санта.

Друго,друго за кое да пиша.Жените им са...бе меко казано средизмноморски тип(на тези в Андалусия и Екстремадура).И нямат стила на Сесилия Саркози,Жаклин Макрон ,дори и на кметицата на Рим(37г адвокатка).Нещо като стил Деси Радева и Цецка Цачева(но те не са селянки от Естремадура).

 

DSC01978.JPG

DSC01984.JPG

DSC01982.JPG

DSC02010.JPG

DSC02014.JPG

DSC01976.JPG

DSC01974.JPG

DSC01985.JPG

DSC01981.JPG

DSC02003.JPG

DSC02021.JPG

DSC01983.JPG

DSC02022.JPG

  • Харесвам 7
Връзка към коментар
Преди 1 час, Еминко каза:

Уф,сега видях ,че темата е Еминко:-)) .Да се чете "Говорим се за Екстремадура" и се отнася за Испания!!В крайна сметка трябва да бъде полезна за хора които искат да посетят тази част на Испания!!

Пусто като не мога да се оправя и да променя заглавието:-)))

Прекръстих я на " Говорим си за Екстремадура", продължавай моля с разказа :)

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
Just now, cck said:

Прекръстих я на " Говорим си за Екстремадура", продължавай моля с разказа :)

Уф...спасибо Вам большое;:-)).Аз компютъра го използвам само за четене на вестници(жълти и модни) и за следене на точен резултат на мачове!!Благодаря!

Честно казано много конфузно се получи с това "ЕМИНКО",гаче се хваля.В интерес на истината за първи път пиша тук.Но искрено смятам ,че мога да бъде полезен с малко информация за тази част на Испания!Нямаше да си позволя да пиша ,ако не бях видял ,че няма и ред написан за тези места които посетих.

Just now, cck said:

Прекръстих я на " Говорим си за Екстремадура", продължавай моля с разказа :)

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 2 минути , Еминко каза:

Уф...спасибо Вам большое;:-)).Аз компютъра го използвам само за четене на вестници(жълти и модни) и за следене на точен резултат на мачове!!Благодаря!

Честно казано много конфузно се получи с това "ЕМИНКО",гаче се хваля.В интерес на истината за първи път пиша тук.Но искрено смятам ,че мога да бъде полезен с малко информация за тази част на Испания!Нямаше да си позволя да пиша ,ако не бях видял ,че няма и ред написан за тези места които посетих.

 

Хич не се притеснявай, то форума е именно за споделяне, писане и мнения. Ако има нещо за коригиране, техническа грешка или за коригиране - има как да се справим :) Та ти си ни разказвай и показвай снимки, както перфектно си започнал.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.