Прескочи до съдържание

Разходки в планината


Препоръчани мнения

На 17.07.2021 г. в 19:49, Граф Вронски каза:

Тука ще разкажа за маршрута - село Железница - високопланинска учебни-спорта база "Проф. Иван Стайков" - Черни връх - хижа Алеко - село Бистрица.
Нямаше почти никой до Черни връх (задминах трима човека), супер гледка към Рила, зеленко (дори от кеф започнах да тичам по едно време, та трябваше да се успокоя 😄 ), но(!) мега стръмно.
Признавам си, умори ме. Което обяснява защо никой не ходи там. 1258м денивелация (според този сайт). Аз го взех за 3 часа и 30 мин (включени почивки и катерене по едни камъни). В базата - няма кафе/кафене (или по-точно има, ама след 12:00 - а, аз бях там в 09:45, нямаше кой да ги чака).
Та, чак в заслона - хапнах набързо една леща и един боб, че имаше много народ. Достигайки хижа Алеко, реших, че имам още свободно време - едно кафе и уж хванах пътеката за квартал Симеоново(защото ми е по-удобен квартал за после до вкъщи), но нещо я изпуснах, та се озовах на пътеката за село Бистрица.  Като цяло много хубава пътека - в началото и в края в гората, чудна (само с едно по-стръмно спускане). Но 40% от нея е с някакви високи треви/храсти/коприва/тръни - по високи от мен. Та, имайте го предвид, ако тръгнете натам. Пишеше, че се взима за 2 часа и 40 мин. На мен ми отнеме 2 часа и 30м 😄 ама вече бях уморен. 😄 

 

20210717_091624.jpg.909b99c90d7aed00290ea5fc2653df58.jpg

 

20210717_091047.jpg.71b99ad4393772171c122214f894d60e.jpg

 

20210717_102126.jpg.96310fc0bd45d64c837fc94f8c51cfda.jpg

 

20210717_110219.jpg.3170c9e868921348f2af924a41f78db0.jpg

 

20210717_094607.jpg.ce2ded719cce7484495aeef012648945.jpg

 

20210717_110644.jpg.0232a51d9fcc02d2c7890b5bf64ee39d.jpg

 

20210717_131853.jpg.3d193bc0a5036295d1e621a3a2c4cce1.jpg

 

20210717_133215.jpg.3d06c0a717b7d8d3f5cf7c78364ce7a2.jpg

 

20210717_144322.jpg.2bd1a6376cc73c35a9b76def96ac560a.jpg

 

20210717_134321.jpg.a4a6d93aa3c48178f856d95c90829008.jpg

 

Правих го последно преди 2-3 зими, за време 🤓 - Приятелка искаше да се разходим около х.Алеко и поседнем на чай там; поради заболяване тя вече не може да ходи по стръмничко. Пък аз предложих всяка от нас да си вземе своето. Слязох от бус 69 на Анева чешма и поех оттам в 8 ч. Срещата беше уговорена за 11 ч., а тя се изнервя да чака дори нескарани с немска точност хора. Профучах покрай всички места, където обикновено се заплесвам или отмарям. Около онова параклисче стана ясно, че ще позакъснея; когато тя позвъни да каже, че се е качила на следващия бус 66. Така и двете бяхме точни. 

Инак съм ходила, без да стигам х.Алеко, специално за сините боровинки - бях срещала двойка, която береше с гребен и пълнеше огромни раници; после ги срещнах да ги продават на чашки пак около параклисчето. Не само похапнах напоително - дори набрах и за фамилията - да си ги припомни, след като преди 100 години впокай пионерски лагер край Мала църква родителите ми варяха сладко в буркани омния, нали са добри за очите 🙃 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
Machapuchare, कतासुँ क्लिको, Fishtail, ‚Fischschwanz‘, «Рыбий хвост», "Рибята опашка"..) 6993 м
 
Нямам все още свои снимки от този величествен красавец, дом на Бог Вишну, но пък нали Мечтите са безплатни...
За разходка из Хималаите се подготвям, откакто ги преживях наживо преди 3 години в Бутан 🇧🇹. (Мечтите датират от ранно детство..)
Че и на два пъти прелетях над снежното хималайското море - с вълнение, отлична видимост и нелоши снимки.
 
Оттогава замечтах по-реалистично за обстойна разходка Там. Изковах планове, направих си организация и график, не спирах да гледам и чета материали за региона. Дори създадох собствена група от интересуващи се и съмишленици. 👩‍👩‍👧‍👦 (Тя, горката, за малко да си иде покрай катастрофи като вируси и войни.., но като феникс на 2х възкръсва, веднъж аз я пожалих, през март синът ми я спаси от нечистите ми намерения.)
 
За април т.г. бях планирала самостоятелно бродене нататък със Светилището на Анапурна. Топ алпинист, който на пръсти познава Хималаите и други великани в Азия отблизо ме сръчка и убеди, че мога и сама, помогна ми с линкове, та се отказах да търся спътник/ица и ползвам англоговорящ непалец за компания и помощ за багажа. А 7-22 май т.г. щях да посрещна в Катманду останалите участници в Приключението Мустанг I и да направим заедно отдавна мечтаната за мен разходка из неземните пейзажи на Кралство Ло, Мустанг 🇳🇵
 
След завръщането и съвземането си от мартенските Сирия 🇪🇬  и Ливан 🇵🇫  продължих прекъснатите планове.
Та живот и здраве да са 🙏 🍀, тръгвам за Мустанг на 10 октомври, малко оставаше да съм в Катманду на рождения си ден, но се оказа, че по-добре е да преминат няколкодневните празници в Непал.
 
 
Мачапучаре в района на Анапурна Химал - един от най-красивите върхове в Хималаите, наричан "Матерхорна" на Непал 🇳🇵 -  което е направо обидно за него.. Местното население го счита за свещен и го почита като дом на Бог Шива, а снегът по него - за дима на неговата божествено същност.  
 
Снощи показах в група за планински върхове надписана снимка на Анапурна. Двама ме коригираха, че бил Мачапучаре.., единият топ водач, в т.ч. познавач на Хималаите и района на Джомолунгма.. Шах! Снимката на 1-2 седмици, в разгара на мусоните, беше на непалски приятел, който обикаля по баирите, че и планинари от цял свят води.
Може да бъде изображение с планина и природа
 
Заплеснах се пак по снимки на красавеца Fishtail, знаем, че раздвоеният му връх не се вижда от всяка проекция.. И ми се прииска да ги имам всичките, да си ги гледам, когато се размечтая, и да са събрани на едно място...
Тази пък е от април, когато приятелка направи обиколката (кОра) на Анапурна, без да си остави парички за Мустанг.
 
И малко от Ст. Хаджианастасов, който ме окуражи да правя чудеса от храброст в Непал, и малко по-късно разприятели, обявявайки ме за "отявлен привърженик на организирания туризъм".. Остави ме обаче на месинджър да се фука завчера как си пие кафето на 3000 м н.в. в Швейцарските Алпи...
 
Озаглавил я е: Малък връх в района на Мачапучаре
CHAST_OT_MASIVA_NA_mACHAPUCHARA_ANAPURNA_HIMAL_NEPAL_OKT_2008.jpg.1b57965904fd09ec059d0ea2881dcabd.jpg
 
Южната страна на Анапурна
YUZHNATA_STENA_ANAPURNA_8091_10tiPOvisochinaVsveta.jpg.89e06711cca3c581224a37b9f21ba9c6.jpg
 
Тези не знам, но е наоколо..
VURHOVEsMOLITVENI_FLAGCHETA_MALKO_OBLAK.jpg.2aad6e878c9544e5f3efe14dbe55ffd0.jpg
 
VRUHvSLUNZE_KOY_LI.jpg.e8fbca7da75cd14d2417532921de1744.jpg
 
SNEZHNI_HREBETI_OBVETRENO_MOZHEbi.jpg.ae11204eaeac1720632a0bb5441e2721.jpg
 
 
"Малък връх край Еверест към Лобуче и Чолаце"
OT_GOKYO_RI5483maluk_vruh_do_EverestNepalKUM_Lobuche_iCHOLATSEoshteLednikaChoOyuEzerotoGokyoImalkoseltse.jpg.ceefc2f8b2db6a6926860c8c4dfc292a.jpg
 
Предавам се.. Който знае, моля да каже. Да не се излагам с предположения накрак..
OSTUR_VRUH_NAD_OBLAZI.jpg.f2bd77388ba403e808a742b7f8f4ed94.jpg
 
Да осъзнаеш колко си малък..., не само в Хималаите - тектът е мой, а мястото пак някъде там.
MASHTABIvHIMALAITE.jpg.ff300f0e698a56363c3de22b65de4aaf.jpg
 
 
Сега само ми пожелайте Ел Тепе да ме допусне в неделя, за пореден, вероятно и последен път.. Дано не е сърдит, че сме се видели междинно чаак преди 25 лета...
  • Харесвам 3
  • Браво 3
Връзка към коментар
преди 3 часа, Anna Kalinovska каза:
 
VURHOVEsMOLITVENI_FLAGCHETA_MALKO_OBLAK.jpg.2aad6e878c9544e5f3efe14dbe55ffd0.jpg
VRUHvSLUNZE_KOY_LI.jpg.e8fbca7da75cd14d2417532921de1744.jpg
SNEZHNI_HREBETI_OBVETRENO_MOZHEbi.jpg.ae11204eaeac1720632a0bb5441e2721.jpg
"Малък връх край Еверест към Лобуче и Чолаце"
MASHTABIvHIMALAITE.jpg.ff300f0e698a56363c3de22b65de4aaf.jpg

Гледката към Чолаце и Лобуче би трябвало да е от Гокьо ри 🙂

 

А предпоследната снимка от поста ти пак е Мачапучаре 🙂

 

 

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
На 15.07.2022 г. в 17:25, master_of_germs каза:

Гледката към Чолаце и Лобуче би трябвало да е от Гокьо ри 🙂

 

И е точно така! Момент да погледна дългия текст на Стефан. Ето: От Гокио Ри, още ледника Чо Ою, езерото Гокио и малко селце 🙂

 

На 15.07.2022 г. в 17:25, master_of_germs каза:

Гледката към Чолаце и Лобуче би трябвало да е от Гокьо ри 🙂

 

А предпоследната снимка от поста ти пак е Мачапучаре 🙂

 

И на мен тя, респ. той от нея, така ми говореше, но си оставих време..

Връзка към коментар

Моля да споделите какво ви е мнението за моята идея - кръгов маршрут, старт х. Звездица/Еделвайс, през Конярника по баира /тук съм вървяла към Черни връх, познато ми е/, но вместо към върха, тръгвам към вр. Селимица, след това пускам към х. Селимица, от там следва х. Острица и стигам до х. Звездица. Мисля, че така е по-добре, за да може сутринта по-рано да съм на откритото, към обяд и следобяд вече влизам в гората. Всички идеи ще са добре дошли 🙂 

 

Време 06:49 ч., разстояние - 13.1 km, денивелация - 730 m нагоре и толкова надолу 🙂 

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 1 минута , Граф Вронски каза:

Някой навит да направим залез на Черни връх в събота вечерта? 

Чудна идея, но аз съм пас, имам ангажимент вечерта 🙂  Сега се сетих - няма ли да покажете снимки от Камен дел от джулая 🙂  Видях май само нещо телефонно 🙂 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
Граф Вронски
преди 49 минути , Eva eva каза:

Чудна идея, но аз съм пас, имам ангажимент вечерта 🙂  Сега се сетих - няма ли да покажете снимки от Камен дел от джулая 🙂  Видях май само нещо телефонно 🙂 

Аз имам само телефон 😞

преди 47 минути , Victoria каза:

Аз бих, и без това се чудя какво да измисля за уикенда. 🙂

Супер. 😉

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 55 минути , Граф Вронски каза:

Някой навит да направим залез на Черни връх в събота вечерта? 

Него вечер съм на х.Рай като изходна точка за Юмрукчал на другия ден. Сефте ще ми е, да видим... 🙏 🍀

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 58 минути , Anna Kalinovska каза:

Него вечер съм на х.Рай като изходна точка за Юмрукчал на другия ден. Сефте ще ми е, да видим... 🙏 🍀

 

Ние пък - на х. Яворов, за сефте да пробваме Кончето и от нея страна. 🙂

 

  • Харесвам 5
  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 15 минути , master_of_germs каза:

Ние пък - на х. Яворов, за сефте да пробваме Кончето и от нея страна. 🙂

 

мхм, Супер! 🥰 И то още ме чака. Респектът ме държи цял живот, наследен от баща ми, който го е минавал на младини.. Сега се чувствам не събрала кураж, а готова.. През февруари бях събрала кураж, ама май не бях готова. Тръгнах с топ водач, решен да ме качи.. Ама беше тежка зима, 2 м сняг, без вода на хижата, топихме сняг за чай и кафе сутринта. Натоварена с куп железа, на челник от Шилигарника до хижата със затъвания... ми стигаше. Оставих го за по-нататък. А беше планирана и нощувка на заслона, втората.

Може би скоро, ако ми остане време 😉 Поздрави на Кончето и Пирина!

 

На х.Яворов бях преди години с приятелка от Берлин, ГДР. Не се решихме на Кончето, върнахме се и през Бъндерица на Вихрен итн. Там срещнахме 2 15-годишни момичета от ГДР, които тръгнаха през седловината. После ги срещнахме на х.Вихрен.

Може да бъде изображение с природа, планина и сняг

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Видях сърничка, видях сърничка!

:tender:

 И то на Витоша, в ниското( около хижата на БНР), че и пресече главната пътека, където минават и коли. @ven62, не се тревожи, нямам снимка, защото пребяга много бързо.:sorry:

Ами ако @Eva eva е права, че може да срещнеш и вълци! :ohmy:

:tongue:

П.п. Между другото х. Червената шапчица е много приятно място, където може да прекараш летните жеги.

 

IMG_20220809_114048275_HDR.jpg

IMG_20220809_114131206_HDR.jpg

IMG_20220809_114053083_HDR.jpg

IMG_20220809_114303146.jpg

IMG_20220809_114244238_HDR.jpg

  • Харесвам 15
  • Браво 1
  • Смея се 1
Връзка към коментар
преди 1 минута , Gentleman Basta каза:

Истинският П.П. - Червената шапчица отново работи!

За пръв път идвам насам и ми хареса. В момента хижите на Витоша изживяват някакъв Ренесанс, почти всички работят( и готвят) дори през седмицата, не само уикенда. Има доста народ из планината, включително и чужденци. Хората се спасяват от жегите. 🙂

 

  • Харесвам 7
Връзка към коментар
  • 4 седмици по-късно ...

@Zaro, както и да го гледам твоя маршрут за съжаление е непостижим за мен. С нощувка на х. Иван Вазов ще стане, но не ми се иска да го правя. Затова май остава варианта да си вървя с лифта и тълпите. Ето това трябва да е като маршрут. Чудя се, ако се кача до Раздела ще видя ли всички езера от високо или трябва да се придвижа в посока вр. Отовица? 

 

image.png

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 20 минути , Zlia каза:

От Раздела няма да ги видиш всички. Най- много се виждат от така наречения езерен връх, който е малко над Сълзата

Благодаря за отговора! От Езерния връх, обаче, няма да мога снимам и 7те езера или бъркам?

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 3 часа, Eva eva каза:

@Zaro, както и да го гледам твоя маршрут за съжаление е непостижим за мен. С нощувка на х. Иван Вазов ще стане, но не ми се иска да го правя. Затова май остава варианта да си вървя с лифта и тълпите. Ето това трябва да е като маршрут. Чудя се, ако се кача до Раздела ще видя ли всички езера от високо или трябва да се придвижа в посока вр. Отовица? 

 

image.png

 

преди 2 часа, Zlia каза:

От Раздела няма да ги видиш всички. Най- много се виждат от така наречения езерен връх, който е малко над Сълзата

От Раздела не се вижда нито едно езеро. Там можеш да удариш камбаната 😄

 

И от Езерния не става. Сълзата ти е отзад, Близнака отдолу, по-надолу - Рибно и Долно, леко встрани Трилистника, а съвсем встрани - Бъбрека и Окото. Обаче има проблем. На Езерния е пълно с кифли, муцки и трътки. Толкова е пълно, че почват да падат по склоновете. Отделно, алеите загрозяват пейзажа. Затова от Раздела тръгваш към Отовица. Отначало е много широко и след 5 минути се стеснява. После тръгваш по билото и си търсиш мястото, откъдето се виждат всички (частично, не всички се виждат целите). Горе-долу на половината път към Отовица.

 

Обаче ... ако се качиш за раздела, паднеш при гледката на Калините и Голямо Пазардере, зарежи Седемте и се качи на Дамга, който е на 15 минути плавно изкачване в обратна посока на Отовица. А отгоре се виждат Урдините в цялато им прелест. При късмет - Мальовишкия дял в цялата му прелест - Мальовица, Орловец, Ловница, Купените, Попова капа, Лопушки, Мусала в далечината. Дамга е почти вертикален от друата страна. А Урдините са извънземни.

 

В резюме - гледката към Седемте е на 15 минути към Отовица, към Урдините - 15 минути до Дамга. И двете са изпълними. Слизане от Отовица до Бъбрека също.

  • Харесвам 6
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

За да се избегнат кифлите се ходи през седмицата, извън отпускарският сезон и рано. Срещал съм 10-тина човека само на езерата при подходящи подбрано време. 
Иначе, да сигурно към Отовица в един кадър може да хванеш най-много, въпреки че от езерния и на панорамен режим може и да е по-добре. Ама аз и не съм търсил такава точка та не знам. 

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 6 часа, Zlia каза:

За да се избегнат кифлите се ходи през седмицата, извън отпускарският сезон и рано. Срещал съм 10-тина човека само на езерата при подходящи подбрано време. 
Иначе, да сигурно към Отовица в един кадър може да хванеш най-много, въпреки че от езерния и на панорамен режим може и да е по-добре. Ама аз и не съм търсил такава точка та не знам. 

И аз в почивен ден не тръгвам по баири. На 2 и 3 ноември се, при неработещ лифт, се оказах със само още 11 човека в целия Мусаленски дял на Рила между Чамкория и Върха. 5 от тях бяха персонал от хижите и Върха, останалите 3 чуждестранни двойки. Броя и Иван Динков от Върха, при когото само се обозначавах снимково и вайбрски и накрая се разминахме, По-добре никога никъде не съм прекарвала..

Дебна втори случай да се разходя истински към Езерата и наоколо след първия преди време с голям пълен бус в неделен ден, макар и преди злополучните алеи. Но пък междувременно продадох возилото..

Връзка към коментар
Преди 1 час, Граф Вронски каза:

@Eva eva, това успях да хвана в кадър миналата година (от Раздела към Отовица).

 

IMG_20210807_152209.jpg.fd36a05d35127db6a54a7a26bf0c5673.jpg

Чудно! Точно това търся. Сега дебна подходящ ден за снимки 🙂 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.