Прескочи до съдържание

Разходки в планината


Препоръчани мнения

Подобна случка имахме от хижа Македония към Мечи връх, за Рибните езера. Разликата беше че нямаш съществени, поне за нас облаци. Хижарят ни предупреди да не тръгваме, но кой слуша. И наполовината път като почна бурята. Дъждът беше най-малкото, градушка, по склона река, и най-страшното гръмотевиците около нас. Стигнахме до хижата всичките живи и мокри. Хората там се бяха притеснили много. От тогава даже не си спомням и да ме е валяло, но това си беше сериозно преживяване.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 2 часа, Radnev каза:

...подсичаща пътека. Оказа се, че „Голямият Купен” няма такава. Може би именно това го правеше и най-трудният за изкачване в Стара планина.

Има. 

А това, че зорлем сте викали - ела вълчо, изяж ме...

  • Смея се 1
Връзка към коментар

Според мен хижата е място където да намериш просто подслон и храна , не място за дъпго излежаване и съзерцаване на природата. За това си има планински курорти с луксозни и физически лесно достъпни места за настаняване , където човек да си изкара истински спокойна почивка.Леките неудобства и дискомфорт за мен са малка цена за да си сред иначе труднодостъпни природни красоти.Самият преход  и положените усилия да достигнеш определено  място също са част от удоволствието.През цялото време се наслаждаваш на всичко което те заобикаля по пътеката ( е , стига да не те заобикаля някой мечок 😄 )

 

 

  • Харесвам 7
  • Смея се 3
Връзка към коментар

Здравейте! Отдавна събирам смелост да напиша пост във форума, а не само да чета за прекрасните ви пътувания, да черпя идеи и вдъхновения за мои бъдещи такива. Осмелявам се да пиша за първи път може би в любимата ми тема „Разходки в планината“ и да споделя за съботната ни разходка във Витоша, която бих определила като лека, без особено натоварване, но пък сравнително дълга като разстояние (според измереното от komoоt 23.6 км.; изкачване 860 м., слизане 1290 м.).

Разходката или т. нар. от мен преход започна от кв. Бояна, от където се придвижихме с автобус 61 до спирка Златните мостове. От там поехме по пътеката към Черни връх, като преминахме покрай х. Кумата и з. Конярника. Времето беше разкошно, тъй като имаше облаци и не позволяваше на слънцето да напича жарко.

20240817_114935.jpg.5bc2c25bb5e68e91f41dbda4088f0745.jpg

След като стигнахме з. Черни връх, хапнахме вкусна боб чорба и палачинка с шоколад (сладкото им от боровинки беше свършило) и се отправихме в посока вр. Малък Резен.

20240817_115741.jpg.0c87198f5f45affa54952b86ab75751b.jpg

Преминахме покрай върха и се отправихме по пътеката надолу към Меча поляна. Главно целта на поста е да споделя за невероятно вкусните малини, които хапнахме малко след като поехме по пътеката покрай вр. Малък резен. Може би 50-тина метра след спускането надолу открихме страшно много храсти с малини.

20240817_131711.jpg.f8517a0c2d4f0dbf2e6c1c4c0acddf1e.jpg

20240817_131923.jpg.dbb537ecdd4cdf1ad673a20c9306977a.jpg

20240817_132938.jpg.b83203529b3556fed82567cbf70919a2.jpg

След почивката за сладкото ни угощение продължихме към Резерват Бистришко бранище. По пътеката към с. Бистрица не срещнахме нито един човек, но пък животно разтресе храстите покрай пътеката и успя да ме изплаши (след моя писък, най-вероятно то се уплаши повече разбира се). Разходката ни приключи в с. Бистрица, откъдето хванахме градски транспорт, за да се приберем. Така завършихме с усмивка съботния ни преход в любимата Витоша!

20240817_143050.jpg.f1148528429de925c2019525e5b555bb.jpg

20240817_155629.jpg.21e8823ccad98b37e8ace8fae9e38d2a.jpg

Понеже отнесохме една шепа от вкусните червени плодове за вкъщи, хапнах и филийка с шоколадов тахан и диви малини 🙂

20240818_070911.jpg.23880e08f0ae54cf6250f1b3cb463eb1.jpg

 

  • Харесвам 25
  • Браво 7
Връзка към коментар

Аз си позволявам едно изключително крайно мнение. Изключителен срам за хижарите по нашите планини е недопускането на домашни любимци в хижите. Още повече хижарските кучета и котки почти навсякъде си влизат свободно, а поименно в хижа Иван Вазов си спят и по леглата в спалните помещения. 

Чест им прави обаче, че редовно пръскат срещу бълхи. Това беше първото нещо, което попитаме миналия месец, когато нощувахме там. Защото през годините познавам десетки хора, които са били нахапани там. И не само там. 

 

З лично това лято бях жестоко нахапан от дървеници това лято на заслона Ботев.  

 

Как в една Словения може и най-затънтените хижи да са чисти и приветливи.  И никъде, ама никъде да няма забрани за кучета. Тъкмо напротив - на много от хижите изрично има табели, че домашните любимци са добре дошли! 

 

 

  • Харесвам 4
  • Шок 2
  • Смея се 1
  • Замислям се 2
Връзка към коментар
преди 7 минути , master_of_germs каза:

това лято бях жестоко нахапан от дървеници това лято на заслона Ботев.  

 

Значи за бълхи и дървеници може, а за кучета - не може. 🙃

 

преди 9 минути , master_of_germs каза:

Словения може и най-затънтените хижи да са чисти и приветливи.  И никъде, ама никъде да няма забрани за кучета

Тук още са малко местата, където домашните любимци са добре дошли в сравнение с други страни.

 

Имала съм куче 13 години и опциите да идем някъде с престой бяха минимални. 

Но това не е само прищявка на собственици на хотели. Срещала съм доста негативизъм и от странични хора с различни доводи - обикновено за мръсотия и алергии.

Затова винаги се радвам как в някоя Италия  например е пълно с кучета навсякъде, дори в колички за пазаруване в супермаркет.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
На 16.08.2024 г. в 17:14, Светославов каза:

Има. 

А това, че зорлем сте викали - ела вълчо, изяж ме...

И аз с учудих се, "Купена" няма подсичаща лятна пътека, но така ни казаха трасировачите на ултрата.

Аз не съм проверявал. Все пак бяхме тръгнали да го изкачваме, не да го заобикаляме.

преди 3 часа, master_of_germs каза:

Аз си позволявам едно изключително крайно мнение. Изключителен срам за хижарите по нашите планини е недопускането на домашни любимци в хижите. Още повече хижарските кучета и котки почти навсякъде си влизат свободно, а поименно в хижа Иван Вазов си спят и по леглата в спалните помещения. 

Чест им прави обаче, че редовно пръскат срещу бълхи. Това беше първото нещо, което попитаме миналия месец, когато нощувахме там. Защото през годините познавам десетки хора, които са били нахапани там. И не само там. 

 

З лично това лято бях жестоко нахапан от дървеници това лято на заслона Ботев.  

 

Как в една Словения може и най-затънтените хижи да са чисти и приветливи.  И никъде, ама никъде да няма забрани за кучета. Тъкмо напротив - на много от хижите изрично има табели, че домашните любимци са добре дошли! 

 

 

Как ще те нахапят дървеници на "Ботев" бе?? Ти ме уби 😆

***

Относно домашните любимци🦮 -

повечето от хижарите все още са от старата школа. Държат се като фелдфебели, пият по много, което често ги прави и заядливи. За тях мястото на животните е навън. Не им се чисти козина и т.н. Тези времена обаче необратимо си отиват. На все повече хижи цените на нощувки са като на хотел, а на храната като на ресторант, така че  и обслужването, и отношението бавно се променя.

Конкретно за "Иван Вазов" и заслона на "Ботев" най-ме притеснява теснотията. Имам лека форма на клаустрофобия, която ми се появи дори на "Амбарица", където бяхме в самостоятелна четворна стая, но с двойни легла. От два до четири след полунощ обикалях из хижата и навън като привидение, докато напълно не капнах.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 19 минути , Radnev каза:

 

Как ще те нахапят дървеници на "Ботев" бе?? Ти ме уби 😆

***

Ами точно аз мога да различа кое ухапване от какво е 😉

 

Само във Виена са ме хапали дървеници преди това 😄

 

  • Шок 2
  • Смея се 1
Връзка към коментар

За мен би трябвало да е абсолютно недопустимо домашни любимци да влизат в спалните помещения на хижите. В столова или други помещения не виждам проблем. Имам съмнения, че и в алпийските хижи ще го допуснат. Някъде не дават само с чувал да спиш без чершафи, а пък да се мандахерцат кучета или котки едва ли.

Теснотията идва от разбирането, колкото повече легла, толкова повече пара 🙂 Това че няма къде да си оставиш раницата и стъпваш по разни предмети нощем не им е важно.

Като цяло аз като ходя в планината и посещавам хижи, съм настроен, че няма да имам кой знае какви удобства и така оставам приятно изненадан понякога 🙂

Относно хижарите тип "старата школа"- поне са ми предвидими, а не като някои младоци дето супер зле обслужват, през 20 мин правят пуш паузи при пълна хижа и гледат на криво.

А и хижи от типа на Сптември, Композиторите и подобни на Витоша не ги давайте за пример, защото са много по- лесни за поддръжка и ремонт. Те си имат друг бизнес модел.

 

 

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

+1 да не се въргалят кучета и котки в спалните помещения.В хотел с индивидуални стаи ( има и хижи с priivate стаи) е съвсем друго и може да е допустимо.Бил съм в няколко хижи в Алпите и не съм виждал домашни любимци, освен по двора и в столовата , но си бяха все хижарски.Хора които правят дневни преходи и спират за почивка и хапване разбира се си водят животинки.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 2 часа, stanimir каза:

В хотел с индивидуални стаи ( има и хижи с priivate стаи) е съвсем друго и може да е допустимо

Питала съм точно за такива самостоятелни стаи в хижи, не бих вкарала куче в обща спалня по ред причини. Има кучета, които спят в леглата на стопаните си, на нашето това не е позволено. Спи в негово легло, ако не му носим такова - на пода. Все повече хотелчета и къщи за гости в България позволяват настаняване с куче, което ме радва. С кучето сме били в десетина държави и навсякъде сме се настанявали в много прилични, някои дори луксозни къщи за гости и за собствениците не е било никак притеснително, че сме с голямо куче. Тук хората все още са с малко по-различно мислене. 

  • Харесвам 7
Връзка към коментар
преди 2 часа, chandni каза:

С кучето сме били в десетина държави и навсякъде сме се настанявали в много прилични, някои дори луксозни къщи за гости и за собствениците не е било никак притеснително, че сме с голямо куче. Тук хората все още са с малко по-различно мислене. 

Говорим за хижи. И дори да е двойна стая пак не бих допуснал куче в общия случай. Все пак това са трудно достъпни места, често без ток и топла вода. Трудно би се изчистило. Ако кучето е възпитано не виждам какво пречи да спи в столовата или в някое сервизно помещение, че и дори навън. 
Като се дават примери с “нормалните” държави- там кучето не се отделя от стопанина си, например в кръчма. Цяла вечер седи в краката му и го чака да си изпие бирите 🙂

Сигурно минават някакво обучение не знам. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

По повод обучението мога да дам пример от Азорите -Терсейра. На един преход там , има много крави, и видяхме огромно куче да ги води. С всяко стадо има куче. Имаше и човек, обаче, като видя,че спрях, само погледна кучето, то се качи в каросерията на камиона, който беше там, и легна. И това беше.

Имам огромен страх от кучета със стада, който се увеличи многократно след едно нападение на овчарско куче над нас, и то стадото беше с овчар, а ние преди това говорихме с овчаря и той каза няма страшно. Мъжа ми е голям човек и това ни спаси. Мисълта ми е,че безконтролното пускане на кучета без никакво обучение е практика у нас . Иначе, малко кученце като на мастъра е играчица, за него е ясно, че не буди страх и тревоги. Големи кучета , обаче, трябва да бъдат обучавани. А това не се случва. Хижарите ги разбирам да не допускат домашни любимци, перат на ръка, животните пускат косми, абе много ще им се увеличи работата и не мисля,че физически ще могат да огреят. И сега ми се вижда невъзможно един-двама човека да перат,чистят, готвят, мият, ремонтират.

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
преди 10 минути , luba_rizova каза:

безконтролното пускане на кучета без никакво обучение е практика у нас .

Нямам такова наблюдение след 3-годишно отглеждане на куче. Че не се обучават масово е така, но не са пуснати без повод. Нашето куче се обучава от 4-месечна възраст до днес. Може да върви до стопаните си  в шумна градска среда с много дразнители без повод и да чака на светофар до получаване на команда да пресича. Навсякъде в планината е без повод. Ако не се мотае кучето по леглата, не знам колко повече от човека мръсотия ще сътвори, че да затрудни хижаря. Но той разбира се не може да знае кой как си е възпитавал четирикракия приятел. 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Ами не знам, ние нашето куче, хем е голдън, го държим на повод като сме сред хора, защото някои хора просто ги е страх. Тя е лигава и тича при хората, сяда да я галят, за това и ходи при тях, но все пак не всеки знае породи , наистина баби треперят, като я видят. По пътеките не е на повод.но като видим хора питаме дали ги е страх, за да знаем какво да правим. Това е, защото мен ме е много страх и се вцепенявам при вида на пуснато голямо куче. Веднъж така се разминавахме по едни пътеки с едно симпатично куче на едни хора (възпитано беше ), но пътеката стана тясна и то не мърдаше и пречеше, ни напред, ни назад, а неговите стопани бяха зад нас и явно искаше да се върне. Нямаше как да се разминем и то както си седеше, явно се почувства заплашено и притиснато, се обърна и захапа мъжа ми. Не силно, но все пак... Мисълта ми е, че това е животно и не всеки знае дали е добро, дали е злобно , дали е дресирано или не. Но аз повече говорех за овчарските кучета, които не се възпитават и понякога са като глутница по 5-6. Вършат си работата, но е работата на стопаните да ги възпитат. 

Малко е оф топик, макар че е свързано с пътеките, връщали сме се от няколко прехода заради стада. Все се каня да си купя спрей за самочувствие, ама още не съм харесала.

  • Харесвам 5
  • Шок 1
Връзка към коментар
преди 27 минути , luba_rizova каза:

връщали сме се от няколко прехода заради стада. Все се каня да си купя спрей за самочувствие, ама още не съм харесала.

За щастие стада с кучета не сме срещали ... засега. 😲

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 43 минути , chandni каза:

За щастие стада с кучета не сме срещали ... засега. 😲

Те са интересните - онези кучета са обучени за друго и домашните са потенциален враг. Те откъде да знаят, че не ядат овце.

Преди години на връх Кабул (оттогава не го харесвам) видяхме стадо с куче-пазач, което отдалече приличаше на мечка. Както се движехме по пътеката, изведнъж се оказа, че кучето дори беше седнало! Като се изправи, получихме силен стимул да изкачим Отовица по-бързо от планираното. Та едно такова куче хич няма да пита дали домашното е обучено или не.

  • Харесвам 7
Връзка към коментар

Не знам как стана така кучешка дискусията, ама тогава и аз да си кажа.

 

Родното разбиране за домашен любимец и възпитание/ дресировка на куче е много различно от европейското.

Дори кучето да е взето от развъдник, ако не мине обучителен курс, често е някаква неуправляема топка косми и зъби с различен размер и нрав.

 

Но дори и да бяха дресирани, пак е абсурдно да има кучета в спални помещения. Как ще скача навън по калта и прахоляка и после ще ми се разходи по леглата? Или пък ще са го измили и цялото помещение ще вони на мокро куче. Могат да бъдат връзвани отвън, но не и да бъдат настанени съвместно с чужди хора, най-малкото заради алергии, звуци, страхове.

 

  • Харесвам 6
Връзка към коментар

Точно това имах предвид- кучето трябва да е възпитано да спи отделно от стопанина си, без да лае и скимти цяла нощ. Тогава не виждам причина да не бъдат допускани хора с кучета по хижи. 

Връзка към коментар
преди 46 минути , Lindt каза:

но не и да бъдат настанени съвместно с чужди хора, най-малкото заради алергии, звуци, страхове.

 

Аз пък имам алергии и страхове от пияни-заляни, които нямат мярка в консумация и поведение, но пък имат човешки права и не им се отказва достъп до хижи. :smile:

Такива надали често ходят по високи хижи, дето на другия ден трябва да се ходи сериозно, но на по-достъпните се срещат (примерно Бъндерица). 
Апелирам за допускане само на преминали възпитание индивиди, които не са неуправляеми топки косми, а вечер могат да се придвижват на два крака и не лаят и скимтят по цяла нощ! 

 

====

 

Как никой не коментира малините с тахана по-горе? :biggrin:

 

 

  • Харесвам 8
  • Смея се 2
Връзка към коментар
преди 27 минути , Argentique каза:

Как никой не коментира малините с тахана по-горе? :biggrin:

Ми щото ги знаем и си траем, за да има само за нас 🙂

То там и боровинки има и понеже рядко се минава са многоооо 🙂

  • Смея се 1
Връзка към коментар
преди 1 час, Lindt каза:

Но дори и да бяха дресирани, пак е абсурдно да има кучета в спални помещения. Как ще скача навън по калта и прахоляка и после ще ми се разходи по леглата? Или пък ще са го измили и цялото помещение ще вони на мокро куче. Могат да бъдат връзвани отвън, но не и да бъдат настанени съвместно с чужди хора, най-малкото заради алергии, звуци, страхове.

Не става дума за претенции кучето да стои в обща спалня с други хора. Аз не бих спала в обща спалня, какво остава кучето да вкарам сред множество хора. Говоря за престой в хижа, в самостоятелна стая. Спи на пода, без да е разрешено да се качва на нивото на човека - по легла, канапета и т.н. Постоянно е под надзор и не се оставя само́ в стаята. След дълъг преход кучето е толкова изморено, че си намира местенце, ляга и повече не го търси до сутринта. Не влага енергия в скимтене, лаене, скачане, обикаляне. Не бих си завързала навън кучето без надзор. То е част от семейството, обучено е да се държи като такова, не дворно куче, свикнало да виси на синджир. 

А ако говорим за хигиена и миризми, има много по-нехигиенични представители на вида Хомо сапиенс, сравнени с Канис лупус фамилиарис. Пък като гледам хижите как изглеждат отвън, мога само да си фантазирам какво е нивото на хигиена във вътрешността им. Засега сме спали само в новата хижа на Рилските езера и беше много прилично.

Връзка към коментар

@chandni правилата се правят не за специфично куче, а генерално.

 

В нашата гора имаше един, който на лостовете си отвърза бойното куче и мина покрай родителите да им каже да има внимават децата, защото не го интересува какво ще прави кучето, ако нещо не му хареса. Искаш ли това куче да се разхожда покрай детето ти, покрай твоето куче и т.н.?

 

Хижите са направени за хора, а не за животни. Да, има проблемни хора, но няма и как фейс контрол да те връща на входа.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 4 минути , Gentleman Basta каза:

@chandni правилата се правят не за специфично куче, а генерално. 

Искаш ли това куче да се разхожда покрай детето ти, покрай твоето куче и т.н.?

Аз отговарям за нашето куче и контрола над поведението му.  И съм изявила желание да спя в хижа с него, защото съм уверена в държанието му. Може да се въведе контрол, когато напускаме стаята, тя бъде прегледана за необичайна мръсотия, зацапване по завивки и хавлии, нанесени щети и да си заплатим за нанесеното, но пък в неподдържаната и вехта хижа да ми кажат, че не ни искат с куче ми идва прекалено.

А тези с бойните, злобни, агресивни кучета обикновено не ги влачат по планини и хижи, те се изявяват на други места. Поне аз досега не съм срещала хора със злобни, мърляви, неприятни домашни любимци в планината. 

 

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.