Прескочи до съдържание

Разходки в планината


Препоръчани мнения

преди 9 часа, Eva eva каза:

Ух, уговорих се за катерене на вр. Мальовица, уж гледах маршрута, снимки и характеристики. Сега малко ми стана страшно, дали ще се справя 🙄 Не съм правила преход с такава денивелация.  В крайна сметка...докъдето успея 🙂 

Щом питаш за катерене... стената не е за теб 🙂, много по-лек за катерене е североизточния ръб, но задължително с читав човек, който да може да ти помогне и осигури където и с каквото трябва. Ако не си падаш по маршрути с елементи на алпинизъм/скалолазене, макар и леки, не препоръчвам. 

Шегичка де, но по лятната пътека няма да имаш проблеми. Е, на връщане си е леко досадно и уморително, но поносимо 🙂 

За един ден чудесен маршрут е ранно тръгване, качване на Мальовица, завъртане по билото, слизане по Зелени рид и прибиране през хВада. Или в обратна посока. 

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
  • Браво 1
Връзка към коментар

Ха, зорна е Мальовица, подкрепям 🙂 Преди 3-4 години детето беше на лагер /деца до 12-13г./ и ги бяха качили всичките 45 деца до горе и обратно. Като отидохме да го вземем, искаше да ни покаже къде са ходили. Съдейки по бройката и възрастта на децата, определено подцених маршрута, та тръгнахме още на следващата сутрин. Зор видях още преди езерото по камъните, хем тогава бяхме още млади и пъргави и ходехме много по върховете 🙂 

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 10 часа, Eva eva каза:

Ух, уговорих се за катерене на вр. Мальовица, уж гледах маршрута, снимки и характеристики. Сега малко ми стана страшно, дали ще се справя 🙄 Не съм правила преход с такава денивелация.  В крайна сметка...докъдето успея 🙂 

Мальовица ми е от любимите върхове, макар че и там напоследък взе да става манифестация. Една група се движи със скоростта на най-бавния, така че няма нищо страшно. Има един по-досаден участък, но гледката отгоре е голямата награда за положените усилия.

  • Харесвам 6
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Трабва вече май да ходим със спрей против мечки

 

https://www.dnevnik.bg/bulgaria/2021/07/02/4228074_kratki_novini_mechka_napadna_jena_krai_belica/

Мечка нападна жена край Белица

 

Дива мечка нахапа жена в района на Парка за танцуващи мечки край Белица. Жената е излязла в гората да бере гъби рано сутринта, като е била нападната от мечката, която нахапала цялата лява част на тялото ѝ. Пострадалата е закарана в болницата в Разлог

 

  • Шок 2
Връзка към коментар
преди 11 часа, dimitrov6 каза:

Трабва вече май да ходим със спрей против мечки 

По този повод се скъсаха да ми се подиграват като казах, че искам да си купя спрей - как сядала мечката и чака да си бъркам в раницата за спрея да я гоня. Има нещо вярно. Обаче, оказа се, че върши работа и при кучета, та човек да се замисли в крайна сметка. Но, истината е, че няма много сакатлъци с мечки. В родопските села като ходим сме говорили, казват, че много често ловците като убият мечка и казват, че е стръвница и така алибито им е готово. В този случай обаче, нападението си е реално. 

@Eva eva, за сега дават времето стабилно края на другата седмица, така че всичко ще е наред. 

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
  • Смея се 1
Връзка към коментар
Преди 1 час, luba_rizova каза:

В този случай обаче, нападението си е реално.

Това не е гаранция, че мечката е стръвница. Достатъчно е хората да са били между малките и мечката, особено ако посоката на вятъра е  била неблагоприятна за тях, да са я уплашили неволно по някакъв начин, за да реагира така. Уточнявам, че не съм имал рандеву с баба Меца, или поне аз не съм я виждал, тя мен може и да ме е виждала. Под хижа Добрила преди бая години се запознах с един глиган и още чувам как ми биеше сърцето от страх, въпреки че той побягна назад първи 😂

  • Харесвам 7
  • Шок 2
  • Смея се 1
Връзка към коментар

Мече видяхме, качвайки се към Корита. Беше сравнително далеко и като ни усети бързо се скри в гората. А по-надолу, друга година, прибирайки се от хЯнтра към Узана по пътя, дива свиня с малки ги беше пришпорила към близкия горист склон. 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
Граф Вронски

Днес трябваше да стигнем с колегите до Царев връх - маршрут, който не е от популярните. 

 

Тръгва се от вила Добро поле, намираща се в близост до хижа Бодрост. Колите могат да се  оставят както около вилата, така и при хижата. 

 

Тръгнахме ние, в началото е доста стръмно, маркировката е видима, стигнахме по един черен път, продължихме по него. Улисани в приказки, по едно време се усетих да погледна карта и се оказа, че сме много отдалечили от маркираната пътека. Намирахме се под Марков камък (камък като камък, не връх, че в района има и връх с това име).  Решихме, че ще се катерим. Иначе нямаше да имаме време да го направим. Ама гледайки нагоре ще си падне яко катерене:

 

отдолу

 

20210710_112712.jpg.23c5e12fb081912a847adcc05aedfab3.jpg

 

отгоре:

20210710_113209.jpg.b001c2391ab07655d5f7966a15156a3d.jpg

 

Като цяло добре. Има ниска трева, но свършвайки гората, започнаха трудностите по пътя. По-висока трева и храсти. Ние сме с къси панталони и яката драскат краката. Стигнем до тоз Марков камът. Снимка нямам. Забравих, защото мислехме какво да правим. На картата пътеката е близо до нас, ОК, тръгваме да я търсим. И според gps-а ние сме на пътеката, но няма пътека, само трева и храсти. И вървим към върха , той се вижда, ама ... ние сме в храстите. И се лутаме напред назад. Загубихме много време и решихме да се върнем. Другият проблем беше , че само аз имах карта. На колегата нещо windy maps не зарежда. А още по-големият проблем - батерията ми свършва. А без карта, никакъв шанс да намерим обратния път и тази пътека. И не я намерихме поне в часта  на откритото. 

Някакси (по невидимата пътека) стигнахме до гората и там вече започна да си личи ясната маркировка. Но като цялото пътеката е с буйна трева(висока наполовина от ръста ми 179м), коприва, паднали дървета, храсти и тръни. 

Долу във вилата си поговорихме с човек , който работи там. Каза, че кръгчето: с лифта в Картала(май беше някаква местоност и спи писта, но не съм запознат) и после по билото и после към хижа Македония - ще получим същата гледка, както и от Царев връх(да се провери за бъдещето). И никой не ходи до Царев връх. Освен някакъв заблуден магеланец с 2GB карти, "водейки" колегите си. 🤣🤣🤣

 

аа май това е Марков камък, ама вече не съм сигурен:

20210710_122445.jpg.b45e210702b7822fc90c7590a951ad6c.jpg

 

20210710_135535.jpg.6fd47aed110552c40a7410bf1c72b45f.jpg

 

20210710_131017.jpg.abab8362d43b3d722ed83e5dfbdacbe8.jpg

 

20210710_130123.jpg.af8b88cbba4961f759a587617b123c8c.jpg

 

Въпреки провала, се забавлявахме доста и си беше живо приключение. 😎

 

Редактирано от Граф Вронски
  • Харесвам 18
  • Шок 1
  • Браво 4
Връзка към коментар

Заглеждам нещо по-леко за тази събота, че още ме болят колената от Мальовица 🙂 Едното паднах и го ударих на един камък, но другото защо толкова ме боли...нямам идея 🙂  Както и да е, клин-клин избива 😄  Може би ще е вр. Бачун, преди време @Мари Николова спомена за него 🙂, благодаря за идеята. Би трябвало да има добра маркировка, поне от снимките, които гледам. Дано да има някакви хора, че последния път на Витоша от Бистрица до Алеко и на отиване и на връщане си бях абсолютно сама 🙂 Което, като се замисля, не беше чак толкова лошо, но малко ... странно🙂 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Имай предвид, че излезеш ли нависокото почти няма сянка и пече яко. Това беше и причината да се откажем и да не довършим маршрута. А дори не беше в разгара на лятото. Общо взето не е популярен маршрут и едва ли да има много хора.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

В опит да избягаме от топлото, но и да е наблизо, че чакаме гости - разходка над Ситово с цел Щуда града. Много приятен преход, но, уви, на самото светилище не можахме да се качим, понеже някой "добър" човек беше разкостил стълбата. 

После - събор в съседното село Лилково. 

 

IMG_20210717_130714.jpg

Ситово

IMG_20210717_115720.jpg

 

IMG_20210717_132053.jpg

 

IMG_20210717_132124.jpg

Тук липсва стълбата 

IMG_20210717_124804.jpg

Лилково 

IMG_20210717_144145.jpg

 

IMG_20210717_144231.jpg

 

IMG_20210717_151804.jpg

  • Харесвам 11
Връзка към коментар
Граф Вронски

Тука ще разкажа за маршрута - село Железница - високопланинска учебни-спорта база "Проф. Иван Стайков" - Черни връх - хижа Алеко - село Бистрица.
Нямаше почти никой до Черни връх (задминах трима човека), супер гледка към Рила, зеленко (дори от кеф започнах да тичам по едно време, та трябваше да се успокоя 😄 ), но(!) мега стръмно.
Признавам си, умори ме. Което обяснява защо никой не ходи там. 1258м денивелация (според този сайт). Аз го взех за 3 часа и 30 мин (включени почивки и катерене по едни камъни). В базата - няма кафе/кафене (или по-точно има, ама след 12:00 - а, аз бях там в 09:45, нямаше кой да ги чака).
Та, чак в заслона - хапнах набързо една леща и един боб, че имаше много народ. Достигайки хижа Алеко, реших, че имам още свободно време - едно кафе и уж хванах пътеката за квартал Симеоново(защото ми е по-удобен квартал за после до вкъщи), но нещо я изпуснах, та се озовах на пътеката за село Бистрица.  Като цяло много хубава пътека - в началото и в края в гората, чудна (само с едно по-стръмно спускане). Но 40% от нея е с някакви високи треви/храсти/коприва/тръни - по високи от мен. Та, имайте го предвид, ако тръгнете натам. Пишеше, че се взима за 2 часа и 40 мин. На мен ми отнеме 2 часа и 30м 😄 ама вече бях уморен. 😄 

 

20210717_091624.jpg.909b99c90d7aed00290ea5fc2653df58.jpg

 

20210717_091047.jpg.71b99ad4393772171c122214f894d60e.jpg

 

20210717_102126.jpg.96310fc0bd45d64c837fc94f8c51cfda.jpg

 

20210717_110219.jpg.3170c9e868921348f2af924a41f78db0.jpg

 

20210717_094607.jpg.ce2ded719cce7484495aeef012648945.jpg

 

20210717_110644.jpg.0232a51d9fcc02d2c7890b5bf64ee39d.jpg

 

20210717_131853.jpg.3d193bc0a5036295d1e621a3a2c4cce1.jpg

 

20210717_133215.jpg.3d06c0a717b7d8d3f5cf7c78364ce7a2.jpg

 

20210717_144322.jpg.2bd1a6376cc73c35a9b76def96ac560a.jpg

 

20210717_134321.jpg.a4a6d93aa3c48178f856d95c90829008.jpg

 

  • Харесвам 15
  • Браво 2
Връзка към коментар

@Граф Вронски, благодаря за информацията. Машина си ти 🙂  Преди време се бях интересувала от този маршрут до Черни връх, като идеята ми беше да стигна с кола до някъде. Обърна ли внимание дали тази високопланинска учебно-спортна база "Проф. Иван Стайков" е достъпна с кола? Ако до там може да се отиде с кола ще се получи 420 м. денивелация, 4 км., което си е съвсем приемливо за мен 🙂 

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Днес качихме за 1 път връх Ботев и се върнахме в същия ден (12 часа с почивките, , мислех, че е повече, но връщането не през Тарзановата пътека идва по-бързо ), по кръгов маршрут - Паниците - Х. Рай-вр. БОТЕВ_Маринка - Паниците, много хубав кръг и лятото смятам, че не е нужно да се спи на РАЙ, която е вечно заета и на която хижаря е пословично неприятен. Тегаво е накрая, де, но се преживява. Много крави и коне от едната страна. Кучета нямаше. 

IMG_20210717_152324.jpg

 

IMG_20210717_145753.jpg

IMG_20210717_141415.jpg

IMG_20210717_141009.jpg

IMG_20210717_152905.jpg

IMG_20210717_161332.jpg

IMG_20210717_154413.jpg

IMG_20210717_092309.jpg

IMG_20210717_094842.jpg

  • Харесвам 12
  • Браво 15
Връзка към коментар
Граф Вронски
преди 27 минути , Eva eva каза:

@Граф Вронски, благодаря за информацията. Машина си ти 🙂  Преди време се бях интересувала от този маршрут до Черни връх, като идеята ми беше да стигна с кола до някъде. Обърна ли внимание дали тази високопланинска учебно-спортна база "Проф. Иван Стайков" е достъпна с кола? Ако до там може да се отиде с кола ще се получи 420 м. денивелация, 4 км., което си е съвсем приемливо за мен 🙂 

След гората имаше, но по-скоро е за джип. Половината от тази част беше трева до коленете, другата с камъни и в наклон. Не знам дали ще успееш. 

 

815596444_Screenshot_20210717-203802_WindyMaps.jpg.2e638601a465ed22fb3650a54c6b5ec4.jpg

 

На картата : пунктираните линии около синята маркировка. Може би най-горната (самотна) линия е такъв път, но не съм ходил там.

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
Преди 1 час, Eva eva каза:

Обърна ли внимание дали тази високопланинска учебно-спортна база "Проф. Иван Стайков" е достъпна с кола?

Не става за кола. Евентуално доста проходим автомобил и доста добър шофьор. Не съм сигурен дали пътя е отворен  за всеки, мисля че е в границата на парка. 
Един от любимите ми подходи към Черни връх е от Железница през заслон Синята стрела, Ярловски купен и ЧВ. Пробвайте го. Доста е живописен. 

  • Харесвам 4
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 2 часа, luba_rizova каза:

Днес качихме за 1 път връх Ботев и се върнахме в същия ден (12 часа с почивките, , мислех, че е повече, но връщането не през Тарзановата пътека идва по-бързо ), по кръгов маршрут - Паниците - Х. Рай-вр. БОТЕВ_Маринка - Паниците, много хубав кръг

Чудесен преход сте си спретнали! Поопекли сте се на връщане май 🙂 А под Маринка има още едно заслонче, в какво състояние е ? На Паниците бяхте настанени или просто от там тръгнахте? 

От Параджика има нелош вариант за слизане през Калоферския манастир, ако не сте го минавали. 

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 9 часа, Светославов каза:

Чудесен преход сте си спретнали! Поопекли сте се на връщане май 🙂 А под Маринка има още едно заслонче, в какво състояние е ? На Паниците бяхте настанени или просто от там тръгнахте? 

От Параджика има нелош вариант за слизане през Калоферския манастир, ако не сте го минавали. 

Ако говориш за това, което е зад табелата, ами отвън не ни вдъхна доверие, но една група хора се настаниха в него, та явно все пак някак става. 

Благодаря за инфото за Манастира,  скоро няма да имаме желание за Ботев пак, но може за х. Рай някой път да го пробваме този маршрут. 

Не бяхме настанени на Паниците, станахме си в 3.30, в 4 тръгнахме от нас, в 5.20 бяхме там. До последно не се знаеше какво ще е времето, а и в Калофер някак не ни идва от вътре да спим, близко ни е. 

IMG_20210717_144121.jpg

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
  • Браво 1
Връзка към коментар

Някой знае ли, дали работи лифта на Симеоново? Иска ми се да заведа майка ми, но е възрастна, не можем да си позволим дълго ходене, не искаме да се качваме с кола до Алеко. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 10 минути , Lyubina каза:

Някой знае ли, дали работи лифта на Симеоново? Иска ми се да заведа майка ми, но е възрастна, не можем да си позволим дълго ходене, не искаме да се качваме с кола до Алеко. 

 

Мисля, че не работи, но можеш да им звъннеш за всеки случай:
0882 111 480 от 09:00 до 21:30 часа

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Обадих се, не работи. 

Разходих майка до Кремиковския манастир. Хем ходихме малко (оставих колата долу), събрахме си шишарки (друг е въпросът за какво са ни🤣), купихме си сладко от бели череши, и за финал, се срещнах със съученичка, (случайно), с която не се бяхме виждали от преди пандемията. 

  • Харесвам 9
Връзка към коментар

Обмислям няколко дни почивка в "Старите къщи", с. Врата 🙂  @Pantelej Putnik ме изкуши 🙂 Ще отидем до Белинташ и Караджов камък. Други интересни места/забележителности в района сещате ли се? Може и по път да спрем някъде или да се отбием от пътя /между Пловдив и хотела/. Гледам по картата, има няколко интересни водопада, но са доста слабички в момента. Друго интересно не виждам. 

И още нещо - между Белинташ и Караджов камък има ли пътека /за преход/? 

  • Благодаря 1
Връзка към коментар

@Eva eva, според мен с.Врата не е добра отправна точка за обиколки /освен за Белинташ/. Имай предвид, че е ниско и температурите през деня са високи в този сезон. На въпросния комплекс не съм ходила от 2-3 години, но се бях зарекла, че няма да завторя. Чух, че са сменили управлението и може да има подобрения, все пак Пантелей Пътник е бил по-скоро.

Пътека Белинташ -Караджов камък знам, че има /даже сега гледах на картата, че е маркирана в жълто/, но никога не сме ходили по нея, а само откъм Кръстова гора. Местните твърдят, че била неподдържана и недобра за вървене, иначе се предполага да е около 2,5 часа. Но се пада по открито, докато тази откъм Кръстова гора повечето време е сенчесто.

Водопади не знам кои си гледала, в юли-август едва ли ще текат на тази височина и Лястовичия вир, и Сливодолското падало.  

В района - връх Анатема над Асеновград /оттам по билото може да се стигне до манастира Св.Петка Мулдавска/.

Над Манастира в Бачково се влиза в резерват Червената стена, а по пътя са Костницата, водопад /сега не тече/, скалният параклис и нагоре - докъдето ви е кеф. Ето маршрутите в резервата - http://chervenatastena.com/туризъм/

Това ако повече се търси вървене, отколкото шофиране.

 

 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.