Прескочи до съдържание

Трима много нахъсани искат яко нахъсана исландска програма за 3 дни!


Worldismine

Препоръчани мнения

Разбирам прекрасно, че темите за Исландия не са една и две, но бих желал да получа конкретни съвети за 3 дневна програма. Отиваме трима много надъхани, нахъсани и издръжливи на обикаляне юнаци. Целта е да видим максимално много неща. Животът ни е принудил да го бутаме с малко сън, а белите юнски нощи ще помагат допълнително. 

Та.. освен обиколка на южната част, каквото явно е най-прието да се прави за толкова кратко време, дали ще имаме допълнително за нещо друго. И как е най-добре да го направим като придвижване от точка до точка. Ледената лагуна ли, нещо друго ли.. помагайте :vinsent:

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Дай часовете на полетите, щото очевидно без тази информация са си +- 12 часа във всяка посока, а изглежда ще се наложи да цепим минутата на две (образно казано) :)

Връзка към коментар

Най-красивото място в Исландия е Landmannalaugar. Има възможност за трекове, което е по твоята част, :) но не знам точно в този период дали няма да има много вода и като цяло как ще е придвижването. Пътищата дотам ги отварят след 15.06. Единият бил достъпен дори с обикновена кола, но като цяло 4х4 е задължително.

Малко инфо: http://www.iceland24blog.com/2013/06/landmannalaugar.html

 

Иначе южната част до Höfn може да я разгледате за 3 дена или 2 на юг, после да се върнете към Рейкявик и 1 ден за полуостров Snaefellsnes, но ще падне разтакаване и шофиране.

Редактирано от Tedy
  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Аз бих го направил по следния начин:

 

1 ден златният кръг, спане в Рейкявик

2 ден южният бряг, до ледената лагуна и спане в района

3 ден обратно към рейкявик + следобедно топване в синята лагуна и спане покрай летището. В трети ден има опция за още няколко полезни часа, така че каквото е пропуснато в ден 2 да се навакса. 

 

Кажи, ако трябва да разписвам кое какво е, да не е само термини :)

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Ние ще сме там по същото време. 18.06 мисля ни се пада за Skaftafell, Jokulsarlon и околоността с нощувка в Hofn. Има супер много неща за гледане, така че на където и да хванете все няма да сбъркате. Може да погледнеш моята тема, там съм пуснал една карта от Google Maps, която според мен може да ви бъде полезна.

 

П.С. На много места четох, че Златния кръг по това време е направо претрупан с туристи, чак започнах да се замислям дали да не го пропуснем и да отделим повече време на останалите места. :)

Редактирано от П.Кръстев
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Повечето места вече са претрупани с туристи, не само през лятото. Според мен не се отказвайте, защото Þingvellir е достатъчно голям за всички, а такова нещо като Strokkur не знам къде може да се види в Европа. Това, което може да направите е да отидете вечер - организираните групи обикновено минават до следобеда. 

Редактирано от DenitsaS
  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Абсолютно. На практика няма къде другаде да видите изригващ гейзер. Друго, което може да направите е да тръгнете в обратна посока, би трябвало да е поне с една идея по-малко натоварено. Мисля, че повечето турове въртят Тингвелир - Гейзер - Гълфосс, вие може да го направите обратно. 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Доста на(по)соки за гледане и размисъл. Срам не срам, тази нощ ще разучавам какво се крие зад всички тези чудати имена :lol:

Предполагам относно аутфита ще е нещо като лятна Аляска, където съм запознат какви дрехи се носят по това време. 

3 hours ago, Георги said:

Аз бих го направил по следния начин:

 

1 ден златният кръг, спане в Рейкявик

2 ден южният бряг, до ледената лагуна и спане в района

3 ден обратно към рейкявик + следобедно топване в синята лагуна и спане покрай летището. В трети ден има опция за още няколко полезни часа, така че каквото е пропуснато в ден 2 да се навакса. 

 

Кажи, ако трябва да разписвам кое какво е, да не е само термини :)

Няма да е лошо за разписването, Жоре хаха 

Връзка към коментар

Да добавя към мнението на ruwenzogy, определено палатките (на къмпинг) са добър избор, още повече, че те дават възможност да си обърнете програмата и да спите по обяд/следобяд, а забележителностите да се обикаляте  в ранните сутрешни часове или късно вечер. Ние ще се опитаме да направим така, поне за 1-2 дни, но не знам доколко ще ни се получи. Все пак е голямо изпитание за биологичния часовник.

 

 

Връзка към коментар

Да кажа и аз няколко думи.Ако не умирате за сън,може да обикаляте денонощно.Няма работно време,достатъчно светло ще е.Ние си лягахме около 22часа и сутрин тръгвахме 6-6,30часа,но ние по принцип не сме си по спането.Тингвелир мен лично не ме впечатли.Малко ми приличаше на музей на открито и според мен е ОК за хора,които имат само няколко часа около Рейкявик да отидат там и Синята лагуна и да отметнат Исландия.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

 

С малко багаж ще разполагаме и няма да остане за палатка. Сега ще вкусим от Исландия и като ни хареса, ще се върнем за повече време, с палатки и планински обувки :)

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Снимките ми са зимни и ще ти ги спестя, вероятно при вашето ходене ще е много по-зелено. Все пак, може да метнеш едно око на албумите ми:

 

 

 

 

В другите теми има писано много за тези атракции, няма пътуване до Исландия, което да ги пропуска, така че ако ти трябва повече инфо, от това, което ще напиша, направо чети там. Силно вероятно мощно да се повтарям :)

 

Ден 1:

 

Златният кръг е най-класическата обиколка в Исландия. Популярността се дължи на няколко фактора:

- Виждаш разнообразна и красива природа, както отбелязах и единствения практически шанс да видиш изригващ гейзер. Чел съм, че има и други гейзери из Исландия, но с много случайни и дълги интервали и няма смисъл да кибичиш там. 

- Близко е до Рейкявик

 

Тази популярност води до най-сериозната откъм туристи натовареност също, което не веднъж сме коментирали във форума. Но като цяло личното ми мнение (а аз съм доста социопатичен!), е че местата там си заслужават въпреки предполагаемите тълпи. Опорните точки на златният кръг са:

 

1. Тингвелир. Мястото на първия им парламент, ако не те интересува специално, няма нужда да се подготвяш предварително, има прилични информационни табели. Също така е мястото, където можеш да видиш така като на длан разделянето на тектоничните плочи между Америка и Европа. Макар и всяка пукнатина там да е признак на това отдръпване, то на Тингвелир можеш да го видиш така по-широко. 

 

2. Гейзер зоната и изригващият Strokkur. Както отбелязахме, тук има много user friendly гейзер, който изригва през няколко минути. 

 

3. Водопадът Gulfoss. Макар и в Исландия да е пълно с внушителни водопади, до степен сигурно да ти писне от тях за три дни, то този е от най-красивите. 

 

Допълнения към тези три стълба са:

 

4. Кратерът Kerid. Малко вулканче, но е най-близкото до начина, по който изглеждат вулканите нарисувани. На север има доста по-внушителни кратери, няма да успееш да ги видиш. Това ще е едно от малкото места, където ще ви вземат такса вход, колко законна е отделен въпрос. 

 

5. Електростанцията Hellisheidi - https://en.wikipedia.org/wiki/Hellisheiði_Power_Station Не знам какво е положението с туровете тук, но наистина си заслужава, ако успеете поне да се разходите между сондите. Имат едни такива куполчета, които създават много sci-fi усещане. Предполагам знаеш, че Исландия с тази бълбукаща лава под почвата, основно се захранва именно от геотермална енергия. Където бучнеш излиза топла вода там. По този повод имай предвид и, че водата от чешмите ще мирише на сяра, пие се, не се притеснявай. 

 

6. Имаше още един водопад, но до него не съм ходил, DenitsaS писа скоро в новините, че нещо достъпът до него е доста разкалян, виж номер 9 в новините:

https://www.google.bg/maps/dir/Reykjavík,+Iceland/Þingvellir+national+park,+Iceland/Geysir,+Iceland/Gullfoss+Falls,+Iceland/Kerið,+Iceland/Hellisheidi+Power+Plant,+Iceland/Reykjavík,+Iceland/@64.1384527,-21.2492943,10z/data=!3m1!4b1!4m44!4m43!1m5!1m1!1s0x48d674b9eedcedc3:0xec912ca230d26071!2m2!1d-21.8174393!2d64.1265206!1m5!1m1!1s0x48d6811ffb13697b:0x6b756c8b079262f2!2m2!1d-21.1303622!2d64.255857!1m5!1m1!1s0x48d6a39942556af3:0x351893d2f72be313!2m2!1d-20.3005179!2d64.312768!1m5!1m1!1s0x48d6a574af45b6c9:0x2c6347db0b411601!2m2!1d-20.1199478!2d64.3270716!1m5!1m1!1s0x48d68bb755f6f257:0x515a44e0c12ed907!2m2!1d-20.8851466!2d64.0412785!1m5!1m1!1s0x48d66581557d4a47:0xa2311f9e1c870f19!2m2!1d-21.4011955!2d64.0370884!1m5!1m1!1s0x48d674b9eedcedc3:0xec912ca230d26071!2m2!1d-21.8174393!2d64.1265206!3e0?hl=en

 

Сори, че не се визуализира картата във форума, ще гледам да го оправя, но маршрута е общо взето това. Както отбелязахме по-горе, прецени дали да не го направите в обратната посока, може би ще е по-малко натоварването, но като цяло очаквай хора навсякъде по ключовите места. Приличен по дължина ден е това, но късният следобед / вечер ще ви остане за шматкане из Рейкявик, свободна програма - хотдоци, магнити, сувенирчета и по 1-2 бири, че иначе портмонето ще крещи :). Аз лично бих проверил някои от местните басейнчета, не се уморих да ги препоръчвам тук, но май малко хора им се кефят. http://reykjavik.is/en/swimming-pools

 

Ден 2:

 

Това са вторият и третият албум пуснати от мен по-горе. Маршрутът е общо взето следният, всички места са много близо до главният път. Има и такива извън него, но просто няма да имате време за тях. 

 

https://www.google.bg/maps/dir/Reykjavík,+Iceland/Jökulsárlón,+Iceland/@63.7679525,-20.1186098,8z/data=!3m1!4b1!4m13!4m12!1m5!1m1!1s0x48d674b9eedcedc3:0xec912ca230d26071!2m2!1d-21.8174393!2d64.1265206!1m5!1m1!1s0x48cfd6ecd73a3819:0xcd05c959e10146a9!2m2!1d-16.2305536!2d64.0784458?hl=en

 

1. Водопадът Seljalandsfoss, не е нито най-високият, нито най-впечатляващият, но интересното, е че можеш да минеш зад него. Ставаш по-малко мокър, от колкото очакваш! 

 

2. Водопадът Skogafoss. Това е един от най-живописните и красиви водопади. Ако имате късмет времето да е слънчево почти сигурно ще има дъга пред него, което прави сценката като от рисунка, не можеш да се отлепиш буквално. 

 

3. Dyrholaey - това е място с черен пясък и много добра панорамна гледка от една църква отгоре на хълмчето. Тук е може би най-добрият шанс да видите пъфини, но смътно си спомням, че точно заради тях май щяха да го затварят мястото по време на мътене и излюпване. Не съм сигурен дали няма да е точно сега, ще трябва да проучиш. 

 

4. Rejnisfjara - плаж с черен пясък. Освен монохромните тонове, за отбелязване е бруталната сила и тътена на морето, който най-вероятно ще усетите. Не става да си опънеш хавлията и да се къпеш, но ако търсиш място, на което най-добре да видиш силата на океана - това е. 

 

5. След Vik се започва и районът на ледниците. Не мисля, че ще имате време за разходки в парка, но със сигурност може и трябва да се доближите до някой от ледниците - Svinafell, Fjalsarlon (тези имена ги пиша наизуст, че ме мързи да ги проверявам за спелинг), ще видите нюанси на синьото, които не сте си представяли, че съществуват. Изригване на вулкан+ледници = наводнения и тук ще минете по доста мостове, които са по-тесни от нормалният път и ще видите долината, която са си пробили разтопените води при изригванията. Ще видите широката пясъчна пустиня Myrdalsandur и въобще...прекрасна природа, но и много застрашително изглеждаща. 

 

6. Стигате и до лагуната Jokulsarlon, едно от най-живописните и лесно достъпни места в Исландия. С малко повече късмет ще видите доста тюлени тук. Това предполагам да ви е последното място за деня, има наблизо 1-2 гестхауса. 

 

В тази отсечка ще имате и видимост към оня вулкан със сложното име, има и малко музейче до пътя. Не е нещо кой знае какво нито гледката, нито музейчето, ама нали стана знаменитост вулкана, намерили са начин да го монетизират. Това ще е много натоварен ден, от сега го казвам, имате късмет, че сте активни и дните са дълги, принципно с нормално темпо това се минава за два дена. 

 

Ден 3:

 

Обратно към летището. Ако времето не е съдействало в ден 2, то се надяваме днес да е по-хубаво и да наваксате с пропуснати неща. Ако имате късмет и вчера да е било хубаво, и днес също, може да спрете в парка Skaftafell да направите някой от по-кратките трекове там. В противен случай, карайте направо посока Синята Лагуна. Колкото и да е туристическа забележителност, колкото и жив исландец вероятно да няма вътре, според мен си заслужава усещането. Ако искате по-натурално исландско усещане, дано сте ме послушали за басейна в ден 1. За лагуната си предвидете 2-3 часа. 

 

Ако вървите пред графика, може да се отбиете до Gunuhver, геотермална зона, в която земята бълбука под краката ти и носи задушаваща миризма на сяра и кой знае каква химия още. Няма друго такова място по маршрута ви, може би районът около гейзера е малко изключение. На този полуостров също би трябвало да има птици, но не знам къде са добрите места за наблюдение.

 

Еми...горе-долу това е. П. Кръстев направи доста подробни карти, виж в неговата тема за допълнителни неща, но за съжаление повечето места там няма да може да ги видите за толкова време. Но описаното от мен тук би трябвало да е постижимо, стига да имате физическата енергия. Още малко съвети:

 

- Супермаркет Бонус е вашият приятел. Напазарувайте си суха храна, не само за икономии, но и за да може да хапвате в движение. Спирките за ядене ще ви губят време, което нямате в излишък. Иначе големи кафетерии извън Рейкявик има до гейзера (ден 1) и до бензиностанцията във Вик (ден 2/3).

- Помислете добре за къмпинга, всъщност може да се окаже единствената ви опция на края на ден 2. Местата за нощувка извън Рейкявик са ограничени и дори не знам дали ще има нещо налично седмица преди тръгването... Излишно е да казвам, че цените на нощувките там ще са оле-мале.

- По-горе спомена облеклото. Гледай да има нещо против вятър, и да е на пластове, за да може да се съблича/облича при нужда. Тениска, тънко пуловерче и ветроустойчиво яке мисля, че ще ви покрият по това време на годината. 

- Виж да резервираш Синята Лагуна онлайн. Спестяват се десетина евро, освен това ти е гарантиран достъпа, чувал съм че може в определени моменти и да се препълни и я затварят. Макар че разширението май приключи и може би сега не е проблем. 

 

 

 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Още една муха да ти пусна в главата. Сега метнах едно око на графика на тяхната футболна лига и на 19-и има няколко мега дербита, повечето в Рейкявик или в района:

ic.PNG

 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Жоре, не си честен така да ми тормозиш психиката :lol:

Бях видял, че има, но реших да го забравя, все едно не се е случило.. а ти сега вадиш скелетите от гардероба хаха 

 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 9 часа, Worldismine каза:

Жоре, не си честен така да ми тормозиш психиката :lol:

Бях видял, че има, но реших да го забравя, все едно не се е случило.. а ти сега вадиш скелетите от гардероба хаха 

 

Ами връзва се перфектно с първия ти ден, само преценете дали имате сили, защото ако ще следваш моя план ден 2 ще е брутален :)

Връзка към коментар

А добър ден! Малко ме нямаше, поради разни лични проблемации, но ще ме прощавате. Хора кат вас не се забравят и оставят! :)

 

Worldismine, бравос! Квото откачите, все е кяр. След твоята тема съм вече в трепетно очакване нахъсването да върви в посока "2 дена в Исландия - моля за програма" и, без съмнение, тоя, на който ще му лепна стотачка на челото - "1 ден в Исландия - моля за програма" :lol: 

 

Да ви кажа честно, появила се е цяла нова клика от туристи в Исландия, които съвсем съзнателно избягват фрашканите комерс клишета - зл.колело, южна дъга и лагуни, а забиват към по-спокойния Снайфетлс, катерят се до рогчето на ледника, а от там и към Западни фиорди и пак се справят за 4 дни. Факири. Не те крънкам да го правиш, но съм последният човек, който ще отрече че това е прекрасен нестандартен вариант. По-паралиите пък фащат вътрешните линии - със самолет до Акурейри или Егитлщадир и тършуват там. Но това е, ако изключиш от главата си тая туристическа догма, дето бие хората от бълващото в нета - че трябва да се минат задължителните опорни точки. Добре де, то че трябва, трябва, ама точно с природата на Исландия човек е добре да почне да гледа по един по-освободен начин. С какво ена чиста долина на фиорд без джан-джун човек, с една църквица, 5 овце и стадо коне край река е по-лоша от плътния пръстен от джагатайци около Строккур или тълпите, рейсовете и цветните якета около южни водопади, дето се навират вече душ да си взимат отдолу и винаги има идиоти по снимките ти? С какво си почиваш по-добре там, и колко от Исландия закачаш? Интересностите са далеч повече от гейзер, известен водопад, разлом и лагуна. Смятайте докъде е стигнала умората от баналното, фрашканото и преекспонираното вече, че се чертаят нови златни колела, дълбаят се нови тунели под ледници, социализират се нови пещери и лагуни... В крайна сметка, ходиш там да си проветриш главата в дивото, а не на паша със стадото. Тая година - 2.3 милиона туристи братче, и аз се уплаших, тотална лудница. Някои исландци дори искат да се изселват лятото.  Алда почна да издава книги и наръчници как да не тормозиш исландеца и да уважаваш личното му пространство, собственост, природа, култура и традиции. Разбира се, правят го като сдържано-интелигентни хора, по някакъв деликатен начин, ама то всичко е от ясно по-ясно. Аз така или иначе пак ще ходя, с други приятели, но тия зл.колело, южна дъга и лагуни просто вече съм ги отписал и да не чуя за тях. Казал съм им - ще ви водя на далеч по-хубави места.

 

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 5 часа, Бай Добри каза:

Аз така или иначе пак ще ходя, с други приятели, но тия зл.колело, южна дъга и лагуни просто вече съм ги отписал и да не чуя за тях. Казал съм им - ще ви водя на далеч по-хубави места.

Бай Добри, я сподели някое хубаво и спокойно местенце, на което ще водиш твоите хора. Евентуално може да си го включим в програмата ако ни е на път. :)

 

Вече кипя от нетърпение, остават по-малко от 48 часа до полета ни. Надявам се да не съм си вдигнал очакванията до небесата и да остана разочарован.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 4 минути , П.Кръстев каза:

Бай Добри, я сподели някое хубаво и спокойно местенце, на което ще водиш твоите хора. Евентуално може да си го включим в програмата ако ни е на път. :)

 

Вече кипя от нетърпение, остават по-малко от 48 часа до полета ни. Надявам се да не съм си вдигнал очакванията до небесата и да остана разочарован.

Единия вариант, който мислим, е изкачване на Snaefellsjokull + риба + нагоре Западни фиорди - най-вече Latrabjarg cliffs и 3-ти ръкав, доколкото успеем

Вторият вариант е изцяло Източни фиорди - пак с хайкинги и палатки - основно тършуване

 

Бях писал в моята тема някои местенца по-непознати иначе. Не всички обаче са лесни и достъпни, имай предвид. Отбелязъл ли си тези на картата, че не съм гледал в детайл:

- Ritur

- Ofaerufoss

- Bruarjokull

- Maelifellsandur + самия черен вулкан, покрит със зелен мъх

- Alftavatn

- Veiðivötn

- Uptok Tungnar

- Drangaskord - седемте братя на третия ръкав Западни фиорди

- Rjupnafell

- Straumnesfjall

- Eyjabakkar

- Vid Langasjo...

а и убийствения оранжев естуар Landeyjarsandur?

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
Преди 1 час, Бай Добри каза:

Отбелязъл ли си тези на картата, че не съм гледал в детайл:

 

За съжаление Западните фьорди и Highlands не съм ги проучвал изобщо, затова и няма почти нищо на картата от тях. Не знам дали не е грешка, но просто 10 дни не са достатъчни за всичко.... за съжаление

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Ето, че настъпи часът за атака на Исландия. Позапасихме с храна малко, ама дали има някакъв проблем да се вкарват разни неща. Стандартни са, не е сурово месо :lol:

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 4 часа, Worldismine каза:

Ето, че настъпи часът за атака на Исландия. Позапасихме с храна малко, ама дали има някакъв проблем да се вкарват разни неща. Стандартни са, не е сурово месо :lol:

 

Нямаш проблеми, но ако ще пиете алкохол и не си носите е добре да се купи от безмитния на летището. След това цените са по-високи :)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.