Прескочи до съдържание

Две фамилни имена и полети с Wizz и EasyJet


Препоръчани мнения

Здравейте, пътешественици,

 

Аз съм малко в шок, защото преди няколко дни направих две резервации до Лондон и обратно за майка ми с Easy през Берлин и обратно с Wizz и се оказа, че без да се усетя съм и написал само фамилното име (по съпруг), а всъщност нейните имена в паспорта са - Собствено име Бащино име Моминско - Съпружеско имена и сега се чудя какво да правя. Проблема ми е, не, че не мога да й ползвам съпружеското име само, а че в паспорта, между двете й имена има тире, което показва, че вероятно те са част от едно цяло. Тия полети излязоха около 300 лири и ако трябва да сменя имената ще ми се наложи да платя 3 смени на име по 40 Евро, плюс промяната на цената на полетите и тези полети ще ми излязат буквално златни.

 

Въпросът ми е - някой има ли опит с подобна ситуация и дали ще има проблем на паспортния контрол? Аз съм Frequent flyer и сега наистина се изяждам от яд, че съм направил такава елементарна грешка, но уви, няколкото изпити бири преди резервацията, явно са дали кофти резултат.

Благодаря предварително за съветите.
 

Връзка към коментар

Благодаря, neuromancer. Надявам се, да няма проблеми, най-вече в Берлин. За София и Лондон не се притеснявам толкова.

Редактирано от djgeorgie
Връзка към коментар

Никъде не е регламентирано кои имена да се ползват. Някои хора имат по 5-6 имена и всякакви комбинации вършат работа, проверено.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

По принцип няма проблем, при подобни очевидни грешки, но за пълна сигурност се свържи с авиокомпаниите по телефон, обикновено кол центъра оправя нещата бързо. 

Връзка към коментар

Свързах се с Easy и служителката промени имената, макар, че и тя направи грешка, защото сега гледам в резервацията, че последното име не го е написала с главна буква, обаче то всъщност няма значение, те на boarding pass-а ще излязат изцяло с големи букви имената, така, че не е драма вече. Същото ще направя и при Wizz, само чакам да ми потвърдят резервацията, че реших да я правя с банков трансфер, а не с кредитна карта и още се мотаят. Между другото, гледам, че вече при банковия трансфер нищо не се спестява, същото е като да се резервира и с кредитна карта. Както и да е.

 

Благодаря още веднъж на всички, надявам се за в бъдеще да няма драми от подобен характер.

Връзка към коментар

Малко късно включване, но все пак да споделя опит. Easy Jet. Объркано име - писано бащино вместо фамилно. Обадих се на call centre-a и ми го промениха без проблем.

Връзка към коментар

Това, май, зависи най-вече от бирата! ;)

 

Мда, така си е. :) Как ми се е доходило до Хонконг, току-виж съм ударил 3-4 бири и съм резервирал уж случайно едни 7 дни там... :D

Връзка към коментар

Навремето летях с Луфтханза с бащиното си име вместо фамилното (грешка на агенцията при купуването), но нямаше никакви проблеми.

Тая концепция за бащино и фамилно име си е славянска май, някъде другаде няма да знаят какъв е смисъла и всички имена са си равноправни. Жена ми бая се учуди като и обяснявах.

 

Специално в Бразилия ги кръщават малко произволно, може да имаш няколко малки имена, примерно Ана Мария и да ползваш което ти харесва. Примерно на една от балдъзите мъжа ѝ е Франсиско Маркос по документи, обаче всичките му братя са Франсиско Някой си и ползва само Маркос. Като кръщаваш детето избираш малко от фамилиите на майката и на бащата и така (общо взето колкото ти харесват). Като се омъжи жената слага накрая и малко от фамилиите на мъжа.

В общи линии каквато и комбинация да сложиш за билета става.

 

Не съм сигурен, ама китайците май бяха първо фамилното и накрая собственото име, имах един колега по паспорт Чен Лудвиг, ама като се представяше (в Европа) казваше Лудвиг Чен. Та предполагам и да ги размениш няма особено значение.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Тая концепция за бащино и фамилно име си е славянска май

Така е,

а пък руснаците обичат да се обръщат на собствено плюс бащино име най-често.

При чехите пък, доколкото знам, жената като взима фамилията на съпруга прибавя отзад наставката "-ова" , но там мъжките фамилии не завършват на ."-ов", а  се получава малко странното, че ако чехкиня се ожени за някой българин Иванов, например, и му вземе фамилията, тя би трябвало да стане Ивановова :)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Дори да се сгреши име проблем няма само да не се различава с повече от 3 букви; а може спокойно в резервацията да се сложат 2 фамилни имена

Така е. Преди година и половина пътувахме заедно с моя приятелка и гаджето й и аз купувах билетите (естествено). Той се казва Цветомир, а като я питах как се пише името му на латиница, каза Cvetomir, ама после се оказа Tsvetomir, но разбрах за това чак след като се върнахме и не са му правили проблеми.

Връзка към коментар

Да, през деня по някое време звънях на Wizz и макар, че пичовете въобще не разбраха що ми е да променям името, го промениха без проблем.

Връзка към коментар

Ако не е направен web check-in, авиокомпанията може да смени името след обаждане. Ако вече е направен web check-in грешката може да се коригира с чекиране на летището. Както знаете, при някои авиокомпании това се заплаща.

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.