Прескочи до съдържание

Георги
rik4o
Съобщението е добавено от rik4o

Това е тема за бързи въпроси. свързани със САЩ. Какво е бърз въпрос? Това е въпрос, който има достатъчно конкретика, така че да му бъде отговорено с до 2-3 отговора, т.е. въпрос, който не предизвиква дискусия. Примери:

 

- Денонощно ли е метрото в Ню Йорк?

- Може ли да шофираме в САЩ а нашите шофьорски книжки?

 

Има и друг тип въпроси, които може да изглеждат бързи, но да са въпрос на лично мнение и може да предизвикат дискусия. За тях се пуска отделна тема. Примери:

 

- Кое да изберем - Top of the rock или Empire state building?

- Йелоустоун или Йосемити?

 

Възможно е да решите, че въпросът ви е бърз, да го пуснете тук и да се зароди дискусия - няма лошо, ще бъде отделен в нова тема, да не се чудите 

 

Разбира се, ако искате да обсъдите цялото си пътуване в детайли, винаги пускайте нова тема. По този начин най-добре ще си го проследите от първите въпроси до самото пътуване и разказите ви след него. 

Препоръчани мнения

Не съм сигурна , дали за Щатите е така. Но обикновенно се иска tax free при покупка и след това при  напускане на държавата , на границата митническите служители трябва да подпечатат бележката и след това може на летището да ги върнат в офиса на tax free фирмата или могат да се пратят по пощата. 
 

Връзка към коментар

Тук е описана процедурата за да знаете за следващ път. Този вече е отминал.Както много неща в САЩ и тук отделните щати имат различни политики и такси. Дори и градовете в един и същ щат могат да си определят собствени такси над тези за щата и те също да са различни за различните градове.Има и щати без sales taxes ,където при покупка няма как да получиш после tax refund ,просто  защото нищо не са ти удържали.

 

https://redbus2us.com/how-to-get-tax-refund-in-usa-as-tourist-resident-for-shopping-faqs/

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Добре, но наша позната с която се видяхме във Вашингтон, каза че имало такива агенции за връщане на тези данъци платени в Щатите. Сега се обърках от прочетеното, но да разбирам, че само на летището на място там, е могло да покажа събраните касови бележки. В Аутлет зоните като Бърлингтън наистина се пазарува без данъци, Иначе на всякъде има данък върху стоката, която купуваш и варира според щата. Това го разбрахме и миналият път още. 

Връзка към коментар

Кой е най-евтиният начин да ползвам телефона си в САЩ (обаждания до България и мобилен интернет на място)? Прочетох темата за еSIM, но телефонът ми е малко по-стар и не се класира.

Връзка към коментар
5 hours ago, Sinka said:

Кой е най-евтиният начин да ползвам телефона си в САЩ (обаждания до България и мобилен интернет на място)? Прочетох темата за еSIM, но телефонът ми е малко по-стар и не се класира.

Прочети темата и си избери коя опция ти пасва най-добре

https://www.traveltomtom.net/destinations/north-america/usa/best-prepaid-usa-sim-cards

 

 

On 6/21/2022 at 5:58 AM, kopche said:

Добре, но наша позната с която се видяхме във Вашингтон, каза че имало такива агенции за връщане на тези данъци платени в Щатите. Сега се обърках от прочетеното, но да разбирам, че само на летището на място там, е могло да покажа събраните касови бележки. В Аутлет зоните като Бърлингтън наистина се пазарува без данъци, Иначе на всякъде има данък върху стоката, която купуваш и варира според щата. Това го разбрахме и миналият път още. 

Не навсякъде , има щати без sales tax.

Да не говорите за различни неща ? Има агенции , които връщат данъци платени на Чичо Сам , ако сте работили за определен период в САЩ и отговаряте на разни условия.

  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Нееее, не съм работила в Щатите, Иначе тук, да работя за американците, като погледнеш пак, но в България. Хаха!

Искам да си възстановя платеният данък от купен телефон и покупки направени по време на пътуването, 

Връзка към коментар
  • 1 месец по-късно ...

цените в Booking, които виждам за САЩ, крайни ли са, в смисъл да не се дължат някакви допълнителни щатски и други данъци на място? че попадам на 4* хотели в Манхатън (от някои вериги) на цени, които са съпоставими или дори по-ниски от съвсем обикновени и нискорейтнати стаи или хостели и се заколебах дали няма някоя уловка

 

@stanislavpp

Връзка към коментар
преди 27 минути , antea каза:

цените в Booking, които виждам за САЩ, крайни ли са, в смисъл да не се дължат някакви допълнителни щатски и други данъци на място? че попадам на 4* хотели в Манхатън (от някои вериги) на цени, които са съпоставими или дори по-ниски от съвсем обикновени и нискорейтнати стаи или хостели и се заколебах дали няма някоя уловка

 

@stanislavpp

Доъплнително имаше данъци на тези, в които съм била аз.

+ Навсякъде искат депозит в различни размери, който след това връщат. Неприятното е, ако нощуваш на много различни места, че се събира една голяма сума за депозити.

  • Харесвам 1
  • Замислям се 1
Връзка към коментар

мерси, @Mary! вярно, депозитите ги пише - 200 долара е масовото, което виждам, а допълнителните данъци кога и как се разбират?

 

а в airbnb има ли също допълнителни такси и данъци, ако депозит не е обявен изрично?

Връзка към коментар

Може ли пример за такъв 4* хотел в Манхатън ?

 

Най-забавно обаче е с Вегас ,където виждаш цена 40$ и в ситните буквички + resort tax 80$  (примерно),  която си плащаш на място.

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Sheraton Tribeca New York Hotel, Hotel NY Downtown Manhattan, DoubleTree by Hilton New York Downtown - цена около 100$ на човек на вечер за след десетина дни

до финала ми дава все същата цена, която виждам и преди да стигна до плащане, остава само да натисна Complete Booking след като съм избрала и картата

Връзка към коментар

Щом пише ,че таксите са включени това ще е крайната цена.

Предполагам цената е 200$ и ги делиш на човек ,защото 100$ за стая  там в летен сезон ми изглежда фантастика.

Наем на квартира ще е повече.

Връзка към коментар
преди 1 час, antea каза:

допълнителните данъци кога и как се разбират?

Аз ги виждах едва при плащане.

Но като имаш предвид, че на всяка една цена в Щатите липсва данък, някак свикваш и за хотелите да го няма.

Сигурно има и такива, които са обявили всички данъци, просто моят опит е с допълнителни такива.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

При Букинг резервации се вижда крайната цена с всички включени такси. По магазините и прочее, цените са без sales tax, която в общият случай са между 5-8%. Бензиностанциите законово са задължени да показват крайната цена обаче.

 

Причините sales tax да не е включен :

 

1. да се сравняват по-лесно цените в различните щати преди различният sales tax

 

2. отделните щати имат няколко дни в годината през които няма sales tax , своеобразна данъчна ваканция 

 

 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 21 часа, Mary каза:

Навсякъде искат депозит в различни размери, който след това връщат. Неприятното е, ако нощуваш на много различни места, че се събира една голяма сума за депозити.

Да разбирам ли, че принципно в Щатите искат депозит при отсядане в хотел? Това би било голяма изненада за мен! Или нещо не съм разбрал 🙄

Връзка към коментар

обикновено блокират $30-50 на нощ на картата за евентуални разходи от минибара или подобни. После може и да не минаваш през гишето на тръгване.

връщат ги автоматично след една седмица макс

  • Благодаря 1
Връзка към коментар

за NYC категорично навсякъде, където погледнах, искат по 200$ депозит на стая, проиграх го и с 1 и с 5 нощувки, като по-залухавите места, където може сигурно да минеш и без кредитна карта, си искат депозита с Paypal, предполагам, че на място може и кеш да се остави до заминаването

  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 28 минути , antea каза:

за NYC категорично навсякъде, където погледнах, искат по 200$ депозит на стая, проиграх го и с 1 и с 5 нощувки, като по-залухавите места, където може сигурно да минеш и без кредитна карта, си искат депозита с Paypal, предполагам, че на място може и кеш да се остави до заминаването

За Ню Йорк не знам, но по местата, където бяхме малка част от хотелите разрешаваха депозит кеш в същия размер. Хотелът ни в Лас Вегас от 300 долара депозит с карта поиска 3000 $ депозит кеш. Интересното при него беше, че разреши плащане кеш, но депозита определено си го искаше на карта. Все пак се намират места, където да се съгласят на кеш депозит, но са обикновено хотели по нисък клас.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Благодаря ви, @neuromancer, @antea и @mililia!

Този депозит обикновено го блокират по кредитна карта, така ли? Това ще рече, че ако реши човек да обикаля Щатите за 2-3 седмици и сменя всеки ден хотела, би следвало да има достатъчно голям размер сума в КК, за да може да предостави на хотелите тези депозити!?! Това е твърде откачено! Уж са напред, а какви глупости са измислили! Всичко това ми е странно, та затова толкова въпроси задавам. 🙂

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.