Прескочи до съдържание

Георги
rik4o
Съобщението е добавено от rik4o

Това е тема за бързи въпроси. свързани със САЩ. Какво е бърз въпрос? Това е въпрос, който има достатъчно конкретика, така че да му бъде отговорено с до 2-3 отговора, т.е. въпрос, който не предизвиква дискусия. Примери:

 

- Денонощно ли е метрото в Ню Йорк?

- Може ли да шофираме в САЩ а нашите шофьорски книжки?

 

Има и друг тип въпроси, които може да изглеждат бързи, но да са въпрос на лично мнение и може да предизвикат дискусия. За тях се пуска отделна тема. Примери:

 

- Кое да изберем - Top of the rock или Empire state building?

- Йелоустоун или Йосемити?

 

Възможно е да решите, че въпросът ви е бърз, да го пуснете тук и да се зароди дискусия - няма лошо, ще бъде отделен в нова тема, да не се чудите 

 

Разбира се, ако искате да обсъдите цялото си пътуване в детайли, винаги пускайте нова тема. По този начин най-добре ще си го проследите от първите въпроси до самото пътуване и разказите ви след него. 

Препоръчани мнения

Има супер сбъркани ( за нормалния европеец ) неща.

От места които приемат само кеш , до такива които приемат само карти ( примерно в национални паркове и ако имаш само кеш ти е спукана работата)

 

 

Има и междинен вариант - места/бизнеси ,които приемат само плащане с карта , но разполагат с автомат в който може да обмениш пари за дебитна карта със съответния баланс ...за да платиш после с нея.

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Ми те ги връщат депозитите, така че не съм забелязал някакъв проблем

то и без това парите в щатите вървят много бързо по мое мнение...

 

може да е лично впечатление, но мисля, че ако почнеш да искаш да плащаш големи суми с кеш примерно за хотели те почват да подозират, че не ти е чиста работата

  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 8 минути , neuromancer каза:

...може да е лично впечатление, но мисля, че ако почнеш да искаш да плащаш големи суми с кеш примерно за хотели те почват да подозират, че не ти е чиста работата

Не, нямах предвид да плащам кеш, а наличието на самите депозити ми е странно. А иначе, ако ги връщат в рамките на ден-два от напускане на хотела, то тогава няма да е практически проблем. Проблем би било обаче, ако връщат парите едва след 2-3 седмици, защото, ако всеки ден ще оставяш депозит по около 100-200 долара, то за 2-3 седмици си е страхотна сумата, която ще бъде блокирана.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

в tripadvisor като се зачетох по темата, мнението на повечето (американци) беше, че не виждат проблем с депозитите, защото са с карти с много високи лимити, и снижаването на разполагаем баланс минава незабелязано, ама ако си с българска карта и лимит от 2-3 хиляди евро, няколко такива депозита за 2 седмици със сигурност ще натежат

а депозит на дебитна карта може ли да се оторизира?

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Аз ползвах за депозити Дайнерс и Револют. Имаше депозити, които си ги получих ден-два, както и такива след месец. Обикновено при Дайнерс върви така. За депозита от Лас Вегас хотела, който беше блокиран до определена дата даже се наложи да пиша на Револют за да отблокират сумата. 

Сетих се и нещо друго. Револют почти винаги блокираха предварителното теглене на сумата, ако е от мотел. за хотелите не беше пробем, но явно мотелите ги водят под някаква форма като опасно плащане. Та в един от мотелите платихме кеш и те държаха да дръпнат сумата за депозит от карта. Аз си дадох Революта и те направиха опит да блокират сумата, но явно Револют не им разреши и впоследствие видях, че не са могли да блокират нищо.

 

@Pantelej Putnik точно при нас случаят беше такъв. Две седмици и всеки ден в различен хотел. Добре, че носехме пари и в кеш и тук-там се съгласяваха на депозит в кеш, които дори и в по-голям размер беше изгодно да дадем кеш вместо блокиране на сума в карта.

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 18 минути , antea каза:

в tripadvisor като се зачетох по темата, мнението на повечето (американци) беше, че не виждат проблем с депозитите, защото са с карти с много високи лимити, и снижаването на разполагаем баланс минава незабелязано, ама ако си с българска карта и лимит от 2-3 хиляди евро, няколко такива депозита за 2 седмици със сигурност ще натежат

а депозит на дебитна карта може ли да се оторизира?

Абсолютно вярно за лимитите по Американските кредитни карти. Дори и човек да няма гигантски лимит, обикновено има няколко кредитни карти, та това въобще не седи на дневен ред като проблем.

От дебитна карта няма как да се направи оторизация, там се блокира цялата сума или се тегли и после във втора транзакция се връща.

Според мен пътуване само с дебитна карта в щатите е пълен абсурд, освен ако в съответната сметка няма няколко хиляди оставени само с такава цел.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 6 минути , mililia каза:

Аз ползвах за депозити Дайнерс и Револют. Имаше депозити, които си ги получих ден-два, както и такива след месец. Обикновено при Дайнерс върви така. За депозита от Лас Вегас хотела, който беше блокиран до определена дата даже се наложи да пиша на Револют за да отблокират сумата. 

Сетих се и нещо друго. Револют почти винаги блокираха предварителното теглене на сумата, ако е от мотел. за хотелите не беше пробем, но явно мотелите ги водят под някаква форма като опасно плащане. Та в един от мотелите платихме кеш и те държаха да дръпнат сумата за депозит от карта. Аз си дадох Революта и те направиха опит да блокират сумата, но явно Револют не им разреши и впоследствие видях, че не са могли да блокират нищо.

 

@Pantelej Putnik точно при нас случаят беше такъв. Две седмици и всеки ден в различен хотел. Добре, че носехме пари и в кеш и тук-там се съгласяваха на депозит в кеш, които дори и в по-голям размер беше изгодно да дадем кеш вместо блокиране на сума в карта.

значи в нормален хотел револют може да се ползва за депозит? защото все пак е дебитна карта, това е добре, благодаря 🙂

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
Преди 1 час, Pantelej Putnik каза:

Не, нямах предвид да плащам кеш, а наличието на самите депозити ми е странно. А иначе, ако ги връщат в рамките на ден-два от напускане на хотела, то тогава няма да е практически проблем. Проблем би било обаче, ако връщат парите едва след 2-3 седмици, защото, ако всеки ден ще оставяш депозит по около 100-200 долара, то за 2-3 седмици си е страхотна сумата, която ще бъде блокирана.

това за кеша беше по повод трите хиляди депозит в кеш

принципно е доста по-широко разпространено това блокиране, и за градски транспорт и други неща съм го забелязал, вече не помня какво точно

примерно на банкомат пробваш да теглиш, виждаш такса и отказваш, и после изненада, парите седят блокирани този ден докато се осчетоводи...

с Револют със сигурност става ок, с дебитна не би трябвало да има проблем, но се теглят и после връщат, там може и такса да има при връщане с българските банки

никога не е било 100 на ден, както казах по 30-50 на ден за хотел, но не съм бил в Ню Йорк...

преди 16 минути , antea каза:

значи в нормален хотел револют може да се ползва за депозит? защото все пак е дебитна карта, това е добре, благодаря 🙂

за всичко върви Револют, никакви проблеми

даже много нагледно си показва, че сумата е само блокирана

  • Благодаря 1
Връзка към коментар

ПП специално с Револют понякога блокира нещо за съмнителна транзакция, или ти си забранил транзакции с магнитна лента и си забравил и не минава, веднага излиза в приложението и с един клик се оправя, после при повторен опит минава. Но е важно да имаш интернет за тая работа.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

При мен плащането в хотелите беше с карта- виза( дебит, класик) през Букинг, но с депозита в един от хотелите в Манхатън (300$) си имах чакане 2 месеца, докато го върнат. Още при настаняването, когато  го платих, помолих за бързото му връщане, че оставах в Истанбул и ми трябваха пари. Обещаха, но не го направиха. Така,че трябва презапасяване.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 3 часа, Pantelej Putnik каза:

Това е твърде откачено! Уж са напред, а какви глупости са измислили

Това е направено за удобство на клиента и да защити хотелската собственост.

 

1. удобство на клиента - не чакаш при чек аут като на много места в слаборазвитите страни някой да провери съдържанието на минибара и прочие.

 

2. ако си гледал някой платен филм , обикновено ново филмово заглавие, което е pay per view, хотела не трябва да преминава през тромав процес да си вземе сумата от клиента.

 

Както Джорджи каза , при плащане с кк има само авторизация , докато ако се ползва дк , се минава през реално плащане и после рифанд, което отнема по-дълго време. 

преди 3 часа, stanimir каза:

 , до такива които приемат само карти ( примерно в национални паркове и ако имаш само кеш ти е спукана работата)

Много ясно , необходимо ли е да се товари персонала с инкасо и броене на кеш ? През 21век ? 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
12 minutes ago, stanislavpp said:

Това е направено за удобство на клиента и да защити хотелската собственост.

 

1. удобство на клиента - не чакаш при чек аут като на много места в слаборазвитите страни някой да провери съдържанието на минибара и прочие.

 

2. ако си гледал някой платен филм , обикновено ново филмово заглавие, което е pay per view, хотела не трябва да преминава през тромав процес да си вземе сумата от клиента.

 

Както Джорджи каза , при плащане с кк има само авторизация , докато ако се ползва дк , се минава през реално плащане и после рифанд, което отнема по-дълго време. 

Много ясно , защо е необходимо да се товари персонала с инкасо и броене на кеш? В 21век ? 

Щото в същата тази държава има куп места които приемат плащане единствено в кеш , както и немалко които  имат 2-3% такса за плащане с карта.  САЩ са много далеч от една Скандинавия примерно ,където реално може да живееш без книжни пари и в  най-затънтено селце да си купиш дъвка с КК.

 

Относно въпросните депозити - никога отблокирането не се е бавило повече от седмица ,  където съм отсядал и го приемам за съвсем нормално.Явно има много различни практики в това отношение.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Естествено , че има - ама нали правиш разлика между частни бизнеси и паркове на федерално / държавно ниво ? “Сив” частен сектор и публичен прозрачен сектор?

 

И нещо любопитно , което пропуснах да спомена за минибаровете. Част от високият клас хотели в САЩ имат сензори с таймери в минибаровете, които автоматично начисляват сума , ако сте взели нещо от минибара , тоест изключват в голяма част човешкият фактор за проверка на наличността.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Ох, не знам за депозити, но цените на хотелите в Маями са направооооо...нечовешки 😞 То бива скъпотия, но това направо ме разби. Струва ми се, че преди ковида бяха доста по-нормални 😞 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 31 минути , Eva eva каза:

Ох, не знам за депозити, но цените на хотелите в Маями са направооооо...нечовешки 😞 То бива скъпотия, но това направо ме разби. Струва ми се, че преди ковида бяха доста по-нормални 😞 

Инфлация + рекордна затоваряемост на хотелските настанявания 👍

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Не съм сигурна за какви точно депозити става дума, сигурно има значение, че резервациите се правят с европейски карти. 
Не ни се е случвало да плащаме депозити и да блокират суми по картите ни. От различните хотели зависи дали когато правиш резервацията ще платиш само за първата нощувка, или цялата сума или нищо и плащаш, чак като направиш чекаут в хотела. 
Когато правихме роудтрип в Калифорния преди 3 години, бях запазила нощувки в 10 различни хотела, по 1 във всеки. Само от две места ми чарджнаха картата веднага, всички други хотели при чекаут.

 

преди 38 минути , Eva eva каза:

Ох, не знам за депозити, но цените на хотелите в Маями са направооооо...нечовешки 😞 То бива скъпотия, но това направо ме разби. Струва ми се, че преди ковида бяха доста по-нормални 😞 

Навсякъде е така в САЩ и Канада в момента. Нямат персонал и хотелите не са отворени на пълен капацитет, затова е толкова скъпо. От сега нататък с малки стъпки ще се връщат към нивата от преди ковид. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 1 час, stanislavpp каза:

И нещо любопитно , което пропуснах да спомена за минибаровете. Част от високият клас хотели в САЩ имат сензори с таймери в минибаровете, които автоматично начисляват сума , ако сте взели нещо от минибара , тоест изключват в голяма част човешкият фактор за проверка на наличността.

Доста честно срещано, а ние като сме с деца и редовно обясняваме да не пипат там, защото извадят ли нещо и вече са ни чарджнали 🙂 .

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Веднъж разбрали ,че клиентите са склонни да плащат по-висока цена едва ли нещо ще се върне каквото е било преди. С доста хора си говориме и всички се учудваха на сравнително малкия брой туристи това лято в Аляска и сериозно завишените цени ( аз лично нямам наблюдения какво е било преди ,но сега в никакъв случай не беше пренаселено - точно обратното).

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

😄 Чак си се радвам на себе си - за да не изгубя едно ваучерче за 160 долара ще дам 1 000 лв. да спя в егати дупката в Маями. Дано все пак докато стане време за пътуване да има малко редукция надолу.

  • Смея се 1
Връзка към коментар
преди 2 часа, stanislavpp каза:

И нещо любопитно , което пропуснах да спомена за минибаровете. Част от високият клас хотели в САЩ имат сензори с таймери в минибаровете, които автоматично начисляват сума , ако сте взели нещо от минибара , тоест изключват в голяма част човешкият фактор за проверка на наличността.

 

преди 40 минути , Травеолани каза:

Доста честно срещано, а ние като сме с деца и редовно обясняваме да не пипат там, защото извадят ли нещо и вече са ни чарджнали

Ето още едно безумство според мен! Отварям минибара, за да видя какво има в него, вземам бутилчица вино, за да прочета какво е, връщам го, защото не желая да го консумирам и хоп - таксуват ме. Какво съм купил в случая, че да ме таксуват?!? По същата логика може и в магазините да се поставят сензори и пипнеш ли стока - плащаш. Дали подобни странности, наред с безумните цени на хотелите, няма да ме откажат от Щатите 🤔

  • Харесвам 3
  • Смея се 2
Връзка към коментар
преди 11 минути , Pantelej Putnik каза:

 

Ето още едно безумство според мен! Отварям минибара, за да видя какво има в него, вземам бутилчица вино, за да прочета какво е, връщам го, защото не желая да го консумирам и хоп - таксуват ме. Какво съм купил в случая, че да ме таксуват?!? По същата логика може и в магазините да се поставят сензори и пипнеш ли стока - плащаш. Дали подобни странности, наред с безумните цени на хотелите, няма да ме откажат от Щатите 🤔

Не се настройвай така. Знам от собствен опит, че като тръгнеш с тази настройка ще виждаш само проблемите ( а тях ги има навсякъде).

И аз първите 6 месеца докато живеех в щатите всичко ме дразнеше :

 - защо ми се "хилят" навсякъде,...

- "какво толкова ги интересува как съм" че всеки пита,....

- абе тия колко ли ги мързи че чак имат Drive-through банкомати и банки ...

После установяваш, че като тръгнеш с тази нагласа е естествено само кофти неща да "виждаш" и пропускаш хубавите.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 2 часа, stanislavpp каза:

Това е направено за удобство на клиента и да защити хотелската собственост.

 

1. удобство на клиента - не чакаш при чек аут като на много места в слаборазвитите страни някой да провери съдържанието на минибара и прочие.

С това пък въобще не мога да се съглася! Значи в цял свят могат да те питат дали си ползвал нещо от минибара и евентуално в рамките на минута да проверят, а в САЩ сякаш се съмняват в клиентите си, че чак депозит ще вземат. Сякаш дузина бутилчици с алкохол са голяма работа и голям риск. Все пак цената, която плащаш за един хотел, определя и целевата група на хотела. В скъпите хотели ходят обикновено по-заможни хора, от които не се очаква да се излагат за подобни неща. В по-евтините хотели пък се съмнявам в минибаровете да има стоки за повече от десетина долара. Та, не ги разбирам и това си е.

Понаспамих темата, наядосвах се... стига толкова 🤣🤣🤣

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

През доста хотели сме минали в САЩ и само ведъж са ми взели депозит, винаги ползвам Букинг. За плащане с карта само на бензиноколонки сме имали проблем, но и в Италия не ни искат картите бензиноколонките им. Дебитни, кредитни, всичко ни е минавало в  Калифорния, Невада, Аризона, Юта, Флорида,  проблеми никога не сме имали, за разлика от любимата ми Германия, където ако си само с кредитна карта си загубен. Да не споменавам рент а кара, коло по-лесно, удобно и без нерви се случва в САЩ. За мене пътешестването и всико свързано с него в САЩ е по-лесно от това в Европа. 
 

Хотелите в Маями са много по-скъпи сравнено с 2019/20, но черешката ще бъде ако тръгнете към Key West,  там цение за нощувки са космически. Рент а кар също е много скъп, затова решихме тази година да рискуваме с Туро и останахме много доволи. 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

И аз сега се замислих за тези депозити и не мога да се сетя да са ни искали такива... Вярно, че последно бяхме точно преди ковид и нещата може да са се променили от тогава. И ние използваме Буукинг, а по-рано и Експедия.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.