Прескочи до съдържание

Георги
rik4o
Съобщението е добавено от rik4o

Това е тема за бързи въпроси. свързани със САЩ. Какво е бърз въпрос? Това е въпрос, който има достатъчно конкретика, така че да му бъде отговорено с до 2-3 отговора, т.е. въпрос, който не предизвиква дискусия. Примери:

 

- Денонощно ли е метрото в Ню Йорк?

- Може ли да шофираме в САЩ а нашите шофьорски книжки?

 

Има и друг тип въпроси, които може да изглеждат бързи, но да са въпрос на лично мнение и може да предизвикат дискусия. За тях се пуска отделна тема. Примери:

 

- Кое да изберем - Top of the rock или Empire state building?

- Йелоустоун или Йосемити?

 

Възможно е да решите, че въпросът ви е бърз, да го пуснете тук и да се зароди дискусия - няма лошо, ще бъде отделен в нова тема, да не се чудите 

 

Разбира се, ако искате да обсъдите цялото си пътуване в детайли, винаги пускайте нова тема. По този начин най-добре ще си го проследите от първите въпроси до самото пътуване и разказите ви след него. 

Препоръчани мнения

преди 46 минути , Pantelej Putnik каза:

С това пък въобще не мога да се съглася! Значи в цял свят могат да те питат дали си ползвал нещо от минибара и евентуално в рамките на минута да проверят, а в САЩ сякаш се съмняват в клиентите си, че чак депозит ще вземат. Сякаш дузина бутилчици с алкохол са голяма работа и голям риск. Все пак цената, която плащаш за един хотел, определя и целевата група на хотела. В скъпите хотели ходят обикновено по-заможни хора, от които не се очаква да се излагат за подобни неща. В по-евтините хотели пък се съмнявам в минибаровете да има стоки за повече от десетина долара. Та, не ги разбирам и това си е.

Понаспамих темата, наядосвах се... стига толкова 🤣🤣🤣

 

Вече си си изяснил всичко, ама да добавя, че в повечето хотели няма нищо в минибара и депозитът изобщо не е с тази цел. :laugh:

С каква цел е точно и от какво зависи размерът му, така и не разбрахме.

Забавянето на възстановяването на сумите може да зависи и от нашите банки, но не съм сигурна.

Сигурна съм обаче, че не съм нощувала в хотел в САЩ без да ми вземат депозит. :wink:

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 36 минути , Pantelej Putnik каза:

 

Ето още едно безумство според мен! Отварям минибара, за да видя какво има в него, вземам бутилчица вино, за да прочета какво е, връщам го, защото не желая да го консумирам и хоп - таксуват ме. Какво съм купил в случая, че да ме таксуват?!? По същата логика може и в магазините да се поставят сензори и пипнеш ли стока - плащаш. Дали подобни странности, наред с безумните цени на хотелите, няма да ме откажат от Щатите 🤔

Пише си на хладилничето в повечето случаи, че ако извадиш нещо, ще те таксуват. Ако не го забележиш, просто ще говориш с тях, ще го махнат. Малките деца като не могат да четат и като се случи така се оправят нещата с оплакване/говорене. 

Това са малки неща, не се отказвай така лесно 😉 
 

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Не се настройвай така , добрите неща са много повече от дребните странности (странности за нас) . Просто не е  да кажем Швейцария ,където виждаш че е скъпо ,но в същото време чувстваш че си заслужава всеки франк и никога не се чувстваш прецакан.

От всичко видяно досега, за мен най-напредналата и цивилизована държава в почти всяко едно отношение си остава Япония ,но там пък какви културни особености си имат 😄

  • Харесвам 8
Връзка към коментар
преди 21 минути , funny каза:

 

И аз първите 6 месеца докато живеех в щатите всичко ме дразнеше :

 - защо ми се "хилят" навсякъде,...

- "какво толкова ги интересува как съм" че всеки пита,....

- абе тия колко ли ги мързи че чак имат Drive-through банкомати и банки 

Това е различна културна среда. И мен ми беше супер странно непознати мъже и жени да ми се усмихват на улицата и да поздравяват. А въпроса “как си” е като “здравей”, малко за стапяне на леда и за завързване на small talk, който е доста по приятно преживяване от това да си мълчите awkwardly или да зяпате тавана или да се взирате един друг, докато примерно ви обслужват на касата, на рецепцията и т.н. 😉 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 9 минути , Травеолани каза:

Това е различна културна среда. И мен ми беше супер странно непознати мъже и жени да ми се усмихват на улицата и да поздравяват. 7А въпроса “как си” е като “здравей”, малко за стапяне на леда и за завързване на small talk, който е доста по приятно преживяване от това да си мълчите awkwardly или да зяпате тавана или да се взирате един друг, докато примерно ви обслужват на касата, на рецепцията и т.н. 😉 

Живях 7 години в Германия и съм свикнал с усмивките и с поздравите дори от непознати хора. Е, сигурно е различно в САЩ. Вярно, че много хора смятат, че американците преиграват с техните възхищения от елементарни неща. Това обаче го приемам точно като типична тяхна културна черта и това е. Няма лошо, щом така им харесва и не пречат на никой. 🙂

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
Преди 1 час, Pantelej Putnik каза:

Ето още едно безумство според мен! Отварям минибара, за да видя какво има в него, вземам бутилчица вино, за да прочета какво е, връщам го, защото не желая да го консумирам и хоп - таксуват ме. Какво съм купил в случая, че да ме таксуват?!?

Не се бой и за това е помислено, само с пипане и гледане няма да те таксуват . Преди таймерите на сензорите бяха настроени на 30секунди , сега тенденцията е за 60 секунди , които са предостатъчни за опипване , мирисане , гледане, озъртане, проверка с жената и умуване 😉..

 

 

Освен това , не забравяй че всичко това е направено за удобство на клиента и на хотела , а не да те прецакат. Така или иначе , някой физически дозарежда минибара всяка сутрин …

  • Харесвам 2
  • Смея се 1
Връзка към коментар
преди 6 минути , stanislavpp каза:

 опипване , мирисане , гледане, озъртане, проверка с жената и умуване 😉

описа го като шекспирова дилема to be or not to be :smile:

 

ама така с тия сензори е голяма тесла, ако някой тарикат пийне по късна доба и от зор кенче или бутилче и на другия ден реши да "дозареди" минибара с купено от будка същото, а те вземат че пак го таксуват :grin:

Връзка към коментар
Преди 1 час, Mary каза:

депозитът изобщо не е с тази цел. :laugh:

С каква цел е точно и от какво зависи размерът му, така и не разбрахме.

Напротив, това е една от целите , другите са - счупено, платени канали/филми, рум сървиз…

 

Депозитът варира между 50 и 200 и е на престой , реално не се плаща, а има само авторизация …

 

Рядко се среща по малки настанявания , типичен е за вериги и среден/висок клас настанявания .

 

За разлика от resort fees , които са чист скам в повечето случаи , депозита е за удобство и на двете страни ( клиент-хотелиер).

Връзка към коментар

Честно казано не разбирам защо в Маями е толкова скъпо. На мен ми се сториха адски цените още 2017-та, а не беше нещо уау. Даже не мисля, че другаде освен в Кий Уест из Флорида ми е харесвало. Може да е от прилива на нюйоркчани. По време на ковид половината щат се изнесе към Флорида - едно заради по-слабите мерки и друго, че им идва по-евтин животът там, ако могат да работят дистанционно. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

  Цените в Маями винаги са били по-скоро ниски , но сега пост Ковид наистина регистрират най-висок ценови ръст в пиковите си месеци , + 55% в директно сравнение с 2019г . Колежката не е споменала за кой период е гледала цените , съответно може само да си чешаме клавиатурите. През техният летен ( и слаб ) сезон цените си остават ниски. Рекордната хотелска заетост в пиковите месеци дава отражение върху цените , вероятно и персонала вече получават доста по-високи възнаграждения… За съжаление , стандарта в България изостава още повече покрай световната инфлация и всичко ще ни изглежда все по-скъпо.

Връзка към коментар
преди 52 минути , Marusinka каза:

Честно казано не разбирам защо в Маями е толкова скъпо. На мен ми се сториха адски цените още 2017-та, а не беше нещо уау. Даже не мисля, че другаде освен в Кий Уест из Флорида ми е харесвало. Може да е от прилива на нюйоркчани. По време на ковид половината щат се изнесе към Флорида - едно заради по-слабите мерки и друго, че им идва по-евтин животът там, ако могат да работят дистанционно. 

А, Марусинче, не така с лошо за Флорида плийз 😂. Аз съм живяла там и съм много пристрастна, чакам с нетърпение да я обиколим с кола в бъдеще. Там всичко ми е красиво и перфектно (с изключение на ураганите). 

  • Смея се 1
Връзка към коментар
преди 3 минути , Травеолани каза:

А, Марусинче, не така с лошо за Флорида плийз 😂. Аз съм живяла там и съм много пристрастна, чакам с нетърпение да я обиколим с кола за в бъдеще. Там всичко ми е красиво и перфектно (с изключение на ураганите). 

тогава обещавам никога да не си кажа истинското мнение за този щат...🤣🤣

  • Смея се 1
Връзка към коментар

Лично на мен и хората там ми се сториха по-красиви ,вероятно заради големия брой латиноамериканци.По-малкото афроамериканци  също е плюс.Понеже беше зима ,а след Флорида ходих до Ню Йорк си виках кой нормален иска да живее в Ню Йорк при положение ,че си имат Флорида и Калифорния ? Разбира се наясно съм с икономическите и останали предпоставки ,но на фона на райския климат, южна екзотика и красота,  мрачен , дъждовен и мразовит Ню Йорк ми изглеждаше далеч не най-доброто място да си прекарваш зимите.Немалко от по-заможните северняци , както се разбира сноват между двата щата и така получават най-доброто от Америка.В крайна сметка страната не е чак толкова голяма и за три часа полет попадаш в почти различен свят в същата държава

 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
  • 1 месец по-късно ...

Кой е най-лесният начин за придвижване в Ню Йорк?

Кацане на JFK, спане в Бруклин, ходене насам натам Манхатън и други.

Видях, че има два вида карти за метрото, едната се зарежда и сваля по 25 цента от билет, а другата е за 7 дни без лимит и с твърда цена 33 долара.

За 3 нощувки престой и отиване и връщане до JFK коя е по-добре да се вземе? Всичко ли по пътя от летището се покрива от тях и може ли да се движа само с нея или ще ми трябва и друга? Има ли допълнителни такси за спирките на летището, видях, че уж имало, ама не пише колко точно.

Видях, че примерно линията Roosevelt Island Tram не се покрива от тях.

 

AirTrain може ли да се ползва с без лимитната карта или си е отделна линия и се плаща отделно?

 

Връзка към коментар
преди 2 минути , Alexander каза:

Кой е най-лесният начин за придвижване в Ню Йорк?

Най-бързо и лесно е с метрото. Но за картите не знам сега как са.

Връзка към коментар
преди 1 час, Alexander каза:

AirTrain може ли да се ползва с без лимитната карта или си е отделна линия и се плаща отделно?

Плаща се отделно. 8 долара беше през юли.

Може би автобусите до летището да влизат в седмичната карта, но не пробвахме.

 

Ние бяхме със седмични карти, но и имахме 6 дни, та си струваше.

За 3 дни не съм сигурна как ще е.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Има разни варианти с автобус ,но с Air Train до метрото е много по-удобно.Зависи и къде точно в Бруклин ще си.Виж в Гугъл мапс транспортните връзки.

 

https://www.jfkairport.com/to-from-airport/public-transportation                         

Зависи колко ще обикаляте. За мен седмична карта си струва дори за 3 дни , като знаеш че може да ползваш безлимитен транспорт. Това са само 12 нормални билетчета. И да се набуташ ще е с малко.Ако пътуваш съвсем малко може и направо с безконтактна карта , вече са инсталирани устройства навсякъде.

 

 

 

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
На 19.09.2022 г. в 20:43, Alexander каза:

В момента за ваксинирани не се иска никакъв тест за влизане в САЩ?

Поне така чета в официалните сайтове.

Да, от 12.06.2022 не се искат тестове. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 4 седмици по-късно ...

Здравейте,

 

На 15.11.  ще пътуваме до САЩ, Флорида. Имам въпрос относно пътуването и Covid -19  изискванията. Навсякъде се упоменава, че за напълно ваксинирани се считат пътниците, които са поставили втората доза ваксина  14 дни преди влизането в САШ, но никъде не се упоменава дали има изискване кога трябва да е поставена. Например лятото за Франция на мъжа ми не му зачетоха ваксинационният статус, тъй като са изминали повече от 9 месеца от поставянето на втората доза.

Аз съм с поставена бустерна доза на 2.12.2021, Мъжът ми няма бустер и е с поставена втора доза през май 2021, означавали това, че сме напълно ваксинирани?

Връзка към коментар
  • 3 седмици по-късно ...

Моят въпрос е свързан с Лос Анджелис, 

Има ли място в Лос Анджелис, като висока сграда с достъп, платен или неплатен, от където може да се наблюдава най-красивата пътна детелина на града. Предварително благодаря!

Връзка към коментар

Не намерих по-подходяща “бърза тема”, въпросът ми е как най-лесно да намеря информация за различни авиокомпании до коя седмица от бременността позволяват да летиш с тях? В моя случай, до САЩ?

Гледах опции с различни авиокомпании и искам да зная, ако са им различни ограниченията, коя дава да се лети до най-късно.
Благодаря!

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.