Прескочи до съдържание

Георги
rik4o
Съобщението е добавено от rik4o

Това е тема за бързи въпроси. свързани със САЩ. Какво е бърз въпрос? Това е въпрос, който има достатъчно конкретика, така че да му бъде отговорено с до 2-3 отговора, т.е. въпрос, който не предизвиква дискусия. Примери:

 

- Денонощно ли е метрото в Ню Йорк?

- Може ли да шофираме в САЩ а нашите шофьорски книжки?

 

Има и друг тип въпроси, които може да изглеждат бързи, но да са въпрос на лично мнение и може да предизвикат дискусия. За тях се пуска отделна тема. Примери:

 

- Кое да изберем - Top of the rock или Empire state building?

- Йелоустоун или Йосемити?

 

Възможно е да решите, че въпросът ви е бърз, да го пуснете тук и да се зароди дискусия - няма лошо, ще бъде отделен в нова тема, да не се чудите 

 

Разбира се, ако искате да обсъдите цялото си пътуване в детайли, винаги пускайте нова тема. По този начин най-добре ще си го проследите от първите въпроси до самото пътуване и разказите ви след него. 

Препоръчани мнения

преди 25 минути , stanimir каза:

И да не се получи не се ядосвай. Обиколките на Капитолия , библиотеката на Конгреса , Върховния съд , печатницата , музеите по Нешънъл Мол , Джорджтаун ще ви уплътнят добре времето във Вашингтон. Стига за поне два-три дни.

В Капитолия не трябва ли с покана пак?

Връзка към коментар
преди 5 минути , stanimir каза:

Когато аз ходих не , но това беше преди три години. Да не трябват за да присъстваш на дебати ? 

 

Не съм сигурна. Екипът на моя представител беше сгафил нещо с поканата за тура на Белия дом и ни казаха, че за утешение ще ни разведат из Капитолия и предположих, че и за там трябва покана. Но аз лично не съм проверявала как става.

Връзка към коментар
8 minutes ago, Marusinka said:

Не съм сигурна. Екипът на моя представител беше сгафил нещо с поканата за тура на Белия дом и ни казаха, че за утешение ще ни разведат из Капитолия и предположих, че и за там трябва покана. Но аз лично не съм проверявала как става.

Виждам че няма промяна. Необходима е само предварителна резервация за ден и час :

 

https://www.visitthecapitol.gov/visit

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
На 3.12.2022 г. в 16:37, Marusinka каза:

Прати им сайта на Белия дом с ограден текст какво се изисква от посолството ни и им вдигни скандал. Заплаши ги с журналисти и/или ги тагни в социалните медии. Или пак с любезност се пробвай да им звъннеш и да попаднеш на свестен човек. Преди няколко дни говорих със служител в консулството в ЛА и останах с добри впечатления, но преди все някой ме е нервирал. 

честно казано нямам никакво желание да се занимавам с българското посолство във Вашингтон. А и очевидно те нямат идея или се правят, че нямат идея, за да си спестят работа... 

 

Някой има ли идея как става с този Flex Pass за Ню Йорк? Имам набелязана например статуята на свободата. Доколкото виждам обаче с този пас мога само да се разходя около нея. Тоест мога ли преди това на някакво гише да доплатя за музея на Елис айлънд и за пиедестала на статуята?

Връзка към коментар

Доколкото помня преди 5 години като ходих можеше да се ползва само това, което е в паса. Точно за статуята и аз бях гледала и търсила, ама май нямаше как да се доплати.

Връзка към коментар
  • 2 месеца по-късно ...
На 11.08.2022 г. в 16:23, stanimir каза:

Като спомена resort fees , не е лошо и при резервации за Маями да се следи внимателно дали някъде не са вписани със ситни буквички под цената.

САЩ са на крачка от пълната забрана на дразнещите resort fees, част от закона “ Junk Fee Prevention Act” . Новият закон ще забрани също таксуването от лоукостове за седящи места заедно с деца под 14 год, както и други наказателни такси извън туристическата индустрия ( предварително прекратяване на договор за кабелна ТВ, нет и т.н.).


https://www.whitehouse.gov/briefing-room/statements-releases/2023/02/01/fact-sheet-president-biden-highlights-new-progress-on-his-competition-agenda/

 

  • Харесвам 7
  • Браво 1
Връзка към коментар

Вече втори американец ми казва "Не ходете в Сан Франциско, има много бездомници!". На първият не му обърнах внимание, но втората подробно ми обясни, че посред бял ден разбиват коли и взимат вътре каквото намерят, защото са приели по закон за кражба до 950 usd само да се издава фиш. Жената каза, че живее много близо до СФ и ако трябва да ходи да града, взима Uber, но не и собствената си кола.

Да се има едно наум, ако затръгвате натам и сте с рент-а-кар.

  • Шок 1
Връзка към коментар
Преди 1 час, Яничка каза:

Вече втори американец ми казва "Не ходете в Сан Франциско, има много бездомници!". На първият не му обърнах внимание, но втората подробно ми обясни, че посред бял ден разбиват коли и взимат вътре каквото намерят, защото са приели по закон за кражба до 950 usd само да се издава фиш. Жената каза, че живее много близо до СФ и ако трябва да ходи да града, взима Uber, но не и собствената си кола.

Да се има едно наум, ако затръгвате натам и сте с рент-а-кар.

По принцип из града е по-удобно да не си с кола, защото трудно се намират паркинг места, но абсолютно никъде не сме имали проблеми (бях семейно преди няколко месеца). Имаше два квартала, в които забелязахме да има много бездомни - Чайна таун и до Юниън скуеър, но останалите туристически места не бяха изобщо зле. Може би на Fisherman’s Wharf беше по-кофти, но наистина не е като да си заобиколен от бездомни навсякъде. На мен Сан Фран ми харесва и мисля, че трябва да се посети поне веднъж в живота и, за съжаление, проблемът с бездомните съществува в почти всички метрополиси в САЩ. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Поне за СФ проблем е голям от 10 години поне и се увеличава всяка година. Моя близка приятелка е от 20+год в щата и сега се радва, че не се е изместиш преди 10-15 год в СФ, понеже е искала много.

Местните  се бунтуват понеже цени, наеми и данъци са много високи, а пред къщите спят бездомници и наркомани често припаднали по този начин.

 

 

 Обясни ми, че обичали да се хвърлят  на преди те капаци на колите, та внимавах доста 

1DD6448C-1A64-480E-AF50-AB5646C94EC8.jpeg

24B88B42-602C-49F5-A621-5FE77C784BFF.jpeg

CEA62DA4-1FF5-4C4D-B323-B08B6A7F3A0A.jpeg

  • Харесвам 1
  • Шок 1
Връзка към коментар

Това с хвърлянето пред колите го видях с очите си в Анкъридж.Трио пияндурници от коренното население изиграха сценка на една невинна женица и всичко приключи с пари на ръка. Станах неволен свидетел на цялата сценка чакайки на сфетофара, като преди това ги бях видял тия образи да разнасят двулитрова бутилка уиски и да си смучат в градинката.

 

Доколкото съм чел властите нямат правомощия да ги прибират (ако не вършат престъпления), нито има кой да плаща за лечението на видимо психично болните хора по улиците.

Ню Йорк обяви есента амбициозна програма за разчистване на метрото от бездомници, които на практика си живеят там , и включително ще могат да ги настаняват за принудително лечение.В допълнение рязко увеличават броя на патрулиращите полицаи в метрото.

Някъде след 10 вечерта в Манхатън е така

 

IMG_20191017_083103.jpg

 

 

https://www.fox5ny.com/news/nyc-homeless-sweeps-most-people-leave-shelters

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Ами то и в Париж си заобиколен от африканци пред Айфеловота кула и Сакре кьор, които се опитват да те ограбят като ти пробутват гривни за късмет, а в Мексико по магистралите слагат преграждения, за да изнудват туристите като после ги махат, или наемаш джет-ски и те обвиняват, че си ги развалил и ще те вкарат в затвора. Или пък в Бали, където посред бял ден убиват публично крадци на плажа. Да не говорим за джепчиите в Бг. Навсякъде има в различни размери групи, които се препитават чрез мошенгии, навсякъде има гета, бездомни хора, просяци. Важното е да имаш поне базова осведоменост за дестинацията, до която пътуваш, и да си нащрек за туристически капани, но ми се струва, че изказвания от рода на “не ходи еди-къде си, защото…” са силно преувеличени (може би не толкова за Северна Корея и страни с активни военни конфликти).

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

@Marusinka, писала съм "да се има едно наум, ако затръгвате натам и сте с рент-а-кар". Изказването да не се ходи там не е мое, а на американец, който живее там и на друга жена, чиито син живее много близко до СФ - малко по-различно е от това просто да си ходил наскоро. Била съм в СФ преди 5-6 години и страшно много ни хареса. Но също бяхме с рент-а-кар, защото логично пътуването не беше само в града, а продължихме из Калифорния, Невада и т.н.

Идеята на форума е информативна и е добре да се знае, а че магеланци няма да спрат да пътуват по света, това е повече от ясно.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
На 9.02.2023 г. в 17:05, Яничка каза:

втората подробно ми обясни, че посред бял ден разбиват коли и взимат вътре каквото намерят, защото са приели по закон за кражба до 950 usd само да се издава фиш.

Доста подвеждащо 😉 , може би на тази “втората “  ти като магеланка/бг мама трябва да и обясниш смисъл  на закона в Калифорния :

Petty Theft of a Vehicle in California: Misdemeanor Penalties

Stealing a vehicle worth $950 or less constitutes petty theft, which carries a misdemeanor sentence of up to six months in county jail, a fine of $1,000, or both.

However, if an offender has a prior theft-related conviction and a prior conviction for a serious or violent offense, registrable sex offense, or embezzlement from a vulnerable adult, the penalty bumps up to a wobbler with the same penalties as grand theft auto ("petty with a prior").

(Cal. Penal Code §§ 487, 490.2, 666, 666.5 (2022); Cal. Proposition 47.)

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
Преди 1 час, stanislavpp каза:

Доста подвеждащо 😉 , може би на тази “втората “  ти като магеланка/бг мама трябва да и обясниш смисъл  на закона в Калифорния :

Petty Theft of a Vehicle in California: Misdemeanor Penalties

Stealing a vehicle worth $950 or less constitutes petty theft, which carries a misdemeanor sentence of up to six months in county jail, a fine of $1,000, or both.

However, if an offender has a prior theft-related conviction and a prior conviction for a serious or violent offense, registrable sex offense, or embezzlement from a vulnerable adult, the penalty bumps up to a wobbler with the same penalties as grand theft auto ("petty with a prior").

(Cal. Penal Code §§ 487, 490.2, 666, 666.5 (2022); Cal. Proposition 47.)

 

Поредният ти коментар изцяло за спора. А ако четеше във форума, а не само пишеш, щеше да знаеш, че нито съм "мама", нито имам нещо общо с bg mama...

Учудвам се колко много време се отдели на темата - от едни, непроучени какво точно пише и от други, пишещи за спора. За мен тя приключи.

  • Смея се 1
Връзка към коментар

 

преди 1 час, stanislavpp каза:

Доста подвеждащо

И на мен така ми прозвуча.

 

преди 1 час, Яничка каза:

Идеята на форума е информативна и е добре да се знае, а че магеланци няма да спрат да пътуват по света, това е повече от ясно.

Това го разбирам и може би, трябва да се отвори отделна тема за “Съображения за сигурност в различни точки на света” и който се интересува да чете. Обаче напоследък ми прави впечатление, че се отправят предимно негативни и не толкова правдоподобни предупреждения за САЩ, че едва ли не бездомниците са превзели градовете, сервитьорите те гонят за бакшиш, метрото е мега зле, ще ти разбият колата на улицата и т.н. Не твърдя, че всичко е цветя и рози и няма престъпност/клошарство, но не и в такава степен. 
Щеше да ми е особено полезно, ако някой по същия обезпокоителен начин ме беше осведомил за електрическите огради, наблюдателните камери, банкоматите, които се пазят с калашници, километричните гета между градовете, авто-джамбазоте и прочие в Южна Африка. След преживяването ми там, подобни загрижено-информативни коментари за Щатите ми идват в повече. Малко като обажданията, които получавам, след новините в Бг за пясъчни бури във Финикс. “Добре съм. Как да съм? Все пак сме в пустинята. Нищо толкова не е станало.”

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
3 hours ago, Marusinka said:

 

И на мен така ми прозвуча.

 

Това го разбирам и може би, трябва да се отвори отделна тема за “Съображения за сигурност в различни точки на света” и който се интересува да чете. Обаче напоследък ми прави впечатление, че се отправят предимно негативни и не толкова правдоподобни предупреждения за САЩ, че едва ли не бездомниците са превзели градовете, сервитьорите те гонят за бакшиш, метрото е мега зле, ще ти разбият колата на улицата и т.н. Не твърдя, че всичко е цветя и рози и няма престъпност/клошарство, но не и в такава степен. 
Щеше да ми е особено полезно, ако някой по същия обезпокоителен начин ме беше осведомил за електрическите огради, наблюдателните камери, банкоматите, които се пазят с калашници, километричните гета между градовете, авто-джамбазоте и прочие в Южна Африка. След преживяването ми там, подобни загрижено-информативни коментари за Щатите ми идват в повече. Малко като обажданията, които получавам, след новините в Бг за пясъчни бури във Финикс. “Добре съм. Как да съм? Все пак сме в пустинята. Нищо толкова не е станало.”

Това е вярно.Вероятно всичко идва от прекалено високите очаквания, заради доста нереалния образ на страната ( в частност да вземем и Сан Франциско)  насаждан по света от медии , Холивуд и т.н.

За ЮАР , Южна Америка , Африка или ЮА някак си си много по-подготвен.

 

П.П. Във форума са писани и доста нелицеприятни неща за ЮАР , вероятно просто не сте питали преди да тръгнете на пътуване.

  • Харесвам 2
  • Замислям се 1
Връзка към коментар

Ами никой  тук не пише нарочно разни неща  и не иска  да заблуждава, а точно обратното.

 

На всеки е ясно какво е в САЩ и без да е ходил вече, а за тия които са ходили няма как да си държим очите затворени и да казваме на черното - бяло само защото това е САЩ, все пак там се ходи с виза, цял свят иска да избяга и т.н.

И аз имам един заможен познат в САЩ, който ми обяснява, че видиш ли, като си много напред, не виждаш всичката помия и си седи надалеч, ама това не значи, че я няма.

Съжалявам, но това е положението. И няма нужда да се дават примери, как ама и в Европа било така, защото не е така.

В който и да е град в Европа-столица има в пъти по-малко мизерия, просяци, бездомници и пр.,  а в САЩ са навсякъде вече, да не говорим, че ако сравним страни от Г7 или да речем първите 10-15 най-развити  в света, САЩ ще са най-долу в списъка по тези показатели, включително и по опасност и престъпления.

 

 

 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Готов съм да се съглася с @Alexander. Само напишете "san francisco homeless" в youtube и това, което ще видите определено е доста зле.

Милионите пръснати нямат край, а подобрение йок. Част от мерките са абсурдни:

https://www.foxnews.com/us/san-francisco-addicts-kept-state-of-bondage-syringe-exchange-programs-former-drug-user-says

Реално това произлиза от типа капитализъм. В Западна Европа е доста социално. Както казвам, там са измислили социализма.

Докато в САЩ си е див капитализъм за жалост ...

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

От написаното в последните няколко коментара, се замилсих дали аз съм била в САЩ или на друга планета, че нито съм виждала много бездомници (с излючение в центъра на ЛА) нито са ме обирали, нито съм виждала мизерия. Харесва ми този “див капитализъм”, а четири пъти са ме обирали в “социална Европа”, два пъти в Италия и по един път в Германия и Франция. Най-чистия, голям и подреден град в който съм била е Солт Лейк Сити. Да не говорим за обслужване и комуникация към клиента. Но по нашите земи САЩ не е много долюбвана страна, та разбирам, защо все кусурите им се търсят. 

  • Харесвам 5
  • Браво 1
Връзка към коментар

Да си припомним размерите на Щатите все пак... За всеки по нещо. Живея близо до Вашингтон 20тина години вече, ама сме малко в гората. Малко градче, училище, пожарна и поща - т'ва е. Проблеми създават само наглите катерици и чат-пат някоя мечка. Балтимор ми е на 40тина минути - там да не замръкваш. Голяма страна - опции много. 

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
59 minutes ago, TaniaG said:

Да си припомним размерите на Щатите все пак... За всеки по нещо. Живея близо до Вашингтон 20тина години вече, ама сме малко в гората. Малко градче, училище, пожарна и поща - т'ва е. Проблеми създават само наглите катерици и чат-пат някоя мечка. Балтимор ми е на 40тина минути - там да не замръкваш. Голяма страна - опции много. 

Добре казано !

Не знам защо някой хора приемат нещата едва ли не лично.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 12 часа, stanimir каза:

вероятно просто не сте питали преди да тръгнете на пътуване.

Питах сто човека, включително Rainy, която ми направи план къде и какво да правим, и няколко души, които живеят/са живели там. Всеки само за пингвини и сафарита разказа и после като ги пречуках, че не са споменали нищо, ми отговориха: “Ми, ти не знаеше ли?” 😂🤦‍♀️ Не, бях в истински шок.
 

преди 9 часа, Alexander каза:

няма как да си държим очите затворени и да казваме на черното - бяло

И един мармот проси бакшиш. А друг ти разбива колата.
 

преди 9 часа, Alexander каза:

В който и да е град в Европа-столица има в пъти по-малко мизерия, просяци, бездомници и пр.,  а в САЩ са навсякъде вече

 

преди 9 часа, Alexander каза:

Съжалявам, но това е положението. И няма нужда да се дават примери, как ама и в Европа било така, защото не е така.

Първо, Сан Фран не е столица и второ, Париж, който дадох за пример, е може би един от най-мръсните и опасни градове в Европа и за това няма спор. Да не говорим какви мизерии съм виждала в Барселона, Милано и Лондон. Но понеже гетата не се виждат в туристическите части, всичко е 6.

 

преди 1 час, stanimir каза:

Не знам защо някой хора приемат нещата едва ли не лично.

Не ме кефят силно преувеличени и целенасочено негативни коментари, които създават погрешна представа за дадена дестинация и особено такива от сорта на чух от еди кой си и разбрал-недоразбрал вече се бие аларма.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

За мен твоите са силно преувеличени, аз поне не знам за квартали в европейска столица в които в опасно - официално, както в полвината квартали в големите графове в Щатите.

Няма какво да спорим, мармота е при теб, както и розовите очила.

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Поредната ни тема да поспорим 😉 

 

Всяка държава си има проблеми, навяскъде има престъпност, несправедливости, мизерия, бедни и болни хора. Умишлено да се фокусираш на негативното при пътуванията, да го търсиш, да се правят снимки на мизерията, на бездомните, да показваш, да доказваш нещо – това не го разбирам, то направо си е „талант“! Това за мен отрязява вътрешния свят на човека, който се фокусира на такива неща, едва ли не се успокоява, че неговият живот не е толкова зле, виждате ли дори в развитите страни има престъпност и мизерия.

 

И да, като се пътува някъде, където и да е, се прави проучване – кои райони да избягваме, къде е мизерно, къде не, просто здрав разум. Толкова са тенденциозни някои изказвания – даваш толкова пари за да отидеш на другия край на света и се набутваш в най-мизерния район (заради мизерно евтин хотел предполагам?!??) и почваш да ръсиш отрова, да генерализираш, да допускаш... Всеки човек с глава на раменете трябва да може да го разбере това и се надявам в този форум, че подобни мнения и изказвания се приемат с едно на ум. 

 

Да, има бездомни хора в САЩ в големите градове, особено градовете с топъл климат. Да, има бездомни в метрото в Ню Йорк – къде да отидат тези хора през зимните месеци, когато температурите са минусови и навън има сняг? Да не мислите, че им е кеф на или ей така нарочно са избрали да са бездомни и да имат mental health and addiction issues? Направо съм шокирана от неразбирането, нетактичността, осъждането, липсата на съчувствие и нечовечните разсъждения на някои хора, но не съм изненадана. Далече сте, вълнуват ви вашите си проблеми и няма разбиране за проблемите на другите, те са в един друг свят за вас...

 

Аз избирам да се фокусирам на позитивното във всяка една ситуация. Животът е твърде кратък да се закопавам в лошото. Пожелавам ви и на вас да сте малко по-позитивни! И като ви е толкова омразна някоя държава – ами просто не ходете там! Има толкова много красота по света – изберете си какво ви вълнува вас и пътувайте, където ви е евтино, не ви искат визи, бакшиши, не ви гледат като касички и където ви е кеф на вас. И аз имам много примери за мизерия от местата, където сме пътували, но не се фокусирам на тях, безмислено е наистина. 
 

Преди 1 час, Marusinka каза:

Не ме кефят силно преувеличени и целенасочено негативни коментари, които създават погрешна представа за дадена дестинация и особено такива от сорта на чух от еди кой си и разбрал-недоразбрал вече се бие аларма.

Ей това е право в десятката! Един човек от пазара ми каза …. И вече съм експерт 🤦‍♀️

  • Харесвам 1
  • Браво 2
  • Смея се 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.