Прескочи до съдържание

Георги
rik4o
Съобщението е добавено от rik4o

Това е тема за бързи въпроси. свързани със САЩ. Какво е бърз въпрос? Това е въпрос, който има достатъчно конкретика, така че да му бъде отговорено с до 2-3 отговора, т.е. въпрос, който не предизвиква дискусия. Примери:

 

- Денонощно ли е метрото в Ню Йорк?

- Може ли да шофираме в САЩ а нашите шофьорски книжки?

 

Има и друг тип въпроси, които може да изглеждат бързи, но да са въпрос на лично мнение и може да предизвикат дискусия. За тях се пуска отделна тема. Примери:

 

- Кое да изберем - Top of the rock или Empire state building?

- Йелоустоун или Йосемити?

 

Възможно е да решите, че въпросът ви е бърз, да го пуснете тук и да се зароди дискусия - няма лошо, ще бъде отделен в нова тема, да не се чудите 

 

Разбира се, ако искате да обсъдите цялото си пътуване в детайли, винаги пускайте нова тема. По този начин най-добре ще си го проследите от първите въпроси до самото пътуване и разказите ви след него. 

Препоръчани мнения

В момента, akair каза:

ID искат само когато картата не е разписана отзад. Ако е разписана, не искат ID.

Точно това щях да кажа и аз... Съвсем скоро ми се наложи да показвам ID с подпис - хубаво, че шофьорската ми книжка е винаги в мен - защото картата ми не беше подписана.

В един момент у дома погледнах - всичките ми карти до една голи като бебета. Беше най-скорострелното подписване. Не се прави така!

Връзка към коментар
On 8/8/2018 at 11:46 PM, Ерика said:

Споделете какви въпроси (и дали) са ви задавали на границата на влизане в Щатите, извън най-общите от сорта на къде отиваш и за колко време.

Една приятелка ми дойде на гости и каза, че е искала нарочно на български да й бъде интервюто, защото те са длъжни да говорят на български и им е говорила доста бързо и само няколко въпроса са й задали. Баба ми също два пъти е била на интервю и двата пъти й бяха на български. 

Връзка към коментар
On 8/19/2018 at 11:52 AM, sis90 said:

1. Дебитната ми карта е с моминската ми фамилия. Тогава от банката ми казаха, че няма проблем пластиката да си остане така, но в чужбина май ще трябва да се обяснявам и няма да ми мине номерът. Какво мислите?

2. Отивах при приятелка, но си продадоха апартамента и сега ще живеят при родителите на момчето, които не изгаряли от желание да им гостувам и налагат разни условия. Грозна картинка. Сега си търся места за спане в airbnb, за колкото се може по-малко парички, защото нямах предвиден разход за нощувки. Някакви други идеи за спане за две седмици? Става дума за Ню Джърси.

Никога не са ми искали ID с дебитна карта. @akair e прав за подписа.

Цяла България е лятото в Wildwood и Ocean City, New Jersey, на бригада, ако не е много далече от твоята приятелка, може да разпиташ за стая под наем. Има и фб страница на българите в Ню Джързи https://www.facebook.com/groups/803207859731349/, провери дали могат да ти помогнат с идеи.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

За интервюто - това, което би било полезно за много хора - има типове визи, за които се изисква да говорите езика (работни, учебни) - за тях е по-добре да не се опитвате да имате интервю на български.

За престоя - без детайли е трудно човек да вземе отношение, но помислете дали културни специфики (и различия) не ви създават усещането, че не сте добре дошли в дома на някого. Не е изключено конкретно семейство да има своите разбирания, които да са трудно смилаеми (неразбираеми) за някой външен (outsider).

(Помислете как вие бихте се почувствали, ако 1/2ката на детето ви сподели, че човек, за който нищо не знаете, се очаква да ви дойде на гости в собствения ви дом за някакво време)

Връзка към коментар
  • 1 месец по-късно ...
Преди 1 час, Marusinka каза:

След месец 6 човека от Пловдив и София до Ню Йорк и Финикс. Защо не може по пощата?

Ами не са точно медицински лекарства, а хранителни добавки. Иначе от пощата си казаха, че не може. 

Връзка към коментар

Зависи от добавките - има такива, които ФДА разрешава да бъдат пращани по пощата, но има и други, които попадат под ораниения за внос...

Връзка към коментар
  • 3 месеца по-късно ...

Здравейте, ще ходя за супер боул с една приятелка за бърз уикенд в Атланата и въпроса ми е колко лаптопа може да си върнем в БГ, обещал съм на двама приятели и на тях ще вземем по един няма да е грижа, ама излезе още един желаещ и дали с три може да се върна в БГ?

Връзка към коментар
преди 43 минути , gamen4o каза:

Здравейте, ще ходя за супер боул с една приятелка за бърз уикенд в Атланата и въпроса ми е колко лаптопа може да си върнем в БГ, обещал съм на двама приятели и на тях ще вземем по един няма да е грижа, ама излезе още един желаещ и дали с три може да се върна в БГ?

Ние (аз и съпруга ми) се прибрахме с три нови лаптопи, изхвърлихме опаковките им, сложихме ги в ръчния багаж.  Никъде не са ни проверявали. 

Връзка към коментар

То няма твърдо правило, но един лаптоп/един пътник е що годе нормално. Не че и за тях не може да се поиска плащане на ДДС и да си имаш ядове, ако решиш да препуснеш през зеления канал на нашето летище. Въпрос на това колко ще са стриктни митничарите. И задължително разопаковани. 

 

Иначе мен за всичките години 2-3 пъти да са ме спирали за проверка, това не значи че мога да пренасям кокаин без проблеми 🙂

П.С. Бързо търсене ми показва, че в Атланта има sales tax от 8.9%, имай го предвид, че не е калкулирано в цената и ще ти го вземат на място. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Ами по принцип лимитът за внос в ЕС е 400 евро на човек. Всичко останало над тази сума се декларира и му се плаща ДДС.

Sales Tax в САЩ не може да си я върнете на летището.

В някои щати няма sales tax, но те са далеч от GA:

image.png.4fc0fa352b86747960bc46536598c181.png

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
  • 4 седмици по-късно ...

С лаптопа решихме нещата, само един ще е така че няма да има грижи но изникна друг въпрос, на единия човек в САЩ ще му носим лекарства от БГ или поне трябва да му занесем, имат ли ограничения за количество и типове лекарства, някой има ли идея? И храна може ли да се внася, става дума за подправки (чубрица и т.н), не за сирена и кисело зеле 🙂 

Връзка към коментар

 Лекарство - ако е в чекирания багаж, вероятността да ви спрат е по-малка. Зависи дали лекарството е на таблетки, течно, ...?  Също зависи дали е одобрено от ФДА (Федералната адмнистрация за лекарства и храни)

https://www.fda.gov/AboutFDA/Transparency/Basics/ucm194904.htm

 

За храни - що се занимавате с ненужни емоции - malincho.com - там има и чубрица, и сирене, и луканка, ...

Зависи от служителя на летището - внасяте изсушено зелено растение, което е стрито - може и да е съмнително...

Внасянето на месо и месни продукти е изключително забранено - само като напомняне.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Да, в Щатите има много етно-магазини, от които могат да се купят (вкл. он-лайн) български хранителни продукти - не са само Малинчовците.  Апропо, аз хич не харесвам техните суджуци и луканки.  Предпочитам тези:

Minos Imports - имат си всичко 😉

 

Селски суджук

Панагюрска луканка

 

Има и много други руски, гръцки, турски, средиземноморски и пр. магазини, в които продават български храни.

Та наистина, носенето на хранителни продукти от България, освен дето е в общи линии забранено, ами и е кажи-речи безмислено.  Освен от носталгични съображения...

 

...Ако подправките са в чекирания ви багаж - едва ли някой ще ви каже нещо.

Редактирано от Rumiana
  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Лекарствата(таблетки) са абсолютно безпроблемни за внасяне, а храна да се носи е супер хипер безмислено, освен ако не говорим за шоколади или вафли. Месо и млечни продукти са в пъти по-качествени и вкусни от България.

Горещо препоръчвам това сирене:

D6F6BC12-D8E7-49B3-9E3C-B100A7390ED5.png

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Вероятно вкусът е силно субективно усещане. Луканките и суджуците на VG commerce за мен са твърде мазни и с по-ниско качество, сравнено с джойнт-венчъра на Малинчо и една известна българска фирма за салами (докато го имаше де). Лютеницата на VG commerce не блести пред Велика-та и Царица-та, които идват от България (Дерони ги произвежда). Сиренето в металните кутии (краве и овче) от Малинчо го произвеждат в мандра край Шумен. Киселото мляко Тримона го произвеждат по българска рецепта в мандра в щата Ню Йорк и не е никак лошо.

Връзка към коментар
6 hours ago, gamen4o said:

С лаптопа решихме нещата, само един ще е така че няма да има грижи но изникна друг въпрос, на единия човек в САЩ ще му носим лекарства от БГ или поне трябва да му занесем, имат ли ограничения за количество и типове лекарства, някой има ли идея? И храна може ли да се внася, става дума за подправки (чубрица и т.н), не за сирена и кисело зеле 🙂 

Баба ми си носи половин куфар лекарства, за да й стигнат за 6 месеца. Никога не са й търсили сметка или питали защо е помъкнала толкова много. Подправки, ако са в оригиналните си опаковки, също няма проблем. Носили са ми и домашна чубрица, но майка ми я беше сложила в пакет от купешка чубрица.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Носих подправки като подарък за Коледа. Бяха в оригинална опаковка и в чекирания багаж - никакъв проблем.

Подготвях се спрямо следната информация:

 

https://help.cbp.gov/app/answers/detail/a_id/3619/~/travelers-bringing-food-into-the-u.s.-for-personal-use

Връзка към коментар

За да не лайквам наред, благодаря на всички за информацията, като цяло изпълнявам поръчка да нося, аз съм само за 3-4 дена и смятам да се отдам на местните ребра и крафт бири 🙂 А и лекарствата ми бяха по важни, защото са от по голямо значение.  Месо ми беше ясно в аванс че няма как, подправките ми бяха въпросителни, но получих отговор.

Връзка към коментар
  • 1 месец по-късно ...

Здравейте, някой ползвал ли е vertoe? Попаднах на тях докато търсех къде да си оставим багажа докато се разхождаме в Бостън преди полет и ми се стори доста интересен бизнес модел. Според ревютата, които прочетох изглежда, че е сравнително сигурен начин за складиране на багажа за малко. Освен това обектите, където може да се оставят куфарите ще са по-удобни от гарата на Бостън, която е стандартната алтернатива. Споделете, ако имате опит.

Редактирано от Ерика
Връзка към коментар
преди 4 минути , Ерика каза:

Здравейте, някой ползвал ли е vertoe? Попаднах на тях докато търсех къде да си оставим багажа докато се разхождаме в Бостън преди полет и ми се стори доста интересен бизнес модел. Според ревютата, които прочетох изглежда, че е сравнително сигурен начин за складиране на багажа за малко. Освен това обектите, където може да се оставят куфарите ще са по-удобни от гарата на Бостън, която е стандартната алтернатива. Споделете, ако имате опит.

Ето ти алтернатива: https://bagbnb.com/luggage-storage/boston?s=Boston, MA, USA&lat=42.3600825&lng=-71.05888010000001

  • Браво 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   3 магеланци

    • Bellagio
    • Velyana
    • EliNik
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.