Прескочи до съдържание

София за 2 дни - препоръки


Crazy Horse

Препоръчани мнения

преди 32 минути , akair каза:

От моите разговори с колеги и приятели чужденци, които посещават България, оставам с впечатлението, че какво им харесва зависи от кой край на света идват (и какво очакват да видят). От тези, с които съм си говорил, само идващите от сходни места харесват чалга заведенията (гърци, турци, ...). Същото е с "по-колоритните" места, като Женския пазар и "Манджа стрийт" в Студентски град, например.

На кой какво му харесва е друг въпрос, но екзотиката може да ти е интересна и без да ти харесва. Аз лично мразя измъчването на животните, но въпреки това бях на корида в Испания. Дългото слушане на индийска музика също може да ме подлуди, но в малки дози и подходяща обстановка ми е интересно.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Аз да благодаря на Crazy Horse за темата :). Идва ми дюшеш, понеже днес ме натовариха със задачата да препоръчам места за хапване и пийване за един белгиец и няколко французи, които идват в София на ергенско парти. Имах някои идеи (Щастливеца, Ракия бар Ракета, Хаджидрагановите изби, Kanaal, пекарната Даро), допълних ги с други от темата, за което благодаря на магеланците за съветите!

Редактирано от Роца
  • Харесвам 2
Връзка към коментар
Публикувано: (редактирано)
On 6/25/2017 at 11:03 PM, Yavor said:

Ако ги интересува архитектура на различните религии и вероизповедания, могат да посетят църквата Св. Неделя и музея на Богословския факултет, оттам да се отбият до Католическата катедрала св. Йосиф, след това да  продължат и да разгледат Синагогата, оттам отиват до Централна джамия София - Баня Баши (мисля, че вътре не може да се посети, но могат да видят архитектурата) и после да се разходят из наскоро възстановената крепост Сердика. Цялата тази обиколка (без крепостта) е в рамките на километър и нещо...

 

Ето го и моят отчет. Обиколката на София е приключила и моите студентки са се насочили към следващите дестинации Атина и Миконос. А, от там обратно в Мадрид.
Яворе, оказа се прав, всъщност, точно това ги е впечатлило най-много в София, мирното съжителство на много религии от векове и са посетили всички изброени от теб храмове.
Много им е харесал безплатният пешеходен тур, който препоръчахте, благодаря ви!

Чужденците също са много различни и е трудно да намерим рецепта за всички. В този случай, девойката от Мадрид ми писа, че София е много подценен град от туристите и тя е останала приятно изненадана от архитектурата и изобщо атмосферата в града и мирното съжителство на трите основни религии. Баската студентка от Сан Себастиан, както и виенчанката са съгласни, че храмовете и мирното съжителство са нещо много интересно, но ми пишат в прав текст, че градът няма кой знае какви впечатляващи забележителности, че да ги накара да се върнат пак и зоните извън забележителностите им изглеждат доста бедни и зле поддържани.

Както виждате някои туристи търсят различното, а други искат да се мотаят само в копия на Виена. 
Един студент американец ми каза преди няколко месеца, че той не обичал да пътува в страни от Третия свят и Източна Европа. А, негова колежка, испанка от Барселона, напротив, точно на по-неразвити страни се кефи момичето и ми сподели, че е имала прекрасни пътувания в Перу, Етиопия, България - особено Пловдив и е харесал и Несебър, както и в Индонезия и Виетнам. Затова си мисля, че наистина препоръките трябва да сa според човека. Проблемът беше, че ми писаха в последния момент и не ги познавам толкова добре, че да знам предварително какво търсят. Но, вие ми помогнахте много, благодаря ви! В бъдеще ще трябва да организирам аз една група студенти за някой български минитур, но първо трябва да опозная България преди да се правя на гид. :lol:

Редактирано от Crazy Horse
  • Харесвам 12
Връзка към коментар

Макар и късно да споделя като опция за традиционен ресторант "Воденицата" в Драгалевци. Интересна е най-вече с нестинарското шоу, което правят всяка вечер (стига климатичните условия да го позволяват, разбира се). Имат и прилична музикално-танцова програма с игри, в които включват гости на заведението. Храната става, цените също са ок, единствено стигането до там е малко сложно - с кола или такси, но аз съм водила мои гости там и останаха доста доволни. Резервацията е задължителна, както и не е лошо да се пита дали във въпросния ден ще има нестинари.  

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 1 час, Crazy Horse каза:

Чужденците също са много различни и е трудно да намерим рецепта за всички.

Това се отнася за всички пътуващи, включително и участниците във форума. Един гледа архитектура, друг - природа, трети - стрийт. Няма рецепта, вярно е. По мое лично мнение, създадено след години обикаляне в България, най - впечатляваща е природата ни, но преходите не са за всеки. Е, има места, които не изискват вървене, но повечето туристи имат нагласа да отметнат столицата и това е.

  • Харесвам 9
Връзка към коментар
На ‎6‎/‎25‎/‎2017 в 21:00, Topfly каза:

...

:) Нека да опитат боза  ....

 

 

Това с бозата не е за препоръчване - не и преди хиляди уговорки, че е нещо много различно.

Повечето чужденци не я харесват, а част от тях преживяват истински цивилизационен шок след глътка боза.   :lol:

 

Има един безплатен тур:

http://www.freesofiatour.com/     - позволявам си да сложа линка, именно защото е безплатно.

Обикновено са очаровани от тази обиколка.

 

За заведения с традиционна българска кухня аз предпочитам да ги насочвам към 'Мома" на Солунска и класиката - Под Липите". :) 

 

p.s. Опс, извинявам се, безплатния тур явно вече е бил дискутиран.

 

Пак дописвам:

Концентрацията  на различни религиозни храмове сме го коментирали и друг път:

 

Тогава ми "скочиха" доста хора за да ме убедят, че има и други градове. ОК - има. Но и София е сред тях и аз се кефа точно на това.   :) 

Редактирано от ven62
  • Харесвам 1
Връзка към коментар
Преди 1 час, ven62 каза:

Повечето чужденци не я харесват, а част от тях преживяват истински цивилизационен шок след глътка боза.   :lol:

Е тъкмо - нали трябва да има какво да разказват :biggrin:
как туристите пробват в Азия да ядат разни черевеи, гъсеници и насекоми :biggrin:

  • Харесвам 6
Връзка към коментар

От моя скромен опит бозата се котира по-зле. В смисъл хем е нещо абсолютно неапетитно на вид, хем не е някакво предизвикателство, хем от него се дебелее...

Връзка към коментар
27 minutes ago, neuromancer said:

От моя скромен опит бозата се котира по-зле. В смисъл хем е нещо абсолютно неапетитно на вид, хем не е някакво предизвикателство, хем от него се дебелее...

Аз имах супер смешен случай с бозата - една позната австрийка беше чела в интернет, че сме имали напитка, от която бюстът се увеличавал и тъй като тя познаваше общо 3-4 българки от университета, които явно подкрепяха тезата, ме беше помолила да и донеса от тази "вълшебна" течност :lol::lol::lol: Иначе всеки мой познат, който е опитвал, категорично не я харесва, не знам защо им е толкова гадна...

  • Харесвам 7
Връзка към коментар
преди 2 часа, ven62 каза:

Повечето чужденци не я харесват, а част от тях преживяват истински цивилизационен шок след глътка боза.

...щото не са опитали

 

0000284158-article2.jpg

 

Да видят те какво правим ние с чернокожите....

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
преди 30 минути , DenitsaS каза:

една позната австрийка беше чела в интернет, че сме имали напитка, от която бюстът се увеличавал 

Сега ако се пусне и легендата, че и на мъжете може едно нещо да им се увеличи от бозата - и вече нямам да можем да насмогнем на туристи и на износ на боза :lol:

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 6
Връзка към коментар
Преди 1 час, Фичо каза:

...    от бозата - и вече нямам ...

@Фичо, не прави такива досадни грешки, че за момент дори и аз се притесних. А половината магеланки .. - обърнало им се е сърцето. :lol::lol:

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

"Воденицата" в Драгалевци е хубава, но там се стига малко трудно, особено за чужденци. Не знам колко от тях биха се чувствали комфортно в такси, което кара по тъмни пътища, нагоре в планината :).

Бозата, както и шкембе чорбата, са най-вече "acquired taste". :)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Като един провицианалист бих казала, че София с нищо не се различава от един нормален европейски град. Не блести, но и с нищо не е по-лоша. Атмосферата си е типична европейска. Голямо предимство е Витоша, но няма как да го оценят за кратко. За два дни смятам, че е абсолютно оправдано единия да отделят на Пловдив. Хващат рейсчето сутринта, вечерта обратно, тогава ще им е по-интересно и ще видят и столица, и провинция и ще обхванат повече от държавата ни, и ще поискат да дойдат пак... Така че е, моля, препоръчвайте смело и красивия и стар Пловдив, толкова различен от София и толкова богат на старини. :)

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 23 часа, Роца каза:

Аз да благодаря на Crazy Horse за темата :). Идва ми дюшеш, понеже днес ме натовариха със задачата да препоръчам места за хапване и пийване за един белгиец и няколко французи, които идват в София на ергенско парти.

Poца,за ергенско парти най-добре някоя дискотека в Студентски град.

Връзка към коментар

Сакън, в студентски град преобладават чалготеки. Ще е пълен културен шок. Ако искат нощен живот, по-добре пиано бар. В "Синатра" все още става хубав купон, персоналът също пее. Музиката е доста ретро, но е купон / проверено преди две седмици/. Чух добри отзиви и за "Камино", но съм го проверила лично.

Редактирано от lyusi
Връзка към коментар

Както споменах в темата за Airbnb днес научих, че в София има музей на социалистическото изкуство. Някой бил ли е в този музей? Защо никой не го препоръча за туристките? Музеят няма собствен сайт, а само минимална информация за цени на билети в сайта на Националната галерия цък

Добре че я има Уикипедия за да може човек да разбере нещо за този музей цък

 

В Дойче веле доста го критикуват, че музеят не е това, което трябва да бъде цък

Аз лично съм радостен, че поне е направена някаква минимална стъпка за експониране на социалистическото минало в музей. Още не мога да разбера, как цялото общество гледахме безучастно варварското разрушение на мавзолея в София :( Историята не може да се зачеркне с това, че разрушаваме една сграда в центъра на София :( В света имаше 4 мавзолея на комунистически лидери и единият от беше разрушен до основи в София, вместо от него да се направи световно известна туристическа атракция :( Добре че египтяните решиха да не разрушат гробниците на техните тоталитарни лидери  и оставиха цели пирамидите!

 

Летящата чинията на Бузлуджа също би могла да бъде атракция от световен ранг, която да експонира екзотичното тоталитарното минало на България, но политиците за съжаление отново мислят в посока да превърнат този уникален обект в партиен клуб на една партия :(

 

 

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
На 2.07.2017 г. в 10:26, Topfly каза:

Както споменах в темата за Airbnb днес научих, че в София има музей на социалистическото изкуство. Някой бил ли е в този музей? Защо никой не го препоръча за туристките? Музеят няма собствен сайт, а само минимална информация за цени на билети в сайта на Националната галерия цък

Добре че я има Уикипедия за да може човек да разбере нещо за този музей цък

 

В Дойче веле доста го критикуват, че музеят не е това, което трябва да бъде цък

Аз лично съм радостен, че поне е направена някаква минимална стъпка за експониране на социалистическото минало в музей. Още не мога да разбера, как цялото общество гледахме безучастно варварското разрушение на мавзолея в София :( Историята не може да се зачеркне с това, че разрушаваме една сграда в центъра на София :( В света имаше 4 мавзолея на комунистически лидери и единият от беше разрушен до основи в София, вместо от него да се направи световно известна туристическа атракция :( Добре че египтяните решиха да не разрушат гробниците на техните тоталитарни лидери  и оставиха цели пирамидите!

 

Летящата чинията на Бузлуджа също би могла да бъде атракция от световен ранг, която да експонира екзотичното тоталитарното минало на България, но политиците за съжаление отново мислят в посока да превърнат този уникален обект в партиен клуб на една партия :(

 

 

Не съм ходила в Музея на социалистическото изкуство, но за него знам от поне пет години и то от гости, които съм имала по линията на couchsurfing. Всички, които проявяваха интерес от този музей и го посетиха останаха много доволни. Не знам от къде чужденците бяха почерпили информация за музея, но явно бяха запознати с него. Някои от тях бяха посетили и музея на социалистическото изкуство в Будапеща и по тяхно мнение този в София е многократно по добър. Има и добър сувенирен магазин, защото доста често посетилите музея се връщаха с постери. Там освен разни  бюстове на комунистически лидери е изложена и рубинената звезда, стояла над партийния дом. Пускат и кратко филмче от свалянето на петолъчката с хеликоптер.

Като цяло не чух някой да е останал недоволен от музея.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Музеят на социалистическото изкуство е точно до КАТ, зад "трите кули". Ходих там малко след откриването му и честно казано спомените ми вече са поизбледняли. Имаше много картини, скулптурите са в двора и могат да се видят дори да не влезеш в музея. Прожектираше се и филмче с манифестации и прочие. Вероятно не е толкова популярна атракция, защото не е в центъра, въпреки че с метрото не е толкова проблематично да се намери. 

Връзка към коментар
  • 3 години по-късно ...

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.