Прескочи до съдържание

дневник Виена за 3-4 дни маршрут/забележителности


milen_40

Препоръчани мнения

Здравейте,

Понеже не сме ходили във Виена, купих билети от Уиз до Братислава в края на юли и смятаме да разгледаме предимно австрийската столица.

Планираме да имаме 3-4 пълни дни във Виена и 1-2 в Братислава. За Братислава съм  направил някакъв план - Stará radnica, Катедрала св. Мартин , Двореца Грасалковичов (може би така се чете), Bratislavský hrad и т.н.

 

За Виена, предвид че има много интересни места за посещения, моля за вашата помощ да систематизирам най-важните.

Предвидил съм 1 ден за Пешеходна обиколка на Виена - разглеждане на Стария град: Мария – Тереза - Плац, Паметника на Мария Тереза, Площада на героите, Дворцовия комплекс Хофбург и Испанското у-ще , пл. Грабен с чумната колона, катедралата  Щефансдом.

2- ри ден за  Посещение на Двореца Шьонбрун, зоологическата градина там  и ...  Пратера евентуално

3- ти ден Посещение на  Двореца Белведере, Шварценбергплац, Виенската Филхармония, Карлскирхе, Виенската опера, Културно историческия и Природонаучния музеи, Парламента,  Кметството , иска ми се и качване на Кулата ...

 

Вероятно няма да влизаме във всички обекти, но поне Дворците , зоопарка и някои музеи мисля да видим и отвътре. Според вас реално ли е  за 3-4 дни да се разгледат тези места предвид жегите юли месец? Има ли по хубави/важни за посещение?

Предложения за транспорт също са добре дошли - може да ползваме хоп -он/офф автобусите, ако е по-бързо, може и градски транспорт

Връзка към мнение
Дани Магелани
преди 36 минути , milen_40 каза:

Здравейте,

Понеже не сме ходили във Виена, купих билети от Уиз до Братислава в края на юли и смятаме да разгледаме предимно австрийската столица.

Планираме да имаме 3-4 пълни дни във Виена и 1-2 в Братислава. За Братислава съм  направил някакъв план - Stará radnica, Катедрала св. Мартин , Двореца Грасалковичов (може би така се чете), Bratislavský hrad и т.н.

 

За Виена, предвид че има много интересни места за посещения, моля за вашата помощ да систематизирам най-важните.

Предвидил съм 1 ден за Пешеходна обиколка на Виена - разглеждане на Стария град: Мария – Тереза - Плац, Паметника на Мария Тереза, Площада на героите, Дворцовия комплекс Хофбург и Испанското у-ще , пл. Грабен с чумната колона, катедралата  Щефансдом.

2- ри ден за  Посещение на Двореца Шьонбрун, зоологическата градина там  и ...  Пратера евентуално

3- ти ден Посещение на  Двореца Белведере, Шварценбергплац, Виенската Филхармония, Карлскирхе, Виенската опера, Културно историческия и Природонаучния музеи, Парламента,  Кметството , иска ми се и качване на Кулата ...

 

 

Вероятно няма да влизаме във всички обекти, но поне Дворците , зоопарка и някои музеи мисля да видим и отвътре. Според вас реално ли е  за 3-4 дни да се разгледат тези места предвид жегите юли месец? Има ли по хубави/важни за посещение?

Предложения за транспорт също са добре дошли - може да ползваме хоп -он/офф автобусите, ако е по-бързо, може и градски транспорт

Вземи си тридневна карта за транспорта. В центъра с трамвая по ринга, мисля че беше 1, достигаш до повечето забележителности. До Шонбрун с метрото. Всичко не може да се види или ще е голямото препускане.

Подбери най-важните обекти, според своя вкус. Аз харесвам дворци и мога да разглеждам цял ден, а повече от 2-3 храма на ден не мога да понеса, друг харесва и разглежда основно катедрали. 

Мен са ме радвали също парковете, особено любимият ми с рози от цял свят, обичам да наблюдавам и шарените шантави къщички, и модерната архитектура на новите корпуси на Икономическия университет.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Градският транспорт на Виена е изключително добре устроен. Така че според мен нямаш нужда от хоп-он хоп оф автобусите.

Виена може да се разгледа за 4 дни, може и за 4 месеца. Зависи какво искаш да видиш и дали ще влизаш в обектите или само ще ги гледаш отвън.

Първият ден е напълно постижим.

За втория аз съм пристрастна, защото при посещение във Виена винаги отделяме по цял ден на зоологическата градина, която много ми харесва. Разбира се, че е възможна и твоята програма - дворецът Шьонбрун се разглежда за около 1,5 ч., в Пратера дори и толкова няма какво да правиш, останалото време за зоологическата градина и парка.

Третият ден за мен е непостижим, ако влезете дори в половината от изброените места. Ако само ги разгледате отвън, ще стане.

Обикновено през лятото се провеждат много фестивали пред кметството вечер - музикални, филмови, продават храна, събират се хора, въобще си струва да се провери и да се види.

За мен си струва да се видят също Къщата на морето, Градският парк, Вотив кирке, Албертина, Хундертвасерхаус, а при повече свободно време - да се направи една разходка до Каленберг /има градски транспорт/ с посещение на местна кръчма /т.нар хойриген/.

Но където и да отидете, наслаждавайте се на града и хората!

 

 

Забравих - в края на юли може да си правите и плаж край Дунав или новия канал.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Много обичам Виена и мога да се мотая с дни/седмици из нея. Независимо от това, смятам че за първо посещение дори и два дни са достатъчни. Въпрос на предпочитания е разбира се (както казва по-горе Dani), но аз бих отделила повече време на двореца Шьонбрун. Пратера, ако нямате деца и самите вие не сте достатъчно деца може да го минете ей така, само заради идеята да го видите.

От църквите "Свети Стефан" и Карлскирхе са предостатъчни и мога да се видят за един предиобяд. Ако не страдате от клаустрофобия, качете се на кулата на "Св. Стефан".

Намерете време и хапнете по един виенски шницел, ябълков щрудел или торта Sacher - въпрос на предпочитания (или и трите ;) ), пийнете хубаво виенско кафе, наслаждавайте се на зеленината и нацъфтелите рози и аромат. Идеята за трамвая по Ringstrasse много си струва.

Всъщност, каквото и да решите, все ще си струва. :) Градския транспорт ви е достатъчен.

Но аз съм пристрастна.

Редактирано от Lyubina
  • Харесвам 3
Връзка към мнение
Публикувано: (редактирано)

Благодаря много за полезната информация, момичета . Ще трябва да преправя малко плана по дни.  Колебая се дали да не удължим малко престоя с 2 дни, но с Уиз едните билети ще изгорят - освен ако не излезе нещо до Виена около 24.07 за 10-тина евро. 

Идеята ми е да видим основните забележителности - дворците и някоя църква/музей и да се насладим на природата, кафето, тортите и шницелите ( не че сме зависими от последното , но все пак :) )

Редактирано от milen_40
Връзка към мнение
Дани Магелани
преди 8 минути , milen_40 каза:

... да се насладим на природата, кафето, тортите и шницелите ( не че сме зависими от последното , но все пак )

И джоланчета в Швейцарската къща, когато сте в Пратера, и ябълковия щрудел...

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Шьонбрун за час и половина, е просто несериозно. Зависи какви билети ще си вземете все пак. Преди 3 години ние взимахме на място и само купуването им ни отне около половин час, разглеждането на двореца беше за повече от час, а градините са толкова прекрасни, че може и 2-3 часа да ти отнемат само в обиколка. В билета ни беше включена и дегустация на щрудел, там също отива повече  от половин час (показват ти как се приготвя).

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

За "Шьонбрун" аз бях с билет, който включваше всичко, но преди 4 години и не си спомням какъв беше - зоологическата градина, музей на каляските и отсреща да се качиш, двореца, градините, кухнята, в която се приготвяше щрудел - 2 дни горе-долу ми стигнаха, но за ден е малко.

А билети можеше да се вземат от всеки вход, аз си купих от входа на градините, че нямаше опашка, за да си спестите чакането.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ние бяхме за 4-5 дни във Виена през април и даже ми бяха малко (като почти не влизахме в музеи). Пак ще се ходи :)

Определено вземете карта за градския транспорт, метрото е бързо, удобно и стига навсякъде.

В Шьонбрун бяхме почти половин ден (поне 4-5 часа) - двореца, парка, фонтаните, щрудела...

Но аз обичам да се мотая и ми стига дори да се разхождам по улиците, да зяпам фасадите и да се гъзурча за снимки :lol:.

 

Ако искаш, за вдъхновение и съвети, може да погледнеш и темата, която бях пуснала навремето -

 

Редактирано от Роца
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Благодаря на всички за съветите.

@Роца Първо твоята тема прочетох. Видях че сте се отдали на снимки и танци ( и хапване де). Ние танците ще ги пропуснем, ще наблегнем на ходенето ( зависи от времето, че г-жата не обича жеги )

За "Шьонбрун" някъде четох че градините може да се разгледат с влакче ( което ще спести време), а двореца и зоото съм планирал за 4-5 часа.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Понеже намерих начин ( с/у определена сума ;-) ) да удължа престоя - на 5 пълни дни, с извинение към @Роца копирам нейния маршрут ( с леки промени) 

За сега това е плана, ако се сетите да добавите нещо ще съм благодарен.

 

Понеделник, ден 1:

- Пристигане в 12ч в Братислава

- Придвижване и настаняване в хотела - докъм 15 часа

- къщата на Хундертвасер,

- Разходка из Пратера и покрай Дунава 

 

Вторник, ден 2:

- Хофбург, Императорските апартаменти, Музея на Сиси и изобщо целия район

- Районът около Кметството, част от Рингщрасе

- Музей на историята на изкуствата във Виена, Kunsthistorisches Museum Wien

- по някое време спирка за тортичка и кафе

 

 

Сряда, ден 3:

- Белведере, с по-особено внимание към горната част и парка

- Карлсплац и района около него с архитектурата ар нуво

- Щадпарк и част от Рингщрасе

- Donautrum 

 

Четвъртък, ден 4:

- Шонбрун - дворец, парк и зоологическата градина

- посещение на Операта

- районът около катедралата св. Стефан, може и до Дунава

- по някое време спирка за тортичка и кафе

-

 

Петък, ден 5:

- хълма Каленберг

- разходка из Museum-квартала и Neubau, може би още малко от Рингщрасе

- резервен вариант - Вила Хермес или Газомерите  - хотела ни е близо

- спирка за тортичка и кафе

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Мдам ... пропуснал съм тази съществена част в плана, но съм я  подготвил в  секция "Бележки" предвид че основно аз ще се запознавам с тези специалитети

 

Места за хапване:                      

·         Bermuda Bräu & Die Brennerei

o   Rabensteig 6, 1010 Wien

o   Opening times   Thu - Sat from 11 °° to 4 °°, Sun - Wed von 11°° bis 2°°

       

 

·         Schweizerhaus

o   Prater 116, A-1020 Wien, Österreich  +43(1)7280152-0

·         Votiv -kafe

o   Mo-Fr: 8-23h

Sa, So & Feiertags: 10-21h

o   Reichsratsstrasse 17 ,A - 1010 Wien

·         Die Centimeter-Lokale

o   Lenaugasse 11, 1080 Wien, Австрия

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Понеже пътуването завърши, прилагам и информация как реално се маршрутизирахме из Виена ;-)

ПРОГРАМА

Понеделник, ден 1:

- Пристигане в 12:20 ч в Братислава

- Придвижване и настаняване до Виена  - докъм 15 часа

- Разходка из Пратера и покрай Дунава 

- качване на виенското колело

- хапване в Швейцарската къща на входа на Пратер-а •   Schweizerhaus, Prater 116, A-1020 Wien, Österreich  +43(1)7280152-0

 

Вторник, ден 2:

- Шонбрун - дворец, парк и зоологическата градина

- районът около катедралата св. Стефан, Rathaus

- спирка за тортичка и кафе – Votiv cafe  

Сряда, ден 3:

- Белведере, с по-особено внимание към горната част и парка

- Музея на Сиси и околностите

- Карлсплац и района около него

- Щадпарк, и част от Рингщрасе

- Donautrum  - хапване на тортичка, ябълков щрудел и невероятна гледка от терасата и кафе-сладкарницата. Има ресторант, но е с предварителна резервация.

 

Четвъртък, ден 4:

- Хофбург, Императорските апартаменти, и Испанското у-ще

- Районът около Кметството,

- Музея на мадам Тюсо Madame Tussauds Austria GmbH Riesenradplatz A-1020 Wien https://www.madametussauds.com/vienna/en/tickets/

- Градската библиотека на Виена - този ден работеше до 21ч.

- тортичка и кафе/wurst и бира пред Кметството - на Виена Филм фест-а

 

Петък, ден 5:

- разходка с корабче по Дунава + кафе, торта или бира

- Технически музей

- разходка из Museum-квартала

- Природонаучния музей  

 

Събота, ден 6

-          Лежерна разходка в центъра за покупка на сувенири

-          Хапване пред Ратхауса

-          Разходка във Volksgarten

-          Отпътуване за Братислава

-          Настаняване в Братислава и разходка в центъра

-          Малко до Bratislavský hrad, за хубави гледки и снимки

-          Разходка в историческия център със старото кметство, пощата и др.

-          Хапване в Bratislava Flagship Restaurant –много вкусен гулаш и ребърца + собствена бира

За придвижване ползвахме свдмична карта за градски транспорт и VeinnaPass -  The Vienna PASS Customer Service Center is located at the Opernpassage (underground passage) at the State Opera. Use exitway to underground stations U1, U2 and U4.

Underground: U1, U2, U4 Karlsplatz / Oper (take the exit "Oper")
Tram: D, 1, 2, 71: Kärntner Ring, Oper
, Bus: 2A, 59A
HOP ON HOP OFF: Red / Yellow Line: Staatsoper / State Opera

 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Като цяло си прекарахме много добре. Виена ни хареса доста, случихме и на по-хладни време, което пък ни даде възможност да обиколим повече забележителности. Макар, че го планирах като една лежерна разходка, то се оказа доста интензивно предвид множеството замъци, изложби, музеи и събития. Оставихме си някои места за следващо посещение, което вече ще е по-лежерно ;-)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Хубава разходка сте си направили. Предполагам, че Виена ви е харесала. Знам, че има хора, на които градът не се нрави особено, но аз съм му изключителен фен и с удоволствие четох програмата ви. Ще се радвам и на снимки.

Редактирано от pamela
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Светославов

За следващия път силно препоръчвам да отделите поне ден за околните селца, да се потопите в пасторалните пейзажи и да отдъхнете на чаша/и домашно вино и домашно приготвена храна в чудесните селски!? кръчмици, в които дори и в тоалетните звучи дискретно класическа музика.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

От многото забележителности във Виена не ни остана време да посетим околията. Оказа се че и извън града има доста приятни места -винарни, манастири, замъци и т.н. Хубавото беше че с ВиенаПас можеха да се посетят - имаше си автобуси до там. 

Във ВиенаПас се включва и кратка ( май 50 мин.) разходка с корабче по Дунав.

 

Едно от приятните места се оказа  Volksgarten, особенно склед като имаше ВиенаФилм фест с множество приятни прожекции и места за хапване и пийване ;-)

Понеже момичетата тук ме подсетиха да не пропусна в плановете и тестване на австрийската кухня - освен че я планирахме, смятам че й обърнахме подобаващо внимание

IMG_4925.JPG

IMG_4960.JPG

IMG_4974.JPG

IMG_20170725_141310.jpg

IMG_20170725_153706.jpg

IMG_20170728_214306.jpg

IMG_20170729_135032.jpg

IMG_20170729_135034.jpg

IMG_20170729_135044.jpg

IMG_20170729_135253.jpg

IMG_20170729_135300.jpg

IMG_20170729_135422.jpg

IMG_20170729_135425.jpg

IMG_20170729_135435.jpg

IMG_20170729_135545.jpg

IMG_4105.JPG

IMG_5148.JPG

IMG_5150.JPG

  • Харесвам 9
  • Шок 1
Връзка към мнение

Едно място, което препоръчвам Donautrum  - хапване на тортичка, ябълков щрудел и невероятна гледка от терасата и кафе-сладкарницата. Има ресторант, но е с предварителна резервация.

IMG_4566.JPG.ab3d7cc863f3b1f7e422ebdf0eda0035.JPGIMG_4538.JPG.4b533193b169551bfc0c645e90dfeec4.JPG

IMG_4532.JPG

IMG_4535.JPG

  • Харесвам 8
Връзка към мнение

И аз го обичам!Ами музиката?

От снимките с храната,май виенчани ще се сдобият с още фенове;)

Абе градът си е наслада и се радвам,че сте вдъхновени за нов прочит!

Връзка към мнение

Ентусиазиран от вашите коментари ще добавя и още няколко интересни места от Виена и от Братислава. 

Световно известните дворци - Шонбрун 

IMG_4222.JPG.af2947bca848bcf68bf06617e4dde6c9.JPGIMG_4366.JPG.f2d77766a8968f212cdb4edc4ad3c051.JPGIMG_4468.JPG.4a171ff39817fb3288c1e870c6e936e8.JPGIMG_4504.JPG.ec8e68f9edb8de37c9b16889c9b617fd.JPG

 

Снимка от Глориет

IMG_4366.JPG.f2d77766a8968f212cdb4edc4ad3c051.JPGIMG_4402.JPG.753935f3c5e5f5b58224431ec03bc634.JPG

 

Също толкова известният Белведере

IMG_3995.JPG.7ded2942469992a9ae233657109ba0dd.JPG

Други известни във Виена места: IMG_5163.JPG.8d7ec18c36911f0b00d1515aed488c11.JPGIMG_20170724_213206.jpg.9aa9e17d160e8ccfc6d3939c47a07e34.jpgIMG_20170725_102550.jpg.2fc645dc1f417afce675dace63fc69ca.jpgIMG_20170725_104739.jpg.75333209e43b73b37a0e46b5b311b622.jpgIMG_20170725_175408.jpg.501af73771f2325932b4c529ba3aeb27.jpgIMG_20170726_204834.jpg.bf448b565ff30f228bdd8ef29c24783a.jpg

 

 

И ... малко от Братислава - приятен град, за който нямахме много време. Препоръчвам първо той да се посети и след това Виена, иначе малко бледнее. 

 

Братиславския замък 

IMG_20170729_201813.jpg.83762e143686a92f04447f56705b9c0c.jpgIMG_20170729_202253.jpg.a117e5402eebfd1f91dad83d02318817.jpgIMG_20170729_202744.jpg.57852460e14ed8522dbc55a6e3555dfb.jpg

 

И братиславските порции

IMG_20170729_213600.jpg.160d5377fc72404ff3d7b51ba5e0ca21.jpg

IMG_4120.JPG

IMG_20170726_194210.jpg

IMG_20170729_205138.jpg

  • Харесвам 7
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.