Прескочи до съдържание

Европейският съд забрани таксите за отмяна на полет


Препоръчани мнения

Според тази статия е излязло решение, в което се забраняват допълнителните такси при отмяна на полет:

 

http://www.dw.com/en/eu-court-airlines-must-not-charge-cancellation-fees/a-39570205

 

 

 

 

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Тези май съвсем изтрещяха. Като за пътник звучи добре на пръв поглед, ама всъщност никак не е добре. Дано не е вярно. Иначе ще доведе до хаос и вдигане на цените за всички. Та нали това е механизма, който те отказва да си правиш резервации както ти скимне. Ако имат идеята да можеш да се оттървеш без да платиш нищо и си вземеш парите обратно, какво ще ти пречи да напраскаш 20, 30, 50 резервации, пък после да летиш само няколко от тях. И то ще бъдат ударени точно тези предлагащи ниски цени на резервации, където са по-високите тарифи ще е по-трудно (20 резервации х 20 евро е нищо; 20 резервации х 200 евро е по-скъпичко, но пак не невъзможно). Според мен това ще обърка сериозно и бизнеса на авиокомпаниите и моделите им за пълнене на самолетите, ще влоши LF и ефективност и т.н.

Редактирано от logist13
  • Харесвам 5
Връзка към коментар

До колкото разбирам, става въпрос за такса отмяна на полет, а не за принуждаване всички тарифи да са refundable. Т.е. онези досадни 25, 50, 100 евро, които ги пише в общите условия и често ни питат във форума "ама ако не отида на полета ще ме таксуват ли допълнително?". Основната цел на тези такси е да те възпрат да си искаш възстановяване на летищните такива, защото се получава, че имаш право да си възстановиш летищните от примерно 10 евро, но ако трябва да платиш 50 евро за целта, очевидно сметка няма. 

 

Мисля, че към тези такси е насочено решението, може и да бъркам. 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 12 минути , Георги каза:

До колкото разбирам, става въпрос за такса отмяна на полет, а не за принуждаване всички тарифи да са refundable. Т.е. онези досадни 25, 50, 100 евро, които ги пише в общите условия и често ни питат във форума "ама ако не отида на полета ще ме таксуват ли допълнително?". Основната цел на тези такси е да те възпрат да си искаш възстановяване на летищните такива, защото се получава, че имаш право да си възстановиш летищните от примерно 10 евро, но ако трябва да платиш 50 евро за целта, очевидно сметка няма. 

 

Мисля, че към тези такси е насочено решението, може и да бъркам. 

И аз така го разбирам - if a consumer cancels a flight. Другото би било абсурдно. 

преди 3 минути , logist13 каза:

Дано да е така, то ще се разчуе, А/К няма начин да не подскочат. И да видим и какъв ще е обхвата.

Наистина грешиш. The case relates to a complaint from the Federation of German Consumer Organizations (VZBV) about budget carrier Air Berlin's policy of charging a 25-euro cancellation fee on the amount to be reimbursed if a traveler cancels, or does not take their flight. 

 

Хубавото е, че ще искат прозрачност. На някои не нискотарифни компании би им било лек проблем... 

Връзка към коментар

Да, никъде не се говори изобщо за refundable билети и възстановяване на всички разходи, направени от пътника. Става въпрос единствено за наказателната такса за отмяна на полет.

Редактирано от П.Кръстев
Връзка към коментар
преди 15 минути , Георги каза:

До колкото разбирам, става въпрос за такса отмяна на полет, а не за принуждаване всички тарифи да са refundable. Т.е. онези досадни 25, 50, 100 евро, които ги пише в общите условия и често ни питат във форума "ама ако не отида на полета ще ме таксуват ли допълнително?". Основната цел на тези такси е да те възпрат да си искаш възстановяване на летищните такива, защото се получава, че имаш право да си възстановиш летищните от примерно 10 евро, но ако трябва да платиш 50 евро за целта, очевидно сметка няма. 

 

Мисля, че към тези такси е насочено решението, може и да бъркам. 

Това отново ще вдигне цените на самолетните билети, защото ще увеличи разходите на авиокомпаниите. От една страна ще трябва да връщат някакви относително дребни такси, а от друга страна ще имат допълнитени разходи за администрация и превод на сумите.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

И би ударило също по най-ниските тарифи, защото въпреки че съм с две ръце това да се взимат лесно неизползваните летищни такси, то няма как да стане билет от 5 евро с 10 евро летищни такси да можеш да ги вземеш. Чисто и просто няма да има билети по 5 евро. 

 

Само теория...

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 24 минути , П.Кръстев каза:

Да, никъде не се говори изобщо за refundable билети и възстановяване на всички разходи, направени от пътника. Става въпрос единствено за наказателната такса за отмяна на полет.

Ако имаш билет който не е refundable единственият смисъл да отмениш полета е да може да си възстановиш летищните такси. Смисълът на наказателните такси беше да обезмисли подобно действие.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.