Прескочи до съдържание

Съвети за куриерски фирми и доставки


Георги

Препоръчани мнения

Във връзка с разширяването на онлайн магазинът ни реших да попитам малко за съвети от хора, които имат повече опит от мен с куриерските фирми. Проблемът е следният - много от нашите артикули по ред причини ще са на цени над средните които човек очаква за такъв тип артикул, но истински сериозен проблем става, когато се добави и цената на доставката. Ключодържател за 10лв при добавена доставка става 15.

 

Това, което търсим е възможно най-икономичната доставка, без да се правят излишни компромиси със стабилността на услугата. Тотото "Български пощи" например не искам да си го причиняваме взаимно. Положението според моите познания в момента е следното:

 

Еконт - най-много офиси в България, а изпращане до офис определено е най-предпочитаната услуга. Казвам го от опит 2 години с календарите. Имат и най-много офиси в малки населени места, доставят редовно, така че от тяхната услуга няма как да се лишим. Цени: 4.50 до офис и около 6лв до врата. Всичките начини за сваляне на тези цени, които са ми известни, по една или друга причина са неприемливи, така че това ще остане като услуга, все пак ми се иска да изнамерим и по-евтин вариант. 

 

Спиди - по-малко офиси, особено в по-малките населени места. Цената до врата е сравнима с Еконт, цената до офис ми е малко мътна. 

 

Автоматичните станции на Еконт и Спиди. Имам лош еднократен опит с такава на Еконт, но сякаш е вариант при сериозни отстъпки в цената, ако се ползва една и съща станция. Имам всекидневен достъп до тази на Спиди в мол Сердика в София, може би вариант за евтина доставка е да ползвам нея. 

 

Има и други фирми - Рапидо (те са май собственост на Спиди), Европът, но до колкото виждам услугата е на по-ниско ниво, а цените не много по-ниски. Почти нямат офиси, особено извън големите градове и доставят предимно до врата, което не ме урежда. 

 

Тук идват и въпросите. Правилни ли са ми наблюденията или бъркам някъде? Някой има ли опит с т.нар. пощенски услуги на Еконт и Спиди? Сякаш се разминават по параметри, аз бях останал с впечатлението, че при пощенските услуги няма наложен платеж (което е важно за нас), няма как и получателя да бъде таксуван за доставка. Но май бъркам...а пък при Спиди май казват пощенска услуга на доставката от/до офис. Има ли някъде, където пратката на ултра малки неща е по-евтина? 

 

Общо взето целя максимална икономия на услугата без да жертвам качеството, което май на чист език означава, че се чудя как да сваля цените на Еконт и Спиди...

Връзка към коментар

От няколко години работим с Д и Д експрес. Малко по-евтини са от еконт като базови цени а с подписване на договор , може да се опиташ да свалиш доста цената.

 

Еконт - при регистрация в онлайн сайта им и създаване на товарителници от там - също дават малки отстъпки

Редактирано от funny
Връзка към коментар
преди 27 минути , Георги каза:

Всичките начини за сваляне на тези цени, които са ми известни, по една или друга причина са неприемливи

Какво точно визираш с това?

 

На първо време подписване на договор за изплащане на наложените платежи по банков път сваля (наполовина?) процента, който Еконт и Спиди слагат върху сумата. Без значение дали е фирмена или лична сметката.

 

Пощенски са услугите офис-офис. Всичко останало е куриерска услуга.

Редактирано от Sju
Връзка към коментар
преди 28 минути , Георги каза:

Цени: 4.50 до офис и около 6лв до

Пощенска пратка офис-офис е 3.60 лв ако е без наложен платеж и подготвена през OLX. Ако има наложен платеж 10 лв, доставката става 3,71 лв.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Не пречи да се разговаря с всички куриери за отстъпки. До колкото имам спомен, преди година, Еконт искаха минимум 500лв оборот за тях на месец за допълнителни %. Ако очакванията са за повече от тази сума, може да се разговаря с тях, но ако е по-малко няма смисъл. През olx.bg ще имаш допълнително - 10%.   

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 11 минути , funny каза:

От няколко години работим с Д и Д експрес. Малко по-евтини са от еконт като базови цени а с подписване на договор , може да се опиташ да свалиш доста цената.

 

Еконт - при регистрация в онлайн сайта им и създаване на товарителници от там - също дават малки отстъпки

Прекалено малко офиси имат, а цените сякаш не са много по-различни. Обемите ми са супер минимални за да изисквам някаква отстъпка...Иначе в Еконт съм регистриран, но отстъпка няма или поне не виждам при подготвяне на товарителници във виртуалния офис. 

 

преди 8 минути , Sju каза:

Какво точно визираш с това?

 

На първо време подписване на договор за изплащане на наложените платежи по банков път сваля (наполовина?) процента, който Еконт и Спиди слагат върху сумата. Без значение дали е фирмена или лична сметката.

Визирам следните варианти:

- Подготовка на товарителната през olx, което означава да споделям с трети лица личните данни и освен това е доста повече ръчна работа. 

- Събиране в някакви фирмени кооперативи за да се съберат нужните обеми и да се надхвърли минималния оборот, който търсят еконт за отстъпки. 

 

преди 3 минути , chandni каза:

Пощенска пратка офис-офис е 3.60 лв ако е без наложен платеж и подготвена през OLX. Ако има наложен платеж 10 лв, доставката става 3,71 лв.

Да, но не искам през olx...

 

В момента, Kamen каза:

Не пречи да се разговаря с всички куриери за отстъпки. До колкото имам спомен, преди година, Еконт искаха минимум 500лв оборот за тях на месец за допълнителни %. Ако очакванията са за повече от тази сума, може да се разговаря с тях, но ако е по-малко няма смисъл. През olx.bg ще имаш допълнително - 10%.   

Доста далече съм от този обем, с 3-4 ключодържателя на ден, бая време има да ги събирам 500лв оборот :)

Връзка към коментар

Пощенските им услуги са голяма драма, трябва да си ги търсиш ти сам, никой не ги е чувал от служителите, поради причина, че са изключително евтини, а повечето офиси са на франчайз. Освен това се заяждат, ако не пращаш хартия, никога нямат пликове и разни подобни номера на ниво служители. Опитът ми е с Еконт, оплаквала съм се, когато са ми я отказвали тази услуга, но без никакъв резултат.

 

Ще ви се стори еретично предложението, но услугите на Български пощи са си съвсем наред:)

Връзка към коментар
преди 13 минути , Sju каза:

Пощенски са услугите офис-офис. Всичко останало е куриерска услуга.

Ами Еконт имат отделни тарифи и за пощенска и за офис-офис. Освен това не разбирам какво се има предвид под:

 

Цитат

Кореспондентски пратки, които съдържат съобщение от текущ или личен характер, вложено в плик с размери не по-големи от 260 / 360 мм, дебелина не повече от 20 мм и тегло до 2 кг.

 

 

Това май изключва нашите ключодържатели и подобни...а и преди време като ги бях питал ми бяха казали, че с пощенската услуга няма наложен платеж. Днес пък разбирам, че пощенската услуга на Спиди е дефакто офис-офис и там си има наложен платеж...

Връзка към коментар
преди 1 минута , Георги каза:

Да, но не искам през olx...

Какво те притеснява в минаването през OLX, ако не е тайна.?

 

преди 1 минута , Георги каза:

с пощенската услуга няма наложен платеж

Няма такова нещо. Има си наложен платеж, както и преглед и тест ако щеш.

Връзка към коментар
преди 2 минути , Звелина каза:

Ще ви се стори еретично предложението, но услугите на Български пощи са си съвсем наред:)

Ами знам какъв апокалипсис е като получа нещо чрез пощите, няма известия във входа, отивам в офиса, там се отварят дебелите тетрадки, пък без известие какво правиш тук и т.н. Не ми е и най-удобната услуга като нужно време за подготовка, а и нямам представа дали предлагат наложен платеж по начина, по който го правят куриерите. 

преди 1 минута , chandni каза:

Какво те притеснява в минаването през OLX, ако не е тайна.?

 

Няма такова нещо. Има си наложен платеж, както и преглед и тест ако щеш.

Писах по-горе. Притеснява ме да споделям данните с трети лица, притеснява ме и повечето време за подготовка на товарителница. 

 

Еми излъгали са ме значи...

Връзка към коментар
преди 13 минути , Георги каза:

Ами Еконт имат отделни тарифи и за пощенска и за офис-офис.

Всичко се отнася до една цъкалка при подготвяне на пратката във виртуалния офис.

Ако ти я подготвят в някой офис трябва да завиш изрично "пощенска пратка", иначе за тях просто е по-изгодно да те таксуват за куриерска пратка. Реално за изпращача и за получателя услугата е една и съща. Значение има единствено за самия офис (предполагам), касаещо % от сумата за пратката, която отива за тях.

 

Пощенските пратки пътуват в едни и същи камиони с куриерските пратки, ползваш същите пакетчета, същите проценти за наложен платеж, услуга наложен платеж, смс известяване, преглед и тест. Изискването е да е офис-офис и да не надвишава някакви обемни размери, което за ключодържатели няма смисъл да се коментира, далеч си от това.

 

 

Редактирано от Sju
Връзка към коментар

Аз като онлайн търговец работя с Еконт и Рапидо.
Еконт ми дават 20% отстъпка и ако пратката е "пощенска" по определението на Еконт, е 3.20 както ти писал chandniАко не искаш да правиш договор, което е обяснимо, няма толкова оборот за отстъпка, може да ползваш ОЛХ или БАЗАР и двата сайта имат по 30% и кусур процента отстъпка, но теб ще дадат 20% което си е ОК. Същото
Сега вече ако клиента иска до адрес там става по-дебело.
Другият доставчик Рапидо дава малко по-ниски цени от Еконт и там цената важи са всякаква услуга, сиреч може да идват до теб да я взимат и  да  носят на клиента за едни и същи пари пак около 4 лв. за неща до килограм. Те вероятно по-лесно ще ти дадат договор, защото не са толкоз важни.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 11 минути , Георги каза:

 Не ми е и най-удобната услуга като нужно време за подготовка, а и нямам представа дали предлагат наложен платеж по начина, по който го правят куриерите. 

Български пощи също имат куриерска услуга до врата, предлагаща и наложен платеж. Цените наистина са по-ниски, но не съм сигурна заслужават ли си главоболията около тяхната услуга.

 

Смятам, че правилно се ориентираш към куриери, които имат множество и удобни офиси, защото аз като потребител например си ценя времето и предпочитам да ида в удобно за мен време да си взема пратка, отколкото да се вържа цял ден да чакам куриер. Също така в офисите на "големите" може да се плаща с карти. Доставките до дома/офиса (Лео експрес, Рапидо, БП) винаги са придружени с "нямам да ти върна"...

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 9 минути , Звелина каза:

Аз говоря за една пощенска услуга на Еконт, която е 1.50 лева.

Да, точно това гледам в момента, ама не знам дали попадам във "Кореспондентски пратки, които съдържат съобщение от текущ или личен характер". Другото, което е "Пратка, съдържаща предмети с или без търговска стойност, незабранени за влагане в пратки, с максимално тегло до 20 кг." със сигурност влиза в нашата графа, но там цената е 4лв. Пак е по-добре от 4.50. Явно ще трябва да се говори с тях.

 

Спиди пощата е за 2.5, което също е приемливо. 

 

преди 11 минути , Sju каза:

Български пощи също имат куриерска услуга до врата, предлагаща и наложен платеж. Цените наистина са по-ниски, но не съм сигурна заслужават ли си главоболията около тяхната услуга.

 

Погледнах ги сега като казахте, офисите са им далече и неудобни за мен, а все пак това хич не ми е основна работа, че да губя 2 часа дневно в трафик...

Връзка към коментар
преди 14 минути , Звелина каза:

Аз говоря за една пощенска услуга на Еконт, която е 1.50 лева.

Това не е куриерска услуга, а непрепоръчано писмо, което означава, че:

- Няма наложен платеж

- Услугата се заплаща от изпращача

- Понеже е непрепоръчана, като се загуби, не може и да се проследява и изпращачът пие студена вода.

Връзка към коментар
преди 1 минута , chandni каза:

Това не е куриерска услуга, а непрепоръчано писмо, което означава, че:

- Няма наложен платеж

- Услугата се заплаща от изпращача

- Понеже е непрепоръчана, като се загуби, не може и да се проследява и изпращачът пие студена вода.

Абе и аз точно така си мислех, но изглежда че си има всичко... 

 

http://www.econt.com/tariff-post/

 

Само за заплащането от изпращача не съм сигурен, ще го разиграя в онлайн офиса ей сега, там обикновено си гърми, ако се опитваш да правиш нещо нередно. 

Връзка към коментар

Въобще не мога да докарам цената от 1.50 във виртуалния офис, каквото и да цъкам. Сигурно защото е фирмен, а това автоматично премахва варианта, че пратката е от личен характер. Но пък има наложен платеж и 4лв е по-добре от 4.50. Няма проблем да се плати от получател. 

Връзка към коментар
преди 4 минути , Георги каза:

Въобще не мога да докарам цената от 1.50 във виртуалния офис,

Не можеш! От виртуалния можеш да създадеш единствено препоръчано писмо с цена 3.29 лв - пак предплатено от подателя и без наложен платеж, но поне не може да се загуби. Пак казвам - 1.50 лв не е куриерска пратка а непрепоръчано писмо, което може да се подготви само в офис на Еконт, където ще ти продадат марка.

Връзка към коментар
  • 1 година по-късно ...

Здравейте, искам да попитам дали някой е използвал услугите на куриерска служба " Vault express" ? Очаквам един пакет, но сега получих имейл, че пакета е задържан в Турция, защото е установено, че има необявена стока(пари) и сега трябва да заплатя една сума, за да го освободят. Превода трябва да го направя чрез MONEYGRAM. Няма никакъв номер на сметка или основание на плащане, дадено ми е само едно име и фамилия на жена.......това ми се вижда много странно. Такава ли е процедурата?

  • Замислям се 1
Връзка към коментар
На 22.06.2019 г. в 14:07, keriq каза:

Здравейте, искам да попитам дали някой е използвал услугите на куриерска служба " Vault express" ? Очаквам един пакет, но сега получих имейл, че пакета е задържан в Турция, защото е установено, че има необявена стока(пари) и сега трябва да заплатя една сума, за да го освободят. Превода трябва да го направя чрез MONEYGRAM. Няма никакъв номер на сметка или основание на плащане, дадено ми е само едно име и фамилия на жена.......това ми се вижда много странно. Такава ли е процедурата?

Не. Не съм запознат въобще с този куриер, но всеки който те кара да пускаш пари през moneygram и western union е 90% измама. Как са се докопали до данните ти няма значение, но аз лично бих питал директно куриера (не като отговор на полученото писмо) дали има нещо такова. 

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.