Прескочи до съдържание

Идеи и съвети за Израел за ден - ден и половина


Препоръчани мнения

Тази тема може да отиде и в Искам да се похваля :biggrin:, но нека съм практична.

 

Току що ми дадоха зелена светлина за командировка до Израел след две седмици (14-17 август), която пекох с огромно търпение и подклаждах мотивационните служебни фактори, доказващи и изискващи просто присъствието ми там, та чак на себе си се чудя колко съм задобряла :)  обаче за самия Израел ще ми е нужна малко помощ. 

 

Още преди дни изкълвах пътеписа на @krasen_denev - намирам го за чудесен и като вдъхновение, и като пътеводител. И все пак ми е нужен диалог...

 

Ще отседна в Ashkelon и ще имам кола под наем. 

 

Засега съм си направила графика така, че да ми остане един пълен ден, който да посветя на Йерусалим.

 

Самолетните билети съм си ги избрала с максимално ранно пристигане - може да останат един-два часа за плаж първия ден :), и последния - ранно тръгване за Йерусалим, цял ден мотаене, като вечерта ще се изнеса за късен полет от Тел Авив.  

 

Къде бих могла да си паркирам колата в Йерусалим - идеи за най-добра пешеходна отправна точка, към която да се върна вечерта? 

 

Специфични съвети за шофирането?

 

Някакви идеи за половин ден, ако успея да сгъстя програмата си - достъпни от Ashkelon?

 

Сигурно ли е, че на летище Бен Гурион не слагат печати в паспорта - аз не искам печат - или трябва специално да им кажа?

 

Предполагам в средата на август е доста топло... Това като реторичен въпрос :)

 

Ще питам още. Благодаря! 

 

 

 

Редактирано от Гост
Връзка към коментар
Преди 1 час, Rainy каза:

Къде бих могла да си паркирам колата в Йерусалим

тук има мол с паркинг, имаше много коли когато аз се опитвах да паркирам там, затова паркирах на улица до мола - както в България бяха заградили една прашна полянка с тел и взимаха пари, не помня колко, но не беше скъпо и беше за цял ден. Срещу паркинга имаше закусвалня, където ядох най-вкусните фалафели на света :biggrin:

Преди 1 час, Rainy каза:

Специфични съвети за шофирането?

Може да има задръстване по магистралите, ако имаш интернет, карай с навигация от гугъл, за да те предупреди, ако има тапа някъде

Преди 1 час, Rainy каза:

Сигурно ли е, че на летище Бен Гурион не слагат печати в паспорта

Не слагат, сигурно е

Някакви идеи за половин ден, ако успея да сгъстя програмата си - достъпни от Ashkelon?

Ако не си била на Мъртво море - не го пропускай. Но по-скоро ще трябва да го съчетаеш от Йерусалим, от Ашкелон е далече за половин ден.

Редактирано от 45#2
Връзка към коментар

Много благодаря и на двама ви за съветите! :) 

 

Надявам се шофирането е с нормална шофьорска книжка - или изискват международна?

 

За съжаление няма да ползвам мобилен интернет, много скъпа екстра. Ще поискам само нормална навигация. 

 

На Мъртво море съм била в Йордания. Иначе съм близо до ивицата Газа, но мисля да не се разхождам до там :) Но нещо друго ако изскочи...

 

Връзка към коментар
преди 4 минути , Rainy каза:

Много благодаря и на двама ви за съветите! :) 

 

Надявам се шофирането е с нормална шофьорска книжка - или изискват международна?

 

За съжаление няма да ползвам мобилен интернет, много скъпа екстра. Ще поискам само нормална навигация. 

 

На Мъртво море съм била в Йордания. Иначе съм близо до ивицата Газа, но мисля да не се разхождам до там :) Но нещо друго ако изскочи...

 

Аз взех кола с българската си книжка. Не съм имал проблем.

Връзка към коментар
В момента, Lindt каза:

  Не че ти е за пръв път или имам какво да помогна по темата, но направо ти се възхищавам с какъв ентусиазъм тръгваш през август към тези ширини :)

И аз си се чудя :biggrin: А с какъв ентусиазъм изорах света пред шефа, не е истина :biggrin: Обаче като пуснат обекта, ще отида на мукавей. Не съм Б.Б. да режа ленти.. хахаха...

Диагноза е това нашето с пътуването, няма лечение... Има де. Самолетни билети... :) 

Връзка към коментар
Just now, Rainy said:

И аз си се чудя :biggrin: А с какъв ентусиазъм изорах света пред шефа, не е истина :biggrin: Обаче като пуснат обекта, ще отида на мукавей. Не съм Б.Б. да режа ленти.. хахаха...

Диагноза е това нашето с пътуването, няма лечение... Има де. Самолетни билети... :) 

Не е от диагнозата, просто живееш на прохладно място. Аз от позицията си на потящ се и с изгорял скалп човек в София, по-скоро бих драпала за командировка до Патагония този месец, което е също толкова идиотско желание :) 

После да разкажеш, много ми е интересна тази дестинация, макар че не фигурира в близките планове.

Връзка към коментар
преди 1 минута , Lindt каза:

Не е от диагнозата, просто живееш на прохладно място. Аз от позицията си на потящ се и с изгорял скалп човек в София, по-скоро бих драпала за командировка до Патагония този месец, което е също толкова идиотско желание :) 

После да разкажеш, много ми е интересна тази дестинация, макар че не фигурира в близките планове.

Диагноза е... хаха... Изобщо не ми е била мотивация температурата. Макар че като гледам тук какви страхотии разказват за при вас, разбирам те.  Лудостта е за обикаляне ма, чедо златно! И щото няма пари за всичките ни откачени желания... 

 

Ще разказвам. Надявам се няма да искаш детайли от одита на строежа :biggrin:

Връзка към коментар
3 minutes ago, Rainy said:

Диагноза е... хаха... Изобщо не ми е била мотивация температурата. Макар че като гледам тук какви страхотии разказват за при вас, разбирам те.  Лудостта е за обикаляне ма, чедо златно! И щото няма пари за всичките ни откачени желания... 

 

Ще разказвам. Надявам се няма да искаш детайли от одита на строежа :biggrin:

Ако разбирах нещо от строителство, щеше да ми е любопитно какви допълнителни мерки се взимат в такива райони. 

Хих, да, трябва повече хора тук да си разказват за командировките. Нашите приятели нямат сили и желание да видят нещо извън офиса, в който ги пратят и все повече се убеждавам, че магеланската порода е някаква сбъркана селекция и няма общо с останалите човеци. 

Не е толкова страшно в София, просто е неестествено топло. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
В момента, Lindt каза:

Ако разбирах нещо от строителство, щеше да ми е любопитно какви допълнителни мерки се взимат в такива райони. 

Хих, да, трябва повече хора тук да си разказват за командировките. Нашите приятели нямат сили и желание да видят нещо извън офиса, в който ги пратят и все повече се убеждавам, че магеланската порода е някаква сбъркана селекция и няма общо с останалите човеци. 

Не е толкова страшно в София, просто е неестествено топло. 

 

:)

@Lindt, имам един колега, изумителен чиляк. Умен, та умен, та хипер умен инженер. Завършил е един от най-престижните университети тук. Млад (начални 30). С китайски произход. Обяснявам, щото по презумпция трябва да е много отворен към света.

 

И случайно разбрах - когато трябваше да пътуваме за Индия заедно, аз направо го изнудвах, трябваше ми неговия мозък - че той мрази в червата си пътуванията. И беше искрено щастлив, когато Индия му отказа виза (заради втори паспорт, идиотии пълни, а той вече беше ходил там). 

 

И той беше хипер щастлив от отказа, докато аз подскачах от кеф. Чилякът през отпуската си гледа Уимбълдън, излежава се у тях (слаб и фитнат е). Абе шарен свят :biggrin:

 

Съвсем си оспамих темата, ама е моя... хаха...  Ще се радвам на още съвети, разбира се! :) 

Връзка към коментар
преди 2 часа, Rainy каза:

Къде бих могла да си паркирам колата в Йерусалим - идеи за най-добра пешеходна отправна точка, към която да се върна вечерта? 

 

Специфични съвети за шофирането?

 

Някакви идеи за половин ден, ако успея да сгъстя програмата си - достъпни от Ashkelon?

 

Сигурно ли е, че на летище Бен Гурион не слагат печати в паспорта - аз не искам печат - или трябва специално да им кажа?

 

Предполагам в средата на август е доста топло... Това като реторичен въпрос :)

 

Ще питам още. Благодаря! 

 

 

 

По ред на номерата:

-паркирай на тези паркинги близо до вратата Яфа.Старият Йерусалим те очаква само на една минута от паркингите.След дългата и сигурен съм измурителна разходка,колата ще ти е под ръка,което си е голямо предимство.Ако искаш разгледай сайтовете им за да се ориентираш за цени.Мисля,че бе по три шекела на час,но не съм сигурен.Паркингите са доста големи с над 800 паркоместа.

 

ето и карта.

 

59836db991eaf_.thumb.jpg.d3fe50fcc846cfc81f6e3993deb3e2ce.jpg

 

-Съвети за шофирането-бъди много внимателна.Манталитета им на шофиране е по-скоро арабски/с много опасни маневри и бибиткания/ отколкото европейски.Спазвай правилата за движение и внимавай на кръстовищата със светофари.Никога не минавай на жълто.Навсякъде има камери и ще бъдеш заснета,след което връщайки колата под наем/ако си с такава/ ще трябва да си заплатиш глобите.

 

-На летището не слагат печати,а ви дават едни сини талончета,което се явява нещо като виза.Тези талончета са много важни/горе-долу колкото международния паспорт/ и ще ви ги вземат при напускане на страната.Извън летището може да ви поискат документите за проверка и синьото талонче показва,че сте влезли законно в страната.

 

-Да ще е доста топло,но виж колко се промени климата.Може и да не е толкова топло!

 

-Питай и каквото можем ще помагаме.

 

П.П. Радвам се,че ти е харесал моят разказ! 

Редактирано от krasen_denev
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Да, бъди мн.внимателна като шофираш, евреите са същите като палестинците и другите в региона. Манталитет едно към едно. Трябва да се буташ в трафика, никой не те пуска. Гледай да не се загубиш в някой традиционен квартал - религиозен евреин е по-страшно и от най-религиозния фанатик от другите по света - и да те видят разревана няма да ти помогнат, тъй като не разговарят с жени. Дори да спираш и да ги молиш - никой няма да те упъти. НИКОЙ! Питаш ги, а те те подминават. Става дума САМО за ортодоксалните, не за другите.

 Като изключим тези малки културни особености - хората и страната са си супер.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 4 седмици по-късно ...

Здравейте! Аз пък реших да отида в Израел в края на ноември като индивидуален турист. Не знам и бъкел английски, по образование съм испанист, и все още помня доста неща от часовете по руски от едно време. Ще имам ли проблеми при това положение? А и, впрочем, опасно ли е да се движиш сам в Израел? 

Връзка към коментар

С пет-шест милиона руснаци ще се оправиш все някак.

Армията е малко по-малко,но е навсякъде,така че и със сигурността няма да имаш проблеми.

Виж с гадната еврейска скъпотия оправия няма.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 17 минути , muchachote каза:

Здравейте! Аз пък реших да отида в Израел в края на ноември като индивидуален турист. Не знам и бъкел английски, по образование съм испанист, и все още помня доста неща от часовете по руски от едно време. Ще имам ли проблеми при това положение? А и, впрочем, опасно ли е да се движиш сам в Израел? 

С руски ще се оправиш по-добре :) Сам никакъв проблем. Личен опит.

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.