Прескочи до съдържание

Препоръчани мнения

"При пренасянето на парични средства на стойност 10 000 евро или повече при пресичане границата на България и друга страна-членка на Европейския съюз, декларирането от лицата се извършва при поискване от митническите органи."

 

Това как го разбирате?

Минавам границата без да декларирам нищо, а само ако ме попитат "Имате ли нещо за деклариране?", тогава казвам: "Да"???

Редактирано от но нейм
Връзка към мнение

Хм...доста двусмислено звучи, определено. Но честно казано не бих рискувал и да се хващам за това двусмислие, логиката навсякъде е ако имаш нещо за деклариране трябва да го направиш проактивно.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Това как го разбирате?

Минавам границата без да декларирам нищо, а само ако ме попитат "Имате ли нещо за деклариране?", тогава казвам: "Да"???

ти колко милиона имаш да пренасяш  :rolleyes:   - ако трябва да помагаме нещо с по 9999 в джобовете :P ... срещу скромен комисион :biggrin:

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 5
Връзка към мнение

ти колко милиона имаш да пренасяш  :rolleyes:   - ако трябва да помагаме нещо с по 9999 в джобовете :P ... срещу скромен комисион :biggrin:

Сакън човек да не попита нещо и ти веднага да си предложиш услугите срещу комисион! :lol:

 

П.П.       Ауу, че  и скромен! Чак сега го забелязах!!!

Редактирано от но нейм
Връзка към мнение

Малко оф-топик, ама при едно от ходенията ми в Холандия митничаря ме попита на границата:

- "Колко валута имате у вас?"

- "Около 10-20 евро", му казах след кратко пресмятане наум. 

 

Еееей такива очи отвори тоя човек и ми махна с досада да се махам, ма кво да се прави, в днешно време с дебитните карти сме така, като си ходя в петък и толкова няма да имам в джоба :)

  • Харесвам 1
  • Смея се 1
Връзка към мнение

в продължение на офтопика - бях чел преди време, че някъде на север (Финландия ли, Норвегия ли, Швеция ли) 95% от плащанията стават безналично

Редактирано от Фичо
Връзка към мнение

в продължение на офтопика - бях чел преди време, че някъде на север (Финландия ли, Норвегия ли, Швеция ли) 95% от плащанията стават безналично

За Финландия не знам, за Норвегия съм сигурен, а в Швеция и Дания съм го и виждал. Има места, където едно билетче за градския транспорт не можеш да си купиш, ако нямаш някаква карта. Освен с монети, ама то пък и постоянно да държиш един джоб монети за билетчета, пак някак си не върви. :)

Между другото и Основателя може да потвърди, но в Холандия блети за влаковете от автомат - също само с карта, или монети. И примерно ако искаш Амстердам - Ротердам около 18 евро, ще е доста забавно приключение да тръгнеш да събираш и разваляш на монети (ако евентуално нямаш банкова карта) :)

Е, има и вариант да се наредиш на гише на продавач, но почти никой не го прави за вътрешни дестинации (и билета става по-скъп с 50 цента или евро, заради човешкия фактор и труда му)

Редактирано от wilks
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

в продължение на офтопика - бях чел преди време, че някъде на север (Финландия ли, Норвегия ли, Швеция ли) 95% от плащанията стават безналично

 

В Дания вече се срещат магазини, които не приемат кеш. Дори се хвалят с това.

Връзка към мнение
  • 5 години по-късно ...

При връщане от трета страна към ЕС пак ли 10 000 евро може да носиш без проблем?

Май ще трябва да донеса едни пари от Дубай (там съм ги получил на ръка) към България. Може ли това да ми създаде някакъв проблем?

Връзка към мнение

Пренасянето на парични средства над 10000 евро или тяхната равностойност от или към трета страна (извън ЕС) подлежи на задължително деклариране пред митническите органи (чл.11а от Валутния закон).

Ако се пренасят за или от страна в ЕС суми на 10000 евро, декларирането е при поискване от митническите органи.

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, hristov.hb каза:

Пренасянето на парични средства над 10000 евро или тяхната равностойност от или към трета страна (извън ЕС) подлежи на задължително деклариране пред митническите органи (чл.11а от Валутния закон).

Ако се пренасят за или от страна в ЕС суми на 10000 евро, декларирането е при поискване от митническите органи.

 

Става въпрос за доста по-малко от 10 000 евро. Около 4 000. 

Връзка към мнение
преди 8 часа, ACM каза:

Става въпрос за доста по-малко от 10 000 евро. Около 4 000. 

Няма проблем с такава сума. До 10 000 сумарно / може да имаш долари, евроди, динари/, но общата сума, да не е повечеот 10 000. Евро или долари, в зависимост, от държавата, в която си.

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 11 часа, hristov.hb каза:

Ако се пренасят за или от страна в ЕС суми на 10000 евро, декларирането е при поискване от митническите органи.

Би ли разяснил по-подробно това?

Връзка към мнение
преди 13 часа, hristov.hb каза:

Пренасянето на парични средства над 10000 евро или тяхната равностойност от или към трета страна (извън ЕС) подлежи на задължително деклариране пред митническите органи (чл.11а от Валутния закон).

Ако се пренасят за или от страна в ЕС суми на 10000 евро, декларирането е при поискване от митническите органи.

 

Какво значи, при поискване? Като ти ги поискат и установят, че са повече, те санкционират веднага.

Имаш ли в джоба, повече от 10000 евро, тичаш да ги декларираш.

Иначе, ако те проверят, ще береш ядове, като Сънчо в Германия. Мързи ме да ровя, има го описан случая.

Бяха го проверили, за сума, не много, над позволената, неприятни проблеми и глоба.

 

Връзка към мнение
преди 4 минути , AlexandraKo каза:

Какво значи, при поискване? Като ти ги поискат и установят, че са повече, те санкционират веднага.

 

 

не мисля, че е така

 

в закона е казано

Пренасяне на парични средства през границата на страната (Загл. изм. - ДВ, бр. 96 от 2011 г.)

Чл. 11. (Изм. - ДВ, бр. 60 от 2003 г., изм. - ДВ, бр. 96 от 2011 г.) (1) Физическите лица могат да пренасят през границата на страната неограничено количество парични средства.
 

Пренасяне на парични средства през границата на страната за или от трета страна

Чл. 11а. (Нов - ДВ, бр. 96 от 2011 г.) (1) Пренасянето на парични средства в размер на 10 000 евро или повече или тяхната равностойност в левове или друга валута за или от трета страна подлежи на деклариране пред митническите органи.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 63 от 2017 г., в сила от 01.01.2018 г., изм. - ДВ, бр. 92 от 2017 г., в сила от 01.01.2018 г.) При пренасяне на парични средства в размер на 30 000 лв. или повече или тяхната равностойност в друга валута през границата на страната за трета страна митническите органи изискват по служебен път информация за наличие или липса на задължения по чл. 87, ал. 11 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс за съответното лице.
(3) При пренасяне на парични средства за трета страна в размер на 30 000 лв. или повече или тяхната равностойност в друга валута чуждестранните физически лица декларират пред митническите органи само вида и размера на пренасяните парични средства, когато стойността им не надвишава предходно декларираните парични средства.
(4) В случаите на основателни съмнения или данни за незаконни дейности, свързани с пренасянето на парични средства в размер по-малко от 10 000 евро или тяхната равностойност в левове или друга валута, митническите органи могат да извършват контрол на физическите лица, като изискват от лицата да предоставят информация, свързана с тези средства. Митническите органи служебно въвеждат информацията в регистъра по чл. 10а.
(5) Задължението за деклариране по ал. 1 се смята за неизпълнено при отказ за деклариране или ако декларираната информация е невярна или непълна.
 

Пренасяне на парични средства през границата на страната за или от държава - членка на Европейския съюз

Чл. 11б. (Нов - ДВ, бр. 96 от 2011 г.) (1) Пренасянето на парични средства в размер на 10 000 евро или повече или тяхната равностойност в левове или друга валута през границата на страната за или от държава - членка на Европейския съюз, се декларира при поискване от страна на митническите органи.
(2) При пренасянето на парични средства за или от държава - членка на Европейския съюз, се прилага и чл. 11а, ал. 4.
(3) Задължението за деклариране при поискване по ал. 1 се смята за неизпълнено при отказ за деклариране или ако декларираната информация е невярна или непълна.

----

 

тоест ако те поканят да декларираш, го правиш, задължително точно и вярно, иначе се смята, че не си декларирал, но ограничение да пренасяш над 10000 евро към/от ЕС-страна няма

Връзка към мнение

Ето и европейския източник, за по-голяма тежина 🙂

https://europa.eu/youreurope/citizens/travel/carry/alcohol-tobacco-cash/index_bg.htm

 

Правилото е просто, независимо от посоката (влизане/излизане от/във EU)

<10K EUR или равностойност във валута и ценни книжа - не се декларира

>10K EUR или равностойност във валута и ценни книжа - се декларира

 

Проверки могат да се правят винаги, независимо дали човек е декларирал или не и независимо от сумата. Произход на парите (независимо от обема), също може да бъде търсен. Недекларирани над >10K води до глоба.

Връзка към мнение
преди 54 минути , cck каза:

Недекларирани над >10K води до глоба.

...и конфискация! Наскоро по National Geographic даваха точно такива случаи - филмът беше за испанските митници. В единия случай хванаха нашенец с около 22-23К долара, включително натъпкани в лаптопа, в джобовете и в каквото още се сетиш. Недекларирана контрабанда се конфискува и то цялото количество, а не само горницата, над която подлежи на деклариране и се налага и глоба, която мисля, че беше нещо от порядъка на 230 - 280% от стойността на контрабандата.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.